Jump to content
Sign in to follow this  
iuzar

Dacia Logan (fosta X90)

Recommended Posts

Da, Muntenegru e. Pai Dacia ced ca prinsese ceva teren in Serbia dinaintea Loganulu. Eu acum 1 an cand am fost la Zagreb si am trecut prin Serbia am vazut ceteva Dacii de la Papuc la Supernova...

Share this post


Link to post

Prinsese, da' subtire, de vara. Din categoria "s-a auzit de ea"!

 

Ai vazut citeva Dacii... exact, ai zis bine... CITEVA!

In schimb ai vazut ce de golfuri si audi? Aia s-au orientat spre masini, nu spre glume!

Share this post


Link to post

:o fftopic:

 

Asa e ai dreptate, pt. mine fusese insa prima tara straina in care pot spune ca intr-adevar am vazut Dacii fabricate dupa '90, cei drept putine.

 

Da' sa vezi ce s-au "orientat" vecinii lor albanezii, :D unde 80% din masinile de pe strazi sunt Mercedes-uri... "importate direct" din vest in special Italia... :P

Share this post


Link to post

Hai mai lasati-ma cui masinile nemtesti ca si-o vor lua in freza in curand daca mai stau cu nasu' pe sus atata!..Ma rog cu pretul...N-au decat sa faca din VW o masina de lux si sa vanda din astea cat mai multe ca Golf 5 e clar flop de piata !....noroc cu astia din EEst ca l-au mai cumparat5 ca in vest vax albina!!!

Share this post


Link to post

BMW rulzzzzz :D :D :D

Share this post


Link to post

Total oftopic - o sa invatam japoneza cat de curand ca si americanii!

Share this post


Link to post

eu totusi ii cred pe nemtalaii de la auto bild...ca e mai slaba decit golf4 rulat

Share this post


Link to post

Poate LOGAN 2 o sa fie mai de doamne ajuta macar ca si desen ...

Dar asta peste 20-30ani cind actualul Logan va fi scos la pensie . :) )

Share this post


Link to post

:-? Logan 2?... bate-te peste gura... Doamne Fer' :banana:

Share this post


Link to post
eu totusi ii cred pe nemtalaii de la auto bild...ca e mai slaba decit golf4 rulat

 

si eu ii cred in anumite conditii:

 

golf

1. rulat la EI

2. rulat 50k (dupa cum spuneau si ei)

 

Observatii:

1. pretul golfului sare de 8000 bine daca iei de la un particular, primul proprietar si are 50k km

2. mai adaugi la pretul ala 2-2.5 mii de euroi cheltuielile de adus in tara.

3. Lor le e usor sa vorbeasca, ca ei au 80% masini bune si foarte bune.

Share this post


Link to post

testul e foarte corect, dar lumea ar tb sa inteleaga ca e facut in germania, si nu in romania. adica e mai bine in germania sa-ti iei golf4 decat logan. in romania, ce e mai bine, nu zice ;)

Share this post


Link to post

Neamtul din pacate se mai gandeste si la confortul pasagerilor din spate nu numai la portbagaj mare , ori la logan spatarul banchetei spate are 3 cm grosime si o forma de ai impresia ca vii in cap.

Share this post


Link to post

Eu cred ca neamtul isi aplica o strategie agresiva impotriva potentialilor clienti pt. a-si proteja marcile autohtone .

Asa cum face si cu fiat , cu renault , cu peugeot .

Asa cum au facut englezii cu Daewoo cand l-au facut de kko prin toata mass-media , insa daca te uiti la reviews-uri ( am scris bine?!) pe parkers.uk o sa constati cu surprindere ca proprietarii de Leganza sau de espero au fost f.multumiti de ele .

parerea mea e ca nu trebuie sa-si faca probleme pt.ca in continuare passat , golf ,audi se va adresa unei categorii de nemti , iar Loganul e pt.aia mai din estul Germaniei . De altfel acolo si numai acolo ai sa gasesti skoda , pe cand in fost germanie de vest mai putintele asa .

Share this post


Link to post

Ce sa'i faci au si nemtii TARANII lor ... ;) Problema ca la noi sint numai Tarani . :D ... mama ce'am dat'o ... :tongue:

Share this post


Link to post

Taranii nostrii au trecut de la Cielo la Logan... shitty...! Pana si ei au realizat ca e mai masina...

 

Daca imi aduce cineva un Golf 50k km reali la 8000 de euroi maine vand masina si il cumpar. Pana atunci, numai aberatii si tampenii, emise inclusiv de cei de la Autobild.

 

Vedeti aici ce poti cumpara cu 5-6 mii de euroi din ghermania...

Edited by alx

Share this post


Link to post

Eu nu inteleg de ce sa compara o "masina" noua (Logan) cu una sh chiar atat de nasol am ajuns???

O comparatie Logan vs WV mai bine ma abtin ca imi e ca imi iau ban 500 de ani de acu incolo oricum e de domeniul SF =)) .

Daca e sa facem o proba facem, aducem un WV nou made in germany (asta ca sa fim cinstiti) le bagam la probe 100.000km in RO :lavolan: si dupa aceea tragem linie parerea mea e ca Loganu la 70.000km pleaca TRACTAT la REMAT .

Ma scuzati dar e cea mai idioata chiestie sa compari Logan o "masina" de tot !@#@!%^&$#Q@ cu WV (am unul parcat la 10 metrii de mine care are 380.000km fara nimic facut la motor si transmisie).

Chiar ma umplu de draci cand vad ca isi bat altii joc de noi.

Share this post


Link to post

Da' de ce nu asculta toata lumea BACH ? Maneaua se vinde?

Nelinisti existentiale...

Nu ma luati de spion infiltrat nu-mi place Logan si nici politica lor de anii '70 dar Loganu e o lovitura de piata,iar presedintele Louis Schweitzer un geniu.

Loganu are garantie,golfu nu .

Loganu il iei imediat (in cateva luni dar cui ii pasa ne place la coada decat sa te duci la Stuttgart dupa Golf)

dup aia te duci in shrot dupa piese?

Nu trebuie intelese prea multe lucruri, mai luati-le asa cum sunt si vedeti efectele lor!

Share this post


Link to post

Primul cu directia blocata este poveste veche, pe al doilea nu-l stiam...

Share this post


Link to post

La ambele, userii care au postat initial au disparut... oare de ce?

Share this post


Link to post

Le-au astupat gurile (cu euro) cei de la rino, mai draga...

Share this post


Link to post

siiigur ca da... si marmota? cat, cat, cat?

 

hai mah ca oricine este cerebral si obiectiv isi da seama ca forumurile nu sunt o sursa reliable de informatii... sunt un fel de "taclale-online" cu zvonacii, mincinosii si inventivii lor.

Share this post


Link to post

Dar foile de service scanate de Virgil Greculescu, cu semnaturi in regula ale unor persoane CARE EXISTA ce inseamna?

Share this post


Link to post

Am fost cu Matizu meu sa montez o inchidere pe "micutza" la un centru autorizat si discutand de logan un electrician imi povesteste ca montand o alarma pe logan cand a legat firele sub bord, a observat un fir scos de undeva si prins tacticos de manunchiu de fire. Cautand sa vada daca nu cumva firu ala e important a vazut ca e scos papucu de la ledu de avarie si intraba propietaru daca ii functioneaza ledu de airbag. Cica se dusese cu masina in service la meridian sa reclame ca sta ledu de avarie airbag aprins tot timpul... si se mirca ce repede au rezolvat aia problema (in 10 minute avea masina inapoi)...

Cica ar fi o buba comuna la mai multe modele, asa ca daca a fost cineva in service si s-a rezolvat f repede problema ar trebui sa isi puna cateva intrebari si eventual sa caute fire care atarna pe sub bord.

Share this post


Link to post

Tipic pt. maimutele din Dacia Service, "inventivi" ca de obicei... :D

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...