Jump to content
Sign in to follow this  
iuzar

Dacia Logan (fosta X90)

Recommended Posts

acolo-s 190kw daca am vazut eu bine

cu tot respectul : la o asemenea putere trebuie conceputa TOATA cu multa grija!!!

 

dar ma indoiesc foarte tare ca s-ar putea face o masina cu o asemenea aerodinamica sa prinda suta in 4.5 sec, chiar ajutata de un motor mai tare ca ala

 

dar pentru unii.. poate fi un vis :)

 

insa nu inteleg altceva.. ce ma incalzeste pe mine .. ca e un cielo de 150 cai... daca al meu tot 85 are?

Share this post


Link to post

Ce logica poate avea un om care isi cumpara o masina care arata precum Loganul si are 190kW?

Ce logica are un producator care transforma a cheap car intr-un bolid?

 

Normal ca se va face o reproiectare, dar una ce bate catre 70% din ceea ce s-a facut initial. Mdea... MERITA!

Share this post


Link to post

pai niciodata nu se va realiza un logan de o asemenea putere :)

e pur comerciala, pentru mine .. cel mult amuzanta

 

la clio sport varianta cea mai tare e in jur de 200 cai (nu kw)

 

evident ca renoul poate sa faca motoare bune de o asemenea putere, dar nici intr-un caz nu ar pune pe cea mai de jos masina a lor

(pe care de altfel nici numele nu si l-a pus ... decat cu 'by')

Edited by Tommy

Share this post


Link to post
Mike.Omega unde ai gasit reclama cu Logan V6? Ar fi fain dar nu stiu daca este adevarata.

 

Link

 

Acolo gasiti ce am pus eu aici si daca stiti mai multa franceza decat mine poate trageti si o concluzie :mrgreen:

Share this post


Link to post

Hai mai ca e o poza manarita de agentia aia de publicitate ceha.

Nu a incaput calumea un diesel de 1.5 si voi vreti sa incapa un V6 de 3 litri? :lol:

Edited by Esperatul

Share this post


Link to post

Am un prieten care are un Nissan Maxima cu motor de 3l. Mă gândesc ce capotă are maşina aia, parcă ar intra un Tico cu totul în compartimentul motor...

Share this post


Link to post

n-ai inteles.. unul sub capota de 1.5, si unu in portbagaj, ca oricum e cel mai mare din clasa ei :) )

Share this post


Link to post

Înseamnă că este vorba de un 4x4, că nu cred că de la motorul din portbagaj se acţionează puntea faţă =)) .

Share this post


Link to post

Si ce daca e conceputa cheap car?! Cielo tico..nu tot la fel au fost concepute?! Unde s-au vandut woo cel mai bine, decat in tarile target adica europa de est, africa, asia etc! Tot atata caterinca, de cate ori sa se repete si sa se constate ca logan nu are nici o legatura cu romania, in afara de faptul ca e asamblat aici, putea la fel de bine sa fie asamblat in turcia si tot mai erau din 5000 de masini 1 sau 2 cu o mica eroare. Eu zic ca daca se analizeaza la rece cazul logan, masina merita bani si ofera destule pt acesti bani! Atata panarama ca s-a facut tuning pe logan, si care-i problema? arata bine si merge tunata, si mai si vin comentariile din partea la posesori de kalos, cielo etc, daca aveam toti BMW-uri atunci mai ziceam dar asa..

Eu zic ca trebuie apreciate initiativele gen Logan S2000, Logan Elia etc

Eu nu dau cu parul, dar un pic de obiectivitate nu ar strica, chiar deloc!

Share this post


Link to post

gata, pun maine poze cu un logan rosu tunat turbat, si spuneti voi cum vi se pare

este parcat mai mereu pe grigorescu, cum faci stanga spre bila/mol, venind dinspre titan (este parca un club de noapte acolo)

(tunat tunat, nu doar folie si eleron)

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Pai depinde tommy, daca vii si tu cu poze la un logan tunat a la' vitan pe care poate fi scris mare KITSCH :D . Stii cielo ala argintiu de la sectiunea kitsch nu? :mrgreen:

Share this post


Link to post

stiu.. e tunat bine!

treaba facuta de profesionisti, nu-i manjeala, voi o sa vedeti si spuneti impresia, cred ca il mai stiu si altii (maine dimineata merg sa fac poze ca tot am treaba prin zona)

Share this post


Link to post
Si ce daca e conceputa cheap car?!....

Eu nu dau cu parul, dar un pic de obiectivitate nu ar strica, chiar deloc!

 

Vrei sa spui putina ratiune! Citeste din nou ce ai scris si ce am scris eu.

Sau repeta "190kW pe o masina in a carei proiectare s-a pus filtrul de benzina in pompa" pana cand iti dai seama :)

Share this post


Link to post

Eu cred ca se face pre mult tam-tam pe seama Loganului, eu am unul pe care nu mi la-m dorit (as fi vrut Cielo) si as putea sa va spun multe din chestiile care nu-mi plac la el dar se exagereaza prea mult pe tema asta ! Dca as fi avut Cielo nu as mai fi fost obiectiv si nu as fi vazut nici un defect la el .Eu cred ca multi isi dau cu parerea in necunostiinta de cauza si neaga evidentele ! Parerea mea ,nu dati cu pietre!!! :-?

Share this post


Link to post

Sunt de acord cu tine in ceea ce priveste majoritatea 'tam-tam'-ului. Dar nu poti sa folosesti aceiasi replica si cand nu este vorba doar despre subiectivism. Ceea ce se intampla si este la fel de deranjant ca si 'tam-tam'-ul in sine.

Share this post


Link to post
gata, pun maine poze cu un logan rosu tunat turbat, si spuneti voi cum vi se pare

este parcat mai mereu pe grigorescu,

Va spun eu cum arata =)) parca ar fi plugul care deszapezeste iarna soselele.Mie unu chiar nu i-mi place cum e facut.E urat cu spume.Mie unu nu i-mi plac prea multe modificari la exterior,mai ales cand sunt facute "agresiv",cum e cazul celui de care vorbim(e parcat mai in fiecare seara in fata la restaurantul "Cara",langa strandul Titan).Eu unul prefer mult mai multe modificari la interior si sub capota(si se pot face destule),lucruri care imbunatatesc performantele masinii.

ps..acelasi sistem de filtrare al benzinei il are si solenza,dar nu prea am vazut comentarii la adresa ei(ca sa nu mai zic de defectiuni majore cauzate de acest sistem)......ce puii mei o fi asa special la loganul asta de s-au scurs atatea pagini pana acum??? @-)

Share this post


Link to post

N-as putea sa zic ca arata foarte rau, dar nici prea deosebit. Practic, doar ca-l "cutie-zeaza" si mai mult decat este :)

09122005_003_.jpg

09122005_006_.jpg

Share this post


Link to post

Penibil faptul ca l-a lasat cu capace la roti! =)) . Oricum nu prea imi plac deloc tuning-urile. Imi plac masinile asa cum sunt iesite din fabrica ... simple , elegante ..fara accesorii pe ele.

Edited by AND

Share this post


Link to post

Pai oricum romanul e bun la dat sfaturi asa ca mai bine nu luati in considerare acest articol :D mai ales la capitolul consum m-am amuzat copios ,pai e chiar putin 10% la viteza maxima ,mie mi-a luat peste 20% la viteza maxima =))

Share this post


Link to post

Ba e chiar fain, auzi:

 

"La diesel, viteza întâi nu există. Probabil că o poţi folosi la arat"

"trebuie să strângi zdravăn volanul când treci pe lângă vehicule mari, chiar dacă merg în acelaşi sens cu tine, pentru că te “atrag” "

Share this post


Link to post

Pai cam asa e ca e mai simplu sa bagi a II a si sa distrugi discul de ambreiaj decit sa tot mesteci schimbatorul :D

Asta cu volanul este reala ,chiar se clatina LGNul la viteze mari ...oricum 130km/h este foarte mult pt aceasta masina :) )

Share this post


Link to post
"La diesel, viteza întâi nu există. Probabil că o poţi folosi la arat""

Bey, astia m-au copiat. Numai eu ziceam ca I-a la Diesel este pentru arat si a II-a pentru semanat. Astia copiaza fara drepturi de autor.

Share this post


Link to post

Cel putin omu' a recunoscut ca a trecut de la o dacie vai cuvant_foarte_urat ei la Logan...drept urmare e normal sa i se para o masina ultimul ragnet =)) .

Edited by Alezz

Share this post


Link to post

Bai G4 , de unde si pana unde se clatina loganu la 130 la ora? :) Nu mai vorbi de pe auzite sau inventate. Viteza mare pt lgn e 170 , 180 .. atunci se simte clar ca nu mai e la fel de stabila dar nu te sperie deloc. Si cred ca eu am mai mult de zis despre comportamentul Loganului decat voi toti ..in afara de alx. La 130 in logan e ca la 80 in tico.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...