Jump to content
Sign in to follow this  
SORAN

Accidente... vazute sau suferite

Recommended Posts

Cu fix o ora in urma era cit pe-aci s-o incasez. Drum cu 2 benzi, prima banda marcata "obligatoriu dreapta-inainte", a doua marcata "obligatoriu stinga-inainte". Eu pe prima banda, pregatit sa fac dreapta. In fata mea un Fiata Panda merge ... inainte (100% regulamentar) moment in care intra in usa dreapta fata-aripa dreapta fata a unui taximetrist care, venit de pe banda a doua, s-a decis sa faca dreapta. Fiind in spatele Fiatului am apucat sa vad ca taximestristul nici macar nu semnalizase dreapta. E o intersectie in care se intimpla frecvent astfel de cazuri, desi soferul Fiatului nu poate fi considerat vinovat eu unul nu prea pot sa inteleg cum naiba a intrat in plin in taxi ... O explicatie simpla ar fi ca a facut-o intentionat. Urmarile nu au fost grave, ambele masini au scapat cu bine. Eu am cam tras aer in piept in momentul in care am frinat ceva (nu foarte brusc) iar Passatul din spate si-a cam manifestat curiozitatea de a vedea ce am in portbagaj. Pentru curiosi: am o patura, o trusa cu scule, trusa de prim ajutor si un bidon cu ulei :P

Share this post


Link to post

:(

Intalnire cu o domnisoara in trafic..de fapt ea a vrut neaparat sa se "intalneasca" cu mine.

post-2606-126866950214_thumb.jpg

post-2606-126866954402_thumb.jpg

post-2606-126866958218_thumb.jpg

post-2606-126866962313_thumb.jpg

post-2606-126866967174_thumb.jpg

post-2606-126866971212_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Cu ce te-a lovit? Cu desfacatorul de conserve?

  • Like 1

Share this post


Link to post

Imi pare rau pentru Arabela, i-a cam scos matele !!! Mi se pare mie sau si deasupra usii dreapta fata sint niste zgirieturi ? Rezumind : usa, usa, aripa ??? Ce dracu' avea tanti aia :shock: ?

Share this post


Link to post

Toate ca toate, zi-ne cum a iesit reparatia, cat a costat, cat a durat pana ai fost despagubit...

Share this post


Link to post

@Salex- da,usa ,usa + aripa.

Deasupra usii nu e zgariata,cred ca e o reflexie.

Avea un focus sedan.

 

BZN- e setata aiurea data la foto,s-a intamplat vineri.

Azi am fost la asiguratorul ei pt constatare,am obtinut dosarul de reparatii iar de maine caut un service din lista lor.

Am mers pe intelegere amiabila ca nu mai aveam chef de ore pierdute si la politie,iar patania s-a intamplat la vreo 100m de sediul asiguratorului ei,unde mergea chiar atunci pt o alta patanie pt casco..de poveste!

Share this post


Link to post

Deranjez si eu cu un post fericit.pe ultima zvacnire a iernii al meu var venea dinspre cernica spre bucuresti si in curba de pe biruintei a intrat intr-un palc de ceata si nu a mai vazut k drumul se curbeaza si cand sa trezit nu a mai putut face nimic a tras de volan da degeaba SANIE,primul stalp a fost al lui.adevarul e ca a avut si viteza(~120 ) :wallbanger: deoareca nevasta'sa l-a sunt disperata ca naste.ce a urmat vedeti si voi.el nu a avut decat o sperietura groaznica!

P.S:are o firma de rent a'car cu masini din germania aduse personal de el si "exporta"masini sh recuperate de leasing care le duce la nemti tot personal(cu ajutorul prietenilor uneori :lavolan: ) a deci nu se pune problema de neexperienta.totul tine si de noroc.

 

P.P.S:cine are nevoie de piese de A6 2.5 quattro full(de la usi in colo e ok...:mrgreen :) - pm.

post-25709-126868084446_thumb.jpg

post-25709-126868085388_thumb.jpg

post-25709-126868086116_thumb.jpg

post-25709-126868087624_thumb.jpg

post-25709-126868088608_thumb.jpg

Share this post


Link to post

.. totul tine si de noroc.

Cand intri orbeste asa-i. Cand scapi e noroc, cand nu.. e ghinion.

Share this post


Link to post

Mister_R sa urmaresti cand o demonteaza sa se verifice cum pica stalpul din stanga in partea inferioara, am vazut acolo ca punct de sprijin al loviturii a fost o balama.

Share this post


Link to post

Ai ochi buni :) acum m-am intors din service,trebuie reconstatare,au facut si ei poze si au trimis asiguratorului.

 

Se adauga balamaua,macara geam,chiar si stalpul a fost afectat putin,carcasa oglinzii,pragul zgariat si alte mici chestii.. :(

Edited by Miste_R

Share this post


Link to post

Port ochelari :)

Share this post


Link to post

Din pacate...

post-2698-12688151857_thumb.jpgpost-2698-126881517985_thumb.jpg

 

Pe scurt, sos Fundeni dinspre Pantelimon spre Colentina imediat dupa o curba la dreapta urmata de una la stanga in panta inainte de autosoft pentru cine stie zona, eu pe banda 1, cineva de pe banda 2 nu s-a asigurat si nici semnalizat si a intrat peste mine. Am franat cat s-a putut, din pacate cauciucurile de iarna combinate cu mazga de pe jos si-au spus cuvantul, nu am putut evita decat partial, eu avand viteza mai mare decat el.

 

Pe "lung" e mai complicat putin si nu are rost. Cert e ca nu ne-am inteles si am ajuns la politie unde am avut castig de cauza, am asigurarea lui, el a luat o amenda de 120 RON din cate am inteles..

 

Ghinion... :wallbanger:

Share this post


Link to post

Bai esti de belea!!!

Share this post


Link to post

Ce v-a apucat fratilor :( . Din fericire, din poze pagubele nu par a fi prea mari. Cu ocazia asta poate se alege LINul si cu usa facuta :P

Share this post


Link to post

Mda. Toata iarna n-am patit nimic si acum...pe final. Lasa ca poate asa gata, am spart ghinionul, nu mai ninge :)

Avarii, semnal, far (prinderi rupte) masca de tabla de deasupra usor indoita in jos (asta se indreapta repede), coltul barei scrijelit in stanga destul de rau pe bandou, proiectorul si rama. Aripa a scapat :spumelagura: . Pacat.

 

La el, spoilerul putin crapat si stopul reflectorizant. Atat :) ). Pentru asta am ajuns noi la politie...

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

.. eu pe banda 1, cineva de pe banda 2 nu s-a asigurat si nici semnalizat si a intrat peste mine. Am franat cat s-a putut, din pacate cauciucurile de iarna combinate cu mazga de pe jos si-au spus cuvantul, nu am putut evita decat partial, eu avand viteza mai mare decat el. :

 

Depasirile prin dreapta sunt in general mai riscante, trebuie sa ii anticipezi o posibila reactie de a schimba banda, sa te asiguri ca cel depasit te vede sau ca ai destul loc sa eviti in caz ca ala e suprins: fie nu se uita, fie tocmai ai schimbat banda si el s-a uitat 2 secunde mai devreme, fie i-ai intrat in unghi mort, fie e beat mort. (chiar daca in sensul legii nu e o depasire ca mergi pe alta banda cu viteza mai mare, in fapt e)

Share this post


Link to post

Am inteles ideea ta si sunt de acord insa ma grabeam. Astea intra in varianta "lunga" a povestirii. :)

Se intampla imediat dupa o curba, masina era un logan VAN (ala cu vizibilitate scazuta) nu am vazut ce e in fata lui, eu aveam si farurile aprinse, el cica am facut aceeasi manevra ca el si de-aia nu m-a vazut. Partial avea dreptate numai ca am facut-o inainte, daca el s-a asigurat acum 10 secunde si nu era nimeni asta nu insemana ca trebuia sa se bage.

 

Cum a zis si politisul " Nu conteaza ce manevra am facut eu inainte, nici ce viteza aveam, datoria lui era sa se asigure, miscarea LUI a provocat accidentul nu a mea".

Cand el a inceput manevra eu eram deja acolo. I-am anticipat intentia si l-am claxonat, din pacate nu am anticipat ca "berbecul" isi va continua manevra.

 

PS Daca nu ar circula toti "mormolocii" pe banda 2 cand banda 1 e libera nu as depasi pe dreapta deloc, stiu ca e interzis. Din pacate daca eu as respecta toate regulile de circulatie ca la carte as face 2 ore jumatate pana la munca probabil, dupa cum spuneam mai demult, ce s-a intamplat intra in categoria de riscuri pe care mi le asum in fiecare zi pentru a ajunge mai repede la destinatie.

Feresc destui in trafic dar nu pot chiar pe toti din pacate. Au fost o sccesiune nefericita de evenimente, si aici intra multi "DACA"

 

Daca nu era ud pe jos, daca aveam anvelopele de vara, daca aveam viteza mai mica...daca...etc, puteam evita. :)

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Nu este propriuzis o depasire pe banda 1. Pur si simplu rulezi pe banda 1 cu viteaz mai mare decat cel de pe banda 2. Ca nu are trebui sa se intample asta (sa mearga ca puiu de broasca ala de pe 2) e alta poveste.

 

Trebuie doar mai multa atentie cu amfibianul ... sa nu i se arate ca merge pe unde si cum nu trebuie tocmai cand treci tu pe langa el.

Share this post


Link to post

Depasirea prin dreapta (si sanctiunea pentru asta) nu se aplica atunci cand fiecare merge pe banda lui, s-a mai discutat,. Daca erau amandoi pe o banda, si il depasea prin dreapta avand loc, da - era vina lui. La faze de-astea trebuie maxima atentie, eu am patit-o pe DN1 forjand pe banda 1 ca sa depasesc coloana de mormoloci de pe banda 2 sa ma trezesc cu unul care decide ca i-a ajuns statul in coloana si e cazul sa revina pe 1 (fara sa se asigure, desigur).

 

Pacat Darkule! reparare usoara.

 

 

 

Share this post


Link to post

Pai si DJ-ul a patit-o la indigo , nu foarte de mult, asa cum relata aici. Sa fie un tipar sau sa aiba el lipici la toti bezmeticii :-? ?

 

Din pacate daca eu as respecta toate regulile de circulatie ca la carte as face 2 ore jumatate pana la munca probabil, dupa cum spuneam mai demult, ce s-a intamplat intra in categoria de riscuri pe care mi le asum in fiecare zi pentru a ajunge mai repede la destinatie.

Aici nu sint de acord cu tine, nu cred ca estimarea aia este tocmai realista. Pentru berbecul care a intrat in tine sint sigur ca ai pierdut mult mai mult timp decit daca mergeai cit de cit corect. Win some, loose some ! Vrei sa mergi mai tare, trebuie sa fi mai atent, mai incordat, mai anticipativ - asa cum bine zicea Tommy. Ai fost declarat nevinovat de catre organ insa nu stiu cit de mult de incalzeste asta ... In afara de nervi, timp pierdut pe la Politie, mai adauga si timpul + stresul reparatiei ...

Share this post


Link to post

Condoleante DJ_Dark 77000000.gif

Vad ca trag astia la tine ceva de speriat.

Parca reparai si acum 2 ani la ea? Dar pe spate atunci...

 

Sfat: "grabeste-te incet" si la fel ca si Salex&Tommy trebuie sa fii SI mai prudent daca o "calci" ceva mai tare. Sa anticipezi orice miscare a participantilor la trafic , auto sau pietoni.

La "depasiri" pe banda 1 las spatiu cit pot de mult fata de coloana depasita. Lumea nu se asigura sau ceasul rau esti in unghi mort. Macar asa are ceva timp dupa claxonul tau sa se redreeze sau sa pui tu frina.

Share this post


Link to post

Condoleante pentru ce? Masina inca functioneaza n-a murit, nu e la fel ca acum 2 ani :) .

 

@salex. Da, ai dreptate am pierdut 2 ore insa drumul ala il fac aproape in fiecare zi , il cunosc pe dinafara, din pacate dimineata la ora 7 multa lume se trezeste dupa ce se urca la volan.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...