Jump to content
Sign in to follow this  
SORAN

Accidente... vazute sau suferite

Recommended Posts

Nu m-as fi gindit ca o sa postez consecutiv in acest topic, de data asta in postura de ... aproape accidentat ! Il puse dracu' azi pe unu' ... sa imi taie calea in stil barbar. Am tras zdravan de volan si l-am evitat insa ma indreptam direct spre bordura si alte masini parcate asa ca a trebuit sa ma infig si in frina. ...... asftel ca am dat cam tare intr-o groapa destul de plina cu apa.

 

Faza aproape identica patita de mine aseara pe DN1. Eu pe banda 2 ultimul din coloana ma bag pe banda 1 accelerez si dupa aproximativ 100m un berbec are intentia de a face aceeasi manevra, binenteles fara semnalizare si pe principiul, intai ma bag jumate dupa care ma asigur.

Drept urmare claxon, frana si, ghinion de nesansa, iau o groapa zdravana cu partea dreapta pe frana. Atat de violenta a fost incat a sarit ceva metalic dupa sunet (ori vre-un obiect din groapa, ori vre-o piesa de la masina mea).

 

Am oprit sa inspectez, toate capacele rotilor la locul lor posibil acel obiect sa fi fost vre-un plumb de echilibrare de pe roata, nu-mi dau seama. Insa am observat ca exista totusi o urmare. Nu mai am degivrare :grumpy: . Apas butonul se aude releul dar nu se mai aprinde martorul in bord :wallbanger: . In rest, masina a scapat fara alte urmari sper.

 

PS. Ati vazut ce gropi s-au format pe DN1?

Share this post


Link to post

Sincer am vazut ce urme a lasat iarna pe fata strazilor din tara, iar dn1 arata ca dupa bombardament...

Ce sa mai zic...nu stiu ce drum inaugurat cu "pompa" acum 3 saptamani de Berceanu era plin de gropi acum o sptamana...deci nu te mai plange si ia-ti un hammer :-> si o sa fie bine.

Edited by atyqsound

Share this post


Link to post

Accident urat duminica seara,pe la 7 juma pa Barbu Vacarescu,in zona pietei Baneasa.O fetita de 12 ani a traversat in fuga strada,asta cand la 25m era trecere de pietoni si un Mercedes a luat-o in plin.Conducatorul nu cred ca era roman.

Am fost rugat de politie sa ai ajut si sa fiu martor al masuratorilor.Asta nu ar fi vreo problema dar era o ploaie si un frig si a durat si vreo jumatate de ora.Bietei fetite ai ramasese adidasii pe carosabil,tragic.

Am aflat,de la politai, ca deja era in coma in ambulanta,fetita,sper sa suporte parinti "cadoul"de sarbatori''.

Sper sa na ma tarasca pe la tribunale,ca martor,cu toate ca i-am intrebat de acest lucru si m-au asigurat ca nu.Doar le trebuiau un martor sa semneze.

Sper sa traiasca fetita,Dumnezeu sa vegheze asupra ei.

Share this post


Link to post

Intr-adevar trist. De cele mai multe ori noi, PARINTII, sintem cei carora ne scapa din "vizor"educarea copiilor in ceia ce priveste deplasarea (daca se poate spune asa) pe drumurile publice sau strazi, cum vreti sa le numiti. Traversare unei strazi de catre un copil neinsotit sau neinstruit corespunzator, atit prin locuri nepermise cit si prin locuri amenajate corespunzator, consider ca, acesta este un obstacol periculos in ceia ce-i priveste pe cei mici.

Nu in tot dea-una teoria este de ajuns, ci trebue si practica pentru ca un copil sa vada si sa priceapa pe "viu"ce si cum stau lucrurile in traversarea strazii.

Sincer va spun, ori de cite ori traversez o strada cu fiica-mea, chiar si pe treceri semaforizate, este supusa testelor cum sau ce trebue sa faca inainte de a se angaja in traversare + de fiecare data ii reamintesc faptul ca, verdele semaforului ii acorda doar prioritate, NU si siguranta, de aceia trebue sa se asigure chiar si la culoarea verde a semaforului.

Share this post


Link to post

 

Drept urmare claxon, frana si, ghinion de nesansa, iau o groapa zdravana cu partea dreapta pe frana. Atat de violenta a fost incat a sarit ceva metalic dupa sunet (ori vre-un obiect din groapa, ori vre-o piesa de la masina mea).

.

 

PS. Ati vazut ce gropi s-au format pe DN1?

 

La arc te-ai uitat? Se poate rupe si masina sa nu stea pe o parte! :)

Share this post


Link to post

Da voi chiar nu ati observat ceva?Parintii in ziua de azi isi plimba copii prin cartiere direct pe strada,ori de mana ori in carucioare.Si mai rau,deseori copilul se afla catre partea cea mai periculoasa.

Imi amintesc cand eram mic mergeam strict doar pe trotuar si niciodata nu ma lasa sa merg pe partea dinspre strada.Efectiv nu aveam voie niciodata. In ziua de azi mai dam si din invatamant afara,ca suntem "prea civilizati"

Edited by Den

Share this post


Link to post

De retinut...

 

Foarte buna reclama dupa parerea mea !

Pacat ca nu se difuzeaza si pe melagurile noastre.

 

In alta ordine de idei...LA MULTI ANI tuturor.La cat mai putine posturi aici.<br>

Edited by vladawd

Share this post


Link to post

Duminica dimineata la intersectia Sisesti cu Straulesti, o dacia logan a intrat in plin intr-un polo pe care l-a proiectat pe acostament. Ambele masini varza, polo cred ca nu a acordat prioritate, pe jos era mazga. Ceva mai sus, in fata parcului BAzilescu, un x5 s-a gandit ca nu-i ajunge soseaua, motiv pentru care a luat o gura din refugiul de tramvai, apoi din borduri, un copac si un gard, oprindu-se pe trotuar cu mai toata partea inferioara a masinii zob.

Aseara ma duceam la Bucuresti si in aceiasi zona, curba de la Straulesti, dupa pod, un Logan a luat-o la vals, a agatat scuarul si apoi s-a oprit intr-un parapet de beton, facand-o zdrente... Am oprit, era doar speriat soferul, am vorbit un pic cu el, zicea ca l-a furat si n-a mai putut s-o stapaneasca. De fapt el a derapat de spate spre dreapta, a apasat la maxim frana, masina s-a rotit 360 de grade, a lovit cu botul scuarul, apoi s-a rotit si a lovit cu laterala stanga parapetul. Greseala lui: Anvelopele de vara montana de pe masina, viteza neadaptata anvelopelor si zapezii de pe jos si frana la blana. Eu eram in spatele lui, cu aproximativ aceiasi viteza - circa 50-60 kmh, insa am si virat in conditii de siguranta, m-am si oprit cand l-am vazut ca incepe valsul, gratie anvelopelor de iarna... Aviz amatorilor!

Share this post


Link to post

@ Mircea: Asta a comis-o pe barba lui...am mai auzit si pe la mine la munca "inteligenti" care nu-si pun cauciucuri de iarna pentru ca nu are sens, nu-i ajuta cu nimic :wallbanger:

Edited by Sebian

Share this post


Link to post

again headbang2.gif plus: buclier fata, cotiera, paravanturi stanga.

 

L.E. Pai, a cazut pe-o parte intr-un sant de vre-un metru. Soferul(cumnatu-miu) s-a tinut de cotiera, normal, si a rupt-o.Paravanturile stanga rupte de la tufe.PUNTEA spate deplasata spre dreapta.Buclierul spart pe dedesubt in stanga fata.

post-13903-126434279232_thumb.jpg

post-13903-126434280087_thumb.jpg

Edited by augustinionut

Share this post


Link to post

Bucliere inteleg, dar restul? Si mai ales cotiera?

Share this post


Link to post

O trec la "suferite".post-18181-12643566776_thumb.jpgpost-18181-12643566939_thumb.jpgpost-18181-126435671307_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Aw shit... ce-ai lovit, un cap de pod? Pasagerii ok?

Share this post


Link to post

Urit :( . Cineva a dat cu capul in parbriz ? Usa a fost indoita de cei de la descarcerare ? S-a comportat destul de frumos conserva, la ce viteza a avut loc impactul ?

Share this post


Link to post

Parbrizul s-a spart cel mai probabil de la airbag.

Share this post


Link to post

Eu am scapat doar cu clavicula umflata, pasagerul din dreapta insa a avut 5 coaste rupte dar e bine acum. Masina a fost "dauna totala". E greu de explicat, un TIR in depasire acroseaza o Toyota pe care o pune pe sensul meu. Am izbit-o in spate, dinamica e mai greu de aratat, cert e ca nici din ea nu s-a mai ales nimic. Daca era cineva pe locurile din spate nu stiu daca mai scapa(u)[in Toyota]. Viteza mea conform expertizei, cca 67 km/h. O sa relatez mai pe larg daca sunt solicitari.

Share this post


Link to post

La cum arata masina, ati scapat ieftin.

Share this post


Link to post

Nasol,vb lui Mircea,ati scapat ieftin la cum arata masina.Ai avut casco ceva,daca nu e cam nasol,masina cred ca e dauna totala.

 

 

Share this post


Link to post

Da, dauna totala, masina avea 16 luni. Faptul ca s-a comportat ok m-a facut sa optez pentru actualul Logan. Am avut CASCO si mi-am recuperat (partial totusi) paguba urmand ca ei sa isi recupereze banii de la vinovat.

Share this post


Link to post

Oare cum s-o fi rasturnat matizu asta (nu era zapada, nici polei) ? S-a intamplat acum vreo 3-4 saptamani, in fata la Real Vitan, eram in trecere si am tras o poza.

post-10825-126623600134_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Virajul ala e destul de nasol. Daca a avut viteza si a "luat" si bordura, nu mai trebuiesc alte cauze... :mrgreen:

Share this post


Link to post

Subscriu si eu aici din pacate.Am ocolit o groapa de canal in timp ce viram pe o straduta necalcata de edili.Zona de umbra,virajul poate prea strans si gheata de sub roti m-au parcat in spate la un sandero tot parcat regulamentar in curba.Desii aveam o viteza mediocra, din pacate impactul a fost deasupra barii de protectie drept urmare la el nimic la mine far,aripi si capota armonica +radiator fisurat sus(toba de la sandero) si capac delcou spart.Si ce o mai fi.Mai aveam 10 metrii pana la locul unde parcam masina :wallbanger: Momentan calculez costurile reparatiei.

Share this post


Link to post

Nasoala patania ta.Nu o sa te coste prea mult,gasesti piese bune la dezmembrari,insa pacat ca trebuie sa chelui niste bani.

 

 

Share this post


Link to post

Posturile despre legalitatea depasirii, cine-i vinovat, etc s-au mutat aici.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...