Jump to content
Sign in to follow this  
SORAN

Accidente... vazute sau suferite

Recommended Posts

Vin si ma intreb: oare microbuzul era unul din celebrele microbuze de marfa modificate in Ro pentru transport pasageri si omologate de RAR????

Share this post


Link to post

Cam toate microbuzele de transport persoane sunt microbuze modificate (de multe ori chiar au cate o plăcuţă pe care scrie ceva de genul: ,,Microbuz modificat la SC XXX SRL") şi evident sunt omologate de RAR. Din cate accidente am văzut eu în care au fost implicate microbuze, cea mai mare problemă de obicei s-a dovedit a fi faptul că la impact scaunele şi banchetele se rup pur şi simplu din podea, de unde rezulta răni foarte grave chiar si la pasagerii din spate.

În alta ordine de idei, de obicei soferii de la Vlase conduc de parcă sunt piloţii japonezi de pe avioanele Zero din WW2. Nu doresc nimănui să meargă cu un microbuz de la Vlase (or mai fi şi excepţii, doar că eu nu am vazut nici una).

Share this post


Link to post

asta era microbuzul unei firme de confectii. toti pasagerii erau angajatii acelei firme...

Dumnezeu sa-i ierte! Groaznic...

Poate cineva se va sesiza candva sa-i beleasca pe astia cu microbuzele care transporta oameni sa nu mai depaseasca 100 km/h cand ai o mare responsabilitate in spate (atatea vieti...). La fel si pt aia cu tirurile...

Share this post


Link to post

am avut "placerea" sa asist ieri la autopsierea unei femei ,decedate in urma unui accident auto.si dupa tot ce am vazut acolo nu pot decat sa va doresc sa muriti acasa,la voi in pat si din motive cat mai clare,asa incat sa nu aveti nevoie de autopsie,pentru ca au taiat-o pe saraca femeie exact cum se taie un porc de craciun(si mirosea la fel de groaznic).mai intai i-au taiat scalpul si i-au scos creierul,dupa care au taiat-o de la baza gatului pana in regiunea inghinala si i-au scos tot:inima ficat,plamani,limba...iar la urma,dupa ce s-a stabilit cauza mortii, au aruncat totul inapoi in cavitatea abdominala(inclusiv creierul) si au cusut-o.toate astea in timp ce rudele asteptau la usa sa o ia si sa o ingroape.

am mai vazut si eu autopsii prim filme,dar felul n care se practica in romania este jenant.o singura camera cu doua mese de ciment si cu cadavre aruncate pe podea unul peste altul,dezbracate,asteptand sa le vina randul...imi pare rau ca nu am si poze.sau poate e mai bine asa...

Share this post


Link to post

Creierul in abdomen ??? Pe cat de "nepoliticos" pe atat de amuzant. Sincer, m-a bufnit rasul... :D Scuze.

Edited by Bolt

Share this post


Link to post

Te scuzam dar nu inteleg de ce te-a busit rasul...

O singura intrebare @VECTOR: de ce i-au facut autopsie? eu stiam ca se face numai cand exista suspiciuni despre cauza mortii nu cand e un accident de masina...?

Share this post


Link to post

Daca moartea survine dupa, in grija medicala, e autopsie clara, iar daca ea a survenit inainte, iar e autopsie pentru a determina cauza si momentul. Daca victima a decedat cu cateva clipe inainte de accident, atunci nu mai este "eveniment" cu victime. Eventual, se cerceteaza profanarea de cadavru. E cinic ptr. victima, dar vital pentru autor.

Share this post


Link to post
Vin si ma intreb: oare microbuzul era unul din celebrele microbuze de marfa modificate in Ro pentru transport pasageri si omologate de RAR????

Din cate am vazut eu la televizor ... nu era un microbuz modificat.

Firma care efectua transportul are cumparate mai mutle (15 avea in urma cu 3 ani) microbuze de pasageri: fara loc in fata, langa sofer, cu usa ca la autobuz care se deschide de la buton, cu bare montate sub tavan, se putea sta si in picioare etc.

Daca va uitati la o poza care arata partea dreapta a microbuzului veti vedea ca nu are usa glisanta ... nelipsita de la microbuzele de marfa!!

Share this post


Link to post
Te scuzam dar nu inteleg de ce te-a busit rasul...

Datorita nefirescului. E ca si cum am vedea un om c-o cizma de cauciuc pe cap. E clar ca-i nebun si-i de plans, dar nefirescul tinutei lui starneste ilaritate si compasiune deopotriva.

Share this post


Link to post

Lasa-ma sa imi exprim nedumerirea cum imaginea unui mort despicat iti poate provoca rasul...

Share this post


Link to post

in cazul pe care l-am vazut eu ,femeia a fost lovita de o masina si a stat 10 zile in coma inainte sa moara.autopsia s-a facut pentru a determina cauza exacta a mortii...in cazul ei leziuni cerebrale in urma traumatismului cranian.autopsia se face in toate cazurile de moarte violenta sau moarte suspecta(exceptand cazurile persoanelor fara apartinatori,pentru care nu are cine sa plateasca,adica oamenii strazii,care de regula ajung la catedra de anatomie a facultatii unde fac studentii de anul 1 disectii pe ei).

in timp ce urmaream autopsia de care v-am povestit,a fost adusa si victima unui accident "proaspat". persoana respectiva traversa neregulamentar un drum european (prin fata pe la boreal,pentru cei din CT) cand a fost lovita in plin de un autoturism si proiectata in parbrizul unui microbuz care circula din sens invers,si in care a ajuns direct pe locul mortului...nu va mai povestesc cum arata dupa un asa impact ca e prea dimineata si nu vreau sa-mi reamintesc.va spun doar ca iti dadeai seama ca e un om,pentru simplul motiv ca era imbracat in haine de om.

 

drive safe

Share this post


Link to post
Dragii mei, nu stiu ce parapet a izbit omul pe dreapta, dar masina era zob in fata si mai ales in stanga! Scaunul era rupt si aplecat peste volan care era ridicat!!! Aveti o poza si un filmulet cand au scos epava din pasaj... In plus o scena mi-a dat de inteles ca finalul a fost cam tragic: 3 barbati au intrat in fuga in pasaj (initial am crezut ca sunt doar curiosi care vor sa vada) si apoi au iesit plangand... Si zau ca nu erau genul care ar plange din orice... Apoi au plecat in tromba spre spital, dupa ce s-au consultat cu Politia...

 

Am avut neplacerea sa constat ca il cunosc pe baiatul care conducea aceasta masina. Este prietenul unei colege de serviciu. Era singur in masina, masina de firma, cu probleme la directie si frane. El spune ca avea maxim 60kmh (nu are motiv sa minta, nu sunt politist) si, la o denivelare, a simtit ca masina a ramas fara directie. Cum lui i s-a parut ca masina se indreapta catre cea de langa el, intr-un impuls pe care nu si-l poate explica, a considerat ca nu e intelept sa ii implice si pe altii in acest accident si a tras de volan catre exterior. Si a inchis ochii. Nu stie cum a iesit din masina, isi aminteste vag doi baietii cu un Cielo care incercau sa il ajute. S-a trezit, ca sa ma exprim asa, in timp ce vorbea cu prietena lui la telefon si a inceput sa il doara ranile. Ah, si de abia atunci si-a dat seama ca era plin de sange.

Nu avea centura. Are umarul luxat si o rana destul de adanca la cap (nu stiu exact cate copci dar sunt cam 10 cm de cusatura). Bineineles, tot corpul este acoperit de vantai si rani perforate superficiale.

Masina nu mai poate fi evaluata sa se vada daca a fost sau nu un defect tehnic. Bine ca a scapat.

Share this post


Link to post

Discutia despre copaci s-a mutat in topicul Copacii pe marginea soselei :-W

Edited by VAXXi

Share this post


Link to post

Beleaua vine calare pe TIR

 

Un cunoscut, Florin, (32 ani), mergea spre Curtea de Arges la volanul unui Logan. Din sens opus, spre Pitesti, venea o Dacia 1310. Ceva mai in spatele ultimului autoturism, tot spre Pitesti, un camion. Soferul camionului a facut imprudenta sa se angajeze într-o depasire riscanta, fara sa aprecieze corect distanta dintre camionul sau si Loganul care venea de pe contrasens. A realizat în ultimul moment si a actionat frina. Camionul a luat tîrîs Dacia 1310, iar Loganul s-a lovit frontal de autospeciala;. Impactul a fost violent. Din bubuitura, Dacia Logan a fost facuta zob. Florian a ramas captiv în autoturism. A fost protejat de airbagurile declansate în timpul coliziunii.

Barbatul a fost preluat de o salvare si dus la Urgenta Spitalului Judetean. Medicii de garda au stabilit ca a suferit politraumatism, cea mai grava lovitura fiind cea de la cap.

În urma cercetarilor la fata locului politistii au stabilit ca, din momentul în care soferul TIR-ului a actionat frîna si pana cand camionul s-a oprit, autospeciala s-a deplasat 72 m, dupa cum indica urmele lasate pe asfalt de cauciucuri.

post-37-1133528267_thumb.jpg

post-37-1133528319_thumb.jpg

Edited by cpop

Share this post


Link to post

Vai saracul... si in ce stare e, supravietuieste...?

Share this post


Link to post

banuiesc ca era intr-un sat...dupa poza...

nemernicul cu camionul a avut 72m de frana? nu stiu exact cat inseamna in km/h dar sigur e peste 80km/h.

Parerea mea e ca ar trebui sa il bage la tentativa de omor...

Share this post


Link to post

Am avut si eu un mic accident , anul trecut in decembrie , pe atunci aveam un Renault 18 si mergeam de la gara Filaret spre Trafic Greu si in intersectia cu Viilor un Cielo care venea din stanga mea ma lovit excat in mijlocul intersectiei si cam asa a aratat Renaultul dupa impact...

post-1415-1133533525_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Astia cu TIR-urile, nu e vorba ca nu aproximeaza corect distanta fata de cel ce vine din fata, dar stiu ca aceia vor intra in sant vrand-nevrand. Nu cred ca sunt singurul care a trebuit sa muste din sant ca sa lase un tir sa-si faca damblaua de a depasi o dacie sau alt camion, stiind ca nu are timp. E vorba doar de unii soferi de tir, de ex, mult de la European Drinks.

Share this post


Link to post

Inca unul:

Masini pe patinoar pe Autostrada Soarelui

 

21 de masini s-au ciocnit, sambata, pe Autostrada Soarelui din cauza ca soferii nu au adaptat viteza la conditiile meteo. In urma incidentului un tanar de 14 ani a murit iar o persoana este in stare grava la spital, transmite TVR.

 

Potrivit martorilor de vina este un sofer care se deplasa dinspre litoral spre Bucuresti. El circula cu viteza si cand a fost nevoit sa franeze s-a rotit de mai multe ori pe sosea. Imediat, masinile care circulau pe autostrada s-au ciocnit de masina acestuia. Au fost 21 de masini ale caror soferi nu au mai putut evita impactul din cauza poleiului si a cetii.

 

In total au fost ranite 10 persoane care sunt internate la Spitalul Sf. Pantelimon din Capitala.

Acest material poate fi preluat doar cu citarea sursei HotNews.ro

 

http://www.hotnews.ro/articol_38183-Masini...da-Soarelui.htm

Share this post


Link to post

Feriti-va de caini...azi dimineata pe la ora 12.05 in timp ce veneam din pantelimon inspre berceni la un momentdat am vazut niste potai nenerocite pe partea dreapta a soselei, dupa ce am redus viteza (pana pe la 40) am fost foarte atent sa nu imi sara una din ele in fata, cand tot atent euy la ele am vazut ceva maro din care se reflecta lumina farului meu stang... nu am mai pus frana nu nimic, nu am avut nici timp, ci doar am ascultat zgomotul produs de un caine la impactul cu masina mea...un mare bum, urmat de niste schelalaituri si in acelasi timp masina zgaltaindu-se...am oprit dupa vre-o 10 m sa vad urmarile...si la caine si la masina...prima oara ma uit la masina, si imi spun...nasol frate...bara sparta (dar binde de tot), pozitie crapata, numar lipsa, ma intorc sa imi recuperez numarul, il gasesc pe jos, il iau, si imi aduc aminte ca am lovit un caine...care disparuse de pe sosea, dihania dracului, macar ca a scapat cu viata...Ce o fii avut el cu mine nu cred ca voi afla...

Share this post


Link to post
Vai saracul... si in ce stare e, supravietuieste...?

 

Scuze pentru intarziere, DA, azi a iesit din spital!

Doua coaste rupte si lovitura puternica la cap, basca altele mai mici. A fost sedat aproape toata perioada de spitalizare.

Am vazut si masina, e in curtea firmei. Fara airbaguri, soferul nu avea nici o sansa. Totusi cred ca airbagurile se puteau comporta mai bine, se pare ca s-au desumflat prea repede si de aici ranile grave la cap si torace.

Share this post


Link to post

Poze facute de un prieten de al meu:

 

cimg00055td.th.jpg cimg00027tq.th.jpg cimg00075bj.th.jpg

 

 

©opyright Blue. Nu am prea inteles cum s-a intamplat. Poate va dati voi seama.

Share this post


Link to post

Ala cu duba a calcat o mina antitanc :mda: .

Share this post


Link to post

cred ca loganul era parcat,iar duba a pierdut controlu,a sarit bordura...si a intrat in logan.cam ciudat cum s-a ridicat dupa atat de mult de la sol :-?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...