Jump to content
Sign in to follow this  
SORAN

Accidente... vazute sau suferite

Recommended Posts

Ieri la pod in grozavesti...dupa gradina botanica,langa petrom.

 

 

Doamne, locul asta parca e blestemat. Tin minte ca anul trecut in acelasi loc a plonjat unu` cu o astra.

Share this post


Link to post

Nu e blestemat. Pur si simplu se prinde viteza de la coborarea de la cotroceni,se calca pedala si mai tare cand se ajunge jos si hop apare maretul pod de la petrom. Mai e stop, mai trebuie franat ca deh e cheiul cu care se intersecteaza si o mai pierd baietii. :) )

Share this post


Link to post
L.E. Sustin si eu punctul de vedere al celor care tin partea politistilor in aceasta situatie. Consider ca si-au facut treaba. Iar urmarile trebuiau prevazute de catre domnul motociclist si nu de catre politie.

Si eu sunt de aceeasi parere !

 

Si noua...

 

Aici e un exemplu clar "cel mai mare dobitoc". Oare ce credea ca poate rezolva cu un asemeea comportament ?!?!? :(

Share this post


Link to post

Acum cateva zile, ma duceam spre lucru spre primul semafor la care fac dreapta de obicei. Era rosu semaforul, eram singurul pe banda aceea, aveam cam 50 la ora. O mica frana de motor... si se face verde cu 2 metri in fata mea. Calc acceleratia, fac dreapta si imi apare un pieton in mijlocu drumului, pe trecerea de pietoni, tot pe verde.

Abia am apucat sa trag stanga de volan sa o evit pe tipa, am trecut cma la 5 cm de ea cred.

Vina era a mea, CLAR, imediat dupa ce am trecut de trecere m-am uitat inapoi sa vad daca gesticuleaza sau ceva. Nu a zis nimic, nici nu s-a uitat dupa masina, absolut nimic.

Ciudat e ca daca eu am luat curba cu 50 la ora, imediat dupa ce s-a facut verde (si la mine si la pietoni), cum a ajuns aia in mijlocu trecerii de pietoni?

Singurul raspuns cred eu, a plecat pe rosu. Iar daca dadeam in ea, eu eram de vina, ca se facuse verde intre timp.

Nasol moment, mi-am revenit abia dupa vreo 5 minute.

Edited by Venom

Share this post


Link to post

La cativa km de Buftea, pe o sosea asfaltata recent, cu o curba deosebit de periculoasa, nesemnalizata. Zona este considerata ca fiind in localitate. Detalii si aici

Imagine011.jpg

Share this post


Link to post

:aoleo:

Condoleante familiei.

Share this post


Link to post

La intersectia Budapesta nu merge stopul. Prima victima, un Passat care venea dinspre Tineretului a fost lovit lateral in usa spate dreapta de unul care venea dinspre Marasesti.

Share this post


Link to post
:aoleo:

Condoleante familiei.

Nu stiu ce a fost in capul soferitei. Drumul e in localitate, iar curba este periculoasa rau - eu de exemplu intru cu viteza

Share this post


Link to post

Mare lucru nu puteau face, nu era doar "atinsa" de masina, era lovita bine :( . Si in astfel de cazuri e mai bine sa nu intervii daca nu ai pregatire de specialitate.

Share this post


Link to post

Sunt total de acord. Insa salvarea aia 20 min? De la Floreasca pana acolo? Ca presupun ca de acolo a venit. Naiba atat fac eu cu masina si stau in trafic. Pe mine m-a socat soferita aia, n-avea ea nici o treaba, ii acord totusi circumstante atenuante fiindca probabil era in stare de soc.

 

"cat poti sa ai? 60-70"

 

Ma lesi? Drum liber, masina buna, poti sa ai si 150 daca vrei.

 

PS Eu trec zilnic pe acolo si aseara din intamplare am ajuns cand tocmai pleca ambulanta insa nu am stiut ce s-a intamplat. Traficul era oprit pe banda din mijloc unde s-a intamplat accidentul insa mai erau berbeci care "scapau" cumva pe-acolo si apoi fericiti da-i viteza nene. Deci? 60-70 ? Nu prea cred.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post
Ma lesi? Drum liber, masina buna, poti sa ai si 150 daca vrei.

 

Nu ai cum. Mai sunt si masini pe acolo si alea nu e moale, alea doare.

Share this post


Link to post

Cine? Eu?

Share this post


Link to post

Da. Nu ieri, in general. Acolo se cirucla cu 80 in mod curent.

Share this post


Link to post

Pe langa asta ieri era si mai liber. E posibil totusi ca politatii sa fi accelerat traficul, fiindca s-a intamplat exact langa ei, si fata a traversat prin spatele lor. Asteptam finalizarea anchetei oficiale..

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Suntem atat de experti in generalizari incat nici nu mai ascultam ipoteza si stim verdictul?

Lasa ce se intampla in general. In traficul ala nu ai cum sa o arzi cu mai mult de 100kmh. Si oricum, de la 60kmh in sus, nu mai conteaza, povestea ta o sa fie ".. si pietonul tusti in fata masinii".

 

PS: Depinde ce inseamna pentru tine curent. Cand trec eu pe acolo, de obicei, viteza coloanei se apropie de 100kmh (exact cat sa nu iti ia carnetul).

 

Pe langa asta ieri era si mai liber.

 

Wrong. In timpul zilei nu a fost chiar simpatic.

Share this post


Link to post

Viteza, neviteza, inteleg ca era pe trecere de pietoni, vina e clara. Viteza ar fi un motiv pentru pietonul intreg la cap sa nu se arunce in fata masinii, pentru siguranta lui. Numai soferii trebuie sa prevada traficul? Pietoni suntem toti si nu cred ca tu sau altcineva de aici paseste pe trecerea de pietoni fara sa se uite "pentru ca are prioritate".

 

Pentru sofer nu e, evident, scuza.

Share this post


Link to post

Am trecut exact cand s-a intaplat, am spus mai sus, din sensul celalalt. Atunci era mai liber. Nu ma intereseaza in timpul zilei. Avand in vedere ca pe mine m-a redirectionat pe margine (m-am si mirat de ce fiindca restrictiile incep de maine) banda aia de pe mijloc era libera in momentul acela. Berbecii in schimb intrau pe ea imediat dupa ce treceau de politai (e un punct de trecere) si pe urma o ardeau. Si eu o ard de obicei pe acolo, insa se vede de la distanta cand trece cineva daca stii ca acolo urmeaza trecere, insa la ora aia era coloana pe ambele benzi laterale si cea din mijloc libera, ceea ce face foarte dificila observarea unui pieton care sare dintre masini daca vii cu viteza.

 

PS. Daca la semaforul dinspre expozitiei este rosu iar eu vin dinspre agronomie si fac dreapta iti garantez ca iti prind 150 pana la radarul ala atarnat cu o masina de peste 130 cai fiindca nu mai e nimeni, toti raman pe benzile din margine. Deci se poate.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post
Viteza, neviteza, inteleg ca era pe trecere de pietoni, vina e clara. Viteza ar fi un motiv pentru pietonul intreg la cap sa nu se arunce in fata masinii, pentru siguranta lui.

 

Totusi a fost lovita aproape de axul drumului si aici nu mai cred ca pietonul trebuia sa prevada ca va muri :-S S . Mai mult se pare, daca urmarim imaginile ca franarea a inceput dupa "trecerea peste pietoni".

 

LE postez si poza Loganului implicat intr-un accident acum cateva zile in localitatea Agigea. Se oserva cat de mult purtau centurile de siguranta. :-?

post-2099-1206701564_thumb.jpg

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post

Pe acolo sunt doua randuri de scuar. Nu stii deci despre ce "ax" e vorba.

 

Pai tocmai, ar trebui sa prevada ca masinile poate nu opresc, ca se circula cu viteza. Eu cel putin asa fac cand vreau sa traversez.

Share this post


Link to post
Nu stii deci despre ce "ax" e vorba.

 

Am eu nr de malul marii, dar circul destul de mult si prin "Stalichnaya - rusa" :D , asa ca mai stiu si eu putin zona (unde si ONU isi are sediul).

Iata ce vreau sa spun prin "ax".

post-2099-1206702884_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Nu ziceam de tine propriu-zis. Era o exprimare impersonala.

 

Pai pana la axul ala al drumului e o banda si ceva din ambele parti. Nu e chiar o distanta atat de mare...

Share this post


Link to post
Nu ziceam de tine propriu-zis. Era o exprimare impersonala.

 

:o fftopic: Ei hai ca nu-s asa sensibil si apoi cand te opui unui zmeu mai sunt si riscuri , iar daca pe eticheta scrie si "cel rau", e chiar inconstienta, dar cui nu-i place riscul si adrenalina. :D

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...