Jump to content
Sign in to follow this  
SORAN

Accidente... vazute sau suferite

Recommended Posts

Azi, orele 13.00 am fost pupat in dos de un coleg, in dreptul pasajului DN1/DN72. Centura vest Ploiesti. Avarii: planseu spate, aripa stanga spate, lampa st. spate, bara un pic nelalocul ei.

Plus 1,5 ore rezolvat acte. Pasagerii,toti,ok. Cel mic, protejat de scaunel.

A... si scaun sofer rupt.

Urmeaza trambalatu pe la asigurari si service. Fara mine, care-mi voi vede de job pe la Sibiu. Sper sa se repare cat mai curand!

Din pricina ploii, facut ciuciulete.

Fereasca!

Drumuri bune si colegi mai atenti!

Ca o gluma: cel care a pupat, cica nu am semnalizat ca franez!!! Zic, bine bai nene, am aproape 20 de ani de covrig si uite asta n-am invatat-o! Plus ca am 2 copii cu mine mereu si nu-mi pot prmite sa gresesc. El; si eu am 3. La mai mare! ZIc.Ai grija de ei! Valabil pt. toti.

Sper sa nu ami ajung la topicul asta!

Share this post


Link to post

Nasol :(

 

Pentru mine vineri a fost o zi ... ciudata ... am vazut 3 (trei) accidente ... nu mare lucru, niste tamponari ... dar 3 intr-o zi ????

 

Cel mai nasol (nu ca efecte ... ci ca inconstienta) ... mergeam spre iesirea din Braila si numeresc in spatele unui cazan din 1900 toamna ... care mergea, pe banda 1 (erau 2 benzi pe sens) cu cca 20-25 km/h. De obicei vad pe unde pot sa ma strecor si o calc ... numai ca de data asta nu stiu ce m-a tinut in loc ... asa ca am ramas in spatele lui, la cca 20 m.

La mai putin de un minut de stat in spatele lui ... pur si simplu, fara sa semnalizeze, fara sa incetineasca ... a tras de volan stanga. Repet ... era pe banda 1 ... iar pe 2 era carnat continuu de masini.

Urmarea ... a intrat cu coltul stanga fata in spatele unui Golf 4 pe care l-a cam varzuit ... iar golful, in rotatie ... a acrosat un papuc care tocmai se repliase pe prima banda sa-i faca loc sa treaca. Masinile erau toate pe rotile lor ... functionale ... dar botite :(

 

O trasatura comuna la toate 3 accidentele ... vinovatul a sarit la bataie ... la primul accident pe care l-am vazut taranoiu' a avut ghinion. In intersectie erau niste "comunitari" si l-au luat pe sus :) )

Share this post


Link to post

Se pare ca accidentele cam trag la mine , ieri in timp ce eram cu un taxiu sa imi cumpar pisele sa imi refac masina accidentata , ieseam din pasajul Muncii spre Dristor , acolo este o statie de tramvai si poti sa faci la stanga spre Petrom , eram pe scaunul din dreapta in fata la taxi , ne oprim ca sa acordam prioritate la masinile din dreapta , apare o femeie pe trecerea de pietoni, moment in care taxiul a plecat o data cu ea ca cei din dreapta au incetinit sa acorde prioritate , dar apare o motocicleta si ea nu se opreste sa treaca femeia pe trecere si se infige in portiera din drapta , am ramas fara nici un fel de reactie totul a durat 1 secunda , am vazut cum sa lovit fata de masina si a cazut jos.

Norocul fetei ca nu a patit nimic sa lovit un pic la barba ca ii curgea sange si cam atat, motocicleta nu a patit nimic, la taxi ia indoit pragul , rupt oglinda si aripa frecata putin.

Fata nu a vrut sa mearga la politie si sa inteles cu taximetristul sa se vada mai tarziu ca se grabea la munca.

Share this post


Link to post

Mda... am comis-o si eu... :spumelagura: Dupa 17 ani de conducere auto fara nici un eveniment din vina mea, pe 08.08.2007 orele 15... am facut-o de oaie. In dreptul Casei Poporului, venind dinspre Cosbuc. Urma sa fac stanga in intersectie, tot pe langa Casa Poporului, - este un traseu pe care il urmez zilnic de ani si ani. In fine, semafoarele erau pe lumina galbena intermitenta si asa cum se intampla mereu, cei care aveau "cedeaza trecerea" incercau incet-incet sa se "bage" ca sa treaca si ei. Eu aveam prioritate. Am redus viteza substantial si am dat semnal stanga. In fata mea venind din dreapta ( deci de pe drumul FARA prioritate) se afla un Opel care se oprise in intersectie. L-am ocolit incet prin stanga lui, - FARA SA VAD ca din fata vine ( cu prioritate si el) un Logan alb... M-a troznit urat in usa spate dreapta.

In fine, usa a fost zob, pragul indoit, roata dreapta-spate statea "aiurea".

CULPA COMUNA din cauza ca eu nu am acordat prioritate ( asa este, nu am ce comenta) dar nici Loganul nu a redus viteza si nici nu a facut nimic pentru a preintampina accidentul.

Ce sa va mai zic?

Un singur moment de neatentie este suficient pentru un necaz!

Treaba e ca ieri am adus masina de la Service.

Cu un prieten, intrucat am Suspend la permis timp de 2 luni. :wallbanger:

Usa a fost schimbata, pragul indreptat, partea de contra-aripa din spatele usii inlocuita, puntea de spate inlocuita deoarece fusese strambata la impact.

Masina merge bine si nu trage in nici o parte, nu se cunoaste ca a fost lovita...

INSA... e o problema!

Am impresia ( la ochi dar trebuie sa te uiti atent) ca roata spate-dreapta , - cea care a fost lovita, - este pozitionata mai in spate decat cealalta. Cam cu 5 mm...

Nu am masurat ampartamentul stanga/dreapta ca sa compar exact, nici nu prea am unde sa pozitionez masina PERFECT orizontal pentru o masuratoare precisa...

Ce parere aveti?

Repet: puntea spate a fost schimbata cu una noua...

Edited by Cristian W

Share this post


Link to post

Asta seara, pe A1, un accident ff. urat. O masina (habar n-am ce era ca era facuta praf si taiata bucati-bucati de cei de la descarcerare) era trantita in sant.

Din cauza acestui accident s-au mai "pupat" 2: un Matiz intr-o Leganza. Leganza era lovita cam urat - aripa spate "compresata". Matizul parea ok, aparent.

 

Pe langa cele mentionate, mai erau inca 5 masini lovite in carambol la km ~ 36, unde se "lucreaza". Lumea a franat, iar cei din spate nu au fost atenti si au intrat in ceilalti (era cat pe-aci` s-o patesc si eu asa, noroc ca au tinut franele).

Edited by ovi_jer
Off-topic

Share this post


Link to post

Aseara intr-o intersectie, aproape de strada pe care locuiesc, un Espero cu numere de OT, ce a depasit pe contrasens coloana de 5 masini oprite la Stop, s-a "intalnit" cu un Iveco de distributie! Usa dreapta, aripa, capota, roata dreapta + alte daune la Espero, iar la Iveco doar bara cazuta si un far fisurat!

Share this post


Link to post

Acum am venit de la Oltenita unde am fost martor la un accident oribil. La iesirea din oras, pe o ploaie mocaneasca plus noapte, am fost depasiti de o Skoda Octavia; la nici 2 min dupa ce ne-a depasit o vad punand avariile si cand m-am aproapiat era un batran intins pe jos, nu mai misca si ceva materie rosie intinsa pe jos. Sper ca era un pepene. Masina era oprita mult mai incolo. Deci l-a aruncat pe amaratu' ala mult prin aer. La volan era o printesa de vreo 20 de ani si in masina mai erau vreo 2 tinerei. A venit imediat politia si am plecat cu inima stransa.

 

Reduceti viteza si conduceti super atent !

Share this post


Link to post

O mica rasturnare de situatie dupa o explozie a unui pneu. Ceva similar cu tragedia de astazi de la noi, insa cu urmari mult mai putin grave. De remarcat timpul de blocare a autostrazii de numai 30 - 40 minute, politia si ambulanta fiind prezente in cateva minute.

post-2099-1188737877_thumb.jpg

post-2099-1188737942_thumb.jpg

post-2099-1188738005_thumb.jpg

post-2099-1188738070_thumb.jpg

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post

Accident de parcare. Joi pe 30 August imi spun sa scot masina din cutie sa nu rugineasca si plec cu treaba intr-o "plimbare de destindere". Parchez aproape de locul tinta si ma angajez in traversarea strazii (ca pieton), iar dupa 5 minute de chin - caci primaria nu a trasat o trecere de pietoni pe una din cele mai circulate strazi - trebuie sa rafac grabit drumul inapoi. Un domn jovial cu un Logan de la firma si-a sprijinit "bagajul" de buclierul spate de la masina mea.

 

Nu inteleg cum a putut ca intr-un loc in care un tir putea parca el sa rateze dar imporant ramane faptul ca Loganul nu avea nici o urma de la impact. Spoilerul meu in schimb era asortat cu un loc nou pentru a doua esapatie. Cei de la Dacia sunt tare isteti, nu le contest gradul de inteligenta mai ales cand reusesc sa scoata in evidenta un carlig de otel. Dupa 2000 de ani designul se pastreaza, de la triremele grecesti cu carlig la Loganul romanesc cu carlig. Acum cel care a pierdut sunt eu iar pierderea cea mare nu a fost bara cat certurile pe la asigurari.

P.S. Pierdut in urma impactului tipsul de la esapament. Gasitorul sa il poarte sanatos.

 

img110wm7.th.jpg img111qo5.th.jpg

Share this post


Link to post

Pe un alt canal a spus ca masina a incercat sa intoarca fara sa se asigure.

Share this post


Link to post

Asta a si facut, iesea de la restaurantul Picadilly si a incercat sa intoarca spre Bucuresti, desi mai avea doar un km pana la Tancabesti, unde ar fi putut intoarce regulamentar...

In ceea ce priveste partea cu asiguratul, hai sa fim seriosi. Cati dintre noi ar putea vedea o "chestie" care vine cu peste 200km/h, in conditiile in care trebuie sa te uiti si in partea cealalta, sa vezi daca nu vine si de-acolo ceva?

 

Sa fim intelesi, nu caut nici un fel de scuza soferului, este clar vinovat, iar eu am o boala teribila pe cei care "taie" DN1 pe dunga continua, pentru ca am fost de mai multe ori aproape sa o patesc din cauza lor. Dar si inconstienta motociclistului trebuie sa le dea de gandit celor care isi cumpara astfel de bombe pe 2 roti, fara sa aiba nici un fel de experienta...

Am ajuns acolo la vreo 30 de minute dupa accident, oamenii aia erau intinsi pe sosea cu o patura pe ei, nu li se vedeau decat crestetele capetelor. Pacat de ei...RIP.

Edited by Brainiac

Share this post


Link to post

Pentru cei care "se dau" pentru ca este cool! si iti aduce "fante":

Ca reply la acest filmulet puteti vedea o compilatie de imagini de la accidentul de la Balotesti. Sunt destul de dure, nu va uitati daca astfel de imagini va provoaca probleme.

Share this post


Link to post

Colegii de pe motociclismpunctro spun ca avea 3 luni de "experienta" bayatu... RIP!

Share this post


Link to post

In situatia respectiva poti sa ai si 100 de ani experienta, tot acelasi lucru se intampla :(

Share this post


Link to post

Bravo, uskt2005! Sunt sigur ca asa zicea si el cand a citit, daca a facut-o, alte accidente similare ale incepatorilor ce aveau rachete si le si ardeau.

De unde stii ca nu putea sa faca nimic? Ai fost acolo? Poate ca unul cu mai multa experienta ar fi observat ca masina respectiva incetineste fara motiv, poate ca chiar a dat semnal dar era viteza prea mare sa il vada, poate ...

Oricum, nu mai are rost. Toti au gresit, toti au platit.

Share this post


Link to post

RIP @};- . Pacat de ei, saracii, erau tineri si mai aveau atatea de facut...

Share this post


Link to post

Sambata, in Comarnic, pe sensul inspre BV un megane 1 cu fata facuta praf si la 50-100m mai in spate o dacie berlina, in sant, cu spatele facut praf.

Politia facea masuratori deci e posibil sa fi fost ceva victime, foarte probabil in dacie.

 

2 ipoteze la care m-am putut gandi:

 

1. Dacia nu avea stopuri pe frana, a franat violent si a fost izbit in plin de catre megane

2. Dacia era stationata (ilegal?) pe carosabil, meganele nu a observat si/sau nu a putut sa-l depaseasca si l-a aruncat in sant.

Share this post


Link to post
Oricum, se uita repede aceste tragedii. Probabil si acum camioanele fac acelasi lucru in acel loc.

 

De curios, cam ce viteza avea motocicleta in cauza? ma indoiesc sa fi mers legal.

La fel de repede uita si pasionatii motoarelor fazele astea: scriu un "RIP" pe un forum apoi ies sa faca slalom la 100 la ora printre "conserve", iar cand se fac praf e vina soferilor ca nu i-au observat.

Share this post


Link to post

LYM, e motociclist, pe motocicleta. Normal ca nu mergea normal. Avea 500kmh si era de abia in I-a din 6 trepte posibile. b-(

 

Daca nu era pamantul acela, lasat tot de basculante, s-ar fi oprit in siguranta.

Daca nu era un camion ce intorcea peste banda dubla continua, nu ar fi avut nevoie sa se opreasca.

Daca cel din camion se asigura, vedea motociclistul si acesta scapa. Poate pe tine, cu Nubira nu te vedea si te infigeai tu. Sau eu.

Daca cel din camion nu isi continua deplasarea, cei doi ar fi iesit de sub camion. Zguduiti, dar intregi.

 

 

PS: Stii tu acul ala, pe care multi se bazeaza ca proba? 40kmh. Atat indica. Multumit?

Share this post


Link to post

LYM, avea motorul de 3 zile. Probabil ca il roda...

 

Soferul de camion e vinovat clar, dar in acelas timp nu cred ca motociclistul avea viteza mica, ca sa nu zic legala.

Eu sincer nu inteleg parintii care le cumpara motoare puternice pustilor de 18 ani. Ce experienta sa ai frate la 18 ani?

 

Nu vreau sa iau apararea nimanui... doar ca de fiecare data cand aud pe cineva ca-si ia motor si are mai putin de 25 de ani am o vorba a mea...

Nici asta nu apuca pensie. Imi pare rau sa spun asta, dar cam asa e. :redface:

 

La varste fragete, teribilismul conduce. De asemena nu inteleg parintii care le cumpara pustilor masini de 100+CP. Inconstienta pura.

 

P.S. Nu cred ca un licean avea bani sa-si cumpere un motor si de asemenea nu cred ca un pusti de pana in 20 de ani are bani din forte proprii sa-si ia o masina puternica.

 

R.I.P @};- @};-

 

LE. Satori 40km/h in momentul impactului... hmm cam mult nu crezi? Oare cat o fi avut cand i-a taiat camionul fata si pana sa franeze? :rolleyes:

Edited by Night Elf

Share this post


Link to post
LE. Satori 40km/h in momentul impactului... hmm cam mult nu crezi? Oare cat o fi avut cand i-a taiat camionul fata si pana sa franeze? :rolleyes:

 

Am raspuns mai sus. 500km/h.

 

Oare ce conexiune neuronala duce la concluzia ca orice este pe doua roti trebuie sa aiba super viteza, tot timpul?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...