Jump to content
Sign in to follow this  
SORAN

Accidente... vazute sau suferite

Recommended Posts

Cum adica "oricum cateva luni raman pieton" ?

 

Ala cu dacia a dat vreo declaratie semnata in care a spus ce a facut?

Edited by LYM

Share this post


Link to post

@tkd29 Imi pare rau pentru eveniment. In procesul verbal care a fost motivul amenzii (contraventia)? Neadaptarea vitezei la conditiile de trafic cumva? In cazurile astea daca nu ai martori iar soferul celalalt nu si-a reconoscut in scris vina, e cam greu sa faci ceva. Si cu martorii e cam dificil. Tu aduci 2, el aduce 3 care spun ca nici nu era in zona. Deci sunt sanse sa pierzi procesul, plus ca poate dura ani de zile. Parerea mea e sa o lasi asa cum e, iar data viitoare intri in el cu masina...numai sa ai tu dreptatea de partea ta.

 

@ LYM "

Cum adica "oricum cateva luni raman pieton" ?
" ...Poate mai are omul puncte...cine stie. Din asta nu se suspenda permisul de conducere. Edited by BH ZNS

Share this post


Link to post

In PV scrie exact cum s-a desfasurat actiunea.

Share this post


Link to post

Am ramas pieton in sensul ca nu o sa imi repar masina asa repede. Omu a scris ca a iesit cu spatele si eu am incercat sa il evit si am intrat in scuar, dar degeaba , daca nu l-am atins el este doar autor moral si atat. Astea sunt legile si politistu a zis ca sunt proaste si nu am ce face.

Mai jos sunt pozele cu damage-ul.

post-1415-1186492434_thumb.jpg

post-1415-1186492451_thumb.jpg

post-1415-1186492469_thumb.jpg

post-1415-1186492487_thumb.jpg

post-1415-1186492498_thumb.jpg

post-1415-1186492513_thumb.jpg

post-1415-1186492523_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Asa am patit si eu tdk29 acum vreo 3 sapt cand am avut accident am iesit vinovat desi cel cu autotrenu din fata a scris in declaratie ca oprise din cauza unia stationat neregulamentar, iar politia cand i`am zis nr de inamtriculare si daca se poate face ceva ei au zis ca sunt vinovat daca acel ce era oprit neregulamentar nu a fost atins. asta e legislatia, imi pare rau pt tine.

Share this post


Link to post

Se da urmatoarea problema:

 

Extraurban, drum cu 2 benzi, linie continua.

Un camion incearca sa depaseasca un trabant pe linie continua. Din sens opus vin eu, mergand regulamentar. Camionul nu da semne sa opreasca. Eu trag dreapta, ma infig intr-un copac si mor; eventual mai omor vreo 2-3 oameni din decor.

 

Sa inteleg ca ala cu camionul nu are absolut nicio vina fiindca, la urma urmei, pe el nici nu l-am atins, nu?

Wow!

Edited by LYM

Share this post


Link to post

Ceva de genul acesta pun problema cei de la politie daca l`ai fi atins atunci erai absolvit de orice vina dat fiind ca mor , mortul mereu este vinovat

Share this post


Link to post

Ok, eu am noroc si nu mor, dar omor 2-3 oameni in decor. Cine e vinovat in cazul asta?

... probabil tot eu, fiindca am ales sa incerc sa evit, omorand alti oameni, in loc sa ma sinucid intrand in camion.

 

Makes perfect sense ...

Edited by LYM

Share this post


Link to post

TU ca nu aveai ce cauta in decor, in decor nu e drum pt tine, nu ti se pare logic? De unde sa stie politistul ca nu este poveste inventata??? Deci vinovatul esti tot tu daca nu il atingi macar pe adevaratul vinovat

Share this post


Link to post

Pai cum de unde stie? Soferul camionului opreste si declara la politie ca a depasit linia continua, iar eu am evitat, intrand in decor (similar cazului de fata)

 

Cum adica EU? Eu nu am ce cauta in decor, dar ala are ce cauta pe contrasens?

Sincer, nu stiu unde vezi tu atata logica ...

 

Presupun ca si AICI tu zici ca soferul masinii nu are nicio vina, nu ? After all, ce cauta autobuzul prin casa aia ? :) )

Edited by LYM

Share this post


Link to post

Ai impresia ca in asemenea caz opreste si recunoaste? Eu unu nu cred ...

Conduita preventiva LYM ... In acest caz nu ai adaptat viteza pt a putea evita orice fel de pericol ce ar putea aparea, iar in romania noastra nimic nu mai este logic

Edited by elprypas

Share this post


Link to post

Eu am inventat acolo un caz. In cazul lui tkd29 ala cu dacia a recunoscut si, cu toate astea, a scapat bine-mersi.

Corecteaza-ma daca gresesc, dar nu cumva s-a scos prostia aia cu "reducerea vitezei pana la limita evitarii oricarui pericol" ?

Edited by LYM

Share this post


Link to post

Da corect iar eu am dezvoltat pe baza lui si a celor intamplate in nenumarate ocazii.

 

In urma cu 4 ani mergeam la inmormatarea bunicii era februarie la volan era tatal meu care circula regulamentar, de pe contrasens a intrat o supernova de NT in depasire iar pentru a evita impactul frontal tatal meu a fost nevoit sa iasa in decor. Daca nu ii atingeam si spargeam oglinda el putea plecat mai departe fara a iesi vinovat, iar noi ramaneam in sant victime + dauna totala la masina. Oricum nu am recuperat cine stie ce adica mai nimic dar ideea in sine daca nu ii spargeam oglinda nu era vinovat!

Share this post


Link to post

Eu te cred, dar ti se pare normal asa ceva?

 

Hai sa zic, daca ala nu opreste si nu ai cum sa dovedesti - treaca, mearga, dar cand vinovatul recunoaste la politie ce-a facut si nici atunci sa nu-i faci nimic, apoi ce sa mai zic ...

 

a recunoscut la politie ca a iesit fara sa se asigure dar daca nu l-am lovit , sufletu..nu are ce sa ii faca, eu sunt vinovat ca am intrat in refugiu
Edited by LYM

Share this post


Link to post
Asa am patit si eu tdk29 acum vreo 3 sapt cand am avut accident am iesit vinovat desi cel cu autotrenu din fata a scris in declaratie ca oprise din cauza unia stationat neregulamentar, iar politia cand i`am zis nr de inamtriculare si daca se poate face ceva ei au zis ca sunt vinovat daca acel ce era oprit neregulamentar nu a fost atins. asta e legislatia, imi pare rau pt tine.

 

 

Ala a oprit fortat. Dacia din cazul de fata a facut o miscare nefortata. E caz clar in care s-a dat un verdict gresit. Singura situatie in care nu se repara masina pe RCA-ul celui vinovat e atunci cand ala nu se cunoaste. In acest caz insa e cunoscut si tipul chiar a recunoscut. tkd29, omule ai toate sansele sa castigi. Eventual poti sa vorbesti cu tipul sa nu isi piarda permisul si sa iti repare el masina.

 

@elprypas: pentru ce ai fost gasit vinovat? Unde ai fost incadrat?

Share this post


Link to post

Am fost incadrat la nerespectarea distantei regulamentare, ce mai incolo in coace

Share this post


Link to post
...Hai sa zic, daca ala nu opreste si nu ai cum sa dovedesti - treaca, mearga, dar cand vinovatul recunoaste la politie ce-a facut si nici atunci sa nu-i faci nimic, apoi ce sa mai zic ...

 

 

... Singura situatie in care nu se repara masina pe RCA-ul celui vinovat e atunci cand ala nu se cunoaste. In acest caz insa e cunoscut si tipul chiar a recunoscut. tkd29, omule ai toate sansele sa castigi. Eventual poti sa vorbesti cu tipul sa nu isi piarda permisul si sa iti repare el masina.

 

Problema se pune cam in felul urmator: chiar daca autorul moral isi recunoaste vina, si este cunoscut, acesta isi poate schimba oricand declaratia neexiztand probe fizice in acest sens. Aici intervine proba cu martori si se vede cine e mai tare. Vinovatul poate sa o intoarca foarte simplu si sa spuna ca a facut declaratia din diverse motive. Deci prinde orbu scoate-i ochii.

Fratele meu a patit o faza asemanatoare, practic a iesit cu masina in decor din cauza unuia cu un TIR care a intrat pe contrasens intr-o curba cu vizibilitate mica. Vinovat...fratele meu pentru neadaptarea vitezei la conditiile de drum.

Share this post


Link to post

Nu ramine decit sa-ti dotezi masina cu camera video , cutie neagra ca la avioane , si sistem de catapultare . Dupa ciocnirea ( virtuala ) cu tirul , organul poate vedea exact ce s-a intimplat si cine e vinovat .

Share this post


Link to post

Azi, pe la ora 16:00 la iesire din CT spre Ovidiu(DN2A) in zona Sere 4 masini au reusit un accident in lant. Un 406 coupe, inca o masina pe care n-am retinut-o, un Vito si un Kangoo. Unul dintre soferi a avut nevoie si de ingrijiri medicale de la ambulanta. Presupun ca lesinase sau ceva de genu. In mod evident s-au format cozi in ambele sensuri pe vreo 2 km si uite asa mi-a luat juma de ora sa ajung acasa in loc de 15 min :rolleyes:

 

Si cireasa dupa tort, un logan, cu 2 viteji politisti a trecut prin aglomeratia cea mai crunta ca sa ajunga la accident :wallbanger:

 

Poze.

 

 

 

post-64-1187101792_thumb.jpg post-64-1187101804_thumb.jpg

post-64-1187101822_thumb.jpg post-64-1187101833_thumb.jpg

post-64-1187101848_thumb.jpg post-64-1187101862_thumb.jpg

post-64-1187101875_thumb.jpg post-64-1187101888_thumb.jpg

Edited by Mircea
Negestionarea fisierelor atasate.

Share this post


Link to post

Mda ... ca sa se incheie bine vacanta de la mare, pe drumul de intoarcere, in comuna Jitaru, coloana de masini. Primul a oprit brusc, eu am reusit sa opresc, si o dacie din 1900 toamna a reusit si ea sa opreasca, dar numai ca in mine ...

post-2582-1187135045_thumb.jpgpost-2582-1187135053_thumb.jpgpost-2582-1187135064_thumb.jpg

Daune la mine spoiler spate, protectia de sub el, tripla spate dreapta, si capota portbagaj. Deja am "internat" masina la recuperare, la TM, pt ca de Rucom sa nu mai aduc vorba.

Daune la rabla bot, aripa, capota, motor, radiator, roata fata dreapta ... destul de praf facuta. Nu au fost raniti, toata lumea a fost okei, macar din punctul asta de vedere ...

p.s. dacia era sa ia foc de la un scurtcircuit electric, dar s-a oprit la stadiul de fum.

Share this post


Link to post

Fire-ar carutele ale dracu! O gramada de junghiuri care mai fara frane sau fara lumini, stopuri etc, tunate cu zeci de spoilere de fibra, folie etc, ai caror soferi tot timpul au de demonstrat cate ceva... Pacat de masinuta ta, desi a suportat destul de bine impactul.

Share this post


Link to post

Si vorbisem cu tine de frica asta ca ne intra o dacie in spatele masinii la o franare brusca :( . Pacat ... sper sa o faci cat mai repede , ca ne asteapta noptile :P

 

later edit - ups ... sry for that

Edited by Razv
limbaj irc

Share this post


Link to post

Masinile sunt mai putin vinovate decat soferii.

Mergand pe DN 1, 60 km/h, drum liber, un Matiz mergea in spatele meu de cca. 4 km la o distanta de cca. 150 m. La o trecere de pietoni desfiintata, 2 pietoni traverseaza foarte convinsi (nici eu nu am mai fost sigur in acel moment daca trecerea este desfintata sau nu, marcajul era acoperit cu vopsea neagra care lucea in lumina soarelui , in fine ....) eu incep sa incetinesc foarte lent (observasem pietonii din timp) trec pietonii, bag a II-a (nu a fost nici macar nevoie sa opresc de tot) si in acest moment trosc! Matizul mi-a remodelat spatele masinii. Frana matiz 30 cm pe asfalt. Sofer matiz cca. 20 de ani.

Concluzie: Probabil se pupa cu iubita din dotare, cel putin 4-5 sec. nu s-a uitat inainte. Degeaba avea (probabil) frane eficiente.

PS. Pana am schimbat Kit-ul de frana de la Cielo (care frana mai slab ca batrana Dacie 1300 si fiind proaspat coborat din japoneza care se "lipea" de asfalt) am circulat pastrand niste distante considerabile.

Edited by papie

Share this post


Link to post

Tu ai gresit folosing frana de motor. Eu incerc sa n-o folosesc cand am tantalai in spate.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...