Jump to content
Sign in to follow this  
SORAN

Accidente... vazute sau suferite

Recommended Posts

Poate vreo 60-70 la ora... in nici un caz mai mult.

Share this post


Link to post

Da, intr-adevar tragic. Din nou oboseala si inconstienta fac victime :(

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Si culmea ironiei, TIR romanesc ...

Share this post


Link to post

Foarte urat moment, consecinta clara a inconstientei soferului de tir care sigur nu repsectase programul de odihna...

Share this post


Link to post

http://www.libertatea.ro/detalii/articol/fetita-accident-trecerea-pietoni-362698.html

 

"...a tasnit in fata masinii care circula regulamentar si a fost aruncata cativa metrii prin aer."

 

"La scurt timp fetita a fost transportata la Sectia Primiri Urgente a Spitalului Judetean Arges unde i-au fost facute primele investigatii in urma carora medicii au stabilit ca victima nu prezinta nici un fel de trauma." :shock: :scarpin:

Share this post


Link to post

... consecinta clara a inconstientei soferului de tir care sigur nu repsectase programul de odihna...

Asa am crezut si eu in prima faza insa ... e mai grav de atit. Cica soferul suferea de enterocolita acuta si era sub tratament cu niste medicamente care dadeau somnolenta puternica ... Tocmai ce am vazut la Stiri dosarul spitalului conform caruia soferul a refuzat internarea ! Pare-se ca nici doctorii nu au fost prea fermi si nici prea expliciti.

Share this post


Link to post

Si dom doctor nu i-a spus bah nu mai conduce cat iei pastilele? Si daca a simtit ca il ia somnu' de ce nu a oprit intr-o parcare sa doarma?

Share this post


Link to post

Nu asta era ideea Andrei :) . Dom' doftor i-ar fi recomandat repaus total insa nu i-a zis in clar : "Ar fi cazul sa nu mai conduci". Poate ca, macar in astfel de situatii, legea ar trebui sa prevada obligativitatea medicului de a anunta Politia in cazul in care pacientul refuza internarea si tratamentul corespunzator. Toate cele de mai sus erau circumstante agravante, nicidecum atenuante. In ritmul asta, la un accident n-ar fi exclus sa auzi ceva nonsalant de genul "am tras o cinzeaca insa nu mi-am dat seama ca m-a ametit". Si asa, pe ultimele pagini (valabil si pentru cazul de fata), avem accidente in care autorii se considera curati ca lacrima : "conduceam si eu linistit si, fara sa imi dau seama cum, m-am trezit pe contrasens si am omorit niste oameni. Pe cuvint, sint baiat bun ... cred ca am suferit o amnezie..."

Share this post


Link to post

Vina e pe la mijloc. De mai mult de jumatate de an, din pacate am tot avut experiente cu doctori si prescriptii de medicamente. Si la NICI UNUL din cele la care scria pe prospect ca da somnolenta, incetinirea reflexelor, etc. medicii nu ne-au atras atentia. Doar citind prospectul am putut vedea asta.

Iar ce "spune" medicul ca i-a recomandat aia sau ailalta, cat timp nu este trecut pe bilet de iesire, scrisoare medicala sau alt act similar, nu are nici o valoare. Ca doar nu era sa spuna altceva...

Share this post


Link to post

Daca e lafel ca la noi motivatia e legata de nerabdare. Semnalele de la calea ferata se pun muuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuult prea devreme, poti sa stai lejer 10 min sa astepti trenul. Nu stiu exact care este reglemntarea feroviara dar am observat in alte state ca bariera se pune mult mai tarziu...

Share this post


Link to post

Daca e lafel ca la noi motivatia e legata de nerabdare. Semnalele de la calea ferata se pun muuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuult prea devreme, poti sa stai lejer 10 min sa astepti trenul...

 

Un conducator auto PROFESIONIST (cel in cauza transpotand persoane este / trebuie sa fie profesionist) TREBUIE sa respecte regulile rutiere (nu mai este cazul sa le cunoasca); din pacate vezi asemenea talente de profi care nu se mai obosesc sa dea semnal la plecare din statie (si daca si-ar continua drumul pe banda 1 ar fi ok, dar iti mai intra si pe banda 2 sau fac stanga pe vreo laterala).

Share this post


Link to post

:o fftopic:

Nu stiu exact care este reglemntarea feroviara dar am observat in alte state ca bariera se pune mult mai tarziu...

In primavara am stat mai putin de 20 secunde la o bariera prin De. Am ajuns primul, ma pregateam sa tai contactul si ... supriza, trenul deja aparuse ! Cred ca problema e la ei ... niste inconstienti, nu le pasa deloc de siguranta traficului ...

Edited by Salex

Share this post


Link to post

In Ungaria am ajuns primul si am stat cam 2 min... La barierele de pe E583 stau 10 min sau mai mult asteptand trenul...

Share this post


Link to post

Avem noi o bariera vestita in Pitesti unde se sta si 30 de minute.

Share this post


Link to post

Indiferent cat tre sa astepti, e mai fain acasa decat la spital...

Share this post


Link to post

Daca e lafel ca la noi motivatia e legata de nerabdare. Semnalele de la calea ferata se pun muuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuult prea devreme, poti sa stai lejer 10 min sa astepti trenul. Nu stiu exact care este reglemntarea feroviara dar am observat in alte state ca bariera se pune mult mai tarziu...

 

Semnalele se pun cand se ocupa sectiunea respectiva, care poate avea intre 2-3km si 8km. In functie de viteza trenului, stai intre 1 min si 10min.

Nu incercati sa sperati in vreo rezolvare ca nu exista... doar inlocuirea baerierelor automate cu cele manuale...

Share this post


Link to post

Sigur ca intre 1-10 minute, doar la bariera de pe Petricani se sta la greu si trece o amarata de locomotiva (or fi si alte cazuri, pe la alte bariere, nu zic nu) :scarpin:

Share this post


Link to post

http://www.libertatea.ro/detalii/articol/fetita-accident-trecerea-pietoni-362698.html

 

"...a tasnit in fata masinii care circula regulamentar si a fost aruncata cativa metrii prin aer."

 

"La scurt timp fetita a fost transportata la Sectia Primiri Urgente a Spitalului Judetean Arges unde i-au fost facute primele investigatii in urma carora medicii au stabilit ca victima nu prezinta nici un fel de trauma." :shock: :scarpin:

 

Doamne cat e de imbecila vaca aia care tipa. Lasam la o parte comportamentul de primata beata, dupa accident a tras de copilu` ala de pe jos ca de o carpa. Daca avea ceva fracturi le agrava intr-un mare fel.

Share this post


Link to post

Semnalele se pun cand se ocupa sectiunea respectiva, care poate avea intre 2-3km si 8km.

Deci de aici problema: 8km la 30km/h- 16 min :|

Share this post


Link to post

"Tot mai des, tragedii rutiere cu masini romanesti in Ungaria"

 

De ceva timp am observat acest lucru, la care am ramas cu semnul intrebarii, ce se intimpla.

 

Share this post


Link to post

Merg soferii obositi ca sa ajunga la destinatie dupa 10 ore de Romania, aia se intampla :) Am fost saptamana trecuta pe E60 de la Bucuresti la Budapesta si retur, dar nu dintr-o bucata. La unguri n-ai surprize de genul carute la furat de lemne nesemnalizate, biciclisti pe carosabil, etc; e mult mai obositor la noi, unde tre' sa-i mai feresti si pe dobitocii care forteaza depasiri si reveniri aiurea (in afara sunt mult mai cuminti). Dar dupa 10 ore facute la noi, e tentant sa zici "hai ca mai bag 3-4 pana la Budapesta" ... si atunci apare probabil beleaua. De soferii profesionisti care merg oricum mult nici nu mai discut.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...