Jump to content
Sign in to follow this  
SORAN

Accidente... vazute sau suferite

Recommended Posts

Referitor la accidentul lui S.H., dupa ce am adunat mai multe informatii despre acest accident, avansez si eu urmatoarea ipoteza: baiatul a suferit in secundele dinaintea accidentului o dezorientare temporo-spatiala, adica o stare confuzionala de scurta durata.

 

Argumente:

 

1. Aceasta stare (dezorientare temporo-spatiala) este foarte posibila sa apara la persoanele care au avut traumatisme craniene severe.

2. Drumul (curba la dreapta din scurt) putea sa declanseze aceasta stare de blocaj mental pasagera.

3. Dupa accidentul de la ski se vedea clar ca baiatul nu mai era la fel ca inainte, d.p.d.v. mental ma refer.

Share this post


Link to post

Mi-a stat putin inima cand am dat in seara asta cu rotile de 17" peste un ghemotoc care a sarit prastie de dupa niste masini parcate. Viteza era mica, maxim 20/h, eram pe cale sa virez dreapta... scheunat de caine in agonie, sunet de oase sfaramate... Imi venea sa-mi car singur pumni in gura cu toate ca nu am avut vreo vina. Am virat dreapta dar nu m-a lasat inima sa nu intorc sa vad ce a patit bietul animal. Culmea, in maxim 30 de secunde cat mi-a luat sa intorc, era inconjurat de alti 4-5 caini care parca voiau sa vada ce e cu el, adulmecandu-l cu grija.

Ce spuneti de faza, s-au repezit cu totii spre masina mea cand au observat-o, latrand amarnic si IGNORAND alte masini din trafic !!!

Am coborat, hotarat sa-l duc la veterinar pe ala micu` avariat de mine. Dar...din fericire, micul maidanez era pe picioare, ( doar 3, e adevarat) si nu a stat sa ma apropii de el, a sters-o impreuna cu tovarasii sai printre blocuri...schipatand, dar viu.

 

Masina nu a patimit deloc, cainele era atat de mic si prapadit :( incat nu a ajuns la spoiler...

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

Referitor la accidentul lui S.H., dupa ce am adunat mai multe informatii despre acest accident, avansez si eu urmatoarea ipoteza: baiatul a suferit in secundele dinaintea accidentului o dezorientare temporo-spatiala, adica o stare confuzionala de scurta durata.

 

 

... un black-out. Sau cel putin asa incearca Nelutu Manjina (avocatul) sa induca prin "derapaj si nu stiu ce viteza aveam". Derapajul a fost evident, chiar pe inregistrari, dar a provenit din ciocnire, adica dupa. Se sugereaza ca intre intors capul si derapajul de dupa n-a existat ceva. Posibil. Oricum, medicii nu interzic condusul, ei "recomanda a evita, pe cat posibil, condusul", mai mult nu este treaba lor, cxa nu-s platiti pentru asta.

Share this post


Link to post

Apropo de accidente... Crash test la 192 Km/h.

Aviz amatorilor. Pe mine personal filmul ma face sa ma gandesc foarte serios daca mai calc pedala de acceleratie peste 100 km/h.

100+100=wtf!!???? :redface:

Share this post


Link to post

Vrei sa vezi un film cu o ciocnire de "un zid" la 100 km/h ? Nu se da, cine ar mai conduce ?

Share this post


Link to post

1. Aceasta stare (dezorientare temporo-spatiala) este foarte posibila sa apara la persoanele care au avut traumatisme craniene severe.

3. Dupa accidentul de la ski se vedea clar ca baiatul nu mai era la fel ca inainte, d.p.d.v. mental ma refer.

Ai grija ca atunci cand eu am spus asta s-au gasit cativa "ecspertzi" sa zica : esti medic ? Apropo, esti medic ? =))

Edited by korydon

Share this post


Link to post

la 100 km/h energia la impact e de 2.44 ori mai mare decat cea de la EuroNCAP crah test(64km/h). La 80km/h e de 1.56 ori, suficient sa ingroape toti ocupantii.

Edited by lucian107416

Share this post


Link to post

Share this post


Link to post

Tapan Golful. N-am idee cum rezista organele interne la asa impact, dar sunt sanse de supravietuire cred, probabil nu foarte mari.

Mi-ad placea sa vad un test de asta si cu un Logan.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

impact partial(ca la NCAP). O mare parte din energia de impact s-a consumat pe rasucirea si lift-area masinii. Ganditi-va daca ar fi fost frontal impactul. Cititi si comentariile. Asa am observat ca inainte de impact rotile din fata sunt franate.

Share this post


Link to post
... Mi-ad placea sa vad un test de asta si cu un Logan.

L-ai vazut la Timisul de Sus, lovindu-se de un ML.

Share this post


Link to post

Pe mine personal filmul ma face sa ma gandesc foarte serios daca mai calc pedala de acceleratie peste 100 km/h.

Filmulețul pus de tine e dovadă și o confirmare în plus (de parcă mai era nevoie) că "

".

Share this post


Link to post

Eu nu vorbesc eschimosa alora din clip... ce-i in cutiile pe care le turteste golful inainte de impact?

 

si testul astora si ncap-ul sunt impact cu un obstacol deformabil, nu rigid ca al celor de la 5th gear, si nu sunt 100% frontale. Eu bag mana in foc ca la un impact de genul celor de la 5th Gear - frontal, obstacol 100% rigid chiar si la 60km/h (aka mai putin decat testul NCAP) "voluntarii" din masina ies sifonati rau.

 

Iar diagrama de la minutul 5 mi se pare o consecinta a "optimizarii" masinilor pentru testul NCAP, chestie pe care am sustinut-o deja si pe alt topic.

Pentru rezultate maxime la test, ai nevoie de o masina suficient de fragila ca sa absoarba maximul de energie de impact si suficient de rigida ca sa nu te faci hamburgher inauntru. Un compromis ideal, valabil pentru o viteza data.

O masina "optimizata" pentru 100km/h probabil ar avea rezultate mai proaste la NCAP datorita faptului ca ar fi prea rigida si ar amortiza mai putin socul, insa curba aia n-ar mai cadea atat de repede chiar daca ar pleca de undeva de mai jos.

Prin urmale, stelele NCAP pentru mine nu reprezinta decat rezultatul unui test mult prea standard, si nicidecum o masura a sigurantei unei masini.

Edited by mr_

Share this post


Link to post

Citeam intr-o revista acum ceva timp ca masinile de F1 nu ar obtine nici macar 3 stele la NCAP, si totusi pilotii din ele scap cu viata la accidente de peste 200km/h (sa nu zic de norocul lui Kubica care a intrat in parapet la 300km/h si a scapat cu leziuni minore).

Share this post


Link to post

stelele de la ncap includ si protectia pietonilor, de ex, ceea ce nu e cazul la o masina F1. Pentru protectia la impact, nu cred sa existe ceva mai rezistent(pretabil auto) decat monococa aia din fibra de carbon.

PS. Accidentul lui Kubica in Canada nu a fost frontal

Edited by lucian107416

Share this post


Link to post

Masinile din F1 n-au nici airbaguri, junkuri ieftinake...

Share this post


Link to post

da. nici esp, caci e interzis :D . Fara el, bye-bye 5 stele.

Edited by lucian107416

Share this post


Link to post

Si nici beeper sa nu uiti sa iti pui centura. Sau centuri retractabile. Sau faruri

Share this post


Link to post

Cred ca e prea fortata comparatia, cele doua cazuri nu se aseamana decat prin numarul de victime...

Share this post


Link to post

Dar pana la urma s-a constatat cauza accidentului?

Share this post


Link to post

Nu cred, la cat dureaza anchetele si expertizele ...

 

Un accident de la rusi: Range Roverul avea cam 200 km/h, a pierdut controlul si s-a infipt in zid.

acc7.jpg

acc6.jpg

acc5.jpg

acc4.jpg

acc3.jpg

acc2.jpg

acc1.jpg

Share this post


Link to post

In poza acc4 se vede si o sticla cu un continut maroniu (coniac / apa de gura Parodontax :mrgreen: ) care a supravietuit cu bine coliziunii. Ma gandesc ca in Russia alcoolul nu are cum sa scape din ecuatia de factori favorizanti ai accidentului. :drinkers:

Share this post


Link to post

Mi-e greu sa cred ca a avut cca 200km/h... Sincer.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...