Jump to content
Sign in to follow this  
SORAN

Accidente... vazute sau suferite

Recommended Posts

300G nu e chiar foarte mult. Adica e mult pentru o soliticare constanta de ordinul secundelor, insa pentru un soc de cateve sutimi de s e altceva. Asta inseamna sa te opresti de la 200km/h cam in juma' de metru. Daca n-ai avea jumatatea aia de m de bot deformabil ar fi mult mai rau. Si probabil acceleratia medie a fost mai mica, iar ala a fost un varf foarte scurt ca durata.

 

Daca iei cifrele ca atare par impresionante, insa de exemplu 300G medii ii "obtii" de exemplu cu o fieroaica care vibreaza cu o amplitudine de 1mm si o frecventa de 800Hz. Daca o formulezi in felul asta parca nu mai suna asa amenintator.

 

Vaxxi

Masinile astea moderne deformabile au habitaclul foarte rigid, ala nu e deformabil, tocmai ca sa nu mori turtit in ea. Botul deformabil te apara de socuri iar habitaclul rigid de fiarele care intra peste tine sa te faca piure.

Share this post


Link to post

Impactul a avut loc la o viteza de aproximativ 80km/h ...

Putin probabil ... ca sa nu zic imposibil. Am impachetat Espero, am vazut si alte Espero impachetate. Ala nu a fost impact la 80km/h, punct.

Share this post


Link to post

Pentru cate milisecunde?

Stiu ca pe vremea aia se temeau medicii pentru starea lui de sanatate datorita celor 300G. A fost un impact frontal de la peste 200 km/h cu barierele lor ultradeformabile si evident ca a fost pe timp scurt. Pe timp lung nimeni nu rezista la mai mult de 11G, iar omul oibisnuit isi pierde cunostiinta destul de repede pe la 6(parca).

Share this post


Link to post

Putin probabil ... ca sa nu zic imposibil. Am impachetat Espero, am vazut si alte Espero impachetate. Ala nu a fost impact la 80km/h, punct.

 

Și in plus, n-a fost frontal. Altfel se descompun fortele...

Share this post


Link to post

Putin probabil ... ca sa nu zic imposibil. Am impachetat Espero, am vazut si alte Espero impachetate. Ala nu a fost impact la 80km/h, punct.

Din cate vad eu in poze n-are nici o deformare in habitaclu. Masinile serioasa, cu 5 stele la impact frontal au deformare vizibila bine in habitaclu. De la 50km/h deceleratia e de 30G. Vedea-la-s eu pe ala care reuseste sa se tina de volan la 30G fara centura. Iar volanul sa arate asa la o apasare de cel putin o tona. Nu acuz in schimb pe nimeni ca minte. Omul putin probabil sa fi fost cu ochii pe vitezometru in momentul impactului. Poate avea 80km/h ceva inainte si a avut probabil si ceva reactii de evitare.

 

Și in plus, n-a fost frontal. Altfel se descompun fortele...

Imaginile arata ca ar fi fost cam frontal. Daca s-au pupat tangential la 80km/h si s-au invartit deja nu mai e nici o mirare.

Edited by lucian107416

Share this post


Link to post

Neata domnilor.

Nu se vede in poza dar, o deformare a plafonierei in dreptul stalpului dintre cele doua usi, din partea dreapta a existat; plafoniera s-a indoit catre interior, nu foarte mult, dar a fost unul dintre motivele pentru care am decis sa o vand asa lovita cum era. Un al doilea motiv, a fost si lonjeronul de pe dreapta care a fost vizibil afectat. In asemenea conditii am considerat ca aia nu va mai fi masina dupa reparatie.

Spusele soferului le cred in totalitate, v-am mai spus ca este o persoana apropiata, insa va cred ceea ce argumentati ca viteza la impact a fost mai mica de 80km/h; si eu inclin sa cred ca acesta viteza a fost retinuta in secundele preliminare impactului, dar oricum sub 60km/h nu cred sa fi fost, pentru ca a fost destul de scurt timpul din momentul realizarii pericolului si pana la impactul efectiv. Dupa care cred ca a urmat reactia soferului: frana si apoi alunecare cu rotile blocate - masina nu era echipata cu anvelope de iarna si in plus carosabil umed (doar de la ploaie).

Cat despre traume suferite este tot ce v-am spus anterior.

Share this post


Link to post

Masina cealalta a lovit cu coltul, clar, Espero. Daca era impact frontal, farul stanga nu mai era acolo. Nici macar la 60km/h.

Share this post


Link to post

In asemenea conditii am considerat ca aia nu va mai fi masina dupa reparatie.

Fara discutie, ai procedat corect.

 

Spusele soferului le cred in totalitate ... Cat despre traume suferite este tot ce v-am spus anterior.

Nu contestam spusele soferului, intr-un astfel de moment evident ca nu statea cu ochii in indicatoarele de bord ...

 

In ceea ce priveste structura de rezistenta de sub spoiler pe care ai adus-o in discutie anterior, tu ai vazut fagure la Espero ?

 

Daca era impact frontal, farul stanga nu mai era acolo. Nici macar la 60km/h.

Cam da. Structura de rezistenta a fost destul de OK la Espero insa tabla foarte fragila. Un impact frontal, pe frina, ar fi aratat dramatic diferit.

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Sincer, din cate imi amintesc, am vazut la Cielo (despre fagure vorbesc). Am crezut ca este valabil pentru toata gama Daewoo (pe Leganza nu am cautat-o).

Edited by mihai72ro

Share this post


Link to post

Cielo are fagure. Eu stiu unul care a trecut prin doua evenimente din care soferii au scapat foarte ieftin. Prima oara s-a pupat in bot frontal cu un camion intr-o varf de deal, si a fost tarait inapoi vreo 30m si bagat in sant. Atunci am vazut si eu cum arata fagurele ala. A fost reparat. Vitezele insa erau mici.

A doua oara a iesit in decor si a facut ca o bila de flipper intre doua buturugi, probabil la o viteza mai marisoara. Volanul era mult mai indoit decat espero-ul lui Mihai, insa soferul totusi a scapat intreg. Masina insa n-a mai supravietuit, epava.

Share this post


Link to post

Hai ca s-a anuntat de catre parchet, ca de obicei: neadaptarea vitezei la conditiile de drum.

 

Adica verdictu' in 95% din accidente, ca e prea complicat sa studiem mai mult. Ma rog, nu neg c-o fi adevarat in cazu' asta.

 

Problema pe care o vad io e alta: daca o asistenta care regleaza perfuzia pacientului pune din greseala doza tripla si pacientu' moare, e neglijenta in serviciu si e cu pedepse. Daca io ca sofer nu adaptez viteza, ma duc de-a berbeleacu' si omor oameni ... nu s-a adaptat viteza de la sine, sau eu ca operator de vehicul am comis o neglijenta ? in fine.

 

Ce ma roade pe mine e alta chestie. Omu' avea deja 10-15 amenzi, e clar ca mergea la forja si habar n-avea sa citeasca locurile cu risc unde-i posibil sa intalneasca masina de la rutiera. Am facut si eu tampenii cu masina, am gonit, am crosetat, whatever... bai nene, da' cand merg cu cineva in masina devin cel mai atent si cel mai preventiv, tocmai pentru ca pasagerii isi pun increderea in tine sa-i duci zdraveni la destinatie ! o lasi mai moale, nu iei curbele ca la drift ca i se face vreunuia rau, de-astea. Ori, pe vremea care era, cu nevasta/bona/copchii in masina, tu o rupi sportiv in serpentine pe drumuri proaste si umezeala pe jos ? asta nu pot intelege ca sofer si ca om rational. Una-i sa ai intr-adevar ghinion si alta e sa ti-o cauti cu lumanarea. Bineinteles ca poti fi cel mai precaut din lume si tot s-o patesti, da' macar nu ti-ai cautat-o...

Share this post


Link to post

asta nu pot intelege ca sofer si ca om rational.

Nici nu ai cum; ai trecut printr-un accident ca cel suferit de el anul trecut ?

Share this post


Link to post

Cel de schi ? nu. Dar cele 16 amenzi au fost inainte de accidentul respectiv, eu n-am luat atatea in 11 ani de permis.

Share this post


Link to post

Cel de schi ?

Da ! E clar ca nu mai avea aceleasi reflexe ca inainte si poate nici nu mai rationa cum o facea inainte de accident. Eu am trecut prin ceva similar (la situatia in care s-a aflat el duminica in momentul accidentului ma refer ) si nu-mi pot explica ce a fost in mintea mea atunci cand am hotarat sa intru intr-o depasire fara sa am vizibilitate destula.

Share this post


Link to post
... Problema pe care o vad io e alta: daca o asistenta care regleaza perfuzia pacientului pune din greseala doza tripla si pacientu' moare, e neglijenta in serviciu si e cu pedepse. Daca io ca sofer nu adaptez viteza, ma duc de-a berbeleacu' si omor oameni ... nu s-a adaptat viteza de la sine, sau eu ca operator de vehicul am comis o neglijenta ?

In niciun caz, in ambele este omor din culpa si se pedepseste.

Share this post


Link to post

Ce ma roade pe mine e alta chestie. Omu' avea deja 10-15 amenzi, e clar ca mergea la forja si habar n-avea sa citeasca locurile cu risc unde-i posibil sa intalneasca masina de la rutiera. Am facut si eu tampenii cu masina, am gonit, am crosetat, whatever... bai nene, da' cand merg cu cineva in masina devin cel mai atent si cel mai preventiv, tocmai pentru ca pasagerii isi pun increderea in tine sa-i duci zdraveni la destinatie ! o lasi mai moale, nu iei curbele ca la drift ca i se face vreunuia rau, de-astea. Ori, pe vremea care era, cu nevasta/bona/copchii in masina, tu o rupi sportiv in serpentine pe drumuri proaste si umezeala pe jos ? asta nu pot intelege ca sofer si ca om rational. Una-i sa ai intr-adevar ghinion si alta e sa ti-o cauti cu lumanarea. Bineinteles ca poti fi cel mai precaut din lume si tot s-o patesti, da' macar nu ti-ai cautat-o...

Io sunt curios cine posteaza de pe contul tau? :) )

Edited by NFS

Share this post


Link to post

Da ! E clar ca nu mai avea aceleasi reflexe ca inainte si poate nici nu mai rationa cum o facea inainte de accident. Eu am trecut prin ceva similar (la situatia in care s-a aflat el duminica in momentul accidentului ma refer ) si nu-mi pot explica ce a fost in mintea mea atunci cand am hotarat sa intru intr-o depasire fara sa am vizibilitate destula.

 

Esti doctorul lui si stii asta, sau doar unul din "ecspertzi"?

Din nou vorbesti de depasire in conditiile in care nimeni nu vorbeste de o alta masina in fata lui Huidu...

 

In niciun caz, in ambele este omor din culpa si se pedepseste.

 

Corect Toline!

Vaxxi, daca esti sofer profesionist, conduci baut, nu respecti timpii de odihna si provoci o catastrofa rutiera, da esti judecat pentru neglijenta in serviciu. Imi vine in minte accidentul de la Mihailesti, care nu tine de culpa.

 

 

Vaxxi, tu ce ai patit cand ai avut accidentul cu espero? Nu cumva ai fost surprins de faptul ca pe asfalt era gheata, nu apa si ai derapat? Care a fost verdictul autoritatilor?

Share this post


Link to post

Vaxxi, tu ce ai patit cand ai avut accidentul cu espero? Nu cumva ai fost surprins de faptul ca pe asfalt era gheata, nu apa si ai derapat? Care a fost verdictul autoritatilor?

 

Ba da, gheata sub zapada. Verdictul autoritatilor a fost "ne doare-n ****", atata timp cat n-au fost raniti sau morti singura lor preocupare era eliberarea carosabilului. E drept ca aveam pana-n 30 km/h, nu se pune problema de neadaptarea vitezei (singura viteza adaptata la conditiile alea era 0 km/h, adica sa stau acasa).

 

 

Da, mai mult decat trist. Vorba unui comentator de-acolo, pai Huidu ar trebui trimis acasa, ca 3 morti nici nu se pune.

Share this post


Link to post

Vaxx, te asigur ca daca se intampla ceva rau, erai gasit vinovat pentru neadaptarea vitezei la conditiile de trafic, slava Domnului ca n-a fost cazul. Asta e ceea ce vroiam sa spun, ca in functie de consecintele accidentului, trebuie sa existe un vinovat...

Share this post


Link to post

Spre surpinderea mea(recunosc) cineva a declarat ca stie de MULTE cazuri de parnaie pentru accidente de genul asta. Ma rog, probabil saraci de-a dreptul majoritatea

Sper sa ma insel,insa Huidu are cascaval,drept urmare 3 ani cu suspendare...

Așa ați citit voi (legislația) la televizor? :)

Da ! E clar ca nu mai avea aceleasi reflexe ca inainte si poate nici nu mai rationa cum o facea inainte de accident.

'trăiți, dom doctor! :osanale:

Share this post


Link to post

Un prieten, fost si actual consatean de-al meu a avut saptamana trecuta un accident urat pe autostrada.

 

Era pasager intr-un microbuz, veneau de la munca (erau 6). Mergeau se pare pe regulatorul de viteza la 120km/h, iar soferul purta o discutie aprinsa cu unul din ei si era neatent. S-au infipt in plin intr-un camion care mergea (probabil) cu ~90.

Centura avea doar prietenul meu, care a scapat doar cu niste vanatai urate si o zi de spitalizare mai mult preventiva.

Bilantul insa e urat:

2 dintre ei sunt in coma

1 a fost 2 zile in coma, acum s-a trezit insa se pare ca nu mai e intreg la minte. E prea devreme inca pentru un pronostic definitiv.

2 au fracturate ambele picioare, unu' are si o fractura de bazin si celalalt de coaste.

 

Morala

Purtati centura de siguranta!

 

PS

Ma intreb daca totusi camionul in care au intrat nu mergea mai incet, daca le intrase in fata de pe banda de accelerare, si avea viteza mica, pentru ca totusi socul pare sa fi fost mai dur decat unul la o diferenta de 30km/h. Insa e greu de spus, nu isi aduce niciunul din ei exact cum s-a intamplat. Amicul meu e singurul care a vazut (sau care isi aminteste) ca a vazut camionul si s-a prins instinctiv de scaunul din fata, insa nu stie daca camionul mergea pe banda aia dintotdeauna, sau daca tocmai iesise de pe banda de accelerare, sau daca erau langa o intrare, etc...

Share this post


Link to post

Ma intreb daca totusi camionul in care au intrat nu mergea mai incet, daca le intrase in fata de pe banda de accelerare, si avea viteza mica...

 

Banui ca asa s-a intimplat, altfel observa din timp ca banda e ocupata. Zilele trecute pusesem tempomatul pe 170km/h unde, din cind in cind se mai trezea cite un berbec cu camionul sa schimbe banda cu ai lui 90km/h. Unii au avut bun simt sa se retraga cind observau ca nu au puterea sa depaseaca.

Share this post


Link to post

Nu ma asteptam, vazind avariile Toyotei

1.jpg

 

ca Matizul sa scape asa usor

2.jpg

 

Sau, poate, ar fi trebuit sa spun: nu ma asteptam ca o Toyota de generatie noua sa iasa asa de sifonata dupa intilnirea cu micul gigant.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...