Jump to content
Sign in to follow this  
SORAN

Accidente... vazute sau suferite

Recommended Posts

Vise placute. Poate societatea ar fi trebuit sa inceapa sa se vindece de la Carmen(?) Paunescu!!!! Tot 3 morti. Cate zile de inchisoare a facut? Ce asteapta lumea acum de la aceleasi institutii??? Sau poate ne amintim de doctorul cu Ferrari de la Timisoara, Si cate si mai cate. Din toate accidentele auto cu victime mediatizate n-a facut unul puscarie si vii acum cu chestii de genul

In ce-l priveste pe Huidu cred ca abordarea cea mai corecta a cazului ar consta tocmai in a face abstractie de faptul ca potentialul vinovat este o persoana publica, mai mult sau mai putin celebra, mai mult sau mai putin iubita de public. In fata legii asta ar trebui sa nu conteze si subscriu la cele spuse de colegul ZNS anterior. Legea trebuie aplicata indiferent de cine ar putea pica prost ... Extrapolind putin, cred ca este singura cale de vindecare (stiu, suna optimist !) a societatii romanesti.

Justitia e oarba, nu? Sau ar trebui sa fie? Speram sa orbeasca si in Romania?

PS. cred ca ar fi foarte buna OBLIGATIVITATEA montarii unor mini-cutii negre pe autoturisme(au mai spus-o si altii in diverse forme),

Edited by lucian107416

Share this post


Link to post

Poate societatea ar fi trebuit sa inceapa sa se vindece de la Carmen(?) Paunescu!!!! Tot 3 morti. Cate zile de inchisoare a facut? Ce asteapta lumea acum de la aceleasi institutii???

Exact ce am spus mai sus ... o evaluare obiectiva, impartiala a cazului. Orice precedent este bun, daca S. Huidu va fi "folosit" de catre autoritati pentru asta, nu am vreo problema cu asta. Important este nu doar inceputul ci si ce va urma dupa. Pe principiul "ar fi trebuit sau ar fi fost bine ...." unde ajungem ? Vom ramine pe loc si ne vom intreba in permanenta "De ce sa inceapa aplicarea legii cu X sau cu Y ? Pai nu a vazut nimeni ca A sau B a facut acelasi lucru (sau mai grav) si a scapat ?"

Share this post


Link to post

Mda, am mai editat si eu intre timp , ai raspuns etc. Ideea e ca nu se poate face schimbarea asta de catre judecatorii corupti care elibereaza criminali(adevarati) pe banda rulanta. Justitia de la noi nu va fi mai spalata daca-l arunca pe Huidu-n puscarie. Spre surpinderea mea(recunosc) cineva a declarat ca stie de MULTE cazuri de parnaie pentru accidente de genul asta. Ma rog, probabil saraci de-a dreptul majoritatea. Eu personal mai stiu cateva cazuri si toti au scapat.

Ca si concluzie, justitia nu se poate spala asa, dintr-o data - eu zic ca sunt necesare minim 2 generatii -, la fel cum nici Huidu nu va mai putea fi carcotas. Ever. Cronica s-a terminat. Asta inseamna milioane de euro pierdute. Deja e atins RAU DE TOT. NU e usor sa fii nici in pielea lui( nu ma refer acum la bani), dar totusi mai usor decat in pielea victimelor si a apropiatilor acestora

 

LE Partea nasoala pentru Huidu e ca s-ar putea sa fie folosit ca exemplu(poliitic) de curatare a justitiei. Iar eu am o problema cu asta.

Edited by lucian107416

Share this post


Link to post

Copie: Audi in depasire, facut praf in TIR

 

”Veneam dinspre Sibiu spre Sebeș. Mergem regulamentar, și de pe contrasens, din spatele unui camion, a ieși frontal și s-a băgat în mine. Am evitat cât am putut, am frânat, n-am mai avut ce să fac”, a povestit Daniel Neag, șoferul TIR-ului implicat în accident. În urma impactului mașina a fost distrusă în totalitate, iar pentru a putea fi scos corpul neînsuflețit al șoferului a fost nevoie de intervenția celor de la Descarcerare.

Share this post


Link to post

Spre surpinderea mea(recunosc) cineva a declarat ca stie de MULTE cazuri de parnaie pentru accidente de genul asta. Ma rog, probabil saraci de-a dreptul majoritatea. Eu personal mai stiu cateva cazuri si toti au scapat.

Depinde foarte mult de circumstante insa, probabil, lumea (justitia) se fereste de crearea unui precedent. Sa ne amintim de accidentul judecatoarei care abia se tinea pe picioare de beata ce era si care a fost declarata nevinovata.

 

LE Partea nasoala pentru Huidu e ca s-ar putea sa fie folosit ca exemplu(poliitic) de curatare a justitiei. Iar eu am o problema cu asta.

Ce naiba ar fi politic la cazul asta :o ??? Daca nu au infundat oameni politici (de Orban ati uitat ?) de ce crezi ca, o eventuala condamnare, ar avea tenta politica ?

 

 

Am vazut de multe ori Loganul rosu (radarul) de aici in spatele unor tufisuri dintre Cristian si Sacel.

Share this post


Link to post

Ce naiba ar fi politic la cazul asta :o ??? Daca nu au infundat oameni politici (de Orban ati uitat ?) de ce crezi ca, o eventuala condamnare, ar avea tenta politica ?

Pai sa foloseasca Basescu&Co cazul asta intens mediatizat si sa zica: "Vedeti ca am curatat justitia...bla bla bla?" Plus ca gasesti destui politicieni suparati pe Huidu.

LE. Nici supra-reactia nu e de dorit sau in limitele principiilor de drept.

Edited by lucian107416

Share this post


Link to post

phuai, daca si la accidente am ajuns sa vorbim de Basescu... :wallbanger:

Share this post


Link to post

daca si la accidente am ajuns sa vorbim de Basescu.

Basescu e de vina =))

Share this post


Link to post

Ziarul e de doi lei, dar parerea pilotului Onoriu e interesanta. Mai ales ca face referire si la o cauza medicala din experienta sa proprie, adica exact ceea ce un ins oarecare s-a grabit sa atace veninos in posturile din paginile trecute :

 

http://www.click.ro/...1270073133.html

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

Rusine lucian107416 !!! :mrgreen:

 

Iar ajungem la pixelul albastru =))

Edited by Elfu

Share this post


Link to post

Domnilor, va indemn la decenta! Vorbim aici de un eveniment nedorit si destul de grav!

Va multumesc.

Share this post


Link to post

Te rog, foloseste singularul. :) >- Nu mi-a trecut prin cap sa bagatelizez aceasta tragedie, lucru care reiese din cele 2-3 posturi proprii pe acest topic.

Share this post


Link to post

Englezule, e foarte interesant video-ul din click... Dar eu nu vad cum in curba respectiva ar tb sa intri doar cu 40 la ora, vazand la un moment dat o duba care avea cam 40-50 la ora. Clar, cu usurinta, un ML mergea in aceleasi conditii fff safe cu min 30 la ora mai mult.

Eu nu-mi aduc aminte de curba respectiva desi am facut de o mie de ori drumul ala dar nu mi se pare asa pacatoasa...

Share this post


Link to post

Este doar un apel la modul general, fara nominalizare si va multumesc inca odata ca am fost inteles.

Share this post


Link to post

Eu nu-mi aduc aminte de curba respectiva desi am facut de o mie de ori drumul ala dar nu mi se pare asa pacatoasa...

 

Eu nu cunosc drumul respectiv, dar din cate l-am auzit pe Onoriu, bradul acela poate fi una dintre cheile afacerii, intr-adevar obtureaza mult vizibilitatea iesirii din viraj. Viteza ceva mai mare, reactii putin intarziate...

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

Un accident regretabil care demonstreaza a N-a oara doua idei:

1- viteza nu ucide;

2- mortul este vinovat.

 

La categoria "mortul" poate fi inclus si baselu.

Share this post


Link to post

Am gasit cateva poze cu fostul meu Espero care a trecut printr-un accident cu lovitura frontala in conditii similare sau aproape identice cu cel al lui Serban Huidu: in apropiere de orasul Balcesti-Vilcea dinspre Craiova, curba la dreapta la baza pantei, carosabil umed. Datat: 30.12.2005. Impactul a avut loc la o viteza de aproximativ 80km/h cu un Renault Kangoo (din marturia soferului soferului; nu am fost eu la volan si nici in masina). Victimele nu au avut nevoie de zile de spitalizare; soferul a avut lovitura la cap (parbriz spart) si una in piept (a se vedea volanul cum arata)cu toate ca este un purtator fidel al centurii de siguranta si pe care, ca un facut atunci nu o purta, prietena sa (locul din dreapta fata) lovita la genunchi in cutia de acte (s-a deplasat cu scaunul pe care sta). Am pus aceste poze pentru a vedea ce a insemnat impact frontal la viteza mai sus amintita.

P.S. Soferul Renault-ului, deasemenea fara rani deosebite.

post-3348-0-17323600-1319110299_thumb.jpg

post-3348-0-08440900-1319110306_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Daaaa... 80 la ora frontal, my ass... Tu nu ai vazut cum se face ML-ul la 64? Vrei sa zici ca Espero se face asa la 80 la ora impact frontal???

Share this post


Link to post

Eu vorbesc de fosta mea masina! Aveam si Leganza cumparata cu cateva luni inainte, iar Espero-ul intentionam sa il vand. Mi-am recuperat banii, fara probleme, dar mi-a parut rau de cei implicati dar si de ea ca si masina. Cat despre cel care a fost la volan, il cred pe cuvant pentru ca suntem veri de gradul doi.

Share this post


Link to post

Interesanta descrierea data de pilotul ala.

 

Virajul care se inchide (aka cu o raza mare de curbura la inceput si mica la sf) e una din capcanele clasice. Alta capcane similare sunt si portiunile de drum facute cu koorul, in care soseaua in loc sa fie inclinata spre interiorul virajului e inclinata spre exterior. Un loc tipic unde ar trebui pusa restrictie de viteza, radar automat care sa fie si semnalizat si foarte vizibil pe deasupra.

Share this post


Link to post

Daaaa... 80 la ora frontal, my ass... Tu nu ai vazut cum se face ML-ul la 64? Vrei sa zici ca Espero se face asa la 80 la ora impact frontal???

 

Ai vazut cum arata fagurele de sub bara la Daewoo? E, ala face multe!

Cu Leganza am dat intr-un caine la aproximativ 85km/h si am rupt doar rama de numar, pe cand cu actualul Ford Mondeo la aceeasi viteza, am facut praf in afara de spoiler proiectorul si conductele de AC.

Edited by mihai72ro

Share this post


Link to post

Da, intr-o masina din asta rigida ramai intreg, arati ca si cum ai fi viu :D

Share this post


Link to post

Ala nu a fost impact la 80 la ora... nu are cum. Poate 80 inainte de a frana, si impact la ceva gen 50 la ora.

Share this post


Link to post

Da, intr-o masina din asta rigida ramai intreg, arati ca si cum ai fi viu :D

 

Bre, sa stii ca eu sunt rezervat in privinta chestiei asteia cu rigiditatea (dupa ce-am avut si eu accidentul cu Espero). Teoretic, de-acord ca e mai buna treaba cu structura deformabila care absoarbe energia; practic, daca ai un organism cat de cat rezistent la socuri, centura pusa si minim 1 metru de structura solida in fata ... s-ar putea sa scapi fara descarcerare, spre deosebire de prima varianta. Evident, treaba e valabila pana la anumite viteze, ca de la un punct incolo mori de leziuni cerebrale provocate de impact.

Share this post


Link to post

Barichello a supravietuit la decelerare de 300G

Edited by lucian107416

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...