Jump to content
Sign in to follow this  
SORAN

Accidente... vazute sau suferite

Recommended Posts

Azi dimineata am vazut aproape o reconstituire a accidentului meu (cel cu motoru'): un dobitoc cu un Golf a iesit in tromba de pe banda 1 din spatele unui Land Cruiser, fara sa se uite prea mult, si-a luat un biciclist in plin din spate. Norocul lui c-a picat in fund, s-a ridicat bine mersi desi bine scuturat; bicicleta bine indoita. Imi venea sa-l bat cu lopata pe dobitoc :dacucapul:

Share this post


Link to post

Pe la mine exista si biciclisti idioti. De fapt, mai multi chiar decat soferii, soferii sunt prosti, biciclistii idioti, combinatia perfecta.

Acum cateva zile, unu' cu o Vectra depaseste biciclistul, apoi da sa faca dreapta. Destul de OK, avea deja cam 50m avans fata de biciclist. Insa pe strada pe care voia sa intre erau pietoni, asa ca opreste. Biciclistul (cu capul in ghidon, si cu ochii in aparatul de luat pulsul) il ia in plin, zbor planat peste masina, bicla varza, aripa si capota masinii varza. De ridicat s-a ridicat, da' destul de mototolit.

 

La noi legea spune ca la o un accident intre masina si bicicleta soferul masinii e vinovat by default, pana la proba contrarie. Cum poti proba ca biciclistul a fost neatent, si ca deja erai oprit de 5-6 secunde cand bou' s-a infipt in tine, naiba stie. In mod sigur biciclistul va sustine ca i-ai taiat calea. Sper ca l-a dus capul sa ia martori, altfel era responsabil, malus la asigurare, tot tacamul.

Bicicleta aia dupa parerea mea costa mai mult decat primele mele 3 masini la un loc. Empiric am observat ca sunt cu atat mai idioti cu cat echipamentul pe care il au e mai profi.

 

Am mai vazut o faza tragi-comica cu un biciclist... de fapt nu am vazut toata faza, nu stiu exact ce s-a intamplat. Am auzit doar buf, am vazut o biciclieta si o masina oprite, si un biciclist pe jos. Din masina s-au dat jos doua femei si l-au luat la suturi, la propriu, si sa tipe de parca ele luau suturile, nu le dadeau. Cocalarismul e pe toate meleagurile, si nu tine cont nici de sex.

 

O colega de-a neveste-mii a fost lovita de un biciclist pe trotuar, si a avut mana fracturata in 2 locuri. Probabil ca daca o lovea o masina moderna cu aceeasi viteza ca bicicleta scapa mai ieftin.

Edited by mr_

Share this post


Link to post

Mda, si eu am observat in ultima vreme ca circula si biciclistii astia tot mai haotic, culminand cu un biciclist intalnit pe DN1 banda de mijloc langa bordura de separare a sensurilor ! inteleg ca n-ai conditii (pista amenajata, etc) da' chiar sa-ti risti pielea in halu' asta ?

 

Si bonus, un alt idiot:

 

http://www.youtube.com/watch?v=oD6XdvARIVg

Share this post


Link to post

O situatie similara am evitat la iesirea din C-ta spre Cernavoda - Bucuresti cand un bou cu Passat Variant a incercat sa treaca printre masina mea si un Espero. Am eschivat stanga si i-am facut loc idiotului pe care l-am prins dupa 2 km si i-am oferit un festin de injuraturi. Moaca lui de idiot repeta in continuu: " am semnalizat". Ce importanta avea semnalizarea cand intre cele doua masini nu era loc pentru o schimbare de banda. Un idiot care a tinut sa-mi arate inca odata cat de idioti sunt unii dupa un weekend reusit la mare in graba catre casa.

Share this post


Link to post

Justitia continua sa dea liber la nemernici... articol

Share this post


Link to post

post-18181-0-65454900-1316781348_thumb.jpgpost-18181-0-51473000-1316781336_thumb.jpgAzi, Calea Vitan.

post-18181-0-46758300-1316781325_thumb.jpg

S-a oprit la mai putin de 2m de o banca pe care stateau niste persoane. Asta dupa ce a culcat la pamant un stalp de protectie.

Share this post


Link to post

De Porsche e vorba ? Porsche Bucuresti Nord ... cineva a vrut sa impresioneze prea tare potentialu' client :rolleyes:

Share this post


Link to post

Sunt sigur ca a reusit. :mrgreen:

Da, e/era de la PBN.

LE

Curios e cum s-au ciocnit, care a fost dinamica. Cert e ca Dacia era parcata de mult timp acolo.

Edited by BZN

Share this post


Link to post

A fost o manevra sa elibereze locu' de parcare ocupat de Dacie ! :) )

 

Uite-l si pe-asta: Un bărbat de 39 de ani, din Botoşani a ajuns în stare gravă la spital, în noaptea de miercuri spre joi, după ce s-a izbit cu motoscuterul într-un autoturism de teren. Accidentul a avut loc în apropierea Liceului Economic, pe Strada Bucovina. Florin Z. se deplasa cu scuterul dinspre centru spre cartierul ANL Bucovina, însă, din cauză că era beat, nu a observat un autoturism oprit într-o zonă cu interdicţie, intrând în acesta. Impactul a fost atât de violent încât scuterul a rămas înfipt în partea din spate a maşinii, iar casca scuteristului s-a crăpat în două. Acesta a fost luat la spital cu o ambulanţă, prezentând un traumatism cranian şi un traumatism facial deschis, cu o sângerare masivă. Nu am absolut nimic. Sunt în regulă. Nu l-am văzut şi am intrat în el, dar nu am păţit nimic. Am băut doar o bere fără alcool. Şi trei sute de mililitri de vodcă, a spus victima accidentului. Cazul este anchetat de poliţişti.

Share this post


Link to post

Berea pentru alcool era ca sa faca pisu si sa elimine vodca.

Share this post


Link to post

Partea funny e ca toata lumea spune ca a baut ...un paharel...dar nu si de cate ori. :mrgreen:

Share this post


Link to post

Na, cine se mai plange acu' de rezultate NCAP ? :) )

 

http://www.gtspirit.com/2011/10/02/car-crash-lamborghini-murcielago-lp640-burned-down-after-collision-with-chevrolet-aveo/

 

Near the Russian city of Nizhny Novgorod, a Lamborghini Murcielago LP640 burned down next to the highway Big Yelnya after colliding with a Chevrolet Aveo. As a result of the accident the driver was brought to the local regional hospital in Nizhny Novgorod. The driver and passengers inside the Chevrolet suffered multiple injuries and were brought to the district hospital Kstovo.

Share this post


Link to post

Da, sunt curios cum se va termina povestea asta.

Share this post


Link to post

Da, sunt curios cum se va termina povestea asta.

Probabil scenariu clasic: citiva ani cu suspendare si firma de asigurari o sa plateasca despagubiri la rudele persoanelor decedate.

Edited by hitman

Share this post


Link to post

Urat de tot, din pacate. Sumarizand comentariile:

 

- dupa accident si recuperare, era inca sub tratament se pare; fusese refacut examenul medical dupa accidentul de ski ?

- a mai avut carnetul suspendat pentru linie continua in aceeasi zona (si-mi pare rau, dar pentru mine orice scuza cade iremediabil in combinatia "linie continua" + "coloana de masini depasita")

- limita in localitatea aia e 50, iar la 50 totusi nu derapezi chiar asa usor... daca ai 50; din pacate, la cum se fac expertizele la noi, n-o sa se stie niciodata viteza reala

 

Ironic numaru' de inmatriculare, totusi. Pacat c-au murit oameni fara vina.

Share this post


Link to post

Ironic numaru' de inmatriculare, totusi. Pacat c-au murit oameni fara vina.

 

La fel de ironica si decizia Prima TV de a continua sa redifuzeze "ranjetul " lui Serban din Cronica Carcotasilor. :mda:

De parca nimic nu s-ar fi intamplat, ramane sa vedem daca vor difuza stirea cu aceiasi vehementa cu care o fac cu alte persoane mai mult sau mai putin publice.

Share this post


Link to post

Bai dar de kkt rau loganul asta... cam orice crash mai serios se lasa cu morti.

Share this post


Link to post

Loganul are sub 1200 kile, cat un hyundai Getz, iar ML-ul (parca ML avea ala) are 2200... crezi ca daca mertzanu' intra sa zicem intr-o duba de 3,5t cu aceeasi viteza combinata, mai scapau doar cu o fractura de col femural?

Share this post


Link to post

Mai Tomita. nu vazusi ca Loganul avea jumate de fata muci si apoi s-a mai si rasturnat... Iti dai seama ca daca aia nu aveau centuri in logan au fost gata la rasturnare...

 

 

 

Ce mi se pare mai alarmant relativ la impact este ca sotia lui huidu are ceva rani care demonstreaza ca si ML-ul a suferit o decelerare puternica - parca fractura de glezna si ceva la bazin...

Edited by alx

Share this post


Link to post

Cand s-a lovit un mcv de la transport pacienti cu un seria 3 e46 au murit cativa in logan si aia in bmw nu stiu daca aveau cateva zgarieturi macar.

Mda..."a recunoscut că pacienţii din ambulanţă nu purtau centurile de siguranţă care ar fi putut să le salveze viaţa. " :)

Si totusi...

http://www.bihon.ro/o-masina-de-politie-a-rasturnat-un-jeep-in-oradea/995592

Share this post


Link to post

da. Se pare ca avem inca o "victima"(huidu) a mirajului 4x4, care deseori devine 4x0, mai ales daca masina nu are anvelope de iarna.Pacat ca in astfel de cazuri platesc altii

Edited by lucian107416

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...