Jump to content
Sign in to follow this  
SORAN

Accidente... vazute sau suferite

Recommended Posts

Exact situatia asta am patit-o acum 1,5 ani pe drumul dintre Pitesti si Slatina. Am fost lovit pe partea stanga din fata si pana in spate.

Urmari: eu 5 coaste fracturate

masina dauna totala (bani inca nerecuperati de la Carpatica) - este vorba de un Chevrolet Lacetti sedan.

In rest toate bune si multi km fara incidente.

Share this post


Link to post

Vaxxi, remember the time... Din pacate genul asta de evenimente se poate intampla oricand. Eu am scapat prin urechile acului de ceva similar la Straulesti in curba aceea in luna ianuarie anul acesta cand un BMW a venit catre mine pe diagonala dupa ce derapase dar am reusit sa scap prin banda 1. Situatia este de-a dreptul neplacuta ca nu prea ai ce-i face...

Share this post


Link to post
5611123071_8bf18993a9_o_d.gif

Share this post


Link to post

Jesus... Asa mi-a murit un prieten in urma cu 4 ani, la Corbeanca, numai ca teava picase dintr-o masina de pe contrasens... :(

Si acum constat ca fix pe 12 Aprilie...

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Uuuu, periculoasa faza. N-ai timp de manevre la o asa directa.

Share this post


Link to post

Jesus... Asa mi-a murit un prieten in urma cu 4 ani, la Corbeanca, numai ca teava picase dintr-o masina de pe contrasens... :(

Si acum constat ca fix pe 12 Aprilie...

 

Acum ~15 ani un unchi si un var de-al meu au murit amandoi in felul asta, strapunsi, dupa ce s-au izbit de o caruta nesemnalizata, noaptea :(

Share this post


Link to post

accidente...sau pot spune ghinion...incident.totul s-a intamplat vineri noapte la o furtuna mai serioasa.victima beju`....agresor : acoperisul blocului de azbest .... :( .

pret reparatii ...1200 ron.

post-11182-0-00101600-1302625306_thumb.jpg

post-11182-0-03115300-1302625314_thumb.jpg

post-11182-0-91630000-1302625323_thumb.jpg

post-11182-0-48484500-1302625332_thumb.jpg

post-11182-0-62370000-1302625343_thumb.jpg

post-11182-0-64118700-1302625351_thumb.jpg

post-11182-0-60703400-1302625361_thumb.jpg

Edited by relisys

Share this post


Link to post

Si plateste asociatia de proprietari imi imaginez... Avea autorizatie de constructie pt acoperis?

Share this post


Link to post

Brrrrr,terifianta faza cu lemnu'.

Share this post


Link to post

Si plateste asociatia de proprietari imi imaginez... Avea autorizatie de constructie pt acoperis?

 

plateste eu.... :( .acoperisul e din constructia blocului(in care locuiesc).cum acoperisul e considerat bun comun ...nu am cu cine ma certa.asa ca,nu am avut de ales si am dus-o la reparat repede sa evit si o eventuala ruginire a locurilor lovite.

Share this post


Link to post

Gresit. Responsabilitatea apartine asociatiei de proprietari si ei trebuie sa plateasca.

Share this post


Link to post

Responsabilitatea apartine asociatiei de proprietari ...

...inclusiv lui @relisys ca doar face parte din asociatia de proprietari... :D

Btw, asta cu "sigur e vina asociatiei" e cu dus-intors. Daca asociatia face dovada ca lucrarea a fost facuta tehnologic corect , tu trebuie sa vii cu contraexpertiza si...din contraexperiza in contraexpertiza pierzi bani si timp si masina tot nu o faci. Daca mai faci parte si din asociatia de proprietari "responsabila"...

Share this post


Link to post

Odata un Cielo, acum morman.

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

Avea ceva energie cinetica motorul...

Share this post


Link to post

215 kg motorul + 80-90kg riderul

100-120kmh

 

...

 

E undeva pe la 1/4 din ce poate o masina.

Problema este ca toate energia respectiva se duce pe o suprafata de 1/5-1/6 din suprafata de contact ce ar fi fost in cazul unui accident masina vs masina.

Share this post


Link to post

Si mai este o problema legata de faptul ca nu se fac crash-testuri din spate (implicit rezistenta redusa la un astfel de impact).

Share this post


Link to post

Pai, taximetristii cum conduc in oras asa conduc si in afara lui. Deh, naravul din fire nu are lecuire, decat sub rotile tirului.

Share this post


Link to post

Justitia romana: articol adevarul

 

Spicuim:

 

Deşi a lovit şi a aruncat corpurile celor două fete la o distanţă de peste 25 de metri, expertiza tehnică a calculat că viteza maşinii era de doar 57 de km/oră. Deşi a ucis un om, judecătorii au decis să-l condamne pe inculpatul Robert –Alexandru Dalea la o pedeapsă de doi ani şi nouă luni de închisoare cu suspendare.

 

„El a spus că n-a putut evita accidentul din cauza unei bălţi de apă formate pe suprafaţa asfaltului de pe bulevardul Iuliu Maniu. Pe filmarea ataşată la dosar am observat că nu era nicio băltoacă”, ne-a spus Sofia Covaci, avocata Marilenei Murgoci. Procurorii au ajuns la concluzia că aceste declaraţii nu sunt adevărate. În plus, şi martorii accidentului au susţinut că nenorocirea s-a produs pe trecerea de pietoni, iar balta de apă nu exista.

 

Asiguratorul plăteşte tot ! Judecătorii obligă asigurătorul S.C. Allianz Ţiriac Asigurări S.A. Bucureşti la plata – către partea civilă Bârsan Alin – a unei prestaţii lunare reprezentând echivalentul în lei a sumei de 150 de euro, cu titlu de pensie de întreţinere a minorei Bârsan Teodora (născută la data de 06.08.2006), de la data intervenirii decesului victimei Bârsan Ingrid-Krisztina (17.07.2008) şi până la majoratul minorei (06.08.2024). De asemenea, obligă asigurătorul S.C. Allianz Ţiriac Asigurări S.A. Bucureşti (în baza poliţei de asigurare seria RO/07/R7/OE nr. 111484357 din data de 22.10.2007 şi a art. 55 din Legea nr. 136/1995 privind asigurările şi reasigurările în România), la plata sumei de 150.000 lei cu titlu de despăgubiri morale, către partea civilă Marilena Murgoci.

Share this post


Link to post

Asiguratorul nu e obligat la nici o despagubire morala sau indemnizatii lunara, cu exceptia daunelor materiale, sau fizice( spitalizare, deces), din cate stiu eu :shock:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...