Jump to content
Sign in to follow this  
SORAN

Accidente... vazute sau suferite

Recommended Posts

Intr-adevar, femeile ajung in situatii hilare. Dar cred ca cel din imagine a fortat aderenta intr-o curba si asta este tipic barbatesc. :)

Share this post


Link to post

:dizzy: Femeile... ! Uuff ! Sunt atat de dificile la creier pt. noi, insa la faza cu volanul parca era altfel. Tineti minte cand s-a dat pe mass-media publicitatii statisticile referitoare la diferenta de accidente comise de cele 2 sexe.

Foarte multe sunt bata la condus, dar fiind f. speriate mai mult incurca traficul decat sa faca accidente. In general sunt mai prudente, dupa cum ziceau statisticile si eu le dau oarecum dreptate. Nu le iau apararea, dar eu m-as gandi mai repede ca ala e barbat, assa cum m-am gandit ca e symbol... :mrgreen: Si asa cum zicea satori, mai greu o femeie sa rupa aderenta, mai degraba un barbat face asta, insa... you never know...!

Share this post


Link to post

Aham, asta e acidentul cu pricina! Foarte curios, nu? cum de n-a rupt si conducta aia din fata botului nu pot sa-mi explic, daca nu vedeam pozna cu ochii mei eram tentat sa zic ca e PhotoShop ... 100 de metri mai in adincime in directia in care e facuta a doua poza (din stinga masinii) e si celalalt parapet rupt.

Share this post


Link to post

Pai daca n-a rupt conducta, atunci poate ca e totusi Bicorp. Cine stie cum s-a infipt acolo, dupa care i-a cazut popoul jos fiind scurt. Daca avea popoul mai mare n-ar fi avut loc acolo fara sa rupa/indoaie conducta aia.

 

Pe de alta parte, daca nu ma insel, dupa faruri as zice ca e mai degraba un Clio Symbol primul model (al doilea are farurile mai mari).

Nu stiu insa daca s-au facut si Bicorp-uri cu bot din ala!

Share this post


Link to post

:o fftopic: ambele generatii de clio au existat in versiunea simbol si bicorp. Si, da este versiunea noua...aia veche avea farurile mai rotunde si mai mici :) >-

Share this post


Link to post

Sa va povestesc o intamplare care s-a petrecut exact in saptamana in care mi-am luat masina...Constanta, intr-o duminica frumoasa cu tot familionu in masina...intersectia Tomis cu Ferdinand...eram la 50m pe Tomis vad semaforul verde cu indicatie de 2 cifre, 55 km/h la bord deci aveam timp sa trec...In spatele meu un audi ma depaseste nervos pe banda I si ajunge in mijlocul intersectiei...moment in care de pe Ferdinand ii taie fata un renault. Din impact renaultu pur si simplu a fost aruncat a facut tumbe in aer (cam cum vezi in filme) si a cazut pe trotuar langa trecerea de pietoni...bine ca nu era nimeni acolo...Am inghetat la volan cand am vazut accidentul asta...naspa rau...important e ca nimeni n-a patit nimic putin accidentati cei din renault...tipu din audi nimic ...ii s-au deschis airbag-urile... :lavolan:

Edited by mcojo

Share this post


Link to post

E Symbol ca aripile sunt din tabla! Ce-a din dreapta e indoita si n-a plesnit cum ar fi trebuit daca era din plastic (fibra ma rog ... )

Share this post


Link to post
E Symbol ca aripile sunt din tabla! Ce-a din dreapta e indoita si n-a plesnit cum ar fi trebuit daca era din plastic (fibra ma rog ... )

Pai tocmai ca Symbolul le are de plastic! Incercata de nevasta-mea pe pielea ei, a lovit un stilp dintr-o parcare si s-a spart! (aripa, nu nevasta)!

Share this post


Link to post

Vazut una bucata accident in noaptea de paste pe bulevardul metalurigiei mai exact la intersectia nitu vasile. Dinspre metalurgiei venea un cretin cu cielo (scuze dar altfel nu pot spune) care nu a oprit la culoarea galbena a semaforului (era mai mult rosu...in fine) si a lovit lateral o dacia break care ii venea din stanga. In urma impactului cielo-ul s-a rasturnat (a tras de volan si a lovit bordura), iar dacia a avut motorul mutat destul de mult. Ala din cielo si-a spart capul, soferul din dacie nu a avut nimic, insa sotia lui care se afla in dreapta si nu purta centura de siguranta ca tocmai veneau de la biserica si avea un cozonac pe o farfurie si lumanare a fost luata cu salvarea. Nu va spun cate masini de politie, pompieri, descarcerare si salvare au fost, iar cel din cielo afirma cu seninatare ca a trecut pe galben ca nu a putut sa opreasca si ca ala cu dacia a trecut pe rosu...klar...Oricum tinand cont ca s-a rasturnat nu arata foarte nasol cielo-ul (arata mai bine ca pozele cele cu logan-uri rasturnate), iar cat despre soferul acestuia sper sa nu i se mai dea carnetul de conducere niciodata.

Share this post


Link to post

Doar n-ai vrea sa se duca de rapa atatia bani bagati in promotiile Motor Show si Marlboro-Ducatti. Nu? Sa intre lumea la idei ca in tara asta nici drumu nici semnalizarea nici soferii nu permit o motocicleta sport?

 

Leutzu:

"In urma impactului cielo-ul s-a rasturnat". Am avut si eu unu care luase masina sefului si o scosese pe prietena sa-i arate ce Shumi e el, a taiat rosu si s-a infipt lateral in mine care nu ca plecasem ca satelitu de la stop(era ploaie), ci pentru ca stateam sa fac stanga. Si aia care fac stanga nu traverseaza 5 benzi ci una.

 

De data asta 1-0 pentru mine, Cielou meu nu s-a rasturnat ca sta bine pe sosea (s-a rotit vreo 90 de grade plus), in schimb repectivul a scapat cu un zero in plus la factura de reparatii, fara masina si fara leziuni cu un noroc chior-chior.

 

Mai nou, de cand nu se mai ia carnetul la trecut pe rosu trec astia in draci. Mor de nervi cand ii vad cu coji de masini ca pleaca pe rosu cu copilu pe bancheta din spate, cu nasul lipit de luneta. Oamenii astia ar trebui sterilizati.

Share this post


Link to post

A doua zi de Paste, centura Bucurestiului la podul peste autostrada A1... Mercedes c190 Variant vs Moto Suzuki(habar n-am modelul).... Cel cu Mercedesul s-a incadrat din breteaua de la autostrada sa faca stanga spre centura, un camion din centura semnaliza dreapta, el sa bagat si in momentul acela motociclistul a venit in depasire super-tare, din spatele camionului pe banda dintre sensuri s-a infipt in usa stanga spate a mercedesului, apoi tonou si aterizare pe asfalt la circa 25 de metri... Sincer nu stiu care au fost efectele finale, dar sigura au fost victime pentru ca politia facea masuratori si poze...

Motociclisti!!!! nu mai mergeti pe axa drumului ca nu va putem vedea!!!! [-X

Share this post


Link to post

Mircea cred ca am trecut unul pa langa celalalt,oricum de motociclist vad ca nu s-a auzit nimic.

La cat de praf era motocicleta facuta cred ca se poate considera norocos ca a scapat daca a scapat...

Share this post


Link to post
Mircea cred ca am trecut unul pa langa celalalt,oricum de motociclist vad ca nu s-a auzit nimic.

La cat de praf era motocicleta facuta cred ca se poate considera norocos ca a scapat daca a scapat...

probabil ca da... Cat priveste motociclistul, daca n-a fost celebru... nu s-a auzit nimic de el

Share this post


Link to post

Despre accidentul de pe centura puteti citi si aici

Share this post


Link to post

Din pacate in RO daca nu esti celebru ramai ca "o musca lipita de parbriz la 150 la ora" ceea ce mi se pare de tot rahatul.

Share this post


Link to post

Asa poate ajunge un Tico in care intra un PASSAT la o cursa ilegala...noroc ca in Tico nu era nimeni in acel moment...pozele vorbesc de la sine

post-109-1115282824_thumb.jpg

post-109-1115282832_thumb.jpg

post-109-1115282843_thumb.jpg

post-109-1115282851_thumb.jpg

Share this post


Link to post

cat o fi avut pasatrul la ora ?? ala ce a patit??ceva poze cu pasatul,se poate ?? :X

Share this post


Link to post

Pasatul a fost luat repede de acolo. Si ala era lovit, ca mai lovise si alte masini. Pozele sunt facute a doua zi dupa accident!

Share this post


Link to post

Iar accidentul a fost acu vreo doi ani, pozele circulau pe email si erau si cu Passat-ul!

Share this post


Link to post

http://www.gandul.info/2005-05-18/un_polit...ameni_in_groapa

 

„Nu este însă posibil – mai spune comisarul Sabău – ca un om cu experienţa agentului nostru să piardă controlul volanului într-o curbă uşoară şi să provoace o asemenea tragedie. Mi-e teamă că s-a întâmplat altceva cu şoferul, fie pe fond fiziologic – infarct, accident vascular – fie pe fondul neputinţei de a redresa direcţia datorită unei defecţiuni tehnice“.

Share this post


Link to post

Cred ca omu a zis, Frate, am SUPERMASINA! Ii dau tare. Pacat de ei! Cu greu mi-am dat seama ca era Logan (am vazut la stiri).

Share this post


Link to post

Nu-i de ras deloc. Pacat de oamenii aceia.

Dar eu unul n-am vazut ca ar fi fost Logan, ca nu mai era, am luat de bun ce a zis reporterul. Ce m-a suprins este faptul ca nimeni n-a zis ca masina s-ar fi deplasat cu viteza foarte mare. Defapt, cam in fiecare saptamana vedem exact acelasi tip de accident tragic, soldat cu moartea tuturor pasagerilor, provocat de tot felul de autoturisme, culmea, toate in viraje usoare la dreapta, cu vizibilitate, pe lumina naturala si toate terminate in/sub botul unui camion. Cu o saptamana sau doua in urma era vorba de un Cielo, condus de un profi. Atunci tocmai criticam "asistentele" de pe autoturisme. Acum vreo luna a avut loc in centru Bv un accident groaznic: un jipan a luat in plin un Tico pe un bulevard drept, gol (doar ce le doua erau in locul acela), cu 3 benzi, sens unic si cu Tico incercand sa intre din lateral, pe o banda de acomodare, adica a IV-a banda. Daca acel Tico nu se afla atunci in locul acela, jipanul intra in plin in coltul blocului din interserctie, nu ? Oare cum poti "pierde controlul volanului pe fondul neadaptarii vitezei la trafic", cum suna intotdeauna concluzia militianului de serviciu ?

Oricum, observ ca nu studiaza nici o autoritate, guvernamentala sau si mai bine ne, cauzele unor accidente tipice, altfel banale, dar tragice si care se petrec zilnic sau cel mult saptamanal. Mai nou vad ca este mai periculos sa traversezi o intersectie cu prioritate decat o cale ferata cu bariera lasata.

Edited by tolin_afc

Share this post


Link to post

Toline, cum a iesit TICO/pasagerii? Au scapat sau s-a lasat cu mortaciuni?

Share this post


Link to post

A iesit oribil, biata masina n-a avut sansa, a fost strivita intre monstrul de jipan si intrarea intr-un pasaj subteran. Carnagiu. Horror.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...