Jump to content
Sign in to follow this  
SORAN

Accidente... vazute sau suferite

Recommended Posts

@Englishman: Pai ai procedura de contatare amiabila pe RCA. Nu te obliga nimeni sa te duci la politie

Share this post


Link to post

Din nou incident la Saftica. O Dacie intrat in parapetii de plastic de pe mijlocul drumului (nu stiu motivele insa se apropia de o trecere de pietoni ...), a luat un bidon intre roti si s-a cam terminat cu frinele ... Am vazut o maicuta prin apropiere, nu stiu daca ea conducea. Nu cred ca au fost victime, a avut mare noroc ca nu a luat la tinta vreo masina de pe contrasens.

 

IMG_3.JPG

IMG_2.JPG

IMG_1.JPG

 

Multe multe accidente usoare am vazut in ultimele 3-4 zile :(

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Asteapta sa vada rezultatul intelegeri.Eu cand am avut accident am fost la politie pentru ca voiam o constatare si mi-a zis clar ca va face constatarea doar daca nu ne intelegem amiabil, si in cazul asta va trebui sa ducem masinile la postul de militie pentru constatare.

 

Si daca in urma accidentului unul dintre cei doi soferi implicati unul este pasibil de suspendarea permisului? Politistul tot nu intervine?

Share this post


Link to post

Depinde de politist. In locul lui eu as face-o :)

Share this post


Link to post

doi implicati intr-un accident minor vor sa se inteleaga amiabil, fara politie, ce se intampla daca un gabor este martor ?

 

 

daca ... unul dintre cei doi soferi implicati unul este pasibil de suspendarea permisului? Politistul tot nu intervine?

 

Accident minor dar unul din soferi este pasibil de suspendarea permisului mie imi suna a neacordare grosolana a prioritatii, probabil de dreapta. Ai vazut asa ceva sau esti unul din protagonisti ? In mod normal politistul ar cam trebui sa intervina

Share this post


Link to post

Maaama...ce ai scos-o... =)) Neaparat neacordare grosolana de prioritate trebuie sa fie?!

 

Nici vorba sa fiu eu personal implicat. Nu am fost niciodata implicat in asa ceva si evident ca nici nu-mi doresc. :mrgreen:

 

Era o situatie pur ipotetica la care nu stiam raspunsul conform legii.

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

:o fftopic:: Pai din ce alta cauza ar putea rezulta un accident minor insa soferul ar fi pasibil de a ramine fara permis ? Bine ca e o situatie ipotetica ;)

Share this post


Link to post

Ca veni vorba, unei d-re ii scapa piciorul de pe frana si intra rau de tot in cel din fata...nepastrarea distantei regulamentare rezultata intr-o ciocnire de la spate, nu se sanctioneaza la fel?

 

Off topic : se vede clar ca sunt NOVICE in astfel de situatii. :thumbl:

Share this post


Link to post

:o fftopic:

Lovitura din spate = 3 puncte de penalizare si atat daca nu se lasa cu victime, indiferent cat de "tare" este.

Share this post


Link to post

Dj_Dark nu numai atat mai si cotizezi la MAI. Uite aici patania mea.

Edited by Bogdan_80

Share this post


Link to post

La politie surpriza am fost scos vinovat pentru lovitura din spate...

...drept urmare am de dat 120 RON in 48H si 3 puncte penalizare.

 

Ce e diferit aici? Normal ca platesti cele 3 puncte de penalizare..

Share this post


Link to post

Am ajuns sa scriu si eu aici... Coboram dealul Cotroceni, un scuterist a iesit dinspre palat, a blocat ambele sensuri, cel din fata mea a oprit, am oprit si eu, intr-un tarziu a reusit scuteristul sa se incadreze, cel din fata mea a plecat, am apucat sa misc masina cam un metru si apoi am fost miscat circa 4... Daune la mine: bara spate sparta, armatura la bara deplasata circa 20 de cm, senzorii de parcare de pe partea dreapta nu mai functioneaza. Daune la el: bara, suport de numar, traversa fata...

Asigurarea lui: Euroins ... Noroc ca am casco. Am fost la euroins si am facut un formular de amiabila, omul a recunoscut ca nu a fost atent, si-a cerut scuze etc, plus ca n-aveam timp sa ma duc pe la politie la sectorul 6. Scapasem cu ea neatinsa 2 ani de zile...

Share this post


Link to post

Pacat! Cine te-a lovit pana la urma?

Share this post


Link to post

Eu mi-am reparat matizu pe RCA-ul unuia de la Euroins si n-am scos nici un ban din buzunar si fara nici o alta problema. Vezi daca service-ul unde ti-o repari are decontare directa cu ei.

 

Sau fa-o pe casco... sa fi sigur :)

Share this post


Link to post

Pacat! Cine te-a lovit pana la urma?

Un tip cu un logan care se uita dupa muste...

 

Eu mi-am reparat matizu pe RCA-ul unuia de la Euroins si n-am scos nici un ban din buzunar si fara nici o alta problema. Vezi daca service-ul unde ti-o repari are decontare directa cu ei.

 

Sau fa-o pe casco... sa fi sigur :)

Mi-au aratat o lista cu service-uri care nu-mi spuneau nimic, asa ca prefer s-o fac pe casco la ce service vreau eu.

Share this post


Link to post

Imi pare rau pentru Black Beauty, fa-o pe casco. De curiozitate, cei la care ai Casco nu-si pot recupera banutii de la ceilalti (cei cu RCAul tipului) fara ca tu sa fi afectat ?

Share this post


Link to post

Asa ar fi normal si firesc. Din pacate multi "uita" acest aspect.

Share this post


Link to post

Da, se face pe regres.

Share this post


Link to post

Da, se face pe regres.

 

Mirciulica, imi apre rau ca BB a avut de suferit si mai ales acum cand fiecare stie cat de mult are nevoie de masina si cat de mult ai avut grija de ea. Intrebare: daca utilizezi CASCO cine plateste fransiza? headscratch.gif

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post

Nu se aplica fransiza cand se face regres pe RCA. E ca si cand ai folosi RCA-ul dar fara sa ai batai de cap. Asiguratorii isi varsa banii la pachet trimestrial parca si nu se tine cont de nimic, in linii mari se cam compenseaza.

Share this post


Link to post

Nu am fransiza la casco :) Am sa repar masina la Top Line, pentru ca am gasit la ei intelegerea de care am nevoie pentru a o face repede. Vor comanda bara si armatura, le vor vopsi, apoi le vor monta pe masina in cateva ore. Practic masina nu va fi imobilizata in service decat cateva ore.

Share this post


Link to post

Nu se aplica fransiza cand se face regres pe RCA.

 

Multumesc Steph pentru confirmare, am mai prezentat si eu acesta situatie, dar fura cateva persoane perseverente in pozitie...opusa.

 

Mircea - sa inteleg ca elementele de caroserie din partea spate nu au fost afectate? Simti ceva schimbat la usi (modul in care se inchid) sau alte modificari cauzate de impact?

Share this post


Link to post

Rahat cu apa rece...numai tu lipseai de aici... #-o

Sincer imi pare rau, stiu cum e...

Share this post


Link to post

Atentie foarte mare - am un bun prieten cu casco la BCR parca - si dupa ce un prost cu RCA la Ghitaasig srl i-a facut praf bara si stopurile, el si-a reparat masina pe casco cu regres de la rca-ul aluia - si talharii de la bcr l-au pus sa plateasca suma aferenta francizei - ca si cand ar fi fost reparata pe casco simplu.

Si in contract nu scria nimic clar cu care sa atace decizia lor...

Share this post


Link to post

Am casco la Omniasig, fara fransiza, nu-mi fac probleme.

 

Mircea - sa inteleg ca elementele de caroserie din partea spate nu au fost afectate? Simti ceva schimbat la usi (modul in care se inchid) sau alte modificari cauzate de impact?

Am verificat tot absolut. Singurele avarii sunt la bara, care este sparta in partea dreapta si in partea superioara si smulsa din prinderile de pe aripa in partea din stanga, armatura de la bara care este deplasata spre interior pana aproape de panoul spate, insa nu l-a atins, absorbantul care era intre armatura si caroserie, care in mare parte acum nu mai e si senzorii de parcare din dreapta care nu mai functioneaza. Am avut mare noroc ca am apucat sa misc masina inainte de lovitura, si inca destul de tare, intrucat asa demarez eu si practic lovitura a fost din mers, asta m-a ajutat mult. Daca ma lovea o secunda mai devreme imi facea zob spatele intrucat ma prindea cu piciorul pe frana (zona e in panta acolo). Oricum, tipul nici nu a franat a recunoscut ca s-a oprit in mine practic, insa faptul ca eu eram deja in miscare m-a ajutat mult. A lui era mai rau, intrucat in fata loganul nu are armatura sub bara si i se deplasase traversa spre spate, capota motorului ramanand blocata. Asta e, prostia se plateste.

Haios faptul ca in momentul in care am vazut de ce se oprise cel din fata mea, l-am injurat pe scuterist, pentru ca zona e periculoasa si ma gandeam "poate vine vreunul din deal tare acum, sa vezi ce ne impacheteaza pe toti..."

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...