Jump to content
Sign in to follow this  
SORAN

Accidente... vazute sau suferite

Recommended Posts

@ Satori, de obicei acolo stau precupeti ce vand una , alta! Ieri erau cu struguri! Norocul tau ca nu au fost! Te mai loveai si de masinile lor! Le faceai si must totodata! :P

Share this post


Link to post
Ai facut 3 greseli una dupa alta... E bine cand totul se termina cu bine, si este si mai bine ca, spre deosebire de multi altii, ai inteles ce s-a intamplat si mai ales, ai invatat ceva din asta! Hai, noi sa fim sanatosi, ca necazuri, garla!

 

Mai multe, cu una principala.

1. Obosit

2. Cauciuc spate tocit 12kkm

3. Depasire pe linie continua

4. VITEZA

5. Lipsa concentrare

6. Am crezut ca pot sa salvez motorul (inca nu stiu daca asta a fost greseala sau nu si nu o sa aflu vreodata)

7. Credeam ca e ultimul w/e cu vreme buna, aveam visuri ude cu curbele acelea si am fortat nota.

 

 

Ai avut mare bafta cu spatiul de degajare din parcarea aia. Vezi ca fieru' se repara, si daca nu respecti procedura de recuperare ti-o rup eu pe-ailalta :mrgreen:

 

Inca nu mi-au dat manualul de recuperare. Unii zic ca e bine sa ma misc cat mai mult posibil si asta fac. Evit miscarile care, cica, provoaca luxatie din nou.

 

Naspa rau, nu-mi vine sa cred ca tocmai tie ti s-a intamplat, am citit de doua ori postul... Uite de asta mi-a frica mie, de o curba unde n-am unde sa degajez in care sa vina unul pe contrasens...

 

Nu e vina lor. Desi le-as sparge capul, nu e vina lor pentru ceea ce mi s-a intamplat.

 

 

Mda, din păcat eşti singur şi e bine să te bazezi doar pe tine. Da' tot nu pot să nu remarc, plin de scârbă, că dacă alţii n-au oprit măcar ăia de-i depăşisei puteau s-o facă. Da' pare-se nu-s mai întâi oameni şi dup-aia participanţi la trafic. Damn :mda:

 

Cei pe care i-am depasit au accelerat cand ii depaseam. Nu inseamna nimic, poate ca nici nu m-au vazut venind, dar probabil le-a fost frica ca i-as fi acuzat. Nu as fi facut-o.

Cei care veneau pe contrasens... Sa fim seriosi. Eu as fi oprit in locul lor de frica, sa vad ce i s-a intampla motociclistului, dar na...

 

Asta e "point fixation"?

 

Nu... chiar.

Ar fi trebuit sa ma uit unde trebuie in curba dar nu am facut-o ca m-am uitat la masinile de pe contrasens. Asta + viteza = ratat curba. M-am uitat la inceputul parcarii, acolo voiam sa opresc. Nu am reusit. M-am uitat la groapa si am luat-o. Totul s-a petrecut FOARTE rapid.

 

Şi uite aşa, citind concluziile tale referitoare la viteză şi ştiindu-mi "apucăturile" (ocazionale, ce-i drept) mă gândesc la faptul că poate nu e o idee prea bună să-mi iau motor...

 

Eh... invata de la altii :)

Eu ma urc inapoi :)

 

 

Probabil sunt repercursiunile forumului motociclism.ro unde cei pe3-4-5-6-7-8...roti sunt injurati zi lumina de "ingerasii" pe 2 roti care merg cu 200km/h in bucuresti pe o roata in intersectii si asa mai departe.

Poti considera ca cel de sus ti-a acordat de data asta un cartonas galben daca mai iei unul se face rosu si eliminare.

Spor la recuperare.

 

Aberezi, nu are legatura cu niciun forum.

Nu, sper sa scap si data viitoare la fel de ieftin. Din fericire sau din pacate, dupa caz, in viata poti sa iei si rosu direct si 1000 de galbene.

 

 

"prefer sa raman fara permis pentru viteza si nu pentru un lucru atat de stupid si cretin ca depasirea pe linia continua"-nu mai stau sa caut dar cam astea au fost cuvintele tale acum vreun an atunci cand am povestit despre un accident in care am fost implicat.

Nu sunt absolut deloc bucuros de ceea ce ti s-a intamplat,vreau doar sa evidentiez faptul ca este usor sa jignesti oamenii facand pe lupul moralist desi esti constient ca mai des sau mai rar mai practici si tu asemenea lucruri intradevar nu tocmai recomandate.Insanatosire grabnica!!!

 

Nu imi amintesc ce s-a intamplat atunci, dar, genralizand, ai dreptate.

In particular, desi nu ma astept sa ma intelegi, ceea ce am scris eu atunci este corect si chiar am avut dreptate pentru ca scriam in calitate de sofer de masina. Cu masina nu depasesc pe linie continua decat extrem de rar (gen caruta si spatiu imens in fata).

Cu motorul calc linia continua. Daca vii pe sensul celalalt, in cel mai rau caz te sperii de mine, dar nu te incomodez. In plus, cu motorul durata depasirii este foarte mica. Si rezultatele, uneori, dureaza luni de zile :D

 

@all, multumesc pentru urari!

Share this post


Link to post

De curiozitate, ce viteza puteai sa ai? 150? Daca nu-ti intrau aia pe contrasens putei sa iei usor curba aia si cu mai mult, din ce-mi dau seama din poza... E usor sa te blamezi singur, insa mai degraba te poti acuza de cauciucul uzat de pe spate (unul OK ti-ar fi redus distanta de franare cu cativa metri si ti-ar fi diminuat damage-ul) sau de faptul ca te-ai aflat in "wrong time, wrong place" decat de linia continua sau celelalte...

Share this post


Link to post

De curiozitate... si eu as vrea sa stiu :)

Peste 140kmh, oricum. Prima curba puteam sa o iau, da, daca eram atent si alert si ignoram prezenta celorlalti (si ei se retrageau, altfel....).

Asta era de fapt planul, luat curba asta, franat blana pentru urmatoarea.

Spatele nu te ajuta foarte mult la franare, in schimb imi provoca nesiguranta la schimbarea de directie, era aplatizat si se apleca brusc de la un punct incolo. Oricum, era cu mult peste limita minima impusa pentru rulare, deci nu e un factor important.

Nu am pe cine sa blamez decat pe mine, pe restul nu ii pot controla asa ca dau vina pe singura "resursa" controlabila.

 

PS: In poza nu este curba pe care nu am reusit-o :)

Share this post


Link to post

Putin offtopic. Cind se discuta de accidente pe 2 roti imi aduc aminte de:

http://www.webteh.ro/2009/06/17/wtf/#more-6165

Nu e cel mai elocvent dar a ramas intiparit...

 

"Cu motorul calc linia continua. Daca vii pe sensul celalalt, in cel mai rau caz te sperii de mine, dar nu te incomodez. In plus, cu motorul durata depasirii este foarte mica. Si rezultatele, uneori, dureaza luni de zile "

Asa a gindit si un motociclist din Iasi si a derapat ajungind sub rotile unei masini de pe contrasens...mergea pe banda continua depasind citeva masini...rezultatul=o pereche de aripioare...

"Daca vii pe sensul celalalt, in cel mai rau caz te sperii de mine" poti sa-i sperii si pe cei care ii depasesti...si provoci reactii involuntare-tras dreapta eventual in peisaj...

Share this post


Link to post

... mai ales pe ala pe care il depasesti.

Share this post


Link to post
Putin offtopic. Cind se discuta de accidente pe 2 roti imi aduc aminte de:

http://www.webteh.ro/2009/06/17/wtf/#more-6165

Nu e cel mai elocvent dar a ramas intiparit...

 

Generalizezi gresit. Dar e problema ta.

 

 

Benzile sunt foarte largi pe tronsonul acela de drum, teoretic nu ai de ce sa te sperii, distanta e destul de mare. Acum... fiecare cu rezistenta lui la surprize. Unii se uita si in oglinda retrovizoare, chiar.

Share this post


Link to post

Cunosc curba, daca vii tare e grea si pe patru roti, am avut si eu emotii odata :uff:

Recuperare grabnica si sa ne revedem la primvara pe traseu, tu pe doua roti :)

Share this post


Link to post
Acum... fiecare cu rezistenta lui la surprize. Unii se uita si in oglinda retrovizoare, chiar.

 

Se uita dar nu tot timpul. Nu stiu cum faci tu depasirile dar in mod normal ar trebui sa te asiguri ca ala depasit te-a vazut inainte sa treci cu 150 km/h pe langa el (eventual si in treapta inferioara). Altfel, rezistenta la surprize este foarte mica. Dar...asta este, cand faci chestia asta iti asumi niste riscuri, majoritatea din pacate nu sunt constienti de ele, dacat cand li se intampla nenorocirea, iar atunci de multe ori este prea tarziu (bine ca nu a fost cazul aici).

Nu ma refer neaparat strict la 2 roti, si cu masina mi s-a intamplat sa trec cu 190 pe banda 2 pe langa coloana de pe banda 1 care mergea cu 120. Este exact aceeasi situatie, numai ca riscul este mai mic (carcasa protectoare si mai mare=vizibilitate mai buna pentru cel depasit).

 

In ceea ce priveste factorii enumerati mai sus, imi mentin parerea ca nu viteza (in limitele bunului simt) provoaca accidentele ci este doar un factor agravant. Asa ca eu as alege altul principal, desi a fost un cumul de factori (atentie distrasa, oboseala, groapa, viteza).

 

In rest, insanatosire grabnica!

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post
....

Locatia este la 20-30km de Pitesti, spre Slatina.

Era o linie dreapta in panta, o curba la stanga destul de larga (aici am iesit) si apoi o rampa cu banda dubla si curba stransa la dreapta.

Pe linia dreapta am depasit 2 masini (sau 3, nu imi amintesc exact), aveam linie continua dar aveam vizibilitate (stiu ca nu conteaza), m-am repliat inainte de curba la stanga avand in continuare viteza mare si m-am trezit cu 2 masini care taiau curba la dreapta pe sensul meu de mers.

...

 

Niciodata sa nu mai tai linii continue. In 90% din cazuri nu sunt puse deampulea ca sa zic asa. Vizibilitatea nu e o scuza cum de altfel nici performantele motorului sau experienta soferului sau faptul ca erai cu motorul si nu cu masina.

 

....

M-am speriat, am ramas cu ochii pironiti la ele, mi-am dat seama ca m-au vazut si se retrag pe sensul lor dar atunci cand mi-am intors privirea la curba pe care o aveam de luat era prea tarziu, veneam prea tare si eram prea aproape de ea ca sa o mai pot lua.

Am hotarat sa franez si sa ies in decor, am vazut o parcare si ma gandeam ca reusesc sa franez pana cand se termina aceasta. Am franat maxim, blocat ambele roti (nu stiu cum am scapat de chestia asta!) si am mers asa 20-30m pe asfalt curat si 20-25m pe pietrisul din parcare (nu mi-am dat seama de pietris pana nu am fost acolo).

...

 

Indiferent cat esti de obosit in situatii limita trebuie sa-ti pastrezi calmul. Asta face diferenta de obicei dintre un sofer cu experienta si unul fara. In cazul tau nu a fost vorba de lipsa de experienta ci mai degraba de oboseala. Aici ca o paranteza... cand esti obosit niciodata nu alergi si nu faci manevre riscante.

 

Faptul ca ai decis sa iesi in decor probabil ca ti-a salvat viata. Aici experienta si-a spus cuvantul.

 

....

In concluzie, e vina mea 100%. Asta nu ma impiedica insa sa le doresc celor doi care veneau pe contrasens pe banda mea cate o luxatie de umar (am descoperit ca e foarte dulce durerea asta). Uram dinainte pe cei ce fac chestia asta, acum insa, daca o sa am posibilitatea, o sa le sparg capul.

...

 

 

Aminteste-ti de ce am boldat in ultimul citat si nu uita ca ai un copil acasa care are nevoie de ambii parinti nu doar de mama.

 

Poate ca si ceilalti au o vina morala dar in primul rand e vina ta. Ma bucur ca recunosti si sper ca ai invatat ceva din experienta neplacuta prin care ai trecut.

Nu poti sa ai pretentii de la alti participanti la trafic atata cat timp tu incalci reguli elementare. Nu vreau sa fac pe lupul moralist... si eu incalc regulile dar mai "soft" sa zic asa. Niciodata nu depasesc pe linia continua autovehicule si adaptez viteza in fuctie de condiitiile de trafic, starea carosabilului si caruta din dotare. Merg tare doar daca am unde si nu depasesc aiurea indiferent ca de tare m-as grabi.

 

Ca o paranteza legata strict de segmentul de drum Pitesti-Craiova. Sunt vreo 6 locuri in care daca cei din sensul opus ti-au intrat si cu 10 cm in banda ai cam pus-o. Sunt de asemenea cateva segmente de drum (gen Albota-Pitesti) unde chiar nu se merita sa risti sa depasesti. Mai bine stai in coloana cativa km ca pe urma ai unde sa faci manevre de depasire lejer. Fac drumul asta cel putin o data pe luna si stiu cum se circula pe acolo. Pana acum am evitat cel putin 10 accidente frontale pe acel tronson... 4 din ele cu iesirea rotilor din dreapta pe iarba. Se depaseste din scurt si se taie liniile continue la greu pe acolo.

 

Sunt destul de multe zone in care nu poti depasi, motiv pentru care se creeaza coloane de masini pe km. De regula cei care depasesc cate o coloana de masini alearga la greu cand prind liber si taie curbele la nesimtire sa "recupereze timpul pirdut".

 

 

Ca o conlcuzie...

Ma bucur ca ai scapat cu bine. Fiarele se repara. Cineva acolo sus te-a iubit rau in acea zi. Cum zicea un coleg forumist... ai primit un cartonas galben. Urmatorul s-ar putea sa fie rosu. Nu uita ca esti tata si ai niste raspunderi. Da-le dracu de hobby-uri legate de motoare, masini, viteza, etc.

 

Bafta!

Share this post


Link to post

M-a ajuns iar tura sa postez aici : se ia matizul si se opreste in parcare , in fata magazinului de la tzara.Se ia un opel corsa condus de o femeie si se da cu spatele pana se aude poc - crank. Se iese din magazin si se constata pagubele : spoiler spate indoit , oala roata rezerva indoita , haion indoit. Deabia luni merg la asigurare cu individa.Off...

Share this post


Link to post

Daca va duceti luni... si accidentul s-a intamplat tot luni sau cel mult duminica dar aveti grija la ore... ;)

Edited by Elfu

Share this post


Link to post

@ hitman

 

Ghinionul. :)

Edited by Axel7

Share this post


Link to post

Am ajuns sa postez aici din pacate :grumpy: .Azi pe la 12 veneam din Turda in Cluj cand intr-o curba din aia cu parapeti intre sensuri (cei care circula pe acolo stiu despre care spun) eu veneam pe banda a-2a iar la 10 metri in fata mea un logan pe banda 1 intra in derapaj si se pune transversal pe drum exact pe banda mea.Am franat violent, am tras mult stanga de am luat parapetul cu roata din fata dar tot am intrat in plin in el.

Aveam cam 110km/h ,in logan erau 3 persoane.Eu eram cu maisna de la firma.Ambele masini sunt praf.Bine ca nu a patit nimeni nimic.Suntem toti 4 teferi :) .

Share this post


Link to post

Ai avut bafta... Cu ce masina erai?

Share this post


Link to post

Logan Van.Si aveam si vreo 500 de kg de marfa in el.

Share this post


Link to post

Pot sa-ti zic, cu riscul de a-mi atrage nspe critici, ca daca erai cu cielo era mai rau pentru tine...

Share this post


Link to post

Si eu. Pai daca aveai 3 persoane si 500 de kg de ce nu pastrezi distanta in curba, chiar daca esti pe alta banda, cu o masina cu frane de cacao. Si apoi.. frana violenta in curba.. nc.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

El avea doar marfa, ala din fata avea 3 persoane in masina. Oricum, au scapat ieftin pentru ca ambele masini se deformeaza tare de tot, a lovit - presupun - cu fata in lateral dreapta spate cealalta masina, deci o mare parte din energie s-a disipat in table indoite si masini rasucite.

Am spus ca era mai nasol cu cielo pentru ca cielo e o masina tare, care nu se deformeaza tare la impact, iar toata energia de decelerare s-ar fi disipat in sofer, basca lipsa airbagului si a centurilor cu pretensionare, care de bine de rau, sunt prezente pe logan.

Share this post


Link to post

Eu aveam 500kg ,in cealalta masiana erau 3 persoane.Tu pastrezi distanta fata de cel de pe alta banda decat cea pe care rulezi tu?El era pe banda 1 si eu la 10m in spatele lui pe banda2 si mergeam in acelasi sens.El a derapat si a trecut in derapaj transversal pe banda2 oprindu-se in parapet.Tu nu franezi daca vezi o masina de-a latul drumului la 10m in fata ta?

Mircea iti dau dreptate.Oricat de bun ar fi cielo are 10 ani.Loganul are 2 si doar 28KKm.

L-am lovit in usa stanga fata.Am intrat intentionat cu partea stanga in parapet pentru a reduce cat mai mult viteza de impact intre masini, doar ca forma parapetului a determinat

proiectarea mea inapoi pe sensul de mers.Am lovit baza parapetului cu roata stanga fata.

Edited by danutza

Share this post


Link to post

Sincer e o situatie care se poate intampla. Eu personal in general evit sa trec pe langa alte masini in viraje (devansare), fac asta doar daca este un camion ceva si o pot face repede, in rest prefer sa fac asta pe liniile drepte si cat mai repede posibil. E destul de periculos, avem drumuri inguste, soferi care nu aproximeaza corect viteza in curbe, incalca linia de demarcatie, taie curbele etc

Share this post


Link to post

Corect Mircea mai ales ca in curbe cei de pe 1 au tendinta sa "taie"curba trecind partial si pe 2.

Benzile sint inguste si in cazul asta particular nici nu puteai sa treci pe contrasens sa eviti (daca bineinteles era liber)

Cu 500kg in plus deja distanta de frinare e mult mai mare; sa mergi prin curbe cu 110 in laterala altuia nu se incadreaza la conducere preventiva :)

Share this post


Link to post
...Azi pe la 12 veneam din Turda in Cluj cand intr-o curba din aia cu parapeti intre sensuri (

...Aveam cam 110km/h ,....

 

 

Acolo nu cumva e limitare de viteza? ...pe la 70 km/h?

 

E naspa rau zona aia. Nu-mi prea place sa folosesc banda 2.

 

P.S. Bine ca ai scapat intreg :)

Edited by zeneseu

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...