Jump to content
Sign in to follow this  
SORAN

Accidente... vazute sau suferite

Recommended Posts

Pana am ajuns eu la masina el deja nu se mai vedea. Deh norocul meu...

Share this post


Link to post

Iar ma vad nevoit sa scriu aici X( :grumpy: :spumelagura: .

Azi , la intrare in complexul Cora - Brico Pantelimon , venind dinspre Morarilor - Obor pe Pantelimon , intru in giratoriul de la capul tramvaielor 5 , 14, 46 si dinspre vergului , un bou cu un fiat grande punto intra lateral in mine , in bara mea. El nu avea prioritate.Eu , bara deplasata si zgariata , el far spart + bara stramba. Treaba e ca era cam in stare de ebrietate si imi zicea ca se grabea. Imi lasa buletinul garantie ,ca el "se grabea" , dar de fapt a incuiat masina si a plecat . Ma rog m-am dus sa declar accidentul ocazie cu care am predat si buletinul nu inainte de a ii lua adresa. Problema e in felul urmator : La politie imi zise agentul ca risca suspendarea permisului odata cu finalizarea procesului verbal/declaratia accidentului , dar eu vreau sa il fac sa plateasca. Deoarece bara mea e cam varza. Si vreau sa plateasca si pentru bautura la volan. LA politie , insa , masina declarata figura pe alt nume .In rest masina mea e OK. Socul nu l-am simtit prea tare, boul ala nu avea mai mult de vreo 20-25 km/h. Oricum daca se duce maine ( ca legea zice 24 ore ) va fi ca nou , se duc aburii alcoolului. Am adresa lui insa.

Ai dracului de betivi .

Edited by tudor2402popescu

Share this post


Link to post

Inteleg ca vrei sa il dai in judecata sa iti recuperezi paguba.

Share this post


Link to post

Vreau sa plateasca pentru betia la volan si fuga de la locul faptei. Astea sunt fapte penale. Bara , cred ca oi gasi una la sh. sau de nu o repar p-asta cu banda de fibra de sticla si aia e daca s-o putea. Tu ce faceai Zmeule in locul meu ?

Share this post


Link to post

Eu nu inteleg ceva: ce anume i-ai facut ? Si de ce sa iti iei bara de la SH sau sa o repari pe cea sifonata ? Cind se va prezenta individul la Politie, nu o sa mai fie sub influenta alcoolului, deci RCA-ul lui va fi valabil. Ce va pati el nu cred ca iti va afecta in vreun fel repararea masinii. Banuiesc ca intentionezi sa treci pe la circa de Politie sa verifici daca omul s-a prezentat sau nu. Ar fi complet cretin sa nu se duca, nu cred ca risca mai mult de o amenda date fiind avariile. Semaforul ala unde te-a lovit nu cred ca a functionat niciodata deci va fi acuzat doar pentru de provocare de accident usor prin neacordare de prioritate.

 

Pentru plata condusului la volan sub influenta ... daca nu a provocat ceva mai urit (zi merci ca ai scapat usor !) si nu a fost testat sau dus de Politie sa ii fie recoltate probe biologice ... vax albina, nu prea ai ce sa-i faci. Incidentul tau intra la categoria accidente usoare, in trafic, nu are nici o treaba cu fuga de la locul accidentului. In plus, prin faptul ca ti-a dat CI-ul (sincer sa fiu eu sint complet mirat de asta, sigur alcoolul era singura lui problema ?) tocmai ca nu a fugit de la locul accidentului, deci scapa si de asta.

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Mie mi-e ca masina era furata si "bolentinul" asemenea...

Share this post


Link to post

@ Mircea: Sa stii ca asta cu masina furata mi-a zis-o si maica-mea. Buletinul era al lui deoarece mutrele erau aceleasi. Faptul ca se clatina pe picioare si a tuns-o imediat spune cam multe mai ales ca ,(virgula) conform adresei sta relativ aproape de zona producerii accidentului. Oricum l-am depus la politie cand m-am dus sa dau declaratie si daca cere altul declarandu-l pe acela furat, il gaseste imediat. Bine, nu merita sa zic ca au aparut cioflingarii sa se chiombeasca si sa zica " Hai sefu' un milion si-ti sunt martor".

 

@ Salex: CE i-am facut? I-am zis sa imi lase garantie , am dat ideea cu buletinul, el l-a scos si mi-l dadu. Am luat adresa si m-am dus glont la politie , acolo pe strada Reinvierii pe unde trece tramvaiul 36 , am dat declaratie. Acu sa vad si cu asigurarile lui peste mort. Ca daca nu are asigurare , tot eu din banii mei o fac. Mai ales ca vorba lui Mircea , masina o fi si furata , deoarece aparea pe alt nume decat al lui in evidenta. Conform codului rutier in caz de neacordare de prioritate , la producerea de pagube materiale din cauza neacordarii , se pedepseste cu suspendarea permisului. A patit-o un coleg de servici de a stat pieton vreo 2 luni. In caz de neacordare prioritate "soldata doar cu claxon si injuraturile de rigoare" fara producere de accident, se penalizeaza cu puncte. A patit-o tata.

Share this post


Link to post

Ok, deci tu nu i-ai facut nimic. In plus, ai procedat cit se putea de bine ca sa iti protejezi interesele. Evident, atit cit era posibil in circumstantele date. Mie nu mi se pare dracul asa de negru. Ma gindesc ca, daca masina ar fi fost furata, nu ar fi dat CI-ul, ar fi plecat si gata. Scenarii se pot face: CI fals, CI furat dar poza extrem de asemanatoare cu individul, posibil sa se fi mutat si sa nu-si fi schimbat CI-ul, etc. Nu-ti ramine decit sa vezi ce se intimpla la circa de Politie (daca se prezinta sau nu) si, daca nu, sa urmezi caile legale. Ma rog, asta daca nu esti vreun Gigi Becali si iti trimiti recuperatorii dupa el ;) Eventual, o vizita incognito la adresa din CI, vorbit cu un vecin sau citit lista cu cotele de intretinere, ca sa vezi daca chiar sta acolo sau nu si sa te mai linistesti putin.

 

Intrebare: schimb de telefoane sau mail ati facut ? Cum a ramas sa va intilniti ?

Share this post


Link to post
...

Intrebare: schimb de telefoane sau mail ati facut ? Cum a ramas sa va intilniti ?

 

 

Era grabit. Nu ai inteles :) ? Am vrut sa ii cer un telefon si a facut ca toate fiarele. Apoi dupa ce sa tirat i-am lasat unul din numerele personale pe o hartie in stergator si pa! La politie sa declar accidentul. De stat ,sta in zona Titan - Macaralei , prin spatele lui Auchan.

 

Chiar daca s-a mutat cu domiciliul, il poate gasi usor.

Share this post


Link to post
Vreau sa plateasca pentru betia la volan si fuga de la locul faptei. Astea sunt fapte penale. Bara , cred ca oi gasi una la sh. sau de nu o repar p-asta cu banda de fibra de sticla si aia e daca s-o putea. Tu ce faceai Zmeule in locul meu ?

Păi, în mod normal o să plătească. Pe tine te interesează să-ţi faci maşina, nu ce păţeşte el mai departe. Făcând abstracţie de scenariile pesimiste, atunci când se va prezenta va fi treaz => RCA-ul va "merge" => îţi vei repara maşina...

Din ce ai relatat tu, nu reiese "fugă de la locul accidentului".

Share this post


Link to post

Am telefonat la politie , sectia tamponari sector 2 si nu s-a prezentat , am inteles ca i s-a trimis citatie. insa daca nu are asigurare, eu sunt cel ce suporta tot , el ia o amenda si i se ia permisul. De el ,sincer, ma doare undeva.

Share this post


Link to post
... atunci când se va prezenta va fi treaz => RCA-ul va "merge" => îţi vei repara maşina...

Din ce ai relatat tu, nu reiese "fugă de la locul accidentului".

Exact asta a fost si parerea mea, deci deja sintem mai multi care interpretam la fel incidentul. Ma mira insa afirmatia politistului legata de suspendarea permisului cetateanului, insa nu stiu bine daca prevederile regulamentului sint pe trepte de gravitate sau nu. In orice caz, daca masina nu e a lui, care e problema ? Proprietarul masinii tot trebuie sa aiba RCA ...

Daca nici ala nu are, nu-ti ramine decit calea legala. Iti repari masina (asa cum ai sugerat inca de la inceput) si il dai in judecata pentru recuperarea cheltuielilor. Pastreaza chitante si facturi, daca se pune problema.

Share this post


Link to post

Sigur, mai ales că din câte am citit pe alt topic @tudor e asigurat Casco. Deci, stres prea mare nu văd de ce ar avea...

Share this post


Link to post
Sigur, mai ales că din câte am citit pe alt topic @tudor e asigurat Casco. Deci, stres prea mare nu văd de ce ar avea...

 

 

Una la mana franciza s-a facut 150 Euro,

Doi la mana, mi-e teama sa nu patesc ca un amic cu un cielo, reparatia a costat 150 ron el a dat franciza 100 euro la cursul de 3,5700 Ron / 1 Euro.

Trei , am fos acum rechemat pentru ca ala a dat alta declaratie ( de fapt alte 2 declaratii ca una cu ailalta nu se pupau) , ca de fapt eu veneam de pe vergului el de pe pantelimon apoi s-a schimbat ca de fapt eu i-am taiat fata , rahaturi. In urma analizei si expertizei dinamice a coliziunii a rezultat ca el e vinovat insa nesemnand procesul verbal, eu nu am inca asigurarea lui, pe proces e specificat ca e asigurat la CARPATICA. Mi s-a zis sa ma duc sa vorbesc acolo doar ca deja sunt cam in ceata.Ce sa vorbesc daca nu am polita lui ? nu am decat numarul si seria asigurarii si basta. Pot face ceva sau astept :wallbanger: . 8-} :-B iar cand mi-or veni dracii, :rambo:

Share this post


Link to post

Un accident astazi in jurul orei 1720 in Constanta unde un motociclist a intrat cu viteza intr-un autotusrism care nu i-a acordat prioritate. Grupul de motociclisti , 4 la numar circulau in mare viteza pe bulevardul Mangaliei si cum traficul era permisiv isi ambalau motoarele la maxim. Ma rog, asta nu justifica neatentia conducatorului autoturismului responsabil de tragedie. In prima poza este ultimul dintre motociclisti prinsi pe bulevard cu minute inainte de accident si a caror motoare se auzeau turate la maximum de la mare distanta. Desi sunt iute de mana la facut poze, doar pe acesta l-am putut imortaliza restul iesind rapid din campul vizual. Sper ca accidentatii sau accidentaul sa nu fie in stare grava.

Apoi i-am reintalnit pe altii de acelasi sex - cu 2 roti, pentru care marcajele si driblingul in trafic nu au o semnificatie deosebita. Mi-a placut faptul ca desi ambii nu aveau numere la motoare, unul dintre ei a avut politetea sa semnalizeze incalcarea dungii continue =))

Imi amintesc ca asa am facut si eu acum ceva ani si am scapat doar cu vizionarea inregistrarii pe camera aparatului radar :o .

Nu voi sa pun punct conflictului dintre 2 si 4+ roti, dar la mijloc vor ramane cel putin 2 probleme esentiale nerezolvate: teribilismul primilor si limitarea biologica a celor din urma de a reactiona eficient la viteza nemasurata cu care primii circula mai totdeauna din motivul enuntat anterior.

Ma bucur pentru decizia luata acum multi ani de a nu-mi lua permis categ. A desi undeva la varsta adolescentei visam si respiram motociclete si motorete :uff:

 

PS intre prima poza si cele de la accident sunt exact 20 de minute si 2 kilometri

post-2099-1241979257_thumb.jpg

post-2099-1241979321_thumb.jpg

post-2099-1241979405_thumb.jpg

post-2099-1241979461_thumb.jpg

post-2099-1241979513_thumb.jpg

post-2099-1241979585_thumb.jpg

post-2099-1241979610_thumb.jpg

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post

E jale cu motociclistii si scuteristii astia. Abia se vad Acum sunt la o distanta foarte mare...acum sunt langa tine. X(

Cea mai mare problema este ca merg foarte dezordonat!!!...

Edited by zack

Share this post


Link to post

Inconstienti! Ei nu respecta regulile in trafic in schimb fac mitinguri peste mitinguri sa fie ei respectati in trafic! Ar trebui "formatorii de opinie"din randul lor sa-i bage intr-o sala si sa prezinte 2 ore numai accidente mortale suferite de motociclisti ! Cati s-ar mai urca in sa dupa aceea?

Share this post


Link to post

Satanistii dracu! A incalcat unul linia continua si viteza maxima admisa, sa moara toti! Asa le trebuie!

Violatori de babe cu silicoane!

Share this post


Link to post

Tibi, chiar crezi ca ar ajuta?

Daca stai 2 ore la un film cu Eddy Krueger nu te mai bagi in pat la somn ca face ala exercitii de disectie pe tine?

Asa considera si ei. Sunt invincibili, indestructibili... pana la prima resuscitare.

Share this post


Link to post
Satanistii dracu! A incalcat unul linia continua si viteza maxima admisa, sa moara toti! Asa le trebuie!

Violatori de babe cu silicoane!

 

 

Chiar m-am uitat la semnatura ta sa vad daca ai motocicleta imediat dupa ce am citit opinia ta :)

Share this post


Link to post

Aia nu e opinia mea, este a voastra. Nu sunt suficient de senil sa generalizez asa, pe de o parte. Al doilea aspect este ca eu chiar stiu despre ce vorbesc.

Share this post


Link to post

Folosind "voastra" in loc de "unora" nu crezi ca duce la generalizare? te cam contrazici! ca sunt nebuni din ambele tabere(4 si 2 roti) e clar! dar nici unii nici altii nu sunt in procent de 100% nebuni!

Share this post


Link to post

Frate, da` voi, soferii, nu depasiti pe linie continua daca va permite traficul si soseaua? Eu recunosc ca am mai facut si din astea. Mi se pare aiurea sa condamni pe altii pentru aceleasi greseli pe care le faceti si voi.

Share this post


Link to post
Inconstienti!

[...] sa-i bage intr-o sala si sa prezinte 2 ore numai accidente mortale suferite de motociclisti ! Cati s-ar mai urca in sa dupa aceea?

Câţi s-au urcat la volan după ce au citit (măcar) primele pagini ale topicului şi după ce au văzut pozele alea?

Câţi se urcă la volan după ce văd la ştirile de la ora 5 jdemii de accidente mortale?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...