Jump to content
Sign in to follow this  
SORAN

Accidente... vazute sau suferite

Recommended Posts

Sambata dimineata, intrarea in pasajul Victoriei dinspre Iancu de Hunedoara.

Eu eram pe motor, in fata mea o Captiva. Aceeasi poveste, mergea incet pe banda 3, tragand din ce in ce mai mult inspre banda 2 unde eram eu, deja incetinind, stiam ca o sa imi taie fata. Nu dadea semnal, nu a raspuns la turatii, am franat, l-am lasat sa treaca, am incept sa claxonez dar aveam mana dreapta inca pe maneta de frana.

In secunda urmatoare m-am pomenit cu o chestie argintie in stanga mea, am simtit o lovitura in genunchi (era scos afara - mai mult am avut impresia ca m-a lovit, adrenalina probabil, numai vanataia de dupa mi-a confirmat ca a existat contact cu siguranta) - nu purtam protectii de genunchi, am franat cat am putut de tare si am tras dreapta. Practic, o masina venise de undeva din spatele meu, din stanga, probabil de pe linia de tramvai, si a facut dreapta peste mine, ca si cand nu as fi existat. Distanta dintre noi era atat de mica incat m-a lovit cu oglinda in genunchi.

Respectivul (inca nu stiam) nu a continuat drumul pe banda 1 care merge pe deasupra pasajului si a intrat in pasaj - drum comun cu mine. Bineinteles, mi-a fost foarte usor sa prind masina din urma (Polo argintiu) si i-am facut semn sa traga pe dreapta in pasaj. Am dat sa cobor, deja tremuram de adrenalina si injuram de mama focului, dar m-am uitat peste masina respectiva si am vazut ca masinile veneau cu prea mare viteza si... nu merita un accident. Asa ca m-am urcat inapoi pe mobra si am ars-o. Am prins verde la iesirea din pasaj si am intrat pe dr. Felix unde am calcat-o mai departe pana la semaforul de la intersectie cu 1 Mai care tocmai mi se facuse rosu. Am zis ok, e mai bine asa, poate ma mai linistesc, inca tremuram de adrenalina. Cand ma uit in oglinda, vad Polo. Adrenalina la maxim iar, pus motorul pe cric, dus la masina respectiva cu pumnul in aer, voiam sa lovesc. Era o tipa pe la 30-40 de ani, calare pe scaunul gol al pasagerului, tipand ca ii pare rau si ca nu m-a vazut. Am vrut sa dau de vreo 3 ori dar pumnul ramanea in aer. Singurul efect al dorintei de a ii zdrobi fata a fost o serie lunga de injuraturii.

M-am dus inapoi la motor si am plecat la verde.

Am tremurat vreo o jumatate de ora gandindu-ma ce noroc am avut in ghinionul meu. Ghinion ca am dat peste asta, noroc ca am scapat de ea, noroc ca nu s-a miscat pumnul ala, cine stie unde eram acum...

Share this post


Link to post

In locul tau m-as gandi serios sa las dracului motorul.

Share this post


Link to post

Eu m-as gandii la asta in locul oricarui participant la trafic pe 2 roti.

Inteleg pasiunea dar din cauza lipsei de civilizatie in condus si a infrastructurii cat de cat mai largi e o adevarata ruleta ruseasca sa mergi pe 2 roti la noi.

Dar pana la urma astea sunt vorbe in vant, pasiunea e pasiune.

Share this post


Link to post

Bine ca s-a terminat asa. :uff:

Share this post


Link to post

Un accident cu un TIR cu bere al carui sofer furat de peisaj a trebuit sa evite in decor coliziunea cu Regele Berii aflat in fata sa.

Alt acccident fara detalii langa Budapesta pe M5/E75.

post-2099-1217967170_thumb.jpg

post-2099-1217967181_thumb.jpg

post-2099-1217967192_thumb.jpg

post-2099-1217967201_thumb.jpg

post-2099-1217967223_thumb.jpg

post-2099-1217967235_thumb.jpg

post-2099-1217967252_thumb.jpg

Share this post


Link to post
In locul tau m-as gandi serios sa las dracului motorul.

 

Ma gandesc serios de fiecare data cand ma urc pe el.

Nu m-am atins de el vreo 2-3 zile dar... cam atat am rezistat si am mai bagat 600km dintr-un foc > :)

A renunta la lucrurile ce imi plac la cea mai mica greutate intampinata nu imi sta in fire. Trebuie doar sa imi creasca ochii la spate si totul o sa fie in regula.

Share this post


Link to post

Pana una alta cred ca sunt singurul de pe forum care a trait experienta inversa,adica sa intre un motor in el,nu invers. :) )

Pana si la politie toti de uitau chioras la mine cand ma vedeau cu motociclistul in sala de asteptare...

Oricum, desi era plin de "suruburi" ,ca sa-l citez pe respectivul motociclist,tot nu putea renunta la mersul pe moto...cred ca e o experienta f interesanta,un adevarat microb din pacate de prea multe ori fatal.

Share this post


Link to post

Cataline ,era blonda ? :-? Ieri mrgeam catre Constanta pe la ora 19 si 30 ,accident cumplit intre Basarabi si Valul lui Traian ,intens mediatizat de altfel ,m-am intors si am luat-o pe vaianta Nazarcea Ovidiu ! Tipului cu Passatul nu-i ajungeau doua benzi ,a omorat oameni nevinovati (o familie din Medgidia ),eu cred trebuie reconsiderata chestia cu "avizul medical " si pus un accent ceva mai mare pe chestia psihologica ,sunt multi dusi cu capul pe sosele !

Share this post


Link to post

E acelasi in care a fost implicat Opel-ul Astra cu depasirea neregulamentara si 5 morti ? daca nu e acelasi, asta despre care vorbesc eu s-a petrecut la intrarea in Murfatlar.

Share this post


Link to post
Cataline ,era blonda ? :-?

 

Habar nu am, aveam prea multa adrenalina in mine ca sa fiu atent la detalii.

 

Am vazut si eu cum se circula inspre mare azi. Cel mai rau si cel mai rau ma enerveaza varzele proaste care isi inchipui ca conduc "sportiv" calcand liniile in curbe. Profit de faptul ca acum sunt cu masina si le ofer senzatia vietii lor.

 

-------

 

 

Sa interzicem motocicletele. Alea face zgomot. Alea e periculoase!

Ce facem cu soferii ce nu au nici cea mai vaga idee despe condus? http://protv.ro/stiri/eveniment/adolescent...de-pe-dn-1.html

Share this post


Link to post
E acelasi in care a fost implicat Opel-ul Astra cu depasirea neregulamentara si 5 morti ? daca nu e acelasi, asta despre care vorbesc eu s-a petrecut la intrarea in Murfatlar.

 

Da ,o Vectra albastra si un Pasat argintiu !

Share this post


Link to post

Mda... Am văzut acum imaginile pe site-ul Felix 3.

Nasol. Şi trist...

Share this post


Link to post

Accident pe autostrada in Italia, un tir a iesit in mod inexplicabil pe contrasens, 7 morti. Inregistrarea video e chiar socanta.

Share this post


Link to post

Am mai vazut si eu unul ieri, live, stand la semafor. O Skoda Fabia se apropie de intersectie, initial vrea sa treaca (avea tot timpul), apoi se razgandeste si franeaza brusc. Prea brusc pt. motoreta din spate care il loveste in coltul din stanga. N-a patit nimic "agresorul", si sper ca a invatat sa nu mai stea la 20cm de masina din fata :)

Edited by EM!L

Share this post


Link to post

Astazi in Eforie Nord, in curba de la gara, era un Cielo ce lovise un copac exact in dreptul soferului. Daca vedeti pe undeva o stire, dati vreun semn, sunt curios daca a scapat. Masina era foarte sifonata, practic rupta in doua.

Share this post


Link to post

Accident în Neamţ! O tânără care conducea fără permis a omorât un om

 

Fata îl rugase pe fratele ei s-o lase puţin la volan, ca să exerseze pentru examenul de şofat. S-a pierdut însă într-o curbă periculoasă şi a intrat într-un grup de oameni. Patru s-au ferit în ultimul moment, dar al cincilea n-a mai apucat.

 

http://www.protv.ro/stiri/eveniment/accide...s-a-omorat.html

Share this post


Link to post

3 accidente vazute ieri... La Ilfoveni, pe la ora 11, 3 masini, printre care si un matiz, implicate intr-un carambol iar din impact au ajuns in sant, in fata unei curti. Zona este cunoscuta pentru viteza cu care se circula (o luuunga linie dreapta). De notat ca ambulanta a ajuns mai repede decat politia rutiera, care era cu radarul la Ulmi si la Crangasi...

Pe la 18:30 in fata magazinului Unirea un biker intrase intr-o lada. Nu stiu detalii am ajuns acolo la 3-4 minute dupa, motociclistul era intins pe jos plin de sange, am remarcat ca nu avea echipament. Motorul, o sportiva alb cu rosu, era zob, cu furca rupta, carenele sparte etc

30 de minute mai tarziu, la trecerea la nivel cu calea ferata de la Mogosoaia, un "destept" cu un audi 80 a trecut calea ferata tare, a derapat din cauza denivelarilor si a zburat cu dosul intr-un gard la 5 m de calea ferata.

Share this post


Link to post

Accident grav cred pe centura intre Otopeni si Mogosoaia din cate am inteles s-a rasturant o cisterna cu azotat, mai multe detalii nu am, oricum traficul e oprit si perimetru delimitat. Unde lucrez eu e in interiorul perimetrului :(

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Adica eu trebuie sa o iau prin Baneasa sa ies in DN1 acum?

Ca prin Buftea mi-a trecut... :P

Share this post


Link to post
Astazi in Eforie Nord, in curba de la gara, era un Cielo ce lovise un copac exact in dreptul soferului. Daca vedeti pe undeva o stire, dati vreun semn, sunt curios daca a scapat. Masina era foarte sifonata, practic rupta in doua.

Au scapat,erau pe langamasina si dadeau telefoane la foc automat :P

Mie mi-e greu sa cred cum dracu au ajuns in pozitia aia si cu ce viteza au intrat si in ce...ca la cum arata masina daca intra in pomu ala il culca la pamant.

post-788-1219075064_thumb.jpg

Edited by Alezz

Share this post


Link to post

Aia e.

De lovit, in copac s-a lovit. A venit dinspre Ef. Sud.

Share this post


Link to post

Alezz,cred ca eram langa tine cand ai facut poza.Am trecut si eu pe acolo si ma minunam cat de temeli sunt cielonautii aia.

Share this post


Link to post
Mii de multumiri pt lista Pedala.

 

Serban,

Sper sa ma bage in seama cel de la asigurari.

 

Salutare! Am patit si eu bucurie d-asta. M-a lovit unul si m-a rasturnat intr-o interesectie si aia mi-au dat dauna totala. Aveti idee care este procedura de despagubire? Etapele prin care trebuie sa trec?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...