Jump to content
Sign in to follow this  
SORAN

Accidente... vazute sau suferite

Recommended Posts

In zona aia multi au patit-o, mergeau regulamentar, si vine 'jmecheru de pe contrasens, te vede ca esti matiz si se baga frate, ca tu tre' sa te tragi, ba iti mai si face un flash, asa, in loc de p**** Ma***.

Share this post


Link to post

De pe net :

post-3313-1211893284_thumb.jpg

Share this post


Link to post

In urma acestui accident: http://www.protv.ro/stiri/eveniment/o-tana...t-zdrobita.html un coleg de pe forumul Honda are nevoie de ajutor financiar pentru sotia sa.

Daca puteti ajuta si vreti sa ajutati, aici aveti mai multe detalii: http://www.hondafan.ro/phpBB2/viewtopic.php?p=77152

 

 

RO45BRDE240SV37326602400

Deschis la BRD IASI pe numele RAZVAN POPOVICI

CNP - 1760511221278

Adresa : Str. Ralet nr.1, Iasi

Share this post


Link to post

Astazi la intersectia Dacia cu Polona

post-9422-1212182058_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Ce ciudat, fata e facuta varza ca sa absoarba socul si totusi suportul de numar nu a zis nimic.

Share this post


Link to post

Cred ca a fost lovit cumva din lateral iar bara fata a fost desprinsa in urma loviturii. De-asta ne putem da inca seama ca este un avensis :)

Share this post


Link to post

Cred ca ai dreptate si ca punctul de tangenta a fost asta :

post-3313-1212183008_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Intamplare acu 10 min la mine sub geam,ala cu tucsonu a vrut sa vaca stanga dar nu stiu unde stanga ca sunt numai masini parcate pe marginea drumului,si nu e nici un loc liber si l-a luat pe ala cu dacia in bot...

post-788-1212256781_thumb.jpg

Edited by Alezz

Share this post


Link to post

Bine zis "a vrut sa vaca stanga" :D

Share this post


Link to post
Cred ca ai dreptate si ca punctul de tangenta a fost asta :

 

... motiv pentru care pasagerul din dreapta, care nu-si puse centura de siguranta, dete si un capsor de parbriz. :mrgreen:

post-2099-1212298898_thumb.jpg

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post

mai ..dar eo nu vad aerbaghurile ...

Share this post


Link to post

Probabil ca nu s-au declansat ca nu purtau centurile.

D-aia e si capul ala in parbriz pe partea dreapta.

Cat depsre cel de la sofer, in cazul in care purta centura si deci daca a sarit airbagul, nu e vizibil din unghiul asta, intrucat dupa ce se desumfla devine ... exact ca un balon desumflat deci atarnand de volan pe partea pe cre noi nu o vedem.

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Pai nici nu aveti cum vedea airbagurile ca sunt desumflate. Alea se umfla doar la impact, dupa 1-2 sec se dezumfla rapid.

Share this post


Link to post

Airbagurile se declanseaza si daca nu se poarta centura de siguranta, caz concret vazut de mine dupa ciocnirea unui Megane cu un Ford, nu erau decat soferii in masina iar airbag-urile erau declansate si la pasageri.

Share this post


Link to post

Depinde de sistem .. la masinile recent aparute se declanseaza numai daca porti centura ( srs airbag )

Share this post


Link to post

Modelele erau noi, Fiesta model nou si Megane nou. Parerea mea este ca se declanseaza oricum, iar la Toyota cred ca nu este lovitura de cap, este spart parbrizul de la airbag, la fel arata si la Megane si Fiesta

Share this post


Link to post

Cum vine asta "este spart parbrizul de la airbag"?????? ca nu inteleg...

Share this post


Link to post

Simplu capacul care acopera airbagul este aruncat in sus ca sa nu te loveasca in figura si sparge parbrizul. Valabil doar pentru airbag pasager.

Edited by Relu

Share this post


Link to post
Depinde de sistem .. la masinile recent aparute se declanseaza numai daca porti centura ( srs airbag )

Te inseli.

 

Da, s-a intamplat si la mine, eram fara pasager. Parbrizul a fost crapat din cauza capacului airbag-ului pasager

Share this post


Link to post

Deci se cam duce mitul conform caruia daca nu porti centura nu se declanseaza airbagul. Cel mai nasol este ca te poti trezi cu gatul rupt pentru ca nu porti centura si te loveste airbagul

Share this post


Link to post

E dus demult. Cauta pe net si chiar la noi pe forum, s-a tot discutat asta. Vei gasi o gramada de accidente (chiar si cu masini recent aparute :) ) in care nu s-au purtat centurile insa s-au declansat airbagurile

Share this post


Link to post

Pe DN1 pe 22.05. Venea elicopterul si o ambulanta. Era un tip intins in iarba cam nemiscat.

post-3204-1212771586_thumb.jpg

Dacia era praf pe partea soferului.

Poza facuta cu telefonul, E50.

Edited by hyde

Share this post


Link to post

Ala cu dacia a vrut sa intoarca pe linia dubla continua, nu?

Share this post


Link to post

Un TIR cu faianta s-a rasturnat astazi pe A2 determinand politia sa devieze traficul prin Drajna. Pozitiv a fost ca accidentul era notificat pe panourile informative.

post-2099-1212786256_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Tocmai mi-am impachetat Ticozaurul. :( . Mergeam pe Bd-ul Ctin Brancoveanu, dinspre Luica spre statia de metrou Brancoveanu, cand la vechea benzinarie Petrom (fata in fata cu biserica pt cine stie zona) un Opel Kadett iese fara sa se asigure de pe o strada din dreapta, unde avea cedeaza si am facut poc. Masina mea arata destul de urat, chiar daca mai mult de 40-50 de km/h nu cred ca aveam. Am incercat sa-l evit, tragand stanga de volan, insa m-am dus precum sania si nu am mai avut ce face. "Inftractorul" a fost un pustan de 20 de ani care era in masina cu ai lui parinti, tatal acestuia fiind putin "aburit". Dat fiind faptul ca i lua permisul pt 90 de zile pt neacordarea de prioritate, si stiind cum e sa fii fara permis, desi am stat doar 30 de zile pt o trecere pe rosu la semafor, mi-am spus, "hai sa-i dau o sansa". M-am inteles cu el contra unei sume modice de bani sa mutam locul accidentului in alta parte, astfel incat sa nu-i suspende permisul. Poate n-am facut bine ca l-am iertat, dar m-am gandit ca rau e usor sa faci, bine, mai greu. Si asa am avut destule probleme in ultimul timp, m-am gandit ca daca mai fac si eu cate un lcuru bun, poate ma mai lasa in pace problemele astea.

 

Eu acum vreau sa va intreb pe voi, daca am fost la politie si am uitat sa trec ceva la avarii, o mai pot face acum? Maine vreau sa ma duc la asigurator si sa fac constatarea si la el. Banuiesc ca imi va constata doar ce a trecut politia pe dovada. Daca am uitat un far, va trebui sa ma duc iar la politie?

 

LE: Daca doriti sa vedeti cum arata masina, pot iesi pana afara si sa fac 2-3 poze.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...