Jump to content
Sign in to follow this  
SORAN

Accidente... vazute sau suferite

Recommended Posts

Ieri pe la pranz pe Strada Ramnicu Sarat din Bucuresti un taximetrist a intentionat a intoarca si nu a vazut mercedesul care venea din sens opus. Rezultat: taxiul (Logan) lovit rau de tot pe partea dreapta- mutat pe platforma, soferul taxiului in spital, mercedesul cu fata facuta praf, mutat de la locul acidentului pe platforma (soferul mercedesului nu a patit nimic avand centura de siguranta). Alte victime: masina mea ( matiz) si o alta masina a unui vecin (o dacie) care stateau in parcare. Din pacate nu am decat poze cu masina mea.

Pentru ca masina mea a fost implicata intr-un accident cu victime am fost nevoit sa stau approximativ 5 ore pe la udriste asteptand sa imi iau dovada ca sa pot sa circul cu masina.

Reparatiile o sa se faca pe RCA-ul taximetristului.

dscf6310eo5.th.jpg

dscf6311df5.th.jpg

Share this post


Link to post

Mai soferilor mai uitati-va o data la film. E ud jos, curba e la dreapta. Corect? Soferul vede radarul si da in frana. Duba e goala, greutate mare pe fata, obligat fuge fundul catre stanga. Soferul simte asta si vireaza stanga - se vede pe film. Deci el a reactionat corect, numai ca animalul de tabla e greu de redresat, datorita rotilor duble pe spate. Elprypas, te contrazic, o frana de motor violenta in situatia respectiva nu ar fi redresat masina pentru ca ar fi blocat rotile spate, deci derapajul nu putea fi evitat decat prin bracare stanga, adica in directia in care fugea spatele si acceleratie, pentru a readuce fata in drept cu rotile spate. Manevra ar fi necesitat insa mult spatiu si ar fi dus probabil la o tamponare frontala.

La accidentul de la Oprisenesti se pare ca a murit o persoana si alta a fost ranita grav.

Share this post


Link to post

Birocratia si alergatura de dupa un accident te omoara ... plus stai cu masina pe bara o lunga perioada de timp ...

Share this post


Link to post
Mai soferilor mai uitati-va o data la film. E ud jos, curba e la dreapta. Corect? Soferul vede radarul si da in frana. Duba e goala, greutate mare pe fata, obligat fuge fundul catre stanga. Soferul simte asta si vireaza stanga - se vede pe film.

 

 

S-a facut al mic mare si ti-a ascuns ochelarii. Recunoaste! :D

Share this post


Link to post

Aveti siguranta ca era gol ? Din ce vad, pare ca i-a plecat marfa, nu stiu ce forta l-a rotit si l-a rasturnat pe o distanta atat de scurta, dar tendinta de rotatie se vede din clipa cand masina apare pe film.

 

Si un sfat, nu mai purtati textele si pretextele cititorilor de prompter, ei difuzeaza stiri, nu adevaruri si cand n-au stiri, le creeaza. Anul acesta am fost martorul cel mai apropiat al unui accident mortal si pentru ca l-am anticipat, l-am urmarit cu atentie dinainte de producere. Seara la stiri, se vorbea despre alt film, despre simbioza animal - om de companie.

Share this post


Link to post

Mirciule te contrazic el a dat in frana dupa ce o plecat fundul dubei stanga, da`i cu incetinitorul daca ai posibiliatea si ai sa vezi ca e al urmat traictoria curbbei a iesit de pe viraj dupa care a venit momentul accelerari cand duba a plecat usor stanga, el s`a panicat si a calcat frana cand a calcat frana a fost momentul fatal.

Cotravirearea plus o frana de motor calculata, sau in cel mai disperat o alta acelerare disperata ar fi fost mai indicate, sincer pe chestia asta ne putem contrazice 3 saptamani de acum inainte, eu voprbesc din experieta propie cu asemenea animalute de trabla inclusiv cu modelul respectiv de IVECO Dally

Edited by elprypas

Share this post


Link to post

Stau si ma intreb. Magaoaia aia are tractiune sau propulsie?

Share this post


Link to post

Luni am evitat "la mustata" un accident pe drumul dintre Targoviste si Bucuresti. Intr-o curba destul de stransa la dreapta m-am trezit cu un Golf III care lua curba in blana jumatate pe banda mea. Multumita directiei foarte scurte de pe Stilo n-a fost nevoie decat de o mica miscare de volan ca sa il evit. In viata mea n-am vazut un idiot mai mare. Presupun ca era un GTI, G60, VR6 ceva pentru ca statea cu acceleratia la podea si avea rotile mai bracate decat era necesar ca sa i-a curba. Am avut totusi noroc ca nu a luat boul piciorul de pe acceleratie pentru ca intra in mine sau in ala din spatele meu foarte original.

Oricum ii urez toate cele bune...

Share this post


Link to post

Daca curba era la dreapta pentru tine, daca ridica piciorul era in decor, daca curba era la dreapta pentru el, atunci ar fi intrat in tine. Oricum, el este norocos, ca n-a intalnit un camion, inca, dar nu-i tarziu.

Share this post


Link to post
Mirciule te contrazic el a dat in frana dupa ce o plecat fundul dubei stanga, da`i cu incetinitorul daca ai posibiliatea si ai sa vezi ca e al urmat traictoria curbbei a iesit de pe viraj dupa care a venit momentul accelerari cand duba a plecat usor stanga, el s`a panicat si a calcat frana cand a calcat frana a fost momentul fatal.

Cotravirearea plus o frana de motor calculata, sau in cel mai disperat o alta acelerare disperata ar fi fost mai indicate, sincer pe chestia asta ne putem contrazice 3 saptamani de acum inainte, eu voprbesc din experieta propie cu asemenea animalute de trabla inclusiv cu modelul respectiv de IVECO Dally

Acceleratia il salva de la rasturnare, dar ar fi intrat in cel de pe contrasens. Duba are propulsie, derapajul la propulsie il eviti accelerand. Duba era goala, se vede in imaginile de dupa.

Share this post


Link to post

Si care era ideea mircea, nu cumva sa salvezi pe cat posibil atat masina cat si pe tine cat despre intratu in cel de pe contra sens nu cred, garantat nu ar fi intrat in el? Si la tractiune derapajul il eviti tot prin accelerare, este o gresala fatala sa calci frana cand ai intrat in derapaj, sunt 80% sanse sa patesti ce a patit kamikaze acela.

Edited by elprypas

Share this post


Link to post

Cu duba aia era imposibil sa ramana pe banda lui. Intra pe contrasens in ceilalti. El a bracat stanga la un moment dat, dar cand a vazut unde se duce a dat si mai tare in frana. La tractiune te ajuta frana de motor, la propulsie mai mult te incurca in situatii de genul asta.

Share this post


Link to post

Pe cat de mare e pe atat de usor de manevrat este. eu tind sa cred ca nu prea a virat stanga de volan pt ca reactia masini ar fi fost cu totul alta.nu am posibilitateasa fac un zoom pe filmutet ca sa pot fac o analiza amanuntita.

Share this post


Link to post

Uita-te cu atentie la primele secunde. Fuge fundul, apoi apare bracarea stanga, apoi duba fuge si mai rau, ceea ce ma face sa cred ca a franat. Eu am vazut filmuletul pe tv si se vede clar bracarea la stanga. Pe Sato il iert, ca sta mult cu ochii in monitor :P

Share this post


Link to post

Si eu am vazut filmuletul la tv, cat si pe pc(internet). Fuge fundul stanga corect si a trecut de pctul mort al derapajului iar cand a calcat frana ciclul evenimentelor ce au urmat s`a accelerat.

Edited by elprypas

Share this post


Link to post

Eu stiu o treaba...

 

La tractiuni te scoti din derapaj accelerand la propulsie o dai in drift :D

Share this post


Link to post

Bai, la tractiune spate oprirea derapajului rotilor spate se face taind gazul. NU accelerand. Daca e sau nu in frana de motor nu mai conteaza.

La tractiune fata se contrabracheaza si gaz max.

 

Eu cred ca derapajul era atat de violent (forta centrifuga) astfel incat nu mai putea fi oprit de contrabracare.

Share this post


Link to post

/ :) 8-} :dizzy: deci eu nu am inteles o iota din ce ai zis tu alx. ideea de baza e ca o intrat in panica si o facut masina praf ce rost mai au toate analizele astea scurt si la obiect putea salva masina daca nu intra in panica

Share this post


Link to post

Acum vre-o 3 ore jumatate cand eram la fotbal am primit un telefon in care am fost anuntat ca Micutzu de la MR a avut un accident, eu acum am ajuns acasa, ma scuzati dar sunt putin socat de ce am vazut acolo...in orce caz nu spun decat ca Micutzu , presedintele clubului Midnight Racers a murit in aceasta seara intr un tragic accident de circulatie pe Plevnei.

 

Sorry inca nu imi revin...am fost acolo...masina in care era era un Opel Ascona, insa orice masina ar fi fost...domne totul era plin de sange...off...cand veti intelege ca nu stelutele alea va scapa de accidente???

 

post-100-1191029094_thumb.jpg

post-100-1191029097_thumb.jpg

post-100-1191029100_thumb.jpg

post-100-1191029104_thumb.jpg

Edited by Leutzu

Share this post


Link to post

Ouch. Nasol, RIP :(

Era o adevarata imagine a curselor de noapte din Bucuresti. Cum s-a intamplat ?

Share this post


Link to post

Masina o scosese acum 2 zile din service si vroia sa vada cum merge si venea dinspre spitalul militar inspre IDM (este o benzinarie pe acolo pe undeva...acoolo s-a intalmplat totul). Am inteles ca avea viteza mare...a franat si apoi...a intrat in stalp. Am vazut ca pe jos nu era decat o urma de frana, nu 2, si ca urma incepea de pe un canal...ceva sp-a intampalt...nu stiu. Si cant te gandesti ca prietena lui era vis-avis si a vazut totul...ea era la spital in stare de soc...nu stiu...am itnels ca alerga si o claibra pe acolo...intradevar a fost o imagine a curselor. Cel mai tragic este ca era unul din cei care se lupta cu politia romana pentru organizarea a cat mai multor curse legale, in spatii amenajate si cu siguranta sporita...oricums tiu ca era un om foarte credincios...sper ca Dumnezeu sa aibe grija de el.

Edited by Leutzu

Share this post


Link to post

RIP.

Cati ani avea? O fi cazut si el prada noroiului adus de camionul ce a luat inca doua vieti de curand.

Share this post


Link to post

Din ce zice leutzu intre accidentul asta si cel cu motociclistii sunt cateva sute de metri (si un semafor), deci nu noroiul...

Share this post


Link to post

Am vazut si eu stirea acum pe tv. RIP.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...