Jump to content
Sign in to follow this  
SORAN

Accidente... vazute sau suferite

Recommended Posts

In dimineata asta trei cai speriati au tasnit de pe o straduta laterala direct pe Loganul unui prieten... asta in oras. Doi cai sunt morti, al treilea ranit. Loganul sifonat rau de tot, amicul a scapat doar cu sperietura si o sa bage mana adanc in buzunar ca nu avea casco...

Share this post


Link to post
Uhhhh nu m-am putut uita până la capăt!

 

Doamne fereşte!

 

Imagini foarte şocante dar reale!

Nu va limitati sa vedeti doar imaginile, sa nu scapati din vedere esentialul: cauza producerii acestor tragice accidente!

Share this post


Link to post

Mda ...

Oricat de socante ar fi imaginile, trebuie vazute si luat aminte !

Share this post


Link to post

E vb de ala care a intrat cu SUV in motorul de TIR???Daca da :-&

Share this post


Link to post

E vorba de o colectie de poze de tip ogrish. Accidente de tot felul.

Share this post


Link to post

Mai intra si minori pe aici. Oricum mesageria Zburatorului :P o sa se umple instant.

Ieri am facut un drum Buftea - Bucuresti- Slatina - Dragasani si retur. Saga a inceput in Mogosoaia unde un Opel vectra a intors in DN si a fost luat in plin de o duba. A continuat cu o tamponare in fata la Gara de Nord, intre o toyota si un kalos, un Pajero iesit de pe carosabil si infipt in scuarul de pe mijloc pe Iuliu Maniu, la piata Gorjului, un TIR de la DUMAGAS rasturnat pe curba de la iesirea din Colonesti, iar la intoarcere un cielo parcat intr-un sant in fata la Piese auto Dacia la intrarea in Pitesti si cisterna care a trecut parapetul pe A1 trecand peste o dubita (3 morti parca)....

Daca am 2-3 zile d-astea mi se ia de sofat.

Share this post


Link to post

Pas,nu ini trebuie,am vazut destule.

Share this post


Link to post
Daca am 2-3 zile d-astea mi se ia de sofat.

:o fftopic:

Si cu toate astea, sunt multi care nu zboara cu avionul deoarece le e frica de accidente. Insa nu au nici o problema cu mersul cu masina in minunata noastra tara.

Citisem la un moment dat o statistica care spunea ca pentru a se egala numarul de morti din accidente rutiere cu cel din aviatie ar trebui sa se prabuseasca cate un 747 zilnic.

Share this post


Link to post
Poate cineva sa imi dea si mie linkul de care se vb. pe pm? Mersi.

Il ai pe PM.

Repet, IMAGINILE SUNT SOCANTE!!!!!

 

 

 

E vorba de o colectie de poze de tip ogrish. Accidente de tot felul.

Ce sunt acelea ...ogrish? :osanale:

LE: Am gasit: http://en.wikipedia.org/wiki/Ogrish.com

Edited by Vulturul

Share this post


Link to post

Cine vrea linkul sa-mi dea PM, sa nu poluam topicul!

 

 

Dar, repet a N-a oara! Sunt FOARTE SOCANTE!!!!

Edited by Satori

Share this post


Link to post

Cutremuratoare imagini ... Cutremuratoare cu adevarat. Sa ne fereasca bunul Dumnezeu de asa ceva...

Poate dupa vizionarea lor, maniacii vitezei se vor gandi mai bine cand vor fi in trafic din nou.

Share this post


Link to post
Si cu toate astea, sunt multi care nu zboara cu avionul deoarece le e frica de accidente. Insa nu au nici o problema cu mersul cu masina in minunata noastra tara.

 

Si cu toate astea, are lumea nevoie de poze cu matze si creieri ca sa realizeze ca pe sosele se moare?

Nu, nu cred ca e nevoie.

Share this post


Link to post

In tonul replicii tale ar putea fi: "... daca gandesti cu stomacul! Creierul ar fi trebuit sa stie de mult ca se moare pe strada."

 

Aveti pozele daca le cereti prin PM. Circula si prin YM si sunt si pe alte siteuri, forumuri, sa nu mai vorbim ca le puteti gasi pe google (use ogrish in search). E suficient.

Share this post


Link to post

Nu e vorba daca e nevoie sau nu, realitatea este ca retardatii pe care ii injuram zilnic in trafic nu sunt suficient de capabili sa deschida un calculator si in al doilea rand la creerul lor cat o nuca oricum nu ar fi in stare sa asimileze nimic.

Share this post


Link to post

Aici poate ca as fi partial de acord! Ma rog, e o opinie personala...

 

si nu cu comentarii de genul

"... daca gandesti cu stomacul! Creierul ar fi trebuit sa stie de mult ca se moare pe strada."

Ideea e ca pentru "Schumacheri" tocmai de asa ceva este nevoie!

 

 

Dupa cum zicea cineva:

Daca nu te uiti, nu inseamna ca nu exista. Doamne fereste, dar se poate intampla oricaruia dintre noi. Mai bine sa constientizam, parerea mea.

 

Consider ca daca macar 1-2 shumacheri de pe sosele, isi vor aminti de pozele alea la momentul potrivit, poate am salvat o viata!

 

 

PS: Nu pun in discutie dreptul adminilor/moderatorilor sa stearga link-ul! Acesta e un drept inatacabil!

Edited by Vulturul

Share this post


Link to post

Pozele nu au rost aici. Nu e datoria noastra sa facem educatie rutiera (cu forta, cu linkul sau alte metode). Cine vrea pozele, cere linkul pe PM si gata, nu-s cenzurate, doar ca nu isi au rostu' in public. Incheiat discutie.

Share this post


Link to post

Pozele sunt prea "grele". Acolo sunt gen "ogrish", aia crapatii poate nu au avut vreo vina...asa ca invataturi de minte se pot trage si din altele mai "soft" :rolleyes: Sunt siteuri dedicate cu maţe, creieri si altele la vedere. Chiar nu are rost...

Share this post


Link to post

E vorba despre site'ul ala cu "lol" ? ... mi se intoarsa stomacul pe dos ...

Share this post


Link to post
:o fftopic:

Si cu toate astea, sunt multi care nu zboara cu avionul deoarece le e frica de accidente. Insa nu au nici o problema cu mersul cu masina in minunata noastra tara.

Citisem la un moment dat o statistica care spunea ca pentru a se egala numarul de morti din accidente rutiere cu cel din aviatie ar trebui sa se prabuseasca cate un 747 zilnic.

 

Man, mi se pare stupid de-a dreptul ca in 450 km sa vezi atatea accidente! Si parca-i manca undeva in continuare! Depasire pe varfuri de panta, depasiri aiurea, la mustata, urmate invariabil de taiat fata, nu mai zic stat in fundul masinii din fata la 1-2 m la viteze de peste 130 kmh pe autostrada. Astea sunt stupizenii care fac invariabil, intr-un final, pe cineva sa planga... Din pacate pe langa "asii" astia mor si oameni nevinovati, cum a fost cazul celor 3 pasageri in microbuzul strivit pe A1 de o cisterna care nu se stie ce a facut si a trecut pe contrasens. Asta apropos de cat de sigure sunt soselele din Ro, cat de bine sunt facute, cat de "calculati" sunt parapetii etc Sa nu mai zic de km intregi de sosea acoperita cu criblura care zbura in toate partile incat numai o minune a facut sa nu ma aleg cu vreun geam spart...

Share this post


Link to post

Un prieten sugera sa fie afisate astfel de poze la Politie, la biroul de accidente usoare. Acolo sigur ajung descreieratii si intre 2 birfe, poate le scapa ochii peste grozavii si le mai vine mintea la cap.

Share this post


Link to post
Sincer n-am vazut motociclisti sa mearga incet decat in zona semafoarelor. Atat. In rest de la 80 in sus cam toti.

Eu zic sa te uiti bine, pentru ca e nasol daca ii vezi numai pe astia!

Ar trebui sa vezi "TOTI" participantii la trafic, nu numai pe cei care te enerveaza!

Pentru ca intr-o zi s-ar putea sa nu il vezi pe cel care merge corect... si e pacat! Ca poate fi Satori, Vaxxi, Strumfu sau Ticolino... sau multi altii pe care tu poate nu i-ai vazut in viata ta, pentru ca tu ii vezi doar pe aia care merg cu peste 80! Si in anumite cazuri, un "Nu l-am vazut, frate!" nu mai poate sa inlocuiasca oase rupte sau o viata luata!

 

Nici eu nu inteleg de unde apare legatura asta bolnava "motociclist===viteza". Cine merge cu viteza pe strada, la un moment dat plateste, si asta se vede pe motociclism.ro la accidente si chiar si aici la accidente! De fapt nu numai viteza se plateste. Neatentia, lipsa de experienta pentru ceea ce conduci, toate te pot trece dincolo.

Si aici nu e vorba numai de motociclete. Viteza ucide chit ca esti pe motocicleta, in masina sau in TIR.

Tu il vezi pe ala ca trece pe langa tine la 140 la ora pe un R1 si zici "ai draq motociliclistii astia! Merita sa moara!".

Dar te intreb, daca trece unul cu un CLK? Atunci zici "ai dreaq automobilistii astia! Merita sa moara!"?

 

Baiatul ala care a murit nevinovat pentru ca un dilimache a iesit cu basculanta ca la el pe ogor, e musai sa-i gasim motiv sa fie vina lui, nu?

E inacceptabil ca un motociclist merge corect, nu? Ca doar ai vazut atatia care mergeau peste 80 la ora. Asta nu avea cum sa mearga incet!

WTF? Pe ce lume traim, in care bagam din ce in ce mai mult oamenii in categorii, fara sa vedem individualitatile?

De ce sunt tigani, motociclisti, automobilisti, soferi de TIR, taximetristi, politicieni?

 

De ce nu vedem ca de fapt ne impartim in doua mari categorii : Oameni si IDIOTI! Indiferent de ce conducem, facem sau ce culoare avem!

 

@Elful noptii : nu o lua personal. E o dezvoltare pe baza a ceea ce ai spus tu.

@ovi : na... nenea! Tot "avocatul motociclistilor" raman! :mrgreen: Maine sa te prezinti la cafea!

Edited by ASIMO

Share this post


Link to post

1600km facuti in 3 zile = 15 accidente serioase vazute. Surprinzator (pentru mine cel putin), nu mai putin de 6 capete tractor cu remorcile aferente implicate, restul plevusca, 4 dintre ele pe segmentul Sibiu - Cluj. La intoarcere, catre Bucuresti, 5 accidente intre Sibiu si Pitesti, dintre care 4 pe Dealul Negru. Ce dracu se intimpla, oameni buni? Si ororile continua neabatut, zi dupa zi, se inventeaza moduri a ucide sau a fi ucis de un rafinament deosebit.

Nu stiu, trebuie sa facem ceva, fiecare la volanul lui, pentru a reduce la un nivel suportabil riscul pe soselele patriei.

Dupa accidentul din Plevnei, cu copiii aceia striviti de camion, ma gindeam la nesupunere civica.

Share this post


Link to post

@andreiv: Dap, despre asta e vorba!

Nu mai stiu acum pe unde am citit ca era vorba, daca nu se practica deja, ca cei ce dau de carnet prima oara, vad filmulete cu astfel de tregedii! Nu stiu daca s-a si aplicat asa ceva sau totul a rams la stadiul de proiect!

Oricum, subiectul nu prea mai are sens a fi dezbatut! Intotdeauna vor fi pareri pro si contra!

Edited by Vulturul

Share this post


Link to post

Maica-mea a vrut prin 80 sa-si ia carnetul, si lor le-a aratat filmulete cu accidente inainte de a incepe cursurile. Nu are canet nici astazi. Au speriat-o imaginile.

Oricum, cu imaginile nu faci nimic. Nu imaginile dure trebuie sa te faca constient de riscul la care te expui si ii expui pe altii.

Ca specie ne consideram animale civilizate, care pot fi educate prin apelarea la constiinta, prin explicarea si intelegerea rezultatelor unor actiuni ipotetice, nu prin imagini, ca maimutele.

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...