Jump to content
Sign in to follow this  
SORAN

Accidente... vazute sau suferite

Recommended Posts

Da ”a-m” mers! Numai că nu e acelaşi lucru ”frânarea” cu ”frâna de motor” cu ”încetinirea” prin ridicarea piciorului de pe acceleraţie.

 

Şi nu cred o iotă pe cei care spun ”eu mă uit tot timpul în spate/oglindă când frânez sau fac frână de motor” pentru că practic nu e posibil şi nici nu e indicat.

 

Am impresia că se face o confuzie: frână de motor înseamnă să schimbi într-o treaptă inferioră şi neadecvată vitezei cu care circuli pentru a folosi motorul la frânare. Se foloseşte de regulă când e polei, ud pe jos, aderenţă scăzută în general, când cobori o pantă.

 

Luatul piciorului de pe acceleraţie nu este frână de motor în cele mai multe cazuri.

Edited by alexmohora

Share this post


Link to post
Şi nu cred o iotă pe cei care spun ”eu mă uit tot timpul în spate/oglindă când frânez sau fac frână de motor” pentru că practic nu e posibil şi nici nu e indicat.

 

Ar trebui sa crezi. Eu asa fac.

Share this post


Link to post

Si eu la fel, in special atunci cand pun o frana mai puternica !

Share this post


Link to post

Si in momentul in care esti nevoit sa pui din scurt o frana pana la podea, ca sa nu intri in cel din fata, in fractiunea aceea de secunda pana apesi frana, ce faci ? Mai stai sa te uiti in oglinda ? Acea fractiune de secunda care o pierzi uitandu-te in oglinda, poate face diferenta intre a intra in cel din fata sau nu ... daca ai in spate unul prea aproape, dar totusi esti nevoit sa opresti brusc, ce faci ? Nu mai franezi ? Intri tu in cel din fata ca sa-l salvezi pe cel din spate ? Daca nu ai loc sa iei stanga sau dreapta de volan ca sa-i lasi loc si celui din spate ... nu mai franezi ? sau franezi mai putin ? Cred ca sunt momente, si fiecare a avut parte de ele, in care nu mai conteaza, dar TREBUIE sa opresti, indiferent daca ai sau nu pe cineva in spate ...

Share this post


Link to post

Nu ma uit in oglinda inainte sa pun frana, ma uit simultan cu apasarea franei sau o fractiune de secunda dupa. E destul timp cat sa nu te pocneasca ala din spate, asta ca nu las bizonii sa stea aproape de mine. Am facut-o o data si era sa calc un pieton pe o trecere.

Share this post


Link to post

M-aţi disperat!

 

Zmeule de câte ori ”estimativ” trebuie să frânezi în Bucureşti, în traficul de kkat (nu cel de acum când e vacanţă) pentru un drum dus la servici de maxim 5km?

 

Eu estimez că de zeci de ori - poate chiar de 100 ori la mers în coloană. Tu te uiţi MEREU în oglinda aia când pui piciorul pe frână? Se uzează dreaqu oglinda înaintea frânelor... şi ce faci dacă-l vezi pe ăla din spate că nu frânează? Iei piciorul de pe frână? Te panichezi? Ce faci concret?

Share this post


Link to post

Concret... incerci, cum poti, sa faci loc si berbecului sa puna frana. Greu sau nu de crezut uni incearca sa-si tina masina si pe ei intregi, nelasandu-se la mana altora.

Share this post


Link to post
M-aţi disperat!

 

Zmeule de câte ori ”estimativ” trebuie să frânezi în Bucureşti, în traficul de kkat (nu cel de acum când e vacanţă) pentru un drum dus la servici de maxim 5km?

 

Eu estimez că de zeci de ori - poate chiar de 100 ori la mers în coloană. Tu te uiţi MEREU în oglinda aia când pui piciorul pe frână? Se uzează dreaqu oglinda înaintea frânelor... şi ce faci dacă-l vezi pe ăla din spate că nu frânează? Iei piciorul de pe frână? Te panichezi? Ce faci concret?

 

Nu stiu de cate ori franez. Nu am contorizat. Din fericire oglinda nu se uzeaza.

 

Cand berbecul vine prea repede ridic un pic piciorul de pe frana si, daca este necesar dau si drumul la ambreiaj. O data chiar am accelerat zdravan ca berbecul desi venea de departe si se pusese deja rosu credea ca trec si cand s-a prins ca nu am sa trec a intrat in derapaj. Cred ca s-a dus sanie 10 metri. Era intr-un Logan. Bine ca nu am avut pietoni pe trecere. :spumelagura: Si dupa aia tot el era suparat.

 

PS: Drumul meu pana la serviciu are 10 km.

Share this post


Link to post

Si eu mi-am furato in Constanta de la o Zafira condusa de o muiere...barbasu' ii zice sa stea pe loc si ea inainta mai departe spre mine X(

Share this post


Link to post

Daca situatia este chiar la limita franez si incerc sa ma dau maxim dreapta/stanga, daca este posibil; daca nu ... ghinion :) )

Share this post


Link to post

:o fftopic:

Zmeu si Alexmohora, amandoi aveti dreptate in felul vostru, totusi imi vine greu sa cred ca zmeu sta la fiecare franare cu ochii in oglinda, eu sunt pe undeva la mijloc ma uit numai la franari de urgenta sau daca aud scrasnet de roti, in rest imi place sa stiu ce am in spatele meu in permanenta, pentru asta folosesc retrovizoarea interioara si ii mai arunc cate o privire din cand in cand. Mi se mai intampla si sa ma intreb cateodata, "unde naiba a disparut ala din spate?" :) .

Share this post


Link to post

Marti dupa amiaza, la iesirea din Sibiu, pe directia Rm. Valcea 3 masini implicate intr-un accident destul de urat! O dacie a iesit de pe drum fara prioritate in soseaua principala, a fost lovita de un un Logan (daca nu ma insel) iar amandoi au acrosat un Aveo de pe contrasens! :| Din fericire nu a patit nimeni nimic! P.S. Era o ploaie torentiala, iar vizibilitatea era mult scazuta!

Edited by Emil Popescu

Share this post


Link to post
:o fftopic:

Zmeu si Alexmohora, amandoi aveti dreptate in felul vostru, totusi imi vine greu sa cred ca zmeu sta la fiecare franare cu ochii in oglinda, eu sunt pe undeva la mijloc ma uit numai la franari de urgenta sau daca aud scrasnet de roti, in rest imi place sa stiu ce am in spatele meu in permanenta, pentru asta folosesc retrovizoarea interioara si ii mai arunc cate o privire din cand in cand. Mi se mai intampla si sa ma intreb cateodata, "unde naiba a disparut ala din spate?" :) .

 

 

Adevarul ca nu ma uit de fiecare data cand apas frana, imi pare rau daca s-a inteles asta, ma uit cand stiu ca opresc sau e posibil sa opresc sau cand franez tare. Cand apas frana doar sa reduc usor viteza nu ma uit. Oricum fac ce zici tu, imi arunc ochii pe oglinzi sa stiu ce am in spate cam o data la juma' de minut. Cand imi dispare ala din spate devin brusc foarte atent si intorc capul in campul mort cand schimb catusi de putin directia (groapa, masina parcata un pic iesita in lateral, etc).

Edited by Zmeul cel rau

Share this post


Link to post
Marti dupa amiaza, la iesirea din Sibiu, pe directia Rm. Valcea 3 masini implicate intr-un accident destul de urat! O dacie a iesit de pe drum fara prioritate in soseaua principala, a fost lovita de un un Logan (daca nu ma insel) iar amandoi au acrosat un Aveo de pe contrasens! :| Din fericire nu a patit nimeni nimic! P.S. Era o ploaie torentiala, iar vizibilitatea era mult scazuta!

 

 

si 99,9% loganul nu avea farurile aprinse...

Share this post


Link to post

Pentru ca vine mult factura =))

Share this post


Link to post

La putin timp dupa ce mi-am luat carnetul, ma apuc sa intorc peste sina de tramvai. Ma uit in retrovizoare, era unul cu un logan deeeepaaaarte.In laterala nimic.Ma sui pe sina de tramvai.Opresc sa ma asigur la cei de pe sensul celelalt.In timp ce eu stateam calm pe sina, cred k stateam de vreo 10 secunde, aud scaaaartz dupa care inevitabilul BUF.Dragul meu Logan, se suise pe draga mea Dacie 1310 din acea vreme.Mi-a facut fundul zdrente. Ne dam jos si ma intreaba ala:ai patit ceva ca aveam vreo 90 cand am inceput sa franez?

 

Oglina ? Poti sa te uiti in ea si dai franezi ca sa il atentionezi ca o sa opresti.Dar daca ala se uita la avioane, dai tu frana sau semnal sau ce vrei tu cat poftesti. La stop e util in opinia mea sa opresti la o distanta considerabila de cel din fata, sa nu stai cu piciorul pe frana, sa te uiti in oglina pana cand s-a pus prima masina in spatele tau.Explicatie: la o distanta considerabila de cel din fata ca sa nu se faca praf si botul si fata; piciorul liber ca energia de impact sa puna si masina in miscare putin, caci daca stai cu piciorul pe frana masina o absoarbe pe toata.

 

PS: tata, acum vreo luna opreste la o trecere de pietoni intr-o localitate in drumul spre Bacau.Se opreste, dupa vreo 10 secunde ghici ce se urca pe el ! Un trailer?! sau cum i-o spune la masina aia care seamana cu un tir si transporta masini.Tata are un Opel Zafira (uriasa masina).Incepuse sa arate ca Aveou' meu dupa aia, la cat portbagaj mai ramasese din masina.

 

PS2: si daca esti primul la stop si ai trecere de pietoni, nu poti decat sa te rogi sa nu te pocneasca unul in spate si sa ai pieton in fata.Tu ca sofer sa zicem ca ai avea reflex sa pleci cand auzi ditai scartzu din spate, dar ala de pe trecere de obicei tind sa se blocheze ( ca fazele din filmele americane cand vine tirul si el sta si se uita :) )Acum ceva vreme pe Colentina (statia de 66 Suveica) un Peugeot 206 oprise la trecere.Un taxi l-a lovit atat de violent in spate ca l-a mutat vreo 4-5 metri.

Parearea mea e ca daca e sa fie...e. Nu poti sa prevezi toate actele de tampenie din trafic, poti doar sa ai grija sa nu provoci tu vreunul. Am facut de cand am carnet vreo 3000-4000km.Toti in Bucuresti.Vb serios ca mi-e frica sa ies din oras cu masina. Aici ma loveste unul altul dar stiu ca nu mor. Banuiesc ca sunteti de acord cu mine ca orice iesire in trafic este un nou prilej de a evita cateva accidente.Eu nu as suspenda ci as anula permise pentru neacordarea de prioritate.Indivizi care la intrarea pe drumul prioritar opresc abia cand sunt jumatate pe prima banda si lista poate continua.

 

Scuze de povestioara :)

Edited by vladawd

Share this post


Link to post
mi-e frica sa ies din oras cu masina. Aici ma loveste unul altul dar stiu ca nu mor. Banuiesc ca sunteti de acord cu mine ca orice iesire in trafic este un nou prilej de a evita cateva accidente.Eu nu as suspenda ci as anula permise pentru neacordarea de prioritate.

pe principiul asta, ar trebui sa stam in permanenta in oras? Cum ai zis tu, daca e sa se intample, se intampla. Mai aduna kilometri. Viata e frumoasa.

Joia trecuta, cand am fost cu Fiatul la intalnirea locala, era sa ma spulbere un Peugeot. Stateam pe banda a 2-a, sa virez stanga, asteptam sa treaca masinile care veneau din fata si care aveau prioritate. Nu stiu ce m-a facut sa ma uit in oglinda si am vazut o masina rosie ca se apropie cu viteza. I-am zis lui fiu-meu ca asta nu opreste si am si bagat in aI-a. Dintr-o data am auzit scartaituri de frane si un nor de fum in spatele peugeotului si atunci am "calcat-o". Cat de mica buburuza, m-a scos din rahat. Din fericire eram singurul care astepta sa o ia la stanga. Am reusit sa inaintez vreo 3-4m, suficient cat sa aiba spatiu tipul din spate cu Peugeotul sa intre pe banda 1 si sa mearga mai departe. Nu am mai trait niciodata asa senzatie si nu-mi doresc sa o mai traiesc vreodata. Da cred ca si aluia cu Peugeotul nu-i mai intra un ac in ... Daca mai era o masina in fata mea, ma aranja. Inca un motiv care sa te faca sa te gandesti de doua ori inainte de a te opri in "f*ndul" aluia din fata. Din pacate, in aglomeratia din orase, daca lasi ceva mai mult spatiu intre tine si cel din fata, apare unul de pe cealalta banda si-si baga botul in locul ce l-ai lasat. Nu conteaza ca blocheaza si banda cealalta.

Share this post


Link to post

Vineri dupa amiaza la iesire din Focsani spre Galati alta nenorocire s-a intamplat in care a fost implicat un motociclist. A murit saracu nevinovat. Dumnezeu sa-l ierte. @};- @};- @};- @};-

 

Masina era oprita pe marginea drumului cu fata spre oras si a incercat sa faca manevra de intoarcere. Nu s-a asigurat si motorul condus de un baiat de 32 de ani a intrat in lateral. Desi purta casca aceasta nu i-a fost de folos pt ca in momentul cand a intrat in masina si-a taiat gatul in tablele masinii.

 

Cam asta a fost. Pacat pt motociclist si pt familia acestuia(avea un copil de 5 luni :( )

post-4881-1187543724_thumb.jpg

post-4881-1187543738_thumb.jpg

post-4881-1187543753_thumb.jpg

Edited by uskt2005

Share this post


Link to post

Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca. Pentru neacordare de prioritate eu as anula carnete. Pt ca in oras se intampla accidente din aceasta cauza, cu pagube minime, se lasa cu un carnet suspendat pe cateva luni dupa care i se acorda iar nebunului ocazia de a arata ce bine nu stie sa conduca.Dar cand treaba asta se petrece pe drumuri pe care se circula cu 100 la ora...vezi situatia de mai sus.

 

In accidentul de pe DN22 de acum 2 seri a murit un prieten de-al meu. Nu am inteles exact de la stiri a cui a vost vina...cate reportaje, atatea pareri.

Dumnezeu sa-l odineasca si pe el si pe parintii lui.

 

http://www.protv.ro/filme/o-familie-intrea...ile=27530#27530

Share this post


Link to post

Din cate am inteles individul de la volan acum un an a facut cateva masini praf in parcare si trebuia permisul suependat 4-5 ani dar tasu' l-a "rezolvat" si i-a pastrat permisul ca avea nush ce pila pe la politie...pustiu nu avea nici o treaba cu sofatul si la stiri spun destul de clar...a intrat in depasire fara sa se asigure...punct.RIP,si atat.

Share this post


Link to post

Sambata dimineata in zona iesirii din Constanta un tanar de 19 ani a intrat cu masina sub un tir ce mergea pe contrasens. Se pare ca a adormit la volan. El si tatal sau aflat pe scaunul din dreapta au murit pe loc, iar mama lui in drum pe spital! :| Are cineva mai multe detalii? Am auzit stirea sambata dimineata in jurul orei 6:30 AM, la radio!

Share this post


Link to post

Emil Popescu: Uita-te la 2 posturi mai sus si da click pe linkul ala.

Share this post


Link to post

Ce poate face un pic de viteza 50-60km/h corelata cu un pic de oboseala si neatentie la volan;pe langa toate aceste aspecte masina echipata cu anvelope montana! :wallbanger:

PS: cealalta masina gf4 avea cui de remorca,iar cielo este model corean!

post-4917-1187601758_thumb.jpg

Edited by c_french84

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...