Jump to content
Sign in to follow this  
SORAN

Accidente... vazute sau suferite

Recommended Posts

Si cati din berbecii aia din intersectie tin cont de "semnalele" lu' cap de creta ???

Share this post


Link to post

Aparent doar 2 le ignorara! Ala cu jeepu care veni tare din spate si claxona (ca deh are jeep) si omu' cu fordul care se urca pe motocicleta!

Share this post


Link to post

Nu si ala cu Dacia din stanga care tot forteaza si nu sta pe loc???Ca d'aia nu se vede mobra ca vine...aaa si ala pe 2 roti.

Share this post


Link to post

Chestia e ca dupa incident (bine ca n-a patit nimic ala de pe mobra) s-a reluat circulatia in mod oarecum normal si civilizat- la mica intelegere! Parerea mea e ca astia nu fac decat sa incurce intersectiile!

Share this post


Link to post

Teoretic si practic din ce am vazut in bucuresti cand e cap de creta in intersectie ramane mijlocul intersectiei liber si atat,alt lucru bun nu am vazut inca.

Share this post


Link to post

e pe la floreasca, trec zilnic pe acolo... haos intersectia aia

 

scuze de off

Share this post


Link to post

Stiati ca daca politistul sta cu fata spre tine si cu mainile jos, trebuie sa opresti? :) ) Eu nu. Deci politistul nu a gresit, cica.

Share this post


Link to post

Asta e destul de ciudat, cel putin cand am invatat eu tind sa cred ca nu era asa.

Din cate-mi aduc aminte, daca:

 

1. are mana ridicata in sus, opreste toata lumea.

2. daca are mana dreapta (sa zicem) la orizontal si sta cu fata spre tine, nu opresti tu, ci cei de pe contrasens.

3. invers, daca are mana stanga la orizontal si sta cu fata spre tine, atunci opresti tu.

4. daca are mana dreapta la orizontal si sta cu spatele la tine, opresti.

 

In Bucuresti se intampla frecvent sa stea politistul cu fata la tine si fara sa faca nici un semn si n-am vazut pe nimeni sa opreasca. De obicei cand sta in pozitia asta se uita cate masini mai au de trecut pana sa se blocheze intersectia si cand aproximeaza ca s-ar cam termina le opreste ridicand mana in sus (incorect conform legislatiei dar am vazut ca toti fac asa).

Share this post


Link to post

Cap de cretă ăla e vinovat de tot haosul:

1. Nu a făcut semnele regulamentare de oprire pentru ăia de vin din faţa lui

2. A început să facă semne de trecere la ăia din drepta lui fără să se asigure că ăia de vin din faţă s-au oprit

3. După accident se duce să se certe cu şoferul Fordului în loc să se asigure dacă omul ăla de pe motocicletă a păţit ceva

Share this post


Link to post

OK - poveste.

Ieri, pod Baneasa, intersectie Sos Bucuresti-Ploiesti cu ... care merge spre Ficusului (dreapta) si spre Romtelecom (stanga). O blonda in Matiz vedea de pe pod, deci dinspre Bucuresti cu intentia de a merge la Romtelecom, deci trebuia sa faca stanga. Acolo este interzis stanga, trebuie sa faci dreapta si pe urma stanga. A facut fata chestia asta, cele trei benzi ce mergeau spre Ploiesti erau blocate, fata a asteptat sa se faca verde si s-a bagat printre masini. A ramas blocata acolo, cu greu a reusit sa treaca, evident ca intre timp au inceput sa mearga masinile dinspre Ploiesti avand verde (sens liber la acea ora - dimineata). S-a strecurat printre cei ce mergeau spre Ploiesti, dar pe banda 3, pe verdele lui venea ca o floricica fratele meu intr-un Volvo mai vechi. Frana 11 metri, tras de volan, nu a putut sa evite coliziunea. A lovit-o pe fata in roata din spate a Matizului. Volvo nici nu s-a clintit, oricum era pe frana. Acum incepe circul, s-au dat jos tipele din masina (erau 2) si au inceput sa-l acuze ca a trecut pe rosu, ca ea era pe verde si ea e victima. O durea gatul, cealalta nu acuza nimic. Fratele meu a sunat la 112, a declarat accidentul, a aparut un echipaj de politie, care le-a spus sa stea pe acolo ca trebuie sa vina salvarea, pentru ca pe fata o durea gatul. A aparut salvarea si le-a luat pe amandoua spre Urgente Floreasca. Am reusit si eu sa ajung, l-am luat pe fratele meu si fuga la Floreasca sa vedem ce au fetele. Brusc, pe drum, in salvare pe cealalta a inceput sa o doara cotul. Au facut radiografii, nu aparea nimic la radiografie. Dar...in urma insistentelor pasagerei s-a facut cu o atela gipsata la cot. A aparut un echipaj de politie la spital, declaratii si alte chestii. Din pacate cazul intra la accident cu vatamare de persoane, aia nu vrea sa inteleaga ca era rosu cand era ea prin intersectie si nu recunoaste ca a prins-o rosu in intersectie. Au fost cu echipajul la fata locului, masuratori, poze. I-au chemat la Udriste seara, la ora 8 pentru a definitiva dosarul. Evident la ora 8 erau prezenti acolo, fratele meu si blonda. De aici a inceput distractia, acel echipaj ba pleca ba venea de la accidente. Cert e ca am terminat toata treaba la ora 2.30. In Bucuresti sunt doar 3 echipaje ce investigheaza cazurile cu vatamari de persoane. La cate accidente sunt ei te obliga sa declari in 24 ore...

In fine, le-au dat actele, tipa nu recunoaste, se trimite dosarul catre cercetare penala. Mai departe…va urma.

Share this post


Link to post

Vatamare corporala in baza a ce?? Are vreun act de la IML sau ceva? Vatamare corporala ca o doare in cot si pe ailalta gatul? :scarpin: Poate a dormit stramb in noapte dinainte. Asta este nesimtire!

Daca nu are nimic la mana care sa ateste vatamarea, unde sunt victimele alea?

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post
deci trebuia sa faca stanga. Acolo este interzis stanga, trebuie sa faci dreapta si pe urma stanga. A facut fata chestia asta, cele trei benzi ce mergeau spre Ploiesti erau blocate, fata a asteptat sa se faca verde si s-a bagat printre masini. A ramas blocata acolo, cu greu a reusit sa treaca, evident ca intre timp au inceput sa mearga masinile dinspre Ploiesti avand verde (sens liber la acea ora - dimineata). S-a strecurat printre cei ce mergeau spre Ploiesti, dar pe banda 3, pe verdele lui venea ca o floricica fratele meu intr-un Volvo mai vechi. Frana 11 metri, tras de volan, nu a putut sa evite coliziunea. A lovit-o pe fata in roata din spate a Matizului..

Si din cate ai zis tu, eu inteleg ca "vatamarea" s-a produs in urma accidentului produs din cauza tipei care n-a mers pe unde trebuie! :scarpin:

Share this post


Link to post

Asta am vrut sa stiu si eu dintotdeauna, ce faci daca sunt declaratii contrare? Adica ala care trece pe rosu zice ba nu, tu ai trecut pe rosu? Insa apropo de cazul de mai sus, cei care sunt deja in intersectie au prioritate fata de cei ce au verde, deci nu sunt sigur ca fetele sunt vinovate.

 

Duminica asta, pe la ora 18, am fost martor la un accident pe autostrada Pitesti-Bucuresti, cam la 10km de centura Bucuresti. Ploua cu galeata, tare de tot, masinile mergeau incet cu lampi de ceata, avarii, cu maxim 70/h banda 2 (pe care ma aflam eu), strat de apa de 2 degete pe jos (nu avea timp sa se scurga), vizibilitate maxim 50m.

 

Deodata vad in retrovizoare venind cu viteza un motociclist facand slalom printre benzile 1 si 2. Deoarece eu aveam 70, el avea cam 90-100. Cam la 20m in spatele meu se "impiedica" singur si cade (probabil a atins putin frana, roata s-a blocat, si poc), motorul trece in viteza pe langa mine si loveste un logan rosu care era cam la 20m in fata mea, dar pe banda 1. Opresc si eu, sinucigasul era ok, era in picioare, nu-l lovise nici o masina. Zicea ca a vazut tarziu masina din fata lui (repet, nu a lovit-o). Mai era si un bou care incerca sa-i convinga pe oamenii de acolo ca motociclistul nu avea o viteza prea mare pentru ploaia torentiala, cei 10m vizibilitate pe ii avea datorita picaturilor de pe viziera (castile nu au stergatoare si in plus se aburesc foarte usor pe ploaie) si traficul de atunci. M-am scarbit foarte tare si am plecat. Din pacate din cauza inconstientei unuia niste oameni nevinovati (cei din logan) au pierdut o noapte intreaga probabil. Plus drumuri cu asigurare, service, reparatii etc. Sper ca motociclistul a invatat ceva din intamplarea asta, altfel data viitoare s-ar putea sa nu mai aibe atat noroc.

Share this post


Link to post
Si din cate ai zis tu, eu inteleg ca "vatamarea" s-a produs in urma accidentului produs din cauza tipei care n-a mers pe unde trebuie! :scarpin:

 

Exact..

 

Asta am vrut sa stiu si eu dintotdeauna, ce faci daca sunt declaratii contrare? Adica ala care trece pe rosu zice ba nu, tu ai trecut pe rosu? Insa apropo de cazul de mai sus, cei care sunt deja in intersectie au prioritate fata de cei ce au verde, deci nu sunt sigur ca fetele sunt vinovate.

 

Merge la cercetare penala...dar banuiesc ca daca intri pe verde si ramai in intersectie sa joci bambilici nu trebuie sa te ocoleasca toti? Exagerez, dar nu imi dau seama cum se interpreteaza...

Share this post


Link to post

Se pare ca trebuie sa postez din nou aici :wallbanger: :wallbanger: :wallbanger: . Asera matizaurul a facut cunostinta cu un Volkswagen, destul de intim as spune. Eram la Piata Victoriei, aglomeratie mare, politisti care incurcau si mai tare treburile pe acolo, haos. Venind de pe Kisseleff m-am incadrat sa merg apoi spre Aviatorilor, pe banda cea mai din dreapta. Prin spatele meu trece un nene cu un Passat si fiindca toate benzile spre Aviatorilor erau ocupate, intra pe refugiul hasurat din dreapta mea si se opreste in dreptul masinii din fata mea(aveam 4 masini in fata). Se face verde, care dureaza vreo 5 secunde, 2 masini trec pe verde, celelalte 2 pe galben iar la mine rosu. Intre timp, nenea de cu passat-ul ramasese tot acolo, eu trecand pe langa el si acum fiind primul la semafor. Eu am oprit, omul nu s-a gandit mult si poc, in mine, pe motiv ca a crezut ca trec, desi era rosu de vreo 4 secunde. Avarii la mine: bara spate infundata pe partea dreapta, ce-o mai fi pe sub ea indoit, si mi se pare mie ca si aripa este un pic de tot umflata. La el nu stiu, nu m-am uitat. Am oprit in spatele guvernului si am vorbit, era un om de vreo 45-50 de ani, serios, a recunoscut din start ca e vina lui si s-a rugat de mine sa nu mergem la politie, sa ma duc doar eu sa declar ca am gasit-o pocnita si imi plateste el toate reparatiile la masina. Bara asta nu avea decat 4 saptamani. Se pare ca nu sunt ocolit de ghinion deloc. Bine ca am avut piciorul pe frana, ca altfel ma arunca in fata celor ce veneau deja de pe Lascar Catargiu, si nush cum o mai dregeam atunci, si bine ca nu a fost Tuareg :rolleyes: . O sa pun si poze, mai incolo un pic.

post-5484-1180684351_thumb.jpgpost-5484-1180684359_thumb.jpgpost-5484-1180684366_thumb.jpgpost-5484-1180684372_thumb.jpg

post-5484-1180684341_thumb.jpg

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

Nu, daca ai inrat in intersectie pe verde si ai ramas blocat, in momentul in care poti sa te misti (se face spatiu in fata ta) ai prioritate fata de toti, indiferent de culoarea semaforului. Norma asta e facuta pentru a se incerca evitarea blocarii intersectiilor.

Indiferent daca ai verde la apropierea de o intersectie trebuie sa reduci viteza. Eu am lovit un dobitoc in spate pe verde deoarece a franat brusc. Politistu' nici nu a parlamentat cu mine, erai in spate, nici nu ma intereseaza culoarea semaforului, esti vinovat.

Share this post


Link to post

din cate stiu eu NU AI VOIE sa intri in intersectie daca vezi ca nu ai unde sa te duci si risti sa o blochezi... de unde pana unde ai prioritate???

deci blonda nu trebuia sa se strecoare printre masini atat timp cat era clar ca nu are timp sa treaca in partea cealalta...

iar daca totusi te bagi (sa fim seriosi ca toti ne bagam) TE UITI de 7 ori sa vezi daca nu vine ceva, nu te bagi ca te feresc altii

si eu sunt femeie la volan, dar m-am saturat de toate blondele care merg cum le taie capu' mizand pe faptul ca sunt ferite de ceilalti participanti la trafic...

cand s-a dat jos din masina s-a gandit : "vai... daca era un tir sau autobuz..." da cand s-a bagat ca fulga (imi cer scuze pt reclama) nu s-a gandit...

Share this post


Link to post

Cred ca exagerezi. Dar rau de tot.

Share this post


Link to post

@closhkutza - ia-i banii pe o bara noua + vopsit si fa-o pe casco (daca ai)

Banii sa i-i ceri inainte sa mergi la politie!

Edited by LYM

Share this post


Link to post

Am mers deja la politie, pe casco nu vreau sa mai fac pentru ca ar fi a doua dauna in 2 luni si la sfarsitul anului o sa ma incarce astia ca lumea. Oricum, m-am gandit ca nu am de ce sa profit de chestia asta, omul nu a vrut, avea si el problemele lui si sa stau sa pierd iar zile pe la casco si cu constatari mi-e sila. Omul a zis ca plateste din buzunar, am vorbit cu el si a zis ca sa-l sun cand am nevoie de banii aia(daca nu am banii sa platesc eu) sau dupa ce se termina reparatia.

Share this post


Link to post

poate nu-ti mai raspunde la telefon :-W

Share this post


Link to post

Nu cred sa am eu o asemenea bafta. Am vrut sa fiu om inainte de toate, sper sa nu mi-o fur din cauza asta. Cum am spus, am vorbit cu el mai inainte, omul foarte respectuos, nu a incercat sa se eschiveze, sper sa fie om pana la sfarsit.

Share this post


Link to post

Trebuia macar sa ii iei si adresa din buletin...sper din tot sufletul sa nu-ti iei teapa dar, din pacate, de la neamul asta te poti astepta la orice

Share this post


Link to post

Chiar daca va incerca sa dea teapa(ceea ce nu-ti doresc @closchkutza) , asa cum s-au intalnit mai mult decat trebuia. si s-au cunoscut in asa fel, poate se vor mai intalni si in viitor, si nu cred ca ar fi bine pt fugar ...nu? b-(

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...