Jump to content
Sign in to follow this  
SORAN

Accidente... vazute sau suferite

Recommended Posts

Nu e vb de un accident "vazut sau suferit" dar e vb de o masina mai deosebita:

post-163-1173106948_thumb.jpg

post-163-1173106954_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Bugatti? :mrgreen:

Share this post


Link to post

Veyron. Bugatti Veyron. :mrgreen:

Share this post


Link to post

Mi-am imaginat eu, Mr Bond. J.Bond :P

Share this post


Link to post

Am suferit un accident usor azi... din vina mea. Nu stiu daca li s-a intamplat multor incepatori (eu am de o luna carnetul) dar eu unul sunt descurajat. Din vina mea, sau poate a masinii, am intrat in Dacia din fata. Tico al meu ... e un pic cam sifonat: capota motor strambata, aripa fatza stanga strambata si sper ca doar cam atat. Am deschis capota cu greu si nu am vazut nimic in neregula. Sper sa fie asa. Problema mea este insa alta. Am fost la politie si am facut actele necesare si i-am dat daciistului o copie dupa asigurare. Insa nenea a spus ca el nu are timp de ....(nu mai stiu eu ce a zis) si a zis ca sa ii cumpar alta bara. Problema e ca la Dacie, sincer, nici nu se cunoaste mare lucru. La imbinarea de la bara s-a despartit putin, dar doar atat cat sa nu fie imbinarea perfecta. El a mai pomenit ceva de flaps sau fraps... nu stiu ce e ala. Intrebarea mea este:

1.eu trebuie sa-i mai cumpar bara?

2.Sau el vrea sa profite de mine?

3.Asigurarea mea (de la Astra) nu ii repara lui bara? 4.

Sau ii este frica ca aia de la asigurare sa nu-l trimita la plimbare pentru ca nu se cunoaste avaria?

Share this post


Link to post

Probabil ca vrea banii pentru bara de la tine apoi o schimba pe asigurare. Daca i-ai dat copia de la RCA poti sa stai linistit.

Share this post


Link to post

Nu te mai intereseaza nene, odata ce ai facut actele la politie si i-ai dat asigurarea la revedere. El incearca sa mai ciupeasca de la tine ceva...

Share this post


Link to post

Tu de-aia platesti RCA, pentru astfel de situatii. Se intampla, asta e scopul asigurarii.

Nu-i da nimic.

Share this post


Link to post

In mod clar o schimba pe asigurare- ca doar d'aia e asigurare... dar in plus vrea sa mai ia un ban si de la tine :spumelagura: .Daca actele sunt incheiate si i-ai dat asigurarea(sau copia) ai terminat cu el. Nu ii mai dai nimic.

Share this post


Link to post

Va multumesc pentru raspunsurile voastre. Parca m-am mai linistit.

Share this post


Link to post

In principiu nu o sa ii schimbe nimeni bara. Eu am patit o chestie asemanatoare. Aveam masina de doua saptamani. Noua, nouta. M-a lovit unu cu un Tico din spate si i s-a spart farul in bara mea. mi-a zgariat bara in vreo trei locuri. Repet masina mea avea inca numere rosii. Am aceeasi bara si acum dupa un an si ceva. Nu se schimba nimic decat daca e spart , rupt...

Share this post


Link to post

Eu mi-am schimbat pe asigurare (RCA) bara care avea doar o zgarietura de 4-5 mm.

Share this post


Link to post

Eu la Nubira mea am avut o problema: am gasit-o lovita in spoilerul din fata in partea stanga in lateral, era stramb, bagat in interior. Am fost la casco si nu au vrut sa-mi schimbe spoilerul pe motiv ca nu era spart, gaurit sau cu vreo ureche de prindere rupta. L-au indreptat la cald, l-au vopsit si e ca nou.

Share this post


Link to post
de 4-5 mm.

adancime , pe toata lungimea barei. :) ) Ori esti amantul tipei de la asigurari, ori aveau ei (service-ul cu asiguratorul) un smen fiindu-le necesara o bara pt. vreun "girant" neasigurat. Sa nu-mi zici ca ti-au dat si bara veche inapoi... :) >-

Share this post


Link to post

Accident mortal azi dimineata in Straulesti, in zona cu 4 benzi... Un ford focus a luat o femeie de pe trecerea de pietoni. Masina se oprise la circa 40 m de trecere, victima era aruncata la circa 50m,... NASOL!!!

Zona respectiva este deosebit de periculoasa, imbie la viteza, sunt multe treceri de pietoni, masini stationate pe banda 1...

Share this post


Link to post
5mm adancime , pe toata lungimea barei. :) )

Am avut mai multe avarii la masina. Si eu am fost surprins cand mi-a bagat si bara la inlocuit. Nici macar nu m-am dus la service-ul pe care mi l-a recomandat agentul de asigurari. Reparatia am platit-o eu si mi-am recuperat banii de la asigurare. Bara veche nu mi-au dat-o inapoi baietii de la Radacini unde am facut masina dar macar mi-au reparat masina intr-o zi si jumatate cu tot cu vopsit.

Edited by cristi_vb

Share this post


Link to post

Salut,

 

Am ramas socat ieri cand a venit un prieten pe la mine si mi-a aratat urmatoarele:

 

DSC00383.jpg

 

DSC00381.jpg

 

DSC00380.jpg

 

DSC00379.jpg

 

DSC00378.jpg

 

DSC00377.jpg

 

DSC00376.jpg

 

DSC00375.jpg

 

DSC00373.jpg

 

Povestea e urmatoarea: se intorcea de acasa la bucuresti pe A2 si la km 40 si ceva i-a iesit brusc un caine in fata. In zona respectiva gardurile de protectie au fost furate, si nu va mai fi mult pana cand si vacile se vor aventura probabil pe autostrada. Carosabilul era ud, a tras brusc de volan si aia a fost.. a simtit cum fundu i se duce spre marinea autostrazii si nu a mai apucat decat sa se tina bine de volan si sa se impinga in scaun.

 

Masina a sarit santul de pe margine si a inceput sa faca tumbe (6 dupa cum au spus martorii la accident). A ramas cu rotile in sus, ia el, nu avea decat o taietura mica la mana si umarul stang putin luxat. Au oprit o gramada de masini crezand ca nu mai e nimic de el, insa a iesit singur din masina. Usile din fata dupa cum se vede aveau inca geamurile intregi (probabil barile alea de ranforsare din ele le-au tinut intregi). Omul s-a nascut a 2-a oara !!! In ultima poza e el.

 

Cainele nu a avut acelasi noroc, l-a luat o Octavia care a evitat Matizul. Probabil asta trebuia sa faca si el, sa intre direct in caine. Circula cu aprox 110 km/h.

 

Inca sunt in stare de soc @-) . Voi ati mai auzit de asa ceva?

 

Alinake.

Share this post


Link to post

A avut noroc nu cu caru' ci cu tiru'! D-asta zic eu, pe autostrada, daca iese ceva in fata, direct prin el sa treceti, nu incercati manevre de eschivare!

Share this post


Link to post

Oricum, dupa 6 tumbe, io zic ca Matizu ala se tine excelent!

 

Vorba lu' Claz... "astea galbene au fost mai bune".

Share this post


Link to post

Clar, asta cu Matizurile galbene, dar mai ales treaba cu cainii ce se ivesc in fata masinii, cred ca o stim cam toti... Nu trebuiesc ocoliti, ci doar frana cat se poate, daca nu se poate nici asa, atunci lovit, altfel il lasi pe el in viata si te sacrifici tu. Daca vor intra vaci pe A1 va fi rupere...

Share this post


Link to post

Super ca a scapat!!! A avut noroc.

Cu siguranta purta centura (aviz amatorilor) altfel cred ca ar fi zburat din masina. Oricum, e clar, trebuia sa ia cainele, dar cred ca a invatat lectia prea bine acum.

Share this post


Link to post

Chiar ca s-a nascut a doua oara. Oricum, la atatea rostogoliri nu avea nici o sansa fara centura ...

 

De acord cu "acordarea prioritatii la caini". Mai bine il faci salam si indoi/spargi etc. ceva la masina decat sa risti sa mori cu zile din cauza unui caine.

 

Saptamana trecuta mi-am schimbat spoilerul fata + proiector in urma unei "pupaturi" cu un caine la cca 90 km/h. Pentru a-l evita ... ori franam mai tare si intra ala din spate in mine ... ori ma suiam pe bordura ... deci ... mai bine cainele decat eu.

 

In August 2005, tot pe A2, tot in jur de km 40 (tocmai se terminase bucata betonata), in jur de 11 noaptea, am luat un caine cu 140 km/h.

Numai ca asta fusese lovit de tir-ul pe care-l depaseam ... si mi l-a aruncat direct sub rotile de pe dreapta. Am simtit de parca am urcat si am coborat de pe o bordura. Urmari 0 (zero) ... am fost a doua zi in service si chiar nu patisem nimic. Daca ar fi incercat sa-l evit ... hmmm ... probabil nu mai eram pe aici ... Eram pe banda 2 ... intre camion si balustrade. Sansele de a evita si cainele si cele doua "obstacole" erau nule!

Share this post


Link to post

2 tiruri azi dimineata , probabil cel din spate (in foto) avea un sofer adormit s-au ciocnit pe A2 km~16

Cabina celui din spate varza, in spatele lui a intrat si o solenta care e la fel de distrusa.

Victime soferul tirului din spate si al solentei + pasagera dar numai contuzii.

 

Primul tir mergea incet, avea un container pe semiremorca, iar al 2-lea l-a impins si s-a oprit in glisiera pe mijloc. cabina celui din spate aproape a sarit.

post-3827-1173813933_thumb.jpg

post-3827-1173813978_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Bai, nene, mare noroc a avut omul cu Matizul!!! Centura inca ramane sfanta, orice masina ai avea. Insa 6 tumbe? SI omul intreg, iesit pe picioarele lui din masina?! Asta demonstreaza inca o data ca Matizul este inca o masina sigura. Pe bune, masina chiar s-a comportat bine!

Share this post


Link to post

Luciane, nu e vorba de nicio masina care s-a comportat bine! La faze din astea e strict job-ul lui Dumnezeu cel sfant :osanale:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...