Jump to content
Sign in to follow this  
tolin

Caposii Forumului

Recommended Posts

"Rog stimatii moderatori sa deschida un topic cu cei mai incapatinati si caposi membri ai forumului. Cu o rugaminte: eu in capul listei. "

 

#1 - Adi Iacob

#2 - rzvpopa

 

....

#0 - e dat deja (sunt curios daca ghiceste)

Share this post


Link to post

4. Shenck :D

Share this post


Link to post
Şi poate primesc şi eu locul 2 în lista "căpoşilor forumului", dacă tot s-a deschis sezonul.
/.../

#1 - Adi Iacob

#2 - rzvpopa

/.../

Săr-na! Music by request!

 

An the (my) winner is...

Pina atunci asteptam primul client cu carte service in care se mentioneaza : inlocuire supape.

Share this post


Link to post
... An the (my) winner is...

Pacat, ai fost [ ] (atat de) aproape.

Share this post


Link to post

Multumesc pentru locul 1 cu coronita. Dar, daca va vrea cineva sa ma detroneze, va asigur ca voi riposta puternic :D

Share this post


Link to post

Competiţia capătă valenţe noi.

Intrat în cursă ceva mai târziu, vine tare din urmă Puchi.

Care insistă să scrie cu piciorul. Stângul. Care, şi el, pare a fi pus în ghips.

Şi asta în ciuda eforturilor tot mai multor forumişti. Publice şi private.

Pentru "perseverenţa cu care insistă" să ne zgârie retina şi bunul simţ tehnic şi lingvistic, precum şi pentru "mulţumirile" pline de "reverenţă" adresate unor membri ai forumului pe privat, propun regândirea poziţiilor din top.

Rog ca între mine şi el să existe cel puţin 1.000.000 de poziţii (ocupate sau nu).

 

LE: sper să nu cereţi exemple... că altă treabă de făcut chiar am.

Edited by rm.popa

Share this post


Link to post

Hai sa fim seriosi .Eu unul nu caut greselile gramaticale ca unii dintre voi (tommy ,rmpopa ).Aici este un forum auto ,nu forum cu lectii lingvistice .

Aviz marilor maestrii in ale scrisului .Corectativa pe voi (vedetiva barna din ochii fiecaruia si dupa aceea paiul din ochii nostri ). X(

 

P.S rm popa !I-a vezi aici ce iti mai scrie un alt forumist> @tudor popescu: Te rugam calmeaza-te, ordoneaza-ti gandurile si incearca sa eviti declaratii care ulterior si tu s-ar putea sa le consideri mârlăneşti.

Edited by puchi

Share this post


Link to post

@wallaby ? Nu intra aici? :)

Share this post


Link to post

Hai sa fim seriosi .Eu unul nu caut greselile gramaticale ca unii dintre voi (tommy ,rmpopa ).Aici este un forum auto ,nu forum cu lectii lingvistice .

Aviz marilor maestrii in ale scrisului .Corectativa pe voi (vedetiva barna din ochii fiecaruia si dupa aceea paiul din ochii nostri ).

 

Hapciu...gura pacatosului,adevar graieste

Share this post


Link to post

Eu ştiu altă variantă, în care "păcătosului" e înlocuit cu altceva... whatever.

 

Apropo... ce e aia "corectaţivă"? dar "vedeţivă"?

Share this post


Link to post

Că tot e intitulat topicul "Căpoşii Forumului", iţi comunic faptul că România, Anglia, America, se scriu folosind majusculă :)

Trăim în România şi unii ne corectează tot timpul...

Share this post


Link to post
@tudor popescu: Te rugam calmeaza-te, ordoneaza-ti gandurile si incearca sa eviti declaratii care ulterior si tu s-ar putea sa le consideri mârlăneşti.

Nu vad care este problema. La nervi omul a facut unele afirmatii care nu intra sub incidenta bunului simt si respectului fata de altii (chiar daca altii sunt defapt altele, niste ,,muieri care trebuie sa stea la cratita si nici macar"). :|

Share this post


Link to post

Puchi:

1. Până acum nu m-am legat de greşelile tale gramaticale frecvente şi penibile;

2. Te-am apreciat ca încăpăţânat (căpos) în primul rând datorită faptului că refuzi să plasezi semnele de punctuaţie şi spaţiile în mod corect, deşi ştii cum se plasează corect şi ţi-au spus şi alţii; dar te doare în cur şi o faci ostentativ;

3. Acum să mă iau şi de greşelile gramaticale (aşa... bonus): faptul că nu prea ai dat pe la şcoală şi/ sau nu prea ţi-a plăcut cartea e şpaga ta; ai făcut atunci o alegere cu care acum trebuie să trăieşti; sunt convins că atunci nu bănuiai că o să ajungi să "stai de vorbă" şi în scris şi ai zis că n-ai nevoie să înveţi să scrii; ete că te-a ajuns decizia de la vremea respectivă. Oricum, nu e târziu să mai faci ceva - sunt oameni care la 80 de ani se apucă de învăţat limbi străine, nu văd de ce tu n-ai putea continua ceva abandonat cu ceva vreme în urmă...

4. Raportul pai/ bârnă între noi doi cred că e puţin pe dos decât vrei tu să laşi impresia - n-aş fi vrut să ajung la comparaţii de genul ăsta (nu mă interesează aşa ceva), dar dacă insişti...

5. La capitolul citate/ link-uri stai cel puţin la fel de prost ca la ortografie/ gramatică. Se pare că ai o problemă de atitudine serioasă, deoarece refuzi sistematic ajutorul celor care ţi-l oferă şi te simţi jingnit. Omule, chestiile astea se cheamă "complexe" şi se tratează.

6. Nu ştiu ce mi-a scris Tudor Popescu, că habar n-am unde a scris asta, că ţie nu prea îţi ies link-urile. Mai încearcă, m-ai făcut curios.

7. Principiul "Aici este un forum auto ,nu forum cu lectii lingvistice" e o mare porcărie. Dacă şi Carrefour-ul, să zicem, ar aplica principiul "Aici este un magazin, nu..." şi ţi-ar trage nişte etichete "a la Puchi" ne-am lua cu toţii cu mâinile de cap. Deci principiul este "Suntem în România, scriem româneşte". Şi mai e un principiu pe care îmi pare rău că acest forum nu-l aplică: "Nu ştii - te învăţ; nu poţi - te ajut; nu vrei - te oblig."

8. Sunt calm şi cu gândurile foarte în ordine. Şi, până acum, n-am fost nici o secundă mârlan cu tine. O să fiu acum, făcând public fără acordul tău un citat dintr-un mesaj pe care mi l-ai trimis pe mesageria privată:

Auzi, bai smechere .Toti Bucurestenii va credeti mari si tari . [...]

In speranta ca poate te vei mai domolii inchei prin a te b...a in m..a.

 

Ca un corolar (sper să ştii ce e ăla), pot să afirm că, dincolo de problemele de gramatică (într-adevăr, nimeni nu s-a născut învăţat - nici eu - dar unii fac eforturi) eşti, pe acest forum, un foarte mare CĂPOS. Motivele le-am expus deja.

Share this post


Link to post
@tudor popescu: Te rugam calmeaza-te, ordoneaza-ti gandurile si incearca sa eviti declaratii care ulterior si tu s-ar putea sa le consideri mârlăneşti.

 

Asta era replica in totalitate. Dupa cum se vede n-a nimerit deloc :) E la "Accidente...

Share this post


Link to post
7. Principiul "Aici este un forum auto ,nu forum cu lectii lingvistice" e o mare porcărie.

 

De acord; o mica adaugire: cei mai dusi pe la scoala sunt agresati de greselile de gramatica! Mistocareala care e varsata in capul bietilor agramati este de fapt un raspuns la aceasta agresiune. Asa ca Puchi, nu te mai smiorcai, ia aminte la proverbul "incetul cu incetul se face otetul" si pune mana pe o carte de gramatica. In fiecare zi daca ai deslusi cate un singur mister din cetoasa gramatica, in doar cateva saptamani, comentariile tale ar fi ceva mai frecventabile.

Share this post


Link to post

Mda, se făcu lumină. Puchi, eşti mai varză decât credeam:

"@tudor popescu: Te rugam calmeaza-te, ordoneaza-ti gandurile si incearca sa eviti declaratii care ulterior si tu s-ar putea sa le consideri mârlăneşti." se citeşte: "pentru (at) tudor popescu: Te rugăm...." Iar mesajul e de la andreib.

Deci e vorba de un mesaj de la andreib pentru tudor popescu. Eu pe unde sunt în povestea asta? Îţi spun eu unde: între ei, cu un post intercalat.

Felicitări! Candidezi şi pentru titlul de "ameţitul zilei"! :)

Edited by rm.popa

Share this post


Link to post

Si in PM-uri stimabilul @puchi are acelasi stil debordant si amabil, acelasi mod de exprimare curat, coerent si decent.

 

Nu ca ar conta @puchi, dar ne spui si noua cate clase ai reusit sa termini? Notele nu ne intereseaza.

 

Dar daca tot ai treaba cu mama, nu vrei sa-l cunosti si pe tata?

 

M-ai bine ,ti-ai vedea lungul nasului .Te crezi perfect?.Lingvistule!! :P

 

Lectii s-ai dai lui M__a! :tongue:

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Si in profil cica are 45 de ani :) . Daca asa se comporta un om de 45 de ani, prefer sa nu ajung niciodata la varsta asta.

Share this post


Link to post

Nu-l incurajez pe colegul de la Brasov, dar topicul asta se transforma intr-unul de atac la persoana. Propun sa ingropati securea, si topicul. Daca omul are capacitatea de a invata ceva din asta, o va face.

Share this post


Link to post

Topicul, defapt concursul, a fost deschis la cererea celor care vor sa castige acest titlu. Faptul ca mai sunt si unii care participa involuntar a creat aceasta concurenta.

Share this post


Link to post

Si eu sunt de acord :D ,ma mir cum de nu sunt si eu in top :D ,eu recunosc ca mai sar peste semnele de punctuatie,dar din graba,insa cred eu ca nu este o crima,pun pariu ca daca imi scrie cineva fara semne de punctuatie tot inteleg;in fine nu incurajez,dar nici nu acuz.

Share this post


Link to post
... D,ma mir cum de nu sunt si eu in top :D . ...

Tema concursului este alta, desi, te incapatanezi sa nu intelegi. Agramatismele se evidentiaza la Gazeta.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...