Jump to content
Sign in to follow this  
BlueBear

Probleme cu ştergătoarele

Recommended Posts

Cu cheia in contact sau fara? Verifica comutatorul cu maneta si releul temp.

Edited by cris06

Share this post


Link to post

merci pt raspuns! era de la maneta... se topisera contactele si faceau scurt!

Share this post


Link to post

salutare la toti cei de pe aici...am si eu o prb cu stergatoarele de parbriz...cel din stg de la pasager...are un joc din axul principal....cum pot ajunge sa strang piulita ori ce e pe acolo....trebuie sa desfac ceva de pe afara ori de sub bord..va multumesc pentru raspunsuri

 

Salut,

Și eu am același joc la brațul din dreapta de la pasager, are o bucșa acolo care nu se poate repara decât prin înlocuirea ansamblului metalic care face mișcarea eliptică de sub grila de aerisire de lângă partbriz. Momentan l-am fentat o perioadă prin îndoirea brațului ștergătorului din dreapta ca să apese mai tare pe partbriz.

 

Share this post


Link to post

A demontat cineva axul stergatorului? Daca are 7mm se ia o bucsa de bronz de la biela schimbator viteza Dacia, se largeste gaura ansamblului cat sa intre bucsa si se baga fortat bucsa in ansamblu. Pont furat de pe Daciaclub.http://www.daciaclub.ro/Eliminare-joc-ax-stergatoare-t219961.html Poate ajuta ideea :) Daca nu cautati bucsa de diametrul axului .

Share this post


Link to post

Salut,

am o problema pe care nu am mai gasit-o in acest topic, dar sa va povestesc: in momentul in care foloseam stergatoarele se auzea un sunet din zona motorasului pentru stergatoare, cu timpul sunetul s-a amplificat si recent motorasul a cedat. Am verificat siguranta si este ok, am schimbat releul (nou), am schimbat maneta stergatoare (noua), am schimbat motorasul (nou), problema este ca imi functioneaza doar pe treapta 2 si in momentul in care comut se opresc in diferite pozitii. Am fost la ''electrician'' dar dupa 2 ore (se termina programul) nu a constatat mai numic adica citez ''e posibil sa fie un fir intrerupt trebuie sa o lasi o zi-doua sa verific instalatia'' nu va mai zic de costul pentru manopera. Daca aveti idei sunt receptiv. Multam anticipat.

Share this post


Link to post

Masina e dotata cu potentiometru pt. reglajul temporizarii? Releul e cel original, adica cod 94788146, gri?

Share this post


Link to post

Salut ! Am si eu o problema cu stergatoarele: imi merg pe orice trapta cu aceeasi viteza, adica foarte lent . Sa fie de vina motorasul sau altceva ? Va rog ajutati-ma cu un sfat, ceva. Multumesc mult.

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Salut! am un cielo din 95 si am o problema la stergatoare..brusc nu au mai vrut sa mai mearga.am verificat siguranta si este buna..am verificat releul de temporizare si e bun..dar in continuare nu functioneaza..mentionez faptul ca undeva intre panoul de sigurante si bord se aude un sunet ciudat ..gen scurtcircuit...sunetul se amplifica la viraje...asa se auzea cand foloseam stergatoarele..acum ca nu mai functioneaza sunetul persista..din ce poate fi?poate sa ma ajute cineva?

Share this post


Link to post

Verifica daca vine curent la releu, la siguranță, sa vezi cam unde pe traseu e problema

Share this post


Link to post

Salut

Am avut o problema cu motorsalu de la stergatoare la un Espero din 98, se auzea un zgomot foarte urat de la motoras, am facut rost de un alt motoras dar acesta nu are temporizator, as vrea sa ma ajutati sa stiu daca as putea sa il montez pe acesta si cum ar trebui sa leg firele la motoras, dar inainte sa il montez, as dori sa il verific sa nu muncesc degeaba, ce sursa am nevoie 12 V si cati A? si cum trebuie legate firele? Multumesc

Atasez poze cu mufa si motorasul

http://img6.uploadhouse.com/fileuploads/21389/213893461cfea7a0aef44daa17d438978c078132.jpg

http://img4.uploadhouse.com/fileuploads/21389/21389344d91decfecb153ec3a0d963123548d157.jpg

Share this post


Link to post

De vina e releul de temporizare, aflat in spatele tabloului de sigurante, sus.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Eu cand pun frana se pune frana si la stergatoare. A mai patit asa ceva cineva? In rest stergatoarele functioneaza perfect. :) )

Edited by koss_x_treeme

Share this post


Link to post

Posted 02 October 2015 - 11:31 (DinescuAlexmarius.91)

Am o problema cu stergatoarele, nu- mi mai merge pozitia de intermitent si nici cand vreau sa spal parbrizul, in rest merg in conditii normale.

Posted 03 October 2015 - 08:23 (cris06)

De vina e releul de temporizare, aflat in spatele tabloului de sigurante, sus.

Posted 11 February 2015 - 10:08 (cris06)

Masina e dotata cu potentiometru pt. reglajul temporizarii? Releul e cel original, adica cod 94788146, gri?

 

 

Intrebare: despre acest releu este vorba cu acest cod? pentru ca am si eu problema descrisa mai sus. Multumesc!

 

 

 

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...