Jump to content
Sign in to follow this  
zalmoxis

Sustinere Existenta Forum

Recommended Posts

Din tot ce s-a spus pana cum pe "parte tehnica", mi se pare ca problema principala este mai mult... psihologica si anume aceea legata de a nu fi aproape de server (in cazul colocarii). Desigur, cat de... fiziologica este, stie probabil numai VAXXi (cat de mult e nevoie sa "butonezi" la server). Acceptanta de "downtime" din partea membrilor este cu siguranta un criteriu important si sunt convins ca toleranta in aceasta privinta este mica. Deci daca VAXXi sustine (macar prin tacere in ultima vreme) solutia "home sweet home", atunci asta e!

Share this post


Link to post

...

Oricum un server home are downtime mult mai mare decat unul colocat undeva profesionist, si apoi este remote-ul, eu am avut server acasa cu banda garantata si am avut multe dureri de cap acum cand am cumparat spatiu pe server, chiar numai am batai de cap, pot sa plec in concediu fara stresul cu "ce o fi cat timp sunt eu plecat" sau si solutia de inchiriat server sau server virtual este tot mai buna si mai viabila, costurile home sunt foarte mari si banda garantata costa foarte mult, si nu este folosita foarte mult, intradevar forumul consuma multe resurse ale serverului, oricum solutia oferita de baiatul de mai sus este super,

Edited by tolin
Citare inutila a postului anterior si offtopic, in continuare

Share this post


Link to post

Buna ziua.In mod normal nu ar trebui sa postez pentru ca sunt membru nou si nici macar nu am masina Daewoo sau Chevrolet(sper ca luna viitoare voi avea).Am citit cu atentie tot topicul si am observat cu parere de rau ca desi s-au oferit de catre diferiti useri cel putin 10 solutii la problema acestui forum nici unul dintre membrii fondatori nu a reactionat.De fapt a reactionat dar negativ:"nu e ceea ce vrem noi" , "voi nu stiti cum e" , "ne trebuie neaparat traficul garantat" samd.Dupa cum spunea un user pe la inceputul topicului treaba cu contributiile benevole nu va rezista, si deja se vede acest lucru. Asa ca sfatul meu este sa nu va cramponati in "banda garantata de 2mbs" si sa luati in considerare ofertele primite in topic care, chiar daca nu ofera aceleasi avantaje si/sau trafic garantat ca acum, sunt mult mai ieftine, si sincer cred ca e mai bine sa avem un forum care "merge" mai greu decat sa nu avem nici un forum.

Daca cumva am jignit pe cineva cu acest post imi cer mii de scuze, nu am intentionat asa ceva.Sunt sigur ca voi toti sunteti niste oameni super si se vede acest lucru oriunde ai intra pe forum si orice informatie ai cauta aici.

Cu respect, Andrei

Edited by tolin
offtopic

Share this post


Link to post

Pentru a elimina down time`ul se poate face un bkp la forum si hostat in alta parte. Daca se hotaraste cineva pentru bkp eu as putea pune la dispozitie hostarea gratuita.

Edited by tolin
offtopic

Share this post


Link to post
... desi s-au oferit de catre diferiti useri cel putin 10 solutii la problema acestui forum nici unul dintre membrii fondatori nu a reactionat...

Faptul ca sunt membru fondator nu ma face mai priceput decat adminii, cel putin in acest domeniu. Respectivii au fost alesi admini tocmai pt ca au aratat ca se pricep si avem incredere in ei ca fac ceea ce e mai bine pt forum.

Share this post


Link to post

De curiozitate... (şi să nu-mi ziceţi "curiozitatea a omorât pisica"):

Ad-urile de la Google produc rezultate financiare satisfăcătoare pentru nevoile forumului?

Share this post


Link to post

Nu. Rezultatele sunt foarte slabe si, in plus, variaza procentual foarte mult. Nu poti sa sustii nimic pe baza lor, dar nici nu cred ca incearca cineva asa ceva.

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...