Jump to content
Sign in to follow this  
zalmoxis

Sustinere Existenta Forum

Recommended Posts

Daca urmatoarea factura vine cumulata tot pe 2 luni, nu vor fi bani s-o achitam. Asa ca hai baietei si fetite sa ne mai scormonim nitel prin buzunare. Stiu ca e perioada concediilor, a nuntilor, a taberelor, a aparatelor de aer conditionat, dar si de forum avem nevoie.

Share this post


Link to post
Daca urmatoarea factura vine cumulata tot pe 2 luni, nu vor fi bani s-o achitam. Asa ca hai baietei si fetite sa ne mai scormonim nitel prin buzunare. Stiu ca e perioada concediilor, a nuntilor, a taberelor, a aparatelor de aer conditionat, dar si de forum avem nevoie.

 

 

buna,

 

spune-mi, pls, cum pot sa ajut. am vazut anuntul dar nu am timp sa trec prin toate posturile sa vad detaliile.

 

merci,

viv

Share this post


Link to post

Bai nene veniti cu serverul ( serverele ) la mine. Nu va iau nimic pe colocare. trebuie sa fie in carcasa 2U ( asta e treaba voastra ) . Uptime garantat in NOC Evolva 99,99 %. Daca nu aveti carcasa 2U discutam.

Iar pentru banda externa facem de asa natura incat sa fie CELE MAI MICI DIN TARA. ... de genul ... 3-4 Mb extern la 200 euro / luna ( include 100 Mb metropolitan cu peering cu RDS, UPC, Romtelecom samd )

 

NU e reclama, nu ma intereseaza banii sau ceva, e doar o suma minima care tre sa existe !

 

 

LE : hai ca mi s-a inmuiat inima. Facem 4 Mb garantat extern cu 0 ( zero ) taxe lunare. Daca vreti mai mult discutam un fff mic pret... nu va chem la rau !

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

O reclama doua sunt bine venite. plus de asta, de ce trebuia sa fie contractul pe firma? Daca nu era pe firma erau cu totul alte preturi. A contactat vreodata cineva UPC? o reducere, sponsorizare de la ei?

Share this post


Link to post

Va rugam sa cititi tot topicul si veti avea raspuns la toate intrebarile. Sunt probleme discutate si paradiscutate.

Share this post


Link to post

Exista multe oferte care ar putea merita incercate dar care ar putea prezenta si riscuri.

 

Desi nu vedeti asta pe forum, sunt oameni care se zbat sa faca ceva pentru forum, inca. Spun "inca", pentru ca sunt si multe rahaturi pe care acesti oameni nu trebuie sa le puna la inima si multi "prieteni" care nu fac decat sa puna bete in roti.

 

In schimb, se vad oferte ce par "bestiale" si pe care le refuzam si suntem blamati pentru asta. De exemplu, Cumnate, nu avem bani de server. Si chiar daca am avea, lipsa comoditatii si sigurantei de avea acces fizic la server tot timpul si fara un drum Ploiesti - Bucuresti ne-ar pune probleme. In fine, daca nu se va putea si nu se va putea, poate se va recurge si la asemenea posibilitati.

 

O chestie urata este ca unii oameni nu stiu deloc sa dea, ci doar se gandesc cum pot sa ia. Nu au nici cea mai mica intentie sa ajute o comunitate, le este indeajuns ca ei se simt bine si comfortabil. Astfel de oameni, membri ai acestui forum, mai vechi sau mai noi, ne impiedica sa rezolvam problemele pe care le avem din punct de vedere financiar si, chiar mai mult de atat, sa avem relatii mai stranse cu serviceurile si dealerii auto. Daca am avea acest lucru, ar beneficia toti membrii forumului si nu numai. Daca nu le avem, beneficiaza ei, cu varf si indesat. Frumos, nu? Asta e viata.

Share this post


Link to post

Ce spui tu aici e destul de ciudat! Daca te referi la "behind the scenes", ma rog, e treaba "voastra". Daca insa te referi la domeniul "public" atunci ar trebui sa lasi diplomatia de-o parte si sa ne spui si noua despre ce e vorba. Nu de alta, dar "comunitatea" suntem "noi".

In ceea ce ma priveste, dincolo de o "cotizatie procentuala" rezultata din "d-ale mele" pe forum, nu voi participa la balmajeala asta "democrata", pentru ca nu cred in asa ceva (am impresia ca am mai spus-o). Cand veti realiza ca lucrurile care nu se schimba mor, mai discutam :(

Share this post


Link to post

Exercitiu de logica.

Postul meu este aici, da? Deci se refera la domeniul public (sau oricum ai vrea tu sa numesti acest domeniu).

Ma stii, nu sunt foarte diplomat. Daca atat am putut sa scriu, inseamna ca atat pot sa scriu. Nu e vorba de diplomatie, e vorba de a face rau unor nevinovati. Nu incerca sa intelegi postul, numai "baietii destepti" il inteleg si... in fine, nu am voie sa (ii) injur in halul in care as dori sa o fac.

Share this post


Link to post
Exista multe oferte care ar putea merita incercate dar care ar putea prezenta si riscuri.

 

Desi nu vedeti asta pe forum, sunt oameni care se zbat sa faca ceva pentru forum, inca. Spun "inca", pentru ca sunt si multe rahaturi pe care acesti oameni nu trebuie sa le puna la inima si multi "prieteni" care nu fac decat sa puna bete in roti.

 

In schimb, se vad oferte ce par "bestiale" si pe care le refuzam si suntem blamati pentru asta. De exemplu, Cumnate, nu avem bani de server. Si chiar daca am avea, lipsa comoditatii si sigurantei de avea acces fizic la server tot timpul si fara un drum Ploiesti - Bucuresti ne-ar pune probleme. In fine, daca nu se va putea si nu se va putea, poate se va recurge si la asemenea posibilitati.

 

O chestie urata este ca unii oameni nu stiu deloc sa dea, ci doar se gandesc cum pot sa ia. Nu au nici cea mai mica intentie sa ajute o comunitate, le este indeajuns ca ei se simt bine si comfortabil. Astfel de oameni, membri ai acestui forum, mai vechi sau mai noi, ne impiedica sa rezolvam problemele pe care le avem din punct de vedere financiar si, chiar mai mult de atat, sa avem relatii mai stranse cu serviceurile si dealerii auto. Daca am avea acest lucru, ar beneficia toti membrii forumului si nu numai. Daca nu le avem, beneficiaza ei, cu varf si indesat. Frumos, nu? Asta e viata.

 

 

Din ce spui tu rezulta asa (idele care mi s-au parut mie ca sunt principale):

1) exista multe oferte - toate au riscuri;

2) exista multi "prieteni" care baga bete-n roti;

3) unii oamenii nu stiu sa dea ci doar sa ia;

4) exista membri care ne impiedica sa avem relatii mai steranse cu industria auto...

 

1) daca exista multe oferte de ce nu se poate alehge pana la urma una care sa constituie raul cel mai mic!?!...adica in lipsa de alte solutii gasesc ca este total ilogic sa ne cramponam de unicitatea unei singure solutii..Una peste alta cam TOATE solutiile au si elementul risc ca ingredient inclusiv solutia adoptat6a cu ceva vrem,e in urma cu stransul de bani care iata incepe sa nu mai dea roade;

 

2) aici ar trebui sa fii mai explicit cum zicea si AB-ul..daca faci public ceva faci pana la capat, dai lista cu cine si ce au facut, caci asa nu faci nimic bun ..doar dai nastere la semne de intrebare si neincredere;

 

3) asta e realitatea zilei de azi ce vrei nu l-au citit toti pe Steinhardt...

 

4) iar ne-ai bagat in ceata cu informatii superficiale...Zi-ne si noua ce si cum, nu ne lasa sa stam sa ne banuim unii pe altii!....

Share this post


Link to post

Am citit printre randuri problema si in mare cam stiu despre ce este vorba, iar acum urmeaza intrebarea mea pentru conducerea acestei comunitati: De ce nu ne organizam intr-o forma juridica(exista o multime de posibilitati) indiferent care ar fi ea?!? Astfel probleme s-ar putea rezolva oarecum mai usor cel putin legata de parte financiara si de hostingul forumului. La urma urmei am putea trece asa cum a si precizat cineva la un anumit momendat la forma de membru platit, doar in fond si la urma urmei suntem un club auto. Cat despre solutii daca am sta sa tocmim o lista de posibilitati REALE de finantare cu siguranta am putea umple cateva pagini serioase tot ce ne trebuie este vointa.

 

In principiu cam asta am avut eu de zis legat de aceasta problema.

Share this post


Link to post
... De ce nu ne organizam intr-o forma juridica(exista o multime de posibilitati) indiferent care ar fi ea?!? ...

Ca sa nu ne dezmenbram in lupta pe functii !

Share this post


Link to post

Esti constient ca asa fara nici o forma juridica foarte mult nu vom mai rezista! Am incercat sa caut niste sponsorizari ceva si raspunsul a fost ceva de genu : "Dar sub ce forma sunteti organizati? Pentru vorbe goale nu pot da sponsorizari!"

Am avut o discutie cu un prieten care se ocupa de hostinguri ca sa vad daca reusesc sa postam gratuit forumul la el, insa a ramas in stadiu de proiect

Share this post


Link to post

Eu sunt inconstient, dar nu-i vorba de mine aici, doar despre cei/cel care reprezinta proprietarii/proprietarul.

Share this post


Link to post

Ok am formulat gresit.Scuze. Despre ei este vorba! Printr-o asociatie non-profit (in cazul in care sunt asa filantropi pt ca sa fim seriosi sunt f putin oameni care mai fac ceva din pura pasiune si din placere pentru ceva sau cine) ar rezolva majoritatea problemelor si este si din cate stiu eu cea mai simpla si ieftina forma de organizare.

Share this post


Link to post

Subiect discutat si para-discutat. Te ocupi tu de organizare?

Am vazut cat timp s trecut si cati nervi au fost consumati pana cand Club Opel Romania s-a constituit in Asociatie. Esentialul e ca s-a reusit, dar nu sunt constienta exact care a fost pretul.

Share this post


Link to post

Acestea sunt simple detalii ceea ce este cel mai important e sa existe dorinta la nivel inalt pt a intra in legalitate si mai departe prefer sa nu mai comentez as mai avea de zis cate ceva insa prefer sa nu... pentru a nu creea discutii aiure

Edited by elprypas

Share this post


Link to post

Solutia aleasa de voi server home cu banda garantata, este cea mai proasta soluit, o colocare de server costa mult mai putin si nici asa ceva nu cred ca este necesar la traficul generat de acest forum si resursele consumate de el

 

Cea mai buna solutie este cumpararea de hosting, si cu 10 E/luna aveti mai mult decat este necesar, resurse pe server, spatiu de stocare si banda.

 

Apropo ce trafic are forumul lunar (GB)? Cati utilizatori unici zilnic? Eu am gazduit un forum la care estimez un trafic cam cu acesta cu 2 E/luna

Share this post


Link to post

Ce dimensiune trebuie hostata ? Cati GB ?

Share this post


Link to post

10 GB spatiu, si aproximativ 50 GB trafic lunar.

Share this post


Link to post
10 GB spatiu, si aproximativ 50 GB trafic lunar.

 

Mi se pare foarte mult acest 10 GB, tu probabil ai nevoie de acest spatiu si pentru altceva, pentru stocare diverse, dar pentru stocare fisiere se pot folosi hostinguri gratuite, pana la urma obiectivul este mentinerea forumului in picioare, si nu stocarea de fisiere sau adrese de email multe cu capacitate de stocare mare, un server pentru stocare fisiere si email poate fi tinut si pe un server acasa pe un abonament rezidential, si nu arunci sute de $ pe conexiune. Eu zic ca un abonament de genul celui de 7E de la http://www.megahost.ro/ in care ai spatiu 1GB, trafic nelimitat, hosting in UK, si email, conturi ftp, sql, subdomeniii tot nelimitat, este mai mult decat necesar pentru hostingul acestui forum

Share this post


Link to post

Nu-i "stocare diverse", ci fisierele atasate forumului (poze, documente, etc). Cat despre hosting in UK, si alte oferte de-astea ... chiar s-a mai discutat, crede-ma.

Share this post


Link to post

Nu se pune problema chiar asa, mai acum vreo sapt am oferit o varianta cu hostingul gratuit dar cineva mi-a zis ca asa ceva nu se va putea niciodata si de atunci nu am mai insistat!

Share this post


Link to post

OK, ... hm, acum aveti/avem un server probabil nerackabil, in carcasa standard de calculator, nu ?

Daca vreti ( e ultima interventie de genul asta ca sa nu para reclama ) dati-mi un semn si avem 2 variante :

 

1. aduceti serverul asa cum este el si il colocam in NOC IPS ( stiti care ) = uptime 99.99 % influentabil doar de calitatea fizca a serverului / banda garantata extern = 5 Mbps / banda metro = 1 Gbps / pret = 0

2. Va punem la dispozitie un server rackabil 2U pe care bagati situl-forumul / uptime 99.99 %/ / 5 Mb extern / 1 Gb metro + 1 reclama tip baner ( mica ) in top page. Cost = 0

 

Salutari !

Share this post


Link to post

Mi se pare o solutie extraodinara, si cred ca majoritatea benzii este folosita pentru trafic metro, ca majoritatea utilizatorilor sunt din Bucuresti si o alta mare parte din provincie, si un procent mic din strainatate.

Eu zic ca mai mult de atat nu puteti cere

Edited by Wolfman
Citare integrala a mesajului anterior.

Share this post


Link to post

Ca si solutie este buna cea ce va ofera baitii, ca alternativa:

www.vasthosting.net, am 4 siteuri hostate la ei pe un "Baby Plan" asta inseamna 10$peluna, merge bine ,

Banda 1000Gb si spatiu pe server 100Gb, cpanel etc...

Eu zic ca romanii sunt super nesimtiti in general de cer preturle care le cer pe hosting sau colocare la noi (nu ma refer la baiatul de mai sus, e chiar super ok oferta lui avand in vedere ce e pe piata)

Ca sa va faceti idee cum merge eu am hostat www.miniclip.md acolo, site de jocuri la un trafic de 500-700 de oameni pe zi, se fac cam 80Gb traffic pe luna, dee sunt jocuri nu pagini de forum, insa ideea e ca merge bine si e chiar mult mai mult decat aveti voi nevoie, fara sa va mai bateti capul cu serverul vostru, stiu asta din propria experienta, deoaree ma am un server in romanika colocat undeva...

 

bafta!

Edited by tolin
postare offtopic

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...