Jump to content
Sign in to follow this  
zalmoxis

Sustinere Existenta Forum

Recommended Posts

Pai aici ar trebui sa zica VAXXi cat e incarcarea pe banda.

Mie mi se pare ca e un pic mai slow decat inainte.

 

Ti-au strans tie teava de net baietii la care esti tu abonat =))

 

 

L.E. Si normal sa ti se para ca merge incet cand tu mergi cu 190km/h :D

Edited by uskt2005

Share this post


Link to post

Acum merge bine dar are momente in care se misca mai greu si vad ca nu e din hardware-ul serverului dupa indicatiile din josul paginii.

PS: Sunt la serviciu si aici avem o banda peste cea a serverului. ;)

Share this post


Link to post

La mini e mai bini. SI in ct (furniseur gmbnet) si in buci (clicknet).

Share this post


Link to post

Si la mine e ok. RDS.

Share this post


Link to post

O idee de "ieftinit" putin accesul server-ului la net.

 

Din cate imi aduc aminte, cei de la RDS au, pentru persoane juridice ... nu stiu cum e la fizici, niste abonamente de genul: Y Mbps shared dar X Mbps/Kbps (dupa caz) garantat. Cu X = Y/8 (sau mai mullt ... sau mai putin ... nu-mi aduc aminte).

Am avut o discutie cu ei acum cca. un an si una din varintele de conectare era ceva de genul: 2 Mbps shared cu 384 (sau 192) kbps garantat la 85$ + TVA.

Din ce mi-a spus reprezentatul lor de vanzari cu care am vorbit astfel de abonamente nu sunt in grila. Se "fac" in urma nevoilor utilizatorului.

 

Daca ar exista ceva de genul: 4 Mbps shared cu 1 Mbps garantat ... nu ar fi suficient?? ... zic si eu ... nu dau tare :) Si probabil ca tot va merge cu 2 Mbps in cele mai "negre" momente.

Eu am acasa 3 Mbps fara nici un fel de garantare ... si nu-mi aduc aminte sa fi coborat vreodata la mai putin de 1,5 Mbps. In general merge cu 3 Mbps.

 

PS Pentru ca multe astfel de idei au primit raspunsul "ne trebuie garantat ... nu stii tu ..." ... tin sa precizez ca stiu diferenta dintre canal garantat si share-uit ... am lucrat vreo 5 ani pentru diversi ISP in perioada de pionierat (adica un oras pe 128 kbps ... ascultat retete de cozonaci in difuzoarele modemurilor de linie inchiriata etc. :) >- ) ... incepand din '97.

Share this post


Link to post

garatat de 1MB/s duce pe la vro 8 mil/luna. Mai trebuie pistonati astia de la RDS. Ce nu stiu este perioada pe care a fost facut contractul actual.

Share this post


Link to post

Si din RTC network-ul arata foarte bine (sub 15ms). La cum se misca paginile, e totusi problemuta de server.

 

De ce nu vreti totusi sa luati in considerare si o banda negarantata? Ce-ar fi sa incercati un poll?!

Share this post


Link to post

La mine acasa nu merge asa de bine dar de pe zapp si euroweb merge ok. Acasa am RDS. Vreau sa aud si parerea altor constanteni care au RDS.

Share this post


Link to post

La mine merge beeeeton. RDS Craiova.

Share this post


Link to post

Si la mine se misca excelent, tot RDS Craiova.

Share this post


Link to post

Guru, de cand esti in OlteniaLand parca iti merge mai bine :) ) (apropo de net)

In topicul Intalniri Craiova s-au mai anuntat pana acum si vin banii joi:

Guru 50 lei

Alexino 20 lei

Share this post


Link to post

Dna (dsoara) Ileana cum stam ? Nu de alta dar vine nu atat aprilie cat Pastele si atunci se face mai ... pauza atat pe la intrarile pe forum cat si prin ... buzunare (mai ales la cei "Married , with children(s)").

Personal o sa incerc sa repet faza din martie tot in martie ca in aprilie cine stie .

:o fftopic: Am mai fost pe forum , nu sunt chiar asa de "reaparut" dar de cele mai multe ori fara login iar de intervenit nici atat in starea de nervi-disperare-soc-furie neputincioasa ce ma "poseda" . Pentru curiosi am ceva probleme cu reforma sistemului din care fac inca parte si ... > :) gata CA INTRU IN POLITICA !!

Edited by NGruia

Share this post


Link to post

:D Deh, Nene Gruia, daca n-ai vrut sa te faci economist ;)

 

Fibernet: zbarnaie; am luat un filmuletz de pe forum cu 1Mbit/s constant

Edited by Sebian

Share this post


Link to post

Testul de anduranta ar trebui sa fie maine la pranz ca parca atunci era maximul. Atunci ar fi interesant de vazut cat e incarcarea.

Share this post


Link to post

ca sa evitam the rush hour eu ma ofer sa intru noaptea

Share this post


Link to post
.. (dsoara) Ileana cum stam ?

Uite asa stam. O sa actualizez lista in fiecare weekend, cand se "linistesc" intrarile in cont din cursul saptamanii.

Share this post


Link to post

Multumesc de informatie .

Nu am avut intentia de "control" ci doar sa vad (vedem) cat ar mai trebui sa scapam de griji si pe aprilie . Daca am priceput bine suma lunara (aprox. 1500) si avem 2200 rezulta (remarcati sper acuratetea matematica a limbajului !! :banana: ) un necesar de inca vreo 800 . Pana in 30 martie mai sar cu 100 . Macar aici sa fiu de vreun folos ca in rest ...

Share this post


Link to post

1. Guru - 50 RON

2. Alexino - 20 RON

3. Tiboasca - 20 RON

4. Perfidus - 30 RON

Ne vedem joi

Share this post


Link to post
Din pacate nu mai putem hosta forumul gratis. Vom incerca sa nu limitam nimic din ce exista acum (spatiu atasamente, mesagerie privata, avatar etc).

 

O varianta de sustinere ar fi banerele si transformarea forumului intr-un forum care sa-si asigure existenta (reclame, banere etc), cealalta varianta ar fi sustinerea forumului din contributii benevole.

Suma pe care trebuie sa o acoperim este de 480 USD + TVA / luna, pentru o banda garatata de 2Mbs (banda o vom lua de la RDS), un spatiu de peste 8Gb si trafic lunar 40-50Gb. Am analizat si alte oferte tentante, dar nu sunt serioase si/sau nu pot acoperi in .ro necesarul de banda.

 

Cei care ne ocupam de forum, nu putem acoperi integral acesta suma LUNARA, ca atare singura solutie sunteti voi, ultilizatorii, fiecare dupa cum are posibilitatea si dorinta de a ajuta forumul Daewoo & Chevrolet Club.

 

Daca nu reusim sa stringem suma intrega, vom lua doar 1MB/s, caz in care forumul tot va functiona, dar va merge mai greu.

 

Va multumim!

salut ,

 

reprezint compania bitway telecom, si va puntem oferi aceleasi conditii ca si la rds la pretul de 200 de euro fara tva.

valentin.ilie@bitway.ro

Share this post


Link to post

Nu zic ca nu ar fi bine, ar fi foarte bine, dar cum este posibil sa ai aceleasi facilitati la un pret mai mic cu mai mult de jumatate :-?

Ce nu este in regula, daca intradevar sunt aceleasi conditii imi retrag afirmatia cu scuzele de rigoare

Share this post


Link to post

uskt2005 poate nu ies prin reteaua RDS. In plus de asta Euroweb au la 250 de euro aceeasi banda pe care o ofera RDS-ul in momentul de fata. Si sa nu uitam ca RDS iese pe extren prin Euroweb.

Share this post


Link to post
1. Guru - 50 RON

2. Alexino - 20 RON

3. Tiboasca - 20 RON

4. Perfidus - 30 RON

5. Emil Popescu - 20 RON.

Share this post


Link to post
salut ,

 

reprezint compania bitway telecom, si va puntem oferi aceleasi conditii ca si la rds la pretul de 200 de euro fara tva.

valentin.ilie@bitway.ro

 

Din pacate pe site-ul dvs scrie ca : "Bitway Telecom furnizeaza acces la Internet prin fibra optica in Bucuresti si judetul Ilfov."

 

Serverul actual este in Ploiesti si nu poate fi mutat. Alternativa dvs ar include si achizitionarea unui server+gasirea unei locatii pt instalare in raza de actiune a firmei dvs+ costuri de instalare si relocare.

Share this post


Link to post

Am intrat pe acest forum ieri si am citit problemele tehnice, rezumate in urmatoarea sinteza a lui Abram Burel

In consecinta, mai zic ca problematica se "sparge" in... 3:

1. Un anunt de contributie pentru strangerea de fonduri pe perioada de "criza"

2. O discutie despre solutii tehnico-comerciale

3. O discutie despre "statutul" clubului.

 

Pot sa fac urmatoarele consideratii, in speranta ca va vor fi utile:

 

1.Primul punct e in curs de rezolvare.

Cred ca pentru cca. 3 luni e valabila solutia.

2. Este necesara o forma de organizare legala, sub egida careia forumul se exite legal inregistrat. Sa se poata stange fonduri sub forma legala, din cotizatii si activiatati economice.

Un SRL ar conduce la complicatiile deja evidentiate de mai multi, nu le mai repet.

Ramane forma mult mai comoda din toate punctele de vedere, a unei asociatii non-profit.

Am infiintat o asemenea organizatie si pot da detalii daca intereseaza.

Pot afirma ca avantajele sunt: o inregistrate usoara, un capital mic de inregistrare (2 salaraii medii), un timp relativa mic de intrare in legalitate (cca. 2-3 saptamni de la depunera actelor la judecatorie) nu necesita avize multe (in functie de natura asociatiei), o contabilitate minima (in partida simpla), nu se fac raportari lunare(se depune un bilant odata pe an la circa financiara).

Infiintarea necesita un PV de constituire a membrilor fondatori (minim 3 persoane), un statut, un sediu si dovada de depunere a patrimoniului.

Inregistrarea se face la Judecatorie, nu exista nici o legatura cu Registrul Comertului.

Actul care reglementeaza infiintarea asociatiilor estet Ordonanta nr. 26 din 30 ianuarie 2000.

 

Inainte de inregistrare, trebuie sa se publice statutul, sa se faca cunoscuti membrii comitetului director, sa se faca un apel de inscriere pt membrii cotizanti.

Ulterior se va fixa o cotizatie lunara acoperitoare.

La sfarsitul anului, in caz ca se strang sume excedentare, se decide prin Adunare Generala, care va fi destinatia lor.

Numai printr-o forma de acest gen se va vedea daca ideea acestui forum rezista la proba de foc a banilor, atat la infiintare, cat si mai tarziu, pe parcurs.

Urmeza probabil o oarecare fluctuatie de membrii, unii plecand, ca nemaifiind interesati, altii inscriindu-se.

Se pot obtine fonduri si din alte idei, care au fost deja expuse mai sus de altii.

 

Sugerez ca forumul sa ramana deschis in prima etapa, macar, pentru oricine doreste sa citeasca, dar sa nu se poata loga decat daca este membru.

In acest fel cine e ineresat sa obtina informatii specifice, va trebui sa se inscrie si sa cotizeze.

In momentul cand nu mai cotizeaza, pierde dreptul de logare.

 

3. Statutul trebuie sa contina elementele stipulate in Ordonata 26 citata mai sus, adaptate la specificul forumului, care devine o Asociatie.

 

M-as bucur daca am reusit sa va fiu de folos cu ceva.

Share this post


Link to post

Eu nu i-as lasa pe unii sa scrie nici dupa ce au cotizat, unii au citit doar ce au scris ei, altii nici atat, ca-i imposibil.

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...