Jump to content
Sign in to follow this  
zalmoxis

Sustinere Existenta Forum

Recommended Posts

Din pacate nu mai putem hosta forumul gratis. Vom incerca sa nu limitam nimic din ce exista acum (spatiu atasamente, mesagerie privata, avatar etc).

 

O varianta de sustinere ar fi banerele si transformarea forumului intr-un forum care sa-si asigure existenta (reclame, banere etc), cealalta varianta ar fi sustinerea forumului din contributii benevole.

Suma pe care trebuie sa o acoperim este de 480 USD + TVA / luna, pentru o banda garatata de 2Mbs (banda o vom lua de la RDS), un spatiu de peste 8Gb si trafic lunar 40-50Gb. Am analizat si alte oferte tentante, dar nu sunt serioase si/sau nu pot acoperi in .ro necesarul de banda.

 

Cei care ne ocupam de forum, nu putem acoperi integral acesta suma LUNARA, ca atare singura solutie sunteti voi, ultilizatorii, fiecare dupa cum are posibilitatea si dorinta de a ajuta forumul Daewoo & Chevrolet Club.

 

Daca nu reusim sa stringem suma intrega, vom lua doar 1MB/s, caz in care forumul tot va functiona, dar va merge mai greu.

 

Va multumim!

Share this post


Link to post

Ovidiuc 50 ron lunar.

Share this post


Link to post

Ovidiuc 50 ron lunar.

Tommy 20 ron lunar. Daca e cazul, de buna seama ca maresc cota :)

Share this post


Link to post

Mda, problema este serioasa. Cred ca cel mai bine ar fi de facut un calcul despre cat ar fi necesar sa cotizam.

In afara de asta, care este problema banerelor? Pe cine deranjeaza? Daca se scot niste bani in plus, este bine pentru toti. Cred ca ar fi bine venit un vot. Parerea mea. Sunt agresat de publicitate oriunde si oricand. Nu m-ar deranja deloc daca s-ar intampla si aici. Se pare ca toti avem cablu TV, vedem numai posturi comerciale si nu se plange nimeni.

 

Repet, este o parere.

Edited by Moshu

Share this post


Link to post

Mda, bannerele raman o solutie de viitor. Pe moment nu avem incotro si trebuie sa facem cheta. Orice suma ajuta, cat de mica, ocazionala sau regulata.

Share this post


Link to post

OK.

 

Ovidiuc 50 ron lunar.

Tommy 20 ron lunar. Daca e cazul, de buna seama ca maresc cota

Moshu 20 de la mine.

Share this post


Link to post

Ovidiuc 50 ron lunar.

Tommy 20 ron lunar. Daca e cazul, de buna seama ca maresc cota

Moshu 20 de la mine.

dorucioby 10-15 ron

 

Propun daca nu solutie de membership

Share this post


Link to post
Ovidiuc 50 ron lunar.

Tommy 20 ron lunar. Daca e cazul, de buna seama ca maresc cota

Moshu 20 de la mine.

dorucioby 10-15 ron

 

Propun daca nu solutie de membership

 

Lasa domle, ca am bani. :) ) Oricum, multumesc...

 

Apropos, unde varsam banii? Contributii?

Edited by Moshu

Share this post


Link to post

Tare mi-e ca se vor anunta multi, uitand apoi ca acesta contributie trebuie facuta lunar.

480 USD cu TVA inseamna cam 1,472 RON. La o medie de 15 RON pe luna e nevoie de cam 100 de platitori. La 20 RON, de 74. Si asta luna de luna..

Ramane de vazut cati vor face asta regulat. De ce sa nu se completeze cu fonduri din publicitate?! Doar asta e o solutie economica si folosita peste tot. Si nu ma refer la pop-upuri.

Edited by iulia

Share this post


Link to post

Sunt de acord cu Iulia.

 

Pe de alta parte eu imi sustin propunerea (fara banda garantata prin contract dar bazata pe acelasi tip de relatie care m-ar face si pe mine sa donez bani pentru sustinerea forumului fara nici un fel de chitanta sau act scris.) Plus ca cei pe care ii propusesem au ca referinte si hostarea forumului utilizatorilor masinii "nationale" care genereaza totusi mai mult trafic. Nu vreau sa starnesc o polemica si nici nu am parte de bani daca ii aduc respectivului un contract dar consider sincer ca e o solutie mai rationala.

Share this post


Link to post

Ca partener ce sunt evident ca voi cotiza :)

Totusi, eu vad chestiunea un pic mai serioasa decat este pusa acum. Nu neg ca s-ar putea sa tina si chestia asta democratica gen "da un leu pentru Ateneu", dar nu vad de ce s-ar face lista pentru asa ceva :D

Trebuie dezgropate poate discutii mai vechi despre, da Doru, membership, despre asociatie, despre, da Iulia, sponsorizare. Poate nu e nevoie de toate, dar una-doua tot trebuie. Desi mi-ar place sa fie asa, in lumea asta a noastra benevolismul nu mai e suficient.

 

O sugestie: un popup la deschidere unei sesiuni pe forum in care ss se formuleze pe scurt problema (pro memoria) si sa se dea informatii despre plata "contributiei". Un pic de "pisalogeala" nu strica. Iar mie nu-mi plac problemele care au la mijloc bani, cand e vorba de prieteni si amici.

Share this post


Link to post

Forma juridica: Cine se ocupa? Cine alearga sa faca actele, sa tina contabilitatea, sa tina evidente, sa citeasca decrete peste hotarari si hotarari peste decrete, ...

Sponsorizari: Sa vedem. Dar totusi discutam aici de firmele care nu prea vor sa ne faca serviceul de garantie cum trebuie si pentru ala am platit deja.

Bannere: In principiu, iti trebuie forma juridica pentru asta.

Membership: Cineva tot ar trebui sa se ocupe de asta, nu? Si nu ar fi foarte distractiv sa ingradim accesul la acest forum in acest fel, dar cine stie?

Stresat membrii cu cotizatia? Hmmm... nu. O sa sustinem cativa, membrii 'mai apropiati' cat de mult putem. S-ar putea sa scada banda pentru a putea face asta, dar incercam.

 

Exista oferte. Dar stiti cum e... stii ca o Cola e 20 de mii cam peste tot, cand o vezi la 5 mii te intrebi de ce. In fine, nu e exclus nici asta, dar merita totusi o incercare sa mentinem acelasi standard de calitate.

Zmeu, aproape 100% forumul 'national' are deal exclusivist si nu am vrea sa stim cat plateste. Dar si scoate. Faptul ca e tinut de un provider, asta nu inseamna ca acel provider este recomandat (dimpotriva, poate ne loganim) dar nici nerecomandat. Daca altfel nu se poate, oferta ta este viabila!

Share this post


Link to post

Dupa cum ati obseravt, banerul cu Kardinal a disparut.

Forumul a fost mutat pe alt server, cu doar citeva ore de pauza.

Miscarea a fost facuta , astfel incit sa afecteze cit mai putin forumul.

Solutia cu banerele este o solutie buna de viitor, dar trebuie gasite firmele care sunt dispuse sa cotizeze contra baner. Nu avem forma juridica necesara emiterii unei facturi pentru publicatate. Acum, aici e doar vorba de supravietuietuire.

Share this post


Link to post

Fiind vorba de supravietuire, trebuie sa punem cu totii umarul, suntem prea uniti ca sa nu iesim din situatia asta intr-un fel sau altul.

 

Ovidiuc 50 ron lunar.

Tommy 20 ron lunar. Daca e cazul, de buna seama ca maresc cota

Moshu 20 de la mine.

dorucioby 10-15 ron

Wolfman 50 RON lunar daca e cazul, de buna seama ca maresc si eu cota :)

-------------------------

Total=120 RON lunar + 35 RON pt. luna curenta.

Share this post


Link to post

Sato, hai sa fim seriosi: de alergat, alergi o singura data (e drept mai multe curse :) ), contabilitatea o platesti (mult mai putin decat "abonamentul" asta de care e vorba), daca treaba e organizata bine totul vine pe extrasul de cont (deci nu trebuie cine stie ce evidente), iar de chestia cu HoH si DoD (chestii peste chestii), hai sa fim seriosi, parca erau si juristi p-acilea (la cat avem nevoie :) )

Sponsorizarea nu inseamna ca trebuie sa-i vorbesti numai de bine pe aia care dau banul. Chestia e ca ei acum traiesc pe spinarea noastra fara sa dea un ban. Ia sa punem unele topice sub cheie, sa vezi cum devin interesati de... "gold member" :D Nu sunt mare negociator dar stiu ca daca branza e pe bani, atunci trebuie sa stii sa-ti vinzi (eventual scump) pielea.

Wolfy, ce urmeaza dupa "supravietuire"?

Edited by Abram Burel

Share this post


Link to post

Ar merge incercat sa se deschida un cont in care sa se cotizeze cat vrea fiecare poate unii vor sa isi mentina anonimatul si suma pe care o doneaza

Daca raman bani foarte bine se folosesc atunci cand e nevoie de ei(tot pt forum), daca nu ajung se anunta ca mai este nevoie de suma X si atunci se va vedea ce si cum

 

Asta ar fi o propunere, nu stiu daca e buna sau rea :-? ... asta ramane de vazut :thumbl:

Share this post


Link to post

Nu e usor, dar drumul e batut de altii deja.

Club Opel are personalitate juridica de exemplu. E o asociatie facuta de membri fondatori, cu statut si tot ce vrei. Prietena unui admin e avocat, a altuia contabil, si se rezolva treburile "in familie". Plus ca altfel pun problema cand au personalite juridica, si in caz de divergente cu service-urile de exemplu membri sunt protejati.

Share this post


Link to post

Sunt de acord cu Abramburel ! Topser-20 ron ! :) >-

Share this post


Link to post
Wolfy, ce urmeaza dupa "supravietuire"?

Probabil ce propui tu, insa acum trebuie sa strangem rapid macar de 1 MB...

Share this post


Link to post
In fine, nu e exclus nici asta, dar merita totusi o incercare sa mentinem acelasi standard de calitate.

Zmeu, aproape 100% forumul 'national' are deal exclusivist si nu am vrea sa stim cat plateste.

 

Pot sa aflu si cat de exclusivist e contractul daca e pe asa. Dar totusi Shenck zice de o solutie de supravietuire:

 

Acum, aici e doar vorba de supravietuietuire.

 

De aia propun ca intr-o prima luna sa testam daca ne-ar satisface banda shared oferita si sa nu existe riscul ca unii useri mai inimosi sa puna o suma mare de bani singuri ca sa completeze suma necesara.

Share this post


Link to post

Pai daca e pentru strangere rapida contati si pe 100 RON de la mine. Pe termen lung insa ar trebui gandita situatia foarte bine. Chiar mi-ar place un sistem cu "membership" platit. Nu ma deranjeaza nici publicitatea, chiar e o posibilitate de luat in seama.

 

Maine fac transferul celor 100 de RON in cont.

Share this post


Link to post

In ce cont, banca se pot depune?

Share this post


Link to post

Cotizez si eu 30 RON. Daca vin joi la polivalenta e bine si cui ii dau?? Macar in prima faza si dupa aceea mai vedem. Cred totusi ca ar trebui sa fie o chestie totusi organizata. Nu de alta dar cand e vorba de bani intotdeauna apar discutii.

Share this post


Link to post

Eu am discutat cu cei de la Evolva si au un abonament de fibra optica de 100MB garantat pe metropolitan! Varianta asta nu va este de folos?

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...