Jump to content
Sign in to follow this  
moise

Aveo,instalatia Electrica,probleme!

Recommended Posts

am avut doua mici in cendii in compartimentul motor,cu bagube destul de importante din cauza instalatiei electrice!!!!

- circuitul de la bricheta

-circuitul de la instalatia de sunet

...si multe probleme de suspensie(extrem de rigida si "troncane de mama focului!)....

in rest,este o masina bunicica,consuma cam mult in oras, mai ales cu 3 persoane

are probleme de stabilitate pe autostrada la viteze peste 90Km/h si mai ales cu vant lateral.

...ce spuneti,eu cred ca sunt si alte masini cu astfel de probleme?

ma gandesc la cele autohtone??????

oricum masina face anul asta 2 ani,cred ca duminica sunt in targ cu ea,vreau ceva mai european sau poate chiar o Nubira,este o masina mai robusta si mai buna ,chiar si Cielo (am avut pana acum un Cielo si un Matiz!)

va spun sincer ca Matizul este superior lui Aveo din foarte multe pct.de vedere,in afara de portbgaj,Matiz este o masina foarte reusita,in 89.000Km nu am avut nicio problema cu Matiz sau la 101.000Km cu Cielo.

sunt dezamagit de AVEO,dar asta este! :( #-o :grumpy:

Share this post


Link to post

Nu te supara, tu chiar esti ghinionist. Cu suspensia nu te-ai obisnuit? Pacat, cu a' lu' taica-meu m-am acomodat in maxim o luna. Cu HB-ul meu- nici nu m-a interesat. Daca ai drumuri nasoale, da, face ceva zgomot, insa nu e asa deranjant. Pe serpentine ai mers? Sa vezi cum se "aseaza" ? De curiozitate, ce presiune ai in anvelope? Pun pariu ca ai cel putin 2,5 bar. Si eu aveam la Bicaz 2,4, le-am lasat la 2,1 si e mult mai confortabil. Pacat, ai mei fac acusi o luna cu Aveo 4dr platinum si (n-oi vorbi intr-un ceas rau) nicio problema (doar MIL aprins, rezolvat rapid acasa). Cu a mea am mai bine de o luna si la fel, nothing yet. Sper s-o tina tot asa si sa mai scada consumul (cam 8,4 acum, abia 15xx km). Da' trage de rupe, mai ales pe serpentine- simti ca ai masina!

Share this post


Link to post

@moise >

Ai Aveo,de 2 ani,din 2006?????Din cite stiu Aveo a aparut acum un an!Da mai multe detalii,daca ai incarcat circuitul electric,interventii,etc...Ceva nu se leaga!

 

Nu mai cita integral si fara rost posturi anterioare !

Edited by tolin

Share this post


Link to post

@moise > daca ai deschis un topic pe probleme ale instalatiei electrice, rezuma-te la ele. In plus, explica ce ai facut la instalatie. Altfel se intelege ca a fost modificata de catre cineva neautorizat sau de catre un diletant. O instalatie electrica este protejata de catre sigurante, daca ele sunt valabile si corect dimensionate.

 

@all > comentariile la alte probleme decat cea cuprinsa in titlul topicului vor fi considerate offtopic si vor fi sterse !

Share this post


Link to post

Numai daca umbli cu bricheta in compartimentul motor poti sa dai foc la ceva pe acolo. Dar bricheta din aceea cu gaz, stii tu... si asta pentru simplul fapt ca "circuitul de la bricheta", cum zici tu, nu trece prin compartimentul motor.

Share this post


Link to post

Salut!

 

Sunt posesorul unui Aveo 1.2 2007 sedan.

Incepand de vara trecuta masina a inceput sa aiba probleme ale instalatiei electrice.

Cand aprindeam faza scurta in bord se aprindea becul pentru lampi spate ceata, si se aprindeau toate luminile exterioare inclusiv semnalizarea, iluminarea revenindu-si doar la apasarea pedalei de frana, sau cand dadeam semnal stanga sau dreapta (am citit ca ar fi o problema si a loganurilor din prima generatie).

Momentan aceasta problema a disparut insa, s-a ars faza scurta pe partea dreapta. Dupa inlocuire, la cateva luni s-a ars si pe partea stanga impreuna cu pozitia. Cand am vrut sa inlocuiesc becurile stanga fata, am remarcat ca s-a topit mufa ce intra in H4, desi anterior mai verificasem si nu era nici o problema. Stie cineva pe unde ar putea fi scurcircuitul sau ce ar trebui sa verific?

 

De asemenea, de unde pot cumpara acea mufa de alimentare pentru bec H4? N-am gasit la nici un magazin piese auto.

 

Multumesc anticipat!

Share this post


Link to post

Ciao,

 

Mufe H4 gasesti online la multi furnizori. Un exemplu: http://www.pieseauto.ro/alte-elemente-xenon/mufa-bec-h4-bv-1609528951.html

Eu am avut aceeasi problema cu topitul mufelor de far, si asta din cauza ca proprietarul anterior a pus becuri de 90/100 de wati in loc de cele 55/60w.

La Logan problema cu becul de ceata si semnalizarile era din cauza unei legaturi la masa proaste a triplelor, printr-un papuc legat la caroserie care se oxida. Si in cazul tau e vorba de contact imperfect in mufe sau legatura de masa. Ia-le la rand, curata-le si eventual da si cu un pic de spray contact.

Edited by Wotan

Share this post


Link to post

Merci pentru recomandari.

 

Am fost ieri in targ la Vitan si am gasit conector pentru H4 ceramic, a fost 20 lei.

Am taiat vechiul conector si o portiune din cablu, dupa care am refacut conexiunile la noul conector.

Am masurat tensiunea la ambii conectori si era aproximativ aceeasi.

Scurtcircuitul s-a produl din cauza vechiului conector care intra mai greu in piciorusele becului ( asa a fost de cand am cumparat masina) si probabil ca atunci cand am schimbat becul nu a intrat complet.

Am facut aproximativ 200 km si momentan nu mai este nici o pb.

Share this post


Link to post

Daca vrei sa fii linistit, la finalul unei deplasari ridica capota si pune mana pe mufe, sa vezi daca nu s-au incalzit prea tare. Asa vei stii daca e in regula acum.

Edited by Wotan

Share this post


Link to post

Salutare, am un chevrolet aveo 1.2 , 2007 si am urmatorele probleme. Mi se intrerupe inchiderea centralizata,luminile in bord,pozitii, temporizatorul la stergatoare,dezaburire si geamurile electrice. Imi puteti da o parere cu referire la aceasta problema?Mentionez ca problemele descrise mai sus apar dintr-o data si dupa isi revine singura din senin si dupa un timp iar se defecteaza.Astept vreun sfat de la ce ar putea sa fie va multumesc

Share this post


Link to post

Pare a fi problema de contact. Verifica fixarea bornelor pe baterie, eventual curata-le si refixeaza, apoi scoate, curata si pune la loc sigurantele de la circuitele afectate.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...