Jump to content
Sign in to follow this  
gonty

Casco Partial

Recommended Posts

Sunt hotarat ca la noua masina sa-i fac CASCO. Dar... Fiind sofer prudent, cu multi km la bord, care, atat timp cat am fost la volanul unei masini ea nu a fost atinsa, nu sunt dispus sa dau 1100 euroi anual pe o polita Casco full.

Aveti cumva idee care ar fi societatile care au asemenea polite? Adica sa asigure orice cu exceptia pagubelor produse in trafic din cauza mea?

Share this post


Link to post

Am vazut oferta lor. Mai sunt si alte societati? Am avut cu ei niste probleme, ca mi-a lovit un taxi masina stationata (acum vreo 5 ani) si greu mi-am reparat-o cu RCA-ul aluia, care era la InterAmerican (La Supernova, am vrut sa o fac la service Dacia si a trebuit sa achit mai intai din buzunar dupa care mi-au dat banii dupa o luna :mda: ).

Share this post


Link to post

Societatile de asigurari se poarta mai bine cu clientii ei (cei cu casco) si mai putin frumos cu cei "loviti" de clientii lor. Nu e numai la interamerican.

 

In fine am vazut la ei pe site ce inseamna Casco Light.

- ncendiu;

- Furt (total sau parţial);

- Pericole naturale: inundaţii, cutremur, grindină, furtună etc;

- Spargerea parbrizului;

- Căderi de aeronave sau parţi ale acestora;

- Coliziunea cu animale.

 

Casco Light - Don’t worry, there’s no sugar :) )

Share this post


Link to post

nu acopera avarierea in parcare, o sa o incareze la vandalism...

Share this post


Link to post

In cazul in care am casco light mai functioneaza regresul rca?

Share this post


Link to post

Numai daca firma la care ai casco-light te despagubeste pentru un risc asigurat; iar cum riscurile asigurate sunt cele enumerate mai sus, nu mai ramâne pentru ce sa faca regres RCA (daca te-a lovit cineva).

Share this post


Link to post

Si eu sunt interesat de incheierea unei asigurari CASCO, la masina care urmeaza sa o ridic. Problema mea este ca prima de asigurare full,pt suma asigurata de 9728E este in jur de 550E anual (mici diferente in functie de asigurator). Suma asta acopera si furt total in turcia si republica Moldova, dar pe mine aceste optiuni nu ma prea intereseaza, si nu as da dani pt asa ceva. As dorii sa-mi spuneti daca sunt sau nu firme care fac si asigurari "partiale", adica as fii interesat de despagubirea in caz de accident, sau autor necunoscut. (gasesti masina in parcare avariata)? si daca se poate asa ceva, cam care ar fi primele de asigurare? Multumesc anticipat pt ajutor!

 

PS: am cautat pe site-urile firmelor de asigurari,dar am gasit calculator de prima de asigurare doar pt full.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...