Jump to content
Sign in to follow this  
anghelraz

Zgomote ciudate Matiz

Recommended Posts

Am o mare nelamurire...la peste 80km/h se aude un sunet ciudat din fata soferului(bord sau pe la motor)

nu pot sa-mi dau seama!

Am fost la service..."de la roti domne!!" m-am dus la A*****ft pe fundeni am indreptat jantele,echilibrat,umflat roti cu azot =rezultat la fel!

A venit timpul sa fac revizia de 30.000! am stat linga baieti si le-am spus,au verificat curelele(alternator,tranzmisie) si erau bune!

Au zis ca nu pot sa-si dea seama decat poate daca aud sunetul...

Cica e posibil sa fie de la cablul vitezometrului???? Stie cineva ceva? Daca e adevarat si cum se repara(uns, schimbat,stans)

[-O<

 

 

 

Imi cer scuze daca nu e pus bine topicul!

Share this post


Link to post

Descrie mai amanuntit zgomotul ala ciudat.

Zornaie, pufaie, chitaie, bubuie, troncane, clicaie, vajaie, huruie, etc

Creste in intensitate/frecventa odata cu viteza?

Este afectata si alta functie a masinii (directia, puterea, stabilitatea)?

Da si tu mai multe detalii si poate vei primi un raspuns.

Share this post


Link to post

Este un chitait-vajait care creste in frecventa odata cu viteza... parca ceva s-ar rotii si ar atinge ceva!

nu e afectata nici o alta functie a masinii!

Credeam ca e o "boala" des intalnita la Matiz!

Share this post


Link to post

E de la cablul vitezometrului. Poate sa-i treaca fara sa faci ceva. Chestie de ungere, umezeala, nu stiu exact, pana sa desfac bordul, a tacut.

Share this post


Link to post
E de la cablul vitezometrului. Poate sa-i treaca fara sa faci ceva. Chestie de ungere, umezeala, nu stiu exact, pana sa desfac bordul, a tacut.

 

 

verifica geamul de la bord, pune mana pe el cand face zgomot si sa vezi ca se opreste. deci rtebuie intepenit cumva.

Share this post


Link to post

Geamul de la bord este cel mai mare dusman al nervilor mei de cand am luat masina. L-am intepenit cu tot ce mi-a picat in mana: buretei, hartii, servetele impaturite, degeaba, tace vreo 2 saptamani si apoi iar incepe, cand ti-e lumea mai draga si mai ales la drum lung, cand nu te poti opri sa stai de el. Nu mai stiu ce sa-i mai fac.

Share this post


Link to post

Salut!

 

De ceva vreme,de la 50 km/h in sus se aude in partea stanga langa bord un zgomot ciudat.Cred ca din interiorul usii sau din stalp.Se aude ca si cum un cablu ar lovi tabla,un fel de tacanit.

S-a mai confruntat cineva cu acest zgomot la usa soferului?Ce poate fi?

Mentionez ca atunci cand creste viteza sau cand e vant mai tare se aude mai tare.

 

Multumesc anticipat pentru parerile voastre!

 

Bafta !

  • Like 1

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...