Jump to content
Sign in to follow this  
cpop

Schimbare Certificat De Inmatriculare

Recommended Posts

J. Cazurile de reţinere a certificatului de înmatriculare

Certificatul de înmatriculare sau de înregistrare se reţine de către poliţia rutieră în următoarele cazuri:

...

r) datele din certificatul de înmatriculare sau de înregistrare nu concordă cu caracteristicile tehnice ale vehiculului;

t) deţinătorul vehiculului nu a preschimbat certificatul de înmatriculare sau de înregistrare, în conformitate cu prevederile legale;

...

În situaţiile prevăzute la lit.b), d), f), h, l), r), s), p) şi t) la reţinerea certificatului de înmatriculare sau de înregistrare, poliţistul rutier eliberează conducătorului de vehicul dovadă înlocuitoare fără drept de circulaţie, iar în cazurile prevăzute la alin.(1) lit. a), c), e), g), i), j), k), m), n), o), u) v), x) şi y) dovadă înlocuitoare cu drept de circulaţie pentru 15 zile.

În situaţiile prevăzute lit.b), r), s), p) şi t), o dată cu reţinerea certificatului de înmatriculare, poliţistul rutier retrage şi numerele de înmatriculare sau de înregistrare.

 

Art.101. - (1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa a III-a de sanctiuni urmatoarele fapte savârsite de persoane fizice:

4. neîndeplinirea obligatiilor de preschimbare a certificatului de înmatriculare sau de înregistrare a autovehiculului ori remorcii în cazurile prevazute de lege;

 

SECTIUNEA a 2-a

Inmatricularea, Inregistrarea si radierea vehiculelor

Art. 11. - (11) Proprietarul sau detinatorul mandatat al unui vehicul este obligat sa solicite autoritatii competente înscrierea în certificatul de înmatriculare sau de înregistrare a oricarei modificari a datelor de identificare a vehiculului respectiv.

Art. 17. - (1) Radierea din evidenta a vehiculelor se face de catre autoritatea care a efectuat Inmatricularea sau Inregistrarea, la cererea proprietarului sau a mandatarului acestuia, In urmatoarele cazuri:

d) la schimbarea domiciliului, a resedintei sau a sediului proprietarului, pe raza de competenta a altei autoritati decat cea care a efectuat Inmatricularea sau Inregistrarea;

Art. 18. - In cazul pierderii, furtului, schimbarii numelui sau deteriorarii certificatului de Inmatriculare sau de Inregistrare, proprietarul vehiculului respectiv este obligat sa solicite autoritatii competente eliberarea unui nou certificat de Inmatriculare sau de Inregistrare, In conditiile stabilite de autoritatea competenta.

 

Ok.

Nu gasesc "prevederile legale" pentru art. 101 alin. 4.

Art 17. pct. d: daca te muti in alt oras, ok, trebuie schimbat clar certificatul.

Art 11. pct. 11: Adresa inscrisa in certificat este o "data de identificare"?

 

Concret: Schimbare de domiciliu, am schimbat CI, permis de conducere, la primarie s-a operat modificarea de adresa (impozitul pe masina este platit pe noua adresa). Cand am ridicat noul permis am intrebat daca trebuie schimbat si certificatul. Raspunsul a fost DA (normal, zic eu, ei se aleg cu 30 lei, iar eu cu ore pierdute la cozi pentru un petec de hartie).

Trebuie achitat la BCR 30 lei, mai costa inca 10 lei dosarul (batut la masina cerere si alte fituici), mers la primarie cu cererea de inmatriculare sa se stampileze ca a fost mutat rolul (adica radiata la adresa veche si declarata la cea noua), depus actele si, ultima coada, ridicat noul certificat de inmatriculare.

 

Astept impresiile voastre, eventual "punctate" cu "specificatii tehnice" legale.

Va multumesc.

 

Daca se considera topic inutil, va rog sa stergeti, am cautat dar am gasit doar topic pentru inmatriculare directa.

Share this post


Link to post

Se schimba. Imagineaza-ti ca masina ta este implicata intr-un accident si ei trebuie sa gaseasca proprietarul. E mult mai simplu sa-l gaseasca dupa nr de inmatriculare decat dupa alte cautari -CNP, nume, prenume etc.

PS Abia astept actul de identitate unic, cu banda magnetica in care sa fie toate trecute. Dar e o utopie si nu se va face niciodata. :) )

Share this post


Link to post

... ai noroc ca nu esti din bucuresti... asa am patit si eu, am schimbat adresa, hop si certificatul... cam asta e ... in certificat scrie nume si adresa detinator... cretinii ar putea pune nume si cnp... si asa te muti unde vrei ca ramai cu acelasi certificat... zic si io... iar problema de adresa ramane decat legata de locul unde platesti impozit... dar nu mai schimbi toate tampeniile pe la politie... cam asta e...

Share this post


Link to post

Si in cit timp de la data schimbari adresei trebuie schimbat certificatul?

Daca e 30 zile si eu in perioada asta vind masina mai trebuie sa'l schimb oare?

Share this post


Link to post

Nu am reusit sa gasesc pe nicaieri ce acte sunt necesare pentru schimbarea telonului+mentionarea in ci a noii adrese.

Poate stie cineva aici, daca nu, o sa fac un drum pana la udriste.

 

Ca fapt divers e vorba de persoana juridica, deci probabil o sa fie nevoie suplimentar de imputernicire+copie dupa cui.

 

De administratia financiara am scapat deoarece m-am mutat in acelasi sector.

 

Thanks.

Share this post


Link to post

Vechiul certificat de inmatriculare, chitanta cu plata taxei la BCR sau la finante (aia de la BCR parca au mai bagat un comision) si un dosar cu cateva fituici.

Trebuie achitat la BCR 30 lei, mai costa inca 10 lei dosarul (batut la masina cerere si alte fituici), mers la primarie cu cererea de inmatriculare sa se stampileze ca a fost mutat rolul (adica radiata la adresa veche si declarata la cea noua), depus actele si, ultima coada, ridicat noul certificat de inmatriculare.

Nu ai scapat de administratia financiara, trebuie sa-ti stampileze una din foile batute la masina.

Edited by cpop

Share this post


Link to post

Salut,

 

Eu am cumparat un Matiz prin ianuarie, din Bucuresti, eu sunt din Neamt, a fost radiata de la financiar si inscrisa la mine in oras. Intrebare:

1. pot sa circul cu numerele de Bucuresti?

2. daca imi poate spune cineva, unde si ce trebuie sa fac sa schimb certificatul de inamatriculare, eventual sa schimb numerele etc etc, ori poate stiti vreun site de unde pot lua informatiile astea. Eventual sa fie foarte explicite.

 

 

Multumesc anticipat!!

Share this post


Link to post

1. Conform legii, in termen de 30 de zile de la data cumpararii esti obligat sa inmatriculezi masina pe numele tau.

 

2. Informatii gasesti aici http://www.gmclub.ro/forum/index.php?showtopic=494

sau http://www.avocatnet.ro/content/articles/i...ehiculelor.html

 

L.E. Daca masina e luata de la o firma, trebuie sa prezinti factura.

Edited by ZeNeSeu

Share this post


Link to post

o intrebare:

in cazul schimbarii numelui (casatorie) se schimba doar certificatul de inmatriculare al masinii (talonul) sau trebuie operata modificare si pe cartea de identitate - implicit drum la RAR?

Share this post


Link to post

Schimbarea datelor inscrise in talon se fac pe baza datelor din C.I.V. In consecinta nu ai cum sa faci modificarea doar in talon. Trebuie operata si in Cartea de Identitate.

Pentru asta nu trebuie sa te prezinti la RAR, intrucat a ramas aceeasi persoana proprietar.

 

Acte necesare pentru schimbarea numelui detinatorului certificatului de inmatriculare

- cartea de identitate a vehiculului avand aplicata folia de secretizare de catre R.A.R.

- fisa de inmatriculare fara viza de la Administratia Financiara ( de plata a impozitului )

- inspectia tehnica periodica in termenul de valabilitate

- copie asigurare prin efectul legii ( asigurare obligatorie )

- chitanta reprezentand contravaloarea certificatului de inmatriculare (C.E.C., B.C.R., B.R.D.)

- hotararea judecatoreasca prin care se schimba numele sau de divort

- copie a certificatului de casatorie in cazul casatoriei

- copie act de identitate ( acte firma in cazul persoanelor juridice )

- certificatul de inmatriculare

Edited by ZeNeSeu

Share this post


Link to post

multumesc de raspuns! chiar ma bucur daca scap de porcaria cu RAR-ul :)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...