Jump to content
Sign in to follow this  
guru

Despre... Masini De Spalat

Recommended Posts

Multumesc pentru recomandari! O sa ma duc sa bantui magazinele. Din ce am citit, s-ar desprinde cateva concluzii:

 

- cuva de inox

- sa fie intre 800 - 1000 rotatii

-clasa energetica A

-la fiabilitate, Daewoo nu se face de rusine :)

 

Daca aleg Daewoo, o sa aplic o banda neagra, iar peste ea lipesc autocolantul DaewooClub :D

Share this post


Link to post

- cuva de inox? de ce? este un mit... nu-ţi foloseşe la nimic cuva aia de inox (atenţie tamburul este cel în care stau rufele şi se învârte şi ăla de regulă e din inox). Nu am auzit la nimeni să i se strice cuva la maşină - aia se strică ultima

-numărul de rotaţii (eu am de la 600 - la 1000 rot/minut) o am de 2 ani de zile şi am folosit-o numai la 600 (la viteza asta stoarce f. bine şi nu şifonează rufele - stoarcerea însă dureză 12 minute)

- clasa energetică contează dar vezi că e mai mult marketing (diferenţele sunt mici la consum)

 

ce este mai important:

- câte KG de rufe e în stare să spele?

- ce clasă de spălare are (asta indică cât de curate vor fi hainele - e cea mai importantă caracteristică) A+ este cea mai bună

- dacă eşti pus pe economii vezi în afară de clasa energetică şi câtă apă foloseşte

- cât de larg este hubloul ăla de alimentare cu rufe

- zgomotul contează

- greutatea - cu cât e mai grea cu atât va fi mai stabilă

 

PS: eu am Bosch - recomand - câd te duci să cauţi uită-te şi tu de exemplu la cât de groasă e tabla din spate la diferite mărci - aşa îţi vei da seama de că nu au făcut rabat nici la alte caracteristici.

Deci BOSCH - Siemens! Alegerea e a ta

Share this post


Link to post

Pana in octombrie anul trecut am avut o masina de spalat Daewoo cu bule de aer. O aveam din septembrie 1995, deci isi cam traise viata. Era cu incarcare superioara, se alimenta atat cu apa rece cat si apa calda (dar nu avea rezistenta pentru incalzirea apei deci daca aveai apa calda oprita nu aveai alta solutie decat sa speli cu apa rece), programare electronica (puteai sa alegi unul din programele prestabilite sau puteai sa-ti creezi singur programul - stabileai absolut tot, de la temperatura apei pana la numarul de minute de spalare sau stoarcere). O singura problema am avut cu ea: cat era inca in garantie s-a ars unitatea electronica de comanda. Atunci mi-au schimbat-o gratis dar in toamna trecuta am patit-o iar si nu am mai gasit unitate de schimb. In rest nici cea mai mica problema. In masina nu am pus calgon niciodata si nici nu am ingrijit-o in vre-un fel. A... sa nu uit. Avea cuva de plastic si n-a patit nimic. Cuva din inox nu mi se pare un criteriu important, e mai mult de fite ca sa zic asa. Masinile care au cuve din plastic au de obicei garantie 10 ani la cuve. Cuvele din inox nu au vreo garantie speciala. Daca o sa tina si restul masinii (motor, panou de comanda, etc) macar cat garantia la cuva ma gandesc ca daca s-o strica dupa peste 10 de folosire nu-i o tragedie daca iau alta masina.

 

@alexmohora. Ai dreaptate mai putin la faza cu greutatea. Masinile vechi aveau un ditamai bolovanul pe fund ca sa nu inceapa sa se plimbe prin casa in timpul stoarcerii. Astea noi au un sistem de amortizoare (am vazut asta cand am dezmembrat vechea masina Daewoo) care compenseaza lipsa bolovanului. Si masina care a am acum e destul de usoara si nu se misca din loc nici macar cand gresia pe care sta e uda.

 

Acum am o masina Indesit (am ales-o printre altele si pentru faptul ca are garantie 2 ani) care are cuva din plastic, vreo 1100 rpm si habar nu am cate programe. Are A+ la spalare si consum. La stoarcere habar nu am. Ideea e ca din cele x programe eu nu folosesc decat vreo 3-4 iar ca numar de turatii o tin permanent pe 800. Si spala bine merci, nu am ce sa-i reprosez. Pararea mea e ca turatiile de Ferrari sau cine stie ce balarii de functii sunt niste trucuri de marketing menite sa mai stoarca un ban de la cumparatori. Dar oricum, fiecare isi cheltuie banii cum crede de cuvinta.

Edited by bogdan_o

Share this post


Link to post
Pana in octombrie anul trecut am avut o masina de spalat Daewoo cu bule de aer. O aveam din septembrie 2005, deci isi cam traise viata.

Isi traise viata intr-un an? :scarpin:

Share this post


Link to post

Bun topic, ce stiti de masinile de spalat cu uscator de rufe incorporat? Am citit opinii pro si contra, prefer solutia all in one decat masina + uscator separat. Are cineva experienta cu asa ceva?

Share this post


Link to post

Noi, astia cu finante mai putine- le intindem pe sarma... Uneori, pe soba sau calorifer. Dar e bun si uscatorul incorporat...

Share this post


Link to post

Sa nu va manance unde nu intra soarele sa folositi uscatorul ala. La Indesit a fost criteriul de alegere, am bagat pulovere la programul cu uscare si le-am facut praf, adica au iesit sifonate de n-am mai avut ce sa fac cu ele. Dupa aceea am regretat ca n-am ales modelul cu 1600 rpm la centrifugare, dar fara uscare, ar fi fost mai util.

Orice bagi la uscator trebuie sa treaca mai apoi pe la fierul de calcat, asta pentru rufele la care merge asta. La camasi, tricouri, etc, poate mai merge, da prefer sa la usuc direct la fierul de calcat decat sa stau 1-2 ore in plus cat dureaza procesul de uscare de dupa spalare, proces care consuma curent suplimentar si apa.

Share this post


Link to post
Sa nu va manance unde nu intra soarele sa folositi uscatorul ala.

 

Asta a fost tare =))

 

Si la 1600 rot/min ies mai putin sifonate?

Eu consider ca 600 rot/min sunt prea de ajuns, daca bineinteles nu speli covoare cu biata masina. Si oricum totul se transforma in bani in plus. Pe cand 1 ora de stat pe sarma in plus e gratis.

Share this post


Link to post
Pe cand 1 ora de stat pe sarma in plus e gratis.

:-$ Sssst, ca te-aude naibii vreun politician si cine stie cu ce taxa ne mai trezim?!?

Share this post


Link to post

1. n-am sarma

2. nu ma astept sa le si calce, doar sa le usuce. Se indreapta ele pe mine, dupa aia... :)

3. pana la urma de ce e proasta o masina cu uscator incorporat? preturile sunt accesibile acum, undeva la 1500 ron...

Share this post


Link to post
Asta a fost tare =))

 

Si la 1600 rot/min ies mai putin sifonate?

Decat la uscator, da, ies mai putin sifonate. Nu mai am poza cu respectiva bluza (am aruncat-o), ca nu va mai trebuia uscator la masina daca o vedeati.

Pana la intamplarea asta, nu credeam ca un pulover se poate sifona.

Nici a mea n-a fost scumpa, 1200 ron acum 4 ani, dar nu stiu daca am mai folosit uscarea de 2 ori de la evenimentul ala. Si daca nu poate sa-ti usuce fara sa-ti strice toalele groase, la ce bun daca cele subtiri pot fi indreptate din fier de calcat? Mai bine le si usuc cu fierul, nu?

Share this post


Link to post
Bun topic, ce stiti de masinile de spalat cu uscator de rufe incorporat?

 

Tocmai am cumparat o masina... Daewoo :banana: Astept sa vina baietii cu livrarile, si sa-i aplic autocolantul

DaewooClub :) , asa ca fotografiile si amanuntele tehnice, mai tarziu!

 

In magazin am mai studiat si o masina ARDO, cu uscator incorporat. Vanzatorul zicea ca are un consum de curent enorm, din cauza uscatorului. Oricum scria si la specificatiile tehnice - Clasa D la consum de energie. Mai spunea ca din cauza asta, nu prea au succes la vanzare.

Share this post


Link to post

Ete fleosc, e prost vanzatorul, daca nu folosesti uscatorul ai consum zero la uscator. Asa si un Tico care circula consuma mai mult decat un Cadillac care sta in parcare. :) )

ARDO am combina frigorifica care merge foarte bine.

Asa si aragazele cu cuptor electric, consuma mult curent, dar doar odata pe luna, ca nu te incalzesti la el. Dar iese mai bine friptura.

Share this post


Link to post

Gata, am montat-o, si am spalat si prima transa de haine! E faina, sunt multumit... mai ales ca e Daewoo, si i-am pus si autocolant :)

 

post-1252-1172330968_thumb.jpg post-1252-1172331023_thumb.jpg post-1252-1172331089_thumb.jpg

 

Da' ma intreb eu acum, daca luai masina de spalat, la ce mai foloseste nevasta? :scarpin:

Share this post


Link to post
.... la ce mai foloseste nevasta?

 

Pai masina de gatit nu ai luat nu? :mrgreen: Si cred ca nici masina de spalat vase!

Share this post


Link to post

Auzi, ai pus autocolant de interior sau de exterior? :D

Share this post


Link to post

Ma gandesc foarte serios sa-i pun si niste suporti de numere! :D

Share this post


Link to post

:mrgreen: propun infiintarea unei sectiuni dedicate electronicelor/electrocasnicelor Daewoo

Share this post


Link to post

Pai nu e o idee rea deloc.

Share this post


Link to post

Si moderatori, Sebian, Ioana fata Ilenei, si subsemnatul, ca detinatori de asa ceva :)

Share this post


Link to post
... Da' ma intreb eu acum, daca luai masina de spalat, la ce mai foloseste nevasta? :scarpin:

Hehehe, asta-i deja subiect de cafenea, daca nu de caterinca !

 

PS Moderator sa fie Zeul.

Share this post


Link to post
Da' ma intreb eu acum, daca luai masina de spalat, la ce mai foloseste nevasta? :scarpin:

Pai doar nu ti-oi baga ... picioarele in ea de masina. :-?

Share this post


Link to post
Si moderatori, Sebian, Ioana fata Ilenei, si subsemnatul, ca detinatori de asa ceva :)

Si eu am un TeVeu Daewoo :banana: S-a stricat dupa 10 ani, l-am dus la nenea doctoru` de televizoare si si-a reluat locul de cinste in camera. Ma gandesc sa-l schimb cu un LCD, neaparat Daewoo.

Share this post


Link to post

...ca detinatori de asa ceva.

Stati asa...ca eu am fier de calcat Daewoo, televizor Daewoo si mixer Daewoo asa ca ...

Edited by Gizmo

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...