Jump to content
Sign in to follow this  
Immortal

Am Ramas Fara Permis!

Recommended Posts

...Nu zic ca al nostru coleg a procedat corect dar cred ca afirmatia ca "pietonul pe trecere are intotdeauna dreptate" e gresita.

Parca era cu prioritate nu cu dreptate (dreptatea se discuta in instanta si de cele mai multe ori se cumpara nu se obtine).

 

@@dreamlike: Cind o sa platesti o amenda (sau macar atunci cind o sa primesti in plic o amenda) scrisa pe numele tau pentru o cauza cu care nu ai nimic de a face...

Ai cumva idee cum sunt alesi cei care primesc amenzile acasa fara sa aiba treaba cu cazul? Pentru ca daca se aleg din cartea de telefon sun imediat la rds sa nu ma mai treaca ... vorba clujenilor: ma lesi! Acum sa nu o iei ca pe o ofensa si sa dai iarasi un drept la replica de vreo doua pagini pentru ca, recunosc, erori se mai pot intampla, dar de aici si pana a plati e cam ca diferenta in clasament dintre CFR si Dinamo (adica astronomica).

 

Ce as vrea eu sa mai spun (ca tot spunem verzi si uscate) este ca cel mai de bun simt, preventiv si la mintea cocosului ar fi ca atunci cand mergi pe banda a II a si vezi ca umeaza sa treci pe langa o masina (cu sau fara sofer in ea) care a oprit (intamplator, accidental, pentru ca e nesimtit, bou, imbecil, cretin, tembel sau pentru ca a fost pus de de politie sa opreasca acolo pentru a-i forta pe soferii corecti sa incalce legea) inaintea unei treceri de pietoni sau in dreptul unui autobuz, bascula, raba, tir, vapor, tren, avion sau orice altceva ce te impiedica sa vezi ce se intampla pe trotuar sa reduci viteza si chiar sa opresti si tu (indiferent de numarul de inmatriculare al masinii) pentru ca s-ar putea, absolut intamplator (acolo fiind si o trecere pentru pietoni) sa treaca cineva strada. In felul asta ai mari sanse sa scapi de neplacerile ulterioare.

Edited by dreamlike

Share this post


Link to post

Salex, stai linistit, chestia asta se mai practica si acum. Exemplu personal, intamplat acum pe la inceputul verii. Ieseam de de pe strada Washington in Dorobanti. Voiam sa fac dreapta(numai dreapta se poate face).Cine stie zona stie ce aglomeratie este pe Dorobanti ziua. In imediata vecinatate a intersectiei se afla si o trecere de pietoni, nesemaforizata. Ca sa iesi de pe straduta asta in Dorobanti trebuie ori sa te bagi ca ciobanul si sa te rogi sa puna frana cel in fata caruia te bagi, ori sa astepti pana se elibereaza prima banda si ai de asteptat ori sa ai noroc sa se angajeze in trecere un pieton in trecere pe sensul celallt si poate-poate cei de pe sensul tau sa opreasca si sa te bagi in fata lor oarecum. Asa mi s-a intamplat si mie, vad pietoni la vreo 3m de axul drumului, pe sensul celalalt de mers, vad ca masinile ce se apropiau pe sensul pe care voiam eu sa intru incetinesc si ma bag rapid, fara sa incomodez pe nimeni. La 100m mai incolo, masina de politie sunt tras pe dreapta si mi se cer actele in vederea intocmirii unui PV pentru neacordare de prioritate la trecere de pietoni. Ii cer domnului agent sa-mi arate unde este incadrata fapta mea. Imi arata. Ii explic ca acest bulevard are mai mult de o banda pe sens si ca pietonii nu trecusera de axul drumului pe sensul meu de mers si deci nu aveam de ce sa opresc. Ma intreaba ca de ce cei care veneau pe bulevard si in fata carora m-am bagat(la 20-30m de ei) au oprit? Ii spun ca ei au oprit pentru ca in momentul in care ei ajungeau la trecere pietonul era deja pe sensul lor de mers. Ne-am ciondanit asa vreo 10 min si pana la urma a renuntat sa mai faca ceva si mi-a dat "liber" cu sfatul de a fi mai atent.

 

Iar legat de alergatul pietonilor pe trecere, o patanie cu o tipa care pur si simplu s-a lovit de masina in timp ce eu plecam de pe loc(2-3km/h), la gara de nord, probabil ca si ea voia sa faca pipilica. Imediat ce s-a dat verde pentru masini, ea a luat-o la fuga printre masini si m-am trezit cu ea "intinsa" pe capota. Scuza-ma, dar asa ceva nu este acceptabil si vorba aia "fiecare pasare pe limba ei moare".

Share this post


Link to post
Nu cred ca a gresit cu nimic agentul in completarea P.V.-ului.

Asa e nu ai de ce sa te legi.

Share this post


Link to post
Parca era cu prioritate nu cu dreptate (dreptatea se discuta in instanta si de cele mai multe ori se cumpara nu se obtine).

 

Era cu dreptate ca de aia a facut contestatie. Faptul ca pietonul nu e suveran pe trecere vrea sa il demonstreze Iulian.

Share this post


Link to post

Bun, vad ca am fost pe alocuri inteles gresit. Nu cu voi am ceva de impartit pentru ca sint absolut sigur de faptul ca marea voastra majoritate ati trecut prin diverse situatii in care ati apreciat din alt unghi regulamentul, legislatia sau pe cei pusi sa le impuna. Tinta posturilor mele erau tocmai acestia din urma.

 

Constat ca deranjez cu chestii concrete. Constat si aici o chestie cam reprezentativa pentru intreaga natie si anume lipsa de concentrare asupra unui interes comun. Omul se plinge ca a ramas fara permis, abuziv apreciaza el, pentru neacordare prioritate la pietoni ... imediat i se reproseaza ca de ce mergea pe banda a 2a ... Putin mai tirziu rezulta ca ar fi vinovat si se gasesc circumstante atenuante pentru politisti, desi ... nu a fost nimeni acolo sa vada ce si cum si mai exista acele pasaje citate din care tind sa ii dea lui dreptate si nu politistilor. Mi se par prea putine reactiile de revolta sau sustinere a actiunii sale. Daca justitia o sa-l declare vinovat, asta e, ghinionul lui, insa cel putin va stii ca a facut tot ce a tinut de e.

 

Imi cer scuze fata de cei care s-au simtit ofensati de interventiile mele. De postat, o sa mai postez aici cind o sa ramin fara permis :) , in de sfaturi desigur ...

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Nu vad de ce trebuie sa fii atat de taios; nu te poti astepta ca toata lumea sa vada o 'chestie' din acelasi "unghi" cu tine.

 

Sunt pur si simplu pareri diferite, nimic mai mult. Nimeni nu a zis ca iulian19 e sau nu vinovat, ci fiecare si'a dat cu parerea - ca nah, doara de aia avem sfaturi, nu doar pentru a spune "bravo, minunat... eleron!". Nu a reprosat nimeni faptul ca ar fi mers pe banda a2a, ci faptul ca, POATE, nu a respectat intocmai conditiile ce trebuiesc respectate atunci cand, datorita unor factori, vizibilitatea catre "marginea" zebrei tinde catre zero.

 

 

Atata tot. Nici eu, nici dreamlike, si, pesemne, nimeni de pe forum nu va sarbatori daca Justitia iese "castigatoare". Nu vrem decat sa aratam si un alt punct de vedere, oarecum similar cu ceea ce pietonul ar putea spune, chemat fiind in instanta. Nu'i nevoie de reactii dure, ca, sa mor, nu vrea nimeni raul nimanui :)

 

 

Impaciuitoru' .

Edited by Immortal

Share this post


Link to post
Constat si aici o chestie cam reprezentativa pentru intreaga natie si anume lipsa de concentrare asupra unui interes comun... Mi se par prea putine reactiile de revolta sau sustinere a actiunii sale. Daca justitia o sa-l declare vinovat, asta e, ghinionul lui, insa cel putin va stii ca a facut tot ce a tinut de e.

 

Adica sa-l sustin si sa injur Politia, dupa care, daca cumva justitia greseste, sa mut injuraturile asupra acesteia si tot asa. Pardon, nu ma intereseaza. Rolul meu in contextul acestui topic este, asa cum s-a mai spus, sa-mi dau cu parerea pentru a contribui la o "statistica" asupra a ce se poate astepta. Daca vor iesi mai multi intr-o parte, e mai probabil ca asa sa stea lucrurile.

 

Vrei cumva sa sustinem o anumita "cauza"? Daca voi crede in ideea respectiva, o voi sustine, altfel nu. Simplu, nu-i asa? In cazul asta, desi inclin sa-l cred pe Iulian ca e atent mereu, nu am cum sa-i ofer credit atata vreme cat lucrurile s-au intamplat pe trecerea de pietoni in timp ce el venea lejer pe a doua banda, devansand un card de masini oprite pe prima banda. Experienta de vreo 18 ani de sofer imi spune ca lucrurile nu se intampla in general asa si o astfel de atitudine nu trebuie incurajata. Punct (si candva de la capat :D )

Share this post


Link to post

Ce sa mai spun... Nu pot decat sa va multumesc pentru interesul acordat cazului meu, atat celor care au inteles pe deplin situatia fara prea multe explicatii si indoieli ( se stiu ei ;) :o sanale :) , cat si celor care au privit intamplarea din mai multe unghiuri. Cu aceasta ocazie mi-ati pregatit un pic psihicul inainte de infatisarea la judecatorie, punandu-mi tot felul de intrebari si realizand mai multe scenarii, atat din punctul meu de vedere, cat si din cel al pietonului sau al politistilor. Iar eu a trebuit sa vin cu mai multe.. dovezi in sprijinul afirmatiilor mele.

---------

Prima parte a depunerii si solutionarii plangerii se apropie de sfarsit. Astazi am pierdut vreo 2 ore mergand la arhiva, registratura, finante, oficiu postal, xerox si din nou la registratura. Am depus cerere pentru a primi un certificat de grefa, iar maine ma voi duce sa il ridic. Apoi ma duc la politie si presupun ca voi primi permisul inapoi, cel putin pana la solutionarea cazului.

Prima chemare in instanta va fi pe 14 decembrie.

In incheiere, recunosc ca am reusit sa imi pastrez calmul, desi am intampinat destula birocratie. Hartii peste hartii, o gramada de copii xerox, birouri, intrebari, raspunsuri diferite etc. Pai daca trebuie sa umblu atata doar pentru a depune o plangere si pentru a mi se restitui permisul, macar temporar, si inca nu s-a terminat procedura, iar maine e tocmai a 6 zi, atunci nu stiu ce se fac cei care se judeca pentru cazuri mult mai grave (omucideri, agresiuni fizice, furturi, impartirea proprietatilor etc.), cu o sentinta care se departeaza ani si ani de zile.

Un lucru e sigur: sa fugim ca de dracu' de justitia si birocratia romana :mda: ..

Edited by iulian19

Share this post


Link to post

Inca un sfat .Daca ai vreo cunostiinta avocat sa-ti bage dosarul repede .In caz contrar stai de innebunesti

Share this post


Link to post

Vorbesti de ziua in care ma voi prezinta in instanta ? Sunt programat la ora 12, pe 14 decembrie. Chiar si atunci trebuie sa astept ? Cu programare in prealabil ?

 

Din pacate, nu cunosc nici un avocat din Iasi.

Share this post


Link to post

Asa repede te-a programat ? :o

Eu am avut contraventia in februarie, am facut contestatia prin martie, a fost inaintata la judecatorie in aprilie si m-am prezentat pe 11 iunie.

Bine ca te-au chemat la ora 12, de obicei te cheama la ora 8, dar sanse sa intri la judecata nu ai decat de pe la 1 incolo. Oricum, pregateste-te sa-ti pierzi toata dupa-amiaza acolo si sa asculti povesti de divort.

Share this post


Link to post
Bine ca te-au chemat la ora 12, de obicei te cheama la ora 8, dar sanse sa intri la judecata nu ai decat de pe la 1 incolo. Oricum, pregateste-te sa-ti pierzi toata dupa-amiaza acolo si sa asculti povesti de divort.

Ar fi bine sa fie asa. Din pacate, tot pe data de 14 dec. trebuie sa prezint un proiect la facultate. Tot la ora 12 :mda: .

Sper sa termin pe la ora 13, apoi sa fug la judecatorie.

----

Mm.. oare pot amana termenul la care trebuie sa ma prezint in instanta ?

Share this post


Link to post

Daca nu te prezinti se amana de la sine.Termenul urmator il vezi pe adresa aia pe care ti-am dat-o anterior.

Share this post


Link to post

Mersi. M-am uitat pe adresa respectiva si nu e decat un singur termen. Pe 14 decembrie si atat.

M-am uitat si pe alte dosare, iar pe unul din ele era specificata o cerere de amanare. Voi trece luni pe la judecatorie si voi incerca sa depun si eu una.

 

L.E.: Poate am inteles eu gresit. Termenul urmator va fi precizat dupa data de 14 dec ?

Edited by iulian19

Share this post


Link to post

Dupa 14 decembrie dosarul se depune la arhiva (3-4 zile) si apoi se introduc datele si pe adresa de internet.Deci undeva pe 21-22 banuiesc ar trebui sa stii urm. termen.

Share this post


Link to post

Am inteles. Multumesc ! :osanale:

Share this post


Link to post
@dreamlike: Cind o sa platesti o amenda (sau macar atunci cind o sa primesti in plic o amenda) scrisa pe numele tau pentru o cauza cu care nu ai nimic de a face - citeste te rog patania mea din pagina anterioara ! atunci o sa fiu perfect de acord cu tine. Pina atunci insa as vrea sa imi incasez papara doar pentru o vina reala si nesubiectiva si sa se termine odata cu teama soferilor (chiar si cei care circula super-corect) atunci cind vad un politist pe strada. Am toata stima pentru oamenii in uniforma care isi fac datoria si , personal, apreciez ca lucrurile au evoluat inspre bine. Exceptii insa mai gasim ;)

 

Cei care au fost amendati in mod dubios apoi fac contestatie si o castiga in instanta; isi pot recupera banii platiti pe amenda conexa?

Sau daca faci contestatie,nu platesti amenda si nu ai castig de cauza; se mai poate achita sanctiunea respectiva pe jumatate in 48 de ore de la hotararea judecatoreasca definitiva si irevocabila?

Ce sanse sunt sa se castige o contestatie cu doar cu un martor de partea ta si fara probe video incriminante sau nu? Am auzit ca politia nu se prezinta din lipsa de interes deci s-ar putea castiga teoretic, fara avocat.

Edited by Senna

Share this post


Link to post

Daca faci contestatie si castigi,teoretic trebuie sa iti recuperezi bani platiti.Cum,nu stiu exact.

Daca faci contestatie si pierzi,si nu ai achitat amenda,pierzi dreptul de a achita jumatate din minim in 48 ore.

De regula,daca ai un martor care sa certifice ca ceea ce scrie in pv nu e adevarat,sansele de castig sunt foarte mari.

Nu stiu daca poti catsiga daca politia nu se prezinta,ei pot cere judecarea in lipsa.Principiul judecarii unei contestatii la un pv e cam asa:se prezuma ca ceea ce a scris domnul militian acolo e adevarat.Tu trebuie sa dovesdesti prin mijloace de probe ca nu e asa.In acest caz mijloace de proba nu pot fi decat martorii.Deci nu politia trebuie sa demonstreze ca ceea ce e scris acolo e adevarat ci tu sa demonstrezi ca nu e adevarat.

Share this post


Link to post

Ca fapt divers ce contestatie sa mai faci daca platesti amenda? Asa singur ai recunoscut ca ai gresit. Contestatia se face daca NU ai de gand sa platesti amenda. Legea spune clar ca depunerea contestatiei suspenda executarea sanctiunii. Deci nu depui contestatie daca ai platit amenda.

Share this post


Link to post

Zeneseule nu prea esti la curent. Plata amenzii nu inseamna acceptarea ei. Poti sa ne arati legea de care vorbesti?

Share this post


Link to post

Ok. Aratati-mi atunci logica in a plati un PV si pe urma a face contestatie. Prin plata amenzii se stinge debitul(creanta) creat prin PV. In consecinta esti de acord cu acesta.

Alineatul 3 al art.32 din OG 2 spune foarte clar ca

(3) Plângerea suspenda executarea. Plângerea persoanelor prevăzute la art. 31 alin. (2) suspenda executarea numai în ceea ce priveşte despăgubirea sau, după caz, măsura confiscării.

Plangere face acela care se considera neindreptatit de PV. Cine se considera neindreptatit nu plateste amenda-corect?

Edited by ZeNeSeu

Share this post


Link to post

Are logica:daca contest si pierd,nu mai am posibilitatea sa achit jumatate din minim.

Share this post


Link to post

Chiar daca nu e legat de o amenda de circulatie, am castigat in instanta un proces contra IPJ Timis pentru o amenda de tulburarea linistii publice. Eu am fost martor cheie in acel proces iar de la IPJ nu s-a prezentat niciodata nimeni. Concluzia dupa parerea mea e ca depinde ff mult de judecator... si de martorii pe care-i ai. Daca judecatorul vrea sa te frece te freaca si oricum audierea martorilor se face separat, asa ca e bine de stiut dinainte ce sa spui ca sa puste declaratiile.

 

Colegul nu a platit amenda pt ca a depus contestatie. Daca pierzi procesu pierzi si dreptul de minim si mai platesti si cheltuiei de judecata. Asta din cate stiu eu iar totalul poate ajunge la mai mult decat dublu amenzii initiale...

Share this post


Link to post
Are logica:daca contest si pierd,nu mai am posibilitatea sa achit jumatate din minim.

 

Ordonanta nr. 2 din 12 iulie 2001 privind regimul juridic al contraventiilor

Art. 28. - (1) Contravenientul poate achita pe loc sau in termen de cel mult 48 de ore de la data incheierii procesului-verbal jumatate din minimul amenzii prevazute in actul normativ, agentul constatator facand mentiune despre aceasta posibilitate in procesul-verbal. In actul normativ de stabilire a contraventiilor aceasta posibilitate trebuie mentionata in mod expres.

(3) In cazul in care contravenientul a achitat jumatate din minimul amenzii prevazute in actul normativ pentru fapta savarsita orice urmarire inceteaza.

Share this post


Link to post

Pai inceteaza sa ma urmareasca ei pe mine pentru neplata amenzii.Dar ii urmaresc eu pe ei pentru ca nu sunt de acord cu pv.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...