Jump to content
Sign in to follow this  
DonLorenzo

Probleme Cu Discurile De Frana

Recommended Posts

Comfirm si eu faza cu discurile la Aveo. Acum 2 zile un amic care si-a luat masina odata cu Lacetti-ul meu s-a prezentat in service la revizia de 15.000 care l-a costat in jur de 900 RON. Printre altele a schimbat placutele de frana (uzate prematur la 15.000 de km din punctul meu de vedere) si discurile. Cand frana la viteze de pesite 120 la ora imi zicea ca ii vibreaza rau volanul inainte de revizie...

De ce nu mentionezi si maniera de franare a amicului in aceasta perioada, inclusiv in rodaj, ca sa identificam eventuale deficiente de exploatare.

Share this post


Link to post

Si eu am aceias problema. Am schimbat discurile la revizia de 20000km iar acum la revizia de 30000km trebuiesc schimbate iar. Eu cred ca e un defect de fabricatie deoarece nu sunt la prima masina (am carnet de 19 ani) si nu am un stil de condus agresiv. Loganul pe care l-am tinut 45000km nu a dat semne de oboseala la discuri. Trebuie sa mai trec pe la di-bas pentru ca la revizie nu mai aveau in stoc discuri si mi-au zis sa mai trec pe la ei.

Share this post


Link to post

Sorry , but i can speak only english , or italian .

I have the same problem .

I change disk at 7000 km , 20000 km , 45000 km , 60000 km.

Now at 75000 i have the same problem : at 60-80 kmh i have an intolerable vibration during braking.

Do you have a solution to my problem.

Thanks.

Kalos 1.2 SE GPL 5 door

Share this post


Link to post

Go Brembo ;)

 

Si eu am avut aceeasi problema, la vreo 12.000 am ajuns la fier cu placutele si am aceeasi vibratie infecta la franare. Si sa nu aruncam vina pe stil pt ca nu e prima masina pe care o conduc, dar prima dupa Supernova la care schimb placutele in ritmul asta... La aia totusi picau in 7000 km dar costau undeva la 30-40 ron si erau Ferodo :P (Target, pt carcotasi...)

Share this post


Link to post
Sorry , but i can speak only english , or italian .

I have the same problem .

I change disk at 7000 km , 20000 km , 45000 km , 60000 km.

Now at 75000 i have the same problem : at 60-80 kmh i have an intolerable vibration during braking.

Do you have a solution to my problem.

Thanks.

Kalos 1.2 SE GPL 5 door

 

It's only solution...change disks.

Share this post


Link to post
It's only solution...change disks.

 

But why this happens?

It is not possible that we need to change the discs with this frequency.

There must be a cause!

Share this post


Link to post
Si eu am avut aceeasi problema, la vreo 12.000 am ajuns la fier cu placutele si am aceeasi vibratie infecta la franare.

 

@tico_rs - cum explici, altfel decat din stilul de mers, ca marea majoritate a utilizatorilor de kalos au schimbat placutele pe la 30-40k km?

Si eu la ultima revizie de 25.000km le-am verificat si au uzura mai putin de 50%. Presupunem ca din fabrica se foloseste aceeasi compozitie a placutelor si la Kalosul vechi si la Aveo cel nou.

Share this post


Link to post
But why this happens?

It is not possible that we need to change the discs with this frequency.

There must be a cause!

 

Did your dealer/service provide you with an possible answer to this? Did you ask?

Share this post


Link to post

So far discs I have always been exchanged for a guarantee.

Next June 2008 expires guarantee, but my curiosity and my need is to understand and solve the problem permanently.

My agent who care assistance also asking the Chevrolet Italy has no solutions but to change discs.

Once I have also changed the front wheel hubs!

Share this post


Link to post

acorbo, when you changed the discs, did they checked your brake calipers also?

Share this post


Link to post

I don't know !

Share this post


Link to post

Revin si eu, observand cata jale este in jurul meu (discuri de frana la kalos :D )...La singura (din pacate... :( ) prezenta a mea la o intalnire a forumistilor din buc., plangeam de troncanituri si vibratii la franare...Daca tin bine minte, sato mi-a zis ca e problema de discuri, cu toate ca masina nu avea 10000 de km. A avut dreptate...Am schimbat discurile (evident, in garantie) la galati, de unde era masina luata...dupa 2 luni...surpriza...masina vibra la franare de ma apucasera dracii :wallbanger: bine ca am o cunostinta acum la un service din buc. care mi-a re-schimbat discurile.Cu alte cuvinte, la mai putin de 30000 de km., eu merg cu al treilea set de discuri...Credeam ca sunt eu mai "necunoscator" (a.k.a. idiot, praf, prastie, varza...) dar vad ca au mai fost probleme si cu alti driveri...Ce naiba sa mai cred? :) ...acu, thank God, nu am nicio problema... :osanale: ...Oare cat o mai tine? :)

Share this post


Link to post

Mai ce > :) , astia la service le schimba de la unii la altii ?? Cum pot fi atat de proaste niste discuri din reteaua de piese de origine GM?

Share this post


Link to post

vad ca majoritatea au avut probleme cu vibratiile la franarea brusca si nu stiu daca au abs si daca cunosc rolul acestuia cand intra in functiune , nu spun ca nu sunt probleme cu discurile s-au cu placutele ,s-au ca sunt un mare cunoscator,dar la o franare brusca la o viteza mare orice masina care are abs vibreaza datorita franari care nu se mai face prin blocarea rotii ci prin rostogolire si cand intra sistemul de franare la 140-160 km\h cum sa nu trepideze masina...cand saraca nu are nici 1100 kg...deocamdata nu am probleme cu discurile -7000 km-

Share this post


Link to post

una este vibratia data de ABS, vibratie care se aude si o simti "in talpa" si alta e sa-ti tremure volanul si in si mai rau caz sa se schimbe directia masinii in timpul franarii din cauza ca suprafata de franare nu mai este plana ci se face prin "puncte" sau suprafete ne-constante, iar daca cele doua discuri nu au uzuta similara se pot produce evenimente ciudate

Share this post


Link to post

Salut la toti,

 

si Hristos a Inviat!

 

Scuze daca s-a mai discutat exact problema asta, dar eu nu am gasit raspuns exact la ceea ce mi se intampla mie la masinutza.

 

Deci, va rog frumos sa-mi spuneti, daca stiti, de unde pot venii vibratiile care le simt in volan, destul/ba chiar suparatar de puternice, numai si numai atunci cand franez, de la peste 100 km/h.

 

Vibratiile apar in volan doar cand apas pe frana, indiferent daca e brutala franarea sau doar usor. Mi se pare chiar ca daca apas usor, vibreaza si mai tare. Dar, tin sa precizez, ca vibratiile dureaza doar pana masina ajunge pe la 80km/h. Atunci, daca continui sa tin pe frana, nu mai simt absolut nici o vibratie, masina se comporta super super bine. In oras, nu simt nimic, ca rar ajung la 100 la ora, dar in afara e dezastru.

 

Aveo-ul meu are 11.000 km, nu am facut inca prima revizie, nu am schimbat nimic la el, are rotile alea de R14/185, alea cu jante de tabla si cauciucurile alea cu care vin toate, Hankook, sau cum le zice. ABS am, daca asta conteaza cumva.

 

Va multumesc celor care imi veti raspunde,

Adrian

Share this post


Link to post

Cel mai probabil discuri ovalizate.

Share this post


Link to post

Si eu tot la fel cred!

Share this post


Link to post

Si daca este de la ABS ?

Share this post


Link to post
Vibratiile apar in volan doar cand apas pe frana, indiferent daca e brutala franarea sau doar usor.

Share this post


Link to post

Starea de franare este semnalizata ABS-ului prin inchiderea contactului de la pedala de frana. Diferentierea dintre o franare usoara si una brusca se bazeaza pe calcule asupra datelor culese de la senzorii de rotatie. Deci, dupa inchiderea contactului (cea mai mica actionare a pedalei), orice anomalie in sistem poate genera orice comportament. Este cunoscut ca senzorii de rotatie utilizati de catre Daewoo/GMDAT sufera de probleme la trecerile prin medii murdare/umede. Oscilatii in sistemul hidraulic de franare pot sa dea comportamentul sesizat. Tot sistemul se bazeaza pe informatiile de la senzori, iar in sistemele informatice exista o regula: rahat input, rahat output.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Si a mea face la fel cand franez de la 100km/h (adica trepidatii in volan stanga dreapta) . Este de la discuri mai mult ca sigur pentru ca si in oras cand pun frana nu se infraneaza cursiv ci mai mult ca la o bicicleta care nu are roata centrata.

Ca informatie: pentru kalos un disc e in jur de 1milion (100ron)

La schimbarea discurilor se schimba si placutele, asta ca sa fie totul ok si sa nu faci 1000 de operatiuni. :thumbl:

Share this post


Link to post

Salut,

Merci frumos de raspuns,

 

am citit tot aici prin alte topicuri si tot asta reiese ca ar putea fi cauza vibratiilor.

 

Azi ma duc cu ea la constatare in service, ca sfat general, ce imi recomandati?

 

- sa cer si schimbarea placutelor? (ca am inteles ca e bine sa se "calce" sa se "obisnuiasca" discurile noi cu placute noi)

 

sigur discurile, daca ele sunt problema, mi le schimba moka, ca doar am garantie la ea, ca are doar 4 luni masina, dar placutzele o sa le platesc.

 

Deci, ce ziceti, sa cer inlocuirea placutelor, sau sa ii las sa-mi schimbe discurile si inlocuiesc placutele la revizie, ca mai am 4.000 km pana la prima revizie la ea.

Share this post


Link to post

Poti lasa placutele vechi fara probleme, or sa se pasuiasca pe noile discuri.

Share this post


Link to post

Pana la urma au constatat ca Discurile au fost ovalizate si mi le-au schimbat pe garantie, dar au constatat ca placutele erau uzate 85% si mi-au recomandat sa mi le inlocuiesc.

 

Le-am inlocuit, dar nu mi se pare normal sa se duca placutele de frana in 11k de km, indiferent de stilul de condus.

 

Oricum, singurul lucru bun in toata treaba a fost faptul ca m-au tinut cu toata reparatia fix o ora si 15 minute in service. Eram mai mult ca sigur ca o sa-mi tina cateva zile masina.

 

Dar ceea ce e de neconceput, pentru mine cel putin, este ca eu am fost acum fix o saptamana, cand nu imi dadusem seama ca am probleme cu discurile, la service la ei, ca mi se parea ca se aude un sunet din ala fier-pe-fier si ca franeaza mai nasol masina, si ei mi-au facut testul de frana si atat. Eu le-am zis sa se uite cat sunt de uzate placutele, dar nici nu m-au bagat in seama, zicandu-mi ca placutele nu au nimic. Si totusi, dupa o saptamana au descoperit ca erau 85% uzate. Nasol ca asa se pricep ei sa verifice franele.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...