Jump to content
Sign in to follow this  
mugur

Miki Alexandrescu "comentator" F1

Recommended Posts

Am vazut pe un alt site treaba asta si ma gandeam sa scriem si noi aici cateva mesaje ca doar suntem destui nemultumiti..poate avem o sansa si il schimba...macar incercam decat sa ne tot plangem...ce ziceti? http://www.tvr.ro/org/

Share this post


Link to post

Sincer "nu ascult sunetul" pe TVR cand sunt cursele. Dau pe mute si pun o muzica. Ma multumesc cu grafica si statistica televiziunii respective. Omul abereaza de multe ori dar cred ca si cunoaste cate ceva. Evident cand zice ca i-a facut Shumi cu ochiu' ;) e paranoic. Sau ca l-a rugat Alfonso sa-l imprumute cu ceva dolari... :D

Share this post


Link to post

Am bagat:

 

Stimati domni, avem respectuoasa rugaminte ca emisiunea "Formula 1", un spectacol al campionilor, sa fie prezentata de profesionisti.

 

Cu Stima,

...

Share this post


Link to post

copy-paste de la tommy :thumbl:

Share this post


Link to post

Fara Miki nu mai are niciun farmec emisiunea, macar iese comedie, celalalt este pafarist. Miki Fara Frica de Pisica isi plimba macar fundurile de borcan prin culise, se mai ciocneste, din greseala, de Berny, il mai calca pe bombeu pe Zanardi ...

Dati si voi pe RTL, face bine la germana, acolo vezi cu 1,5-2 h inainte si tot atata dupa. Poate asa aud si sponsorii de la TVR si il rezolva ei pe Miki, obiectiv, cu graficul de audienta in fata. Sau poate le fura contractul vreo alta televiziune !

Share this post


Link to post

Copy-paste de la tommy :thumbl:

 

Trimis mesaj, poate daca or sa vada acelasi mesaj de la mai multe persoane chiar or sa tina cont ; desi nu trag prea mari sperante

Share this post


Link to post

Nu mai dati copii-past :) Or sa creada ca e un singur nebun, mai variati si voi.. sa se vada ca suntem mai multi .. de parca ei n-ar sti :P

Share this post


Link to post

:scarpin: pai nu le-am atasat si poza ta :P doar am facut copy-paste la mesaj, deci e ok :D

Share this post


Link to post

Subscr =D> iu

Share this post


Link to post

Si eu ma gandeam ca fiecare sa isi exprime parerea personala...

Share this post


Link to post

Mda...dar din pacate e greu sa ai alta parere decat cea exprimata de tommy. Adica nu vad ce s-ar putea face mai mult decat adresarea unei solicitari TVR-ului, prin care sa cerem respectuos, in calitate de contribuabili, indepartarea respectivului personaj. Din nefericire, acest lucru deja s-a facut de un grup destul de bine organizat. Raspunsul a venit prompt: Micki isi plateste singur deplasarile, are o parere pertinenta si obiectiva, cunoaste bine lumea F1 (sau cel putin asa sustine el singur), asa ca de ce l-am da afara?!

Share this post


Link to post

In TV se schimba ceva doar din telecomanda, iar boicotul trebuie facut public pentru a participa cat mai multi.

Share this post


Link to post
Raspunsul a venit prompt: Micki isi plateste singur deplasarile, are o parere pertinenta si obiectiva, cunoaste bine lumea F1 (sau cel putin asa sustine el singur), asa ca de ce l-am da afara?!

 

Poate o sa zambiti dar asta vara am avut ocazia sa stau de vorba cu dl. Alexandrescu vreo zece minute, impreuna cu un prieten (mare fan F1), la mare. Miki isi plateste singur deplasarile, nu este platit pentru ce face si tot timpul are de indurat critici aspre de la "cunoscatori" ca noi.

Sincer, nu sunt un fan al lui dar, in perioada cand comentau Viki si cu Shony, era si mai dezastru - oamenii comentau din studio ce vedeam eu la tv, basca se mai uitau prin hartii si pierdeau exact cate o faza importanta dupa care se mirau: "unde a disparut cutare?" - pai abandonase de vreo 3 tururi. Asa ca vorba romanului "rau cu rau dar mai rau fara rau". Eu chiar ii simteam lipsa lui Miki: ma mai amuzam la glumele lui, la gafele lui si chiar avea informatii interesante legate de imprejurimi, costuri la hoteluri (desi el sta la particulari), mancaruri si ... pana la urma, ori ce am spune, se invarte printre ei, a mai vazut o masina, chiar a mai condus cate una etc.

Nu trebuie sa fiti de acord cu mine insa, sa fim seriosi, sa te uiti la F1 fara sonor... Cineva spunea ca diferenta dintre a vedea o cursa la tv si una live e cam aceeasi cu a face sex singur sau a o face cu o femeie. Una peste alta rezultatul e cam acelasi.

In concluzie, lasati-l domnilor sa comenteze, omul chiar o face din pasiune, priviti-l ca pe un fel de Ion Creanga al Formulei 1.

Edited by dreamlike

Share this post


Link to post

:mrgreen: Filipe, sigur te-a mituit miki asta :P

Share this post


Link to post
In concluzie, lasati-l domnilor sa comenteze, omul chiar o face din pasiune, priviti-l ca pe un fel de Ion Creanga al Formulei 1.

 

Filipe.. Creanga avea duh nu gluma .. E blasfemie comparatia ta :)

Share this post


Link to post

Din pacate, faptul ca isi plateste singur deplasarile este regretabil, nicidecum laudabil. Trebuie sa trag concluzia de aici ca oricine are suficienti bani sa se fataie de colo colo prin lume pe la diverse competitii poate deveni comentator al posturilor publice si subventionate ale TVR? Pai in cazul asta pentru ce mai primeste TVR-ul bani de la buget? Pentru cumpararea drepturilor? Sa fim seriosi, se stie ce au facut cu drepturile Diviziei A, la fobal. Sau cu cele ale Ligii Campionilor. Sau cu cele ale echipelor romanesti de prin cupele europene. Cred ca nu va mai trece mult pana vom vedea jocurile olimpice la B1, comentate de Irinel si Monica. Nu de alta, dar au suficienti bani ca sa-si plateasca singuri deplasarile. Iar TVR-ul poate "uita" sa emita un OP, nu?

 

Si revenind la subiect, Miki este poate un om care incearca sa faca bine, insa nu are stofa de comentator sportiv. Din cate stiu eu exista niste probe de dictie, se cere o anumita cursivitate a limbajului si a ideilor, trebuie sa iti faci o anumita documentatie inainte de fiecare cursa pe care o transmiti. Iar el nu prea ia nota de trecere la niciuna din aceste categorii. E drept ca isi platese cazarea, insa.

Share this post


Link to post

Principalele lui probleme sunt: vederea foarte slaba si lipsa calitatilor de comentator de televiziune. Faptul ca este un vechi cronicar sportiv de ziar nu-l ajuta decat la faptul ca-i plateste altcineva deplasarile si ca are ceva relatii in lumea F1 printr-un prieten bun al lui Berny (I.T.).

Share this post


Link to post

Cel putin azi in State am avut 2 penibili . Daca asta-i ziarist la cum frazeaza , atunci ma fac si eu .

Share this post


Link to post

Statistica, grafica... reluarile, prim planurile bine facute sunt super, pacat de comentatorii ce le strica! :(

Am ajuns sa urmaresc aceste curse la fel ca unele meciuri din Liga 1 ( comentate de unii... vai de ei :-j ) cu sonorul oprit si cu muzica buna pe fundal!

Share this post


Link to post

Si unde mai e distractia?

Share this post


Link to post

Zău aşa, parcă prefer să renunţ la astfel de "distracţie" :-j . Săptămîna asta parcă a debitat mai puţine aiureli! :rolleyes: Sau am devenit eu imun...

Share this post


Link to post

Cred ca ne-am obisnuit si cand mai zice una grea , atunci ne mai reamintim cine comenteaza...

Share this post


Link to post

Buna la voi.

Am citit posturile anterioare si observ ca mai nimeni nu il agreaza pe acest "comentator".

Parerea mea este ca ii cam pe langa tot timpul, deoarece de multe ori contrazice chiar grafica organizatorilor.

Faptul ca stie toate nevestele si amantele tuturor de pe acolo sau stie cat costa hotelul nu stiu care, lucru care se poate afla usor de pe net sincer pe mine nu ma intereseaza. Ar fi interesant de stiut detalii despre piloti si masinile lor sau despre cauzele accidentelor.

Aaa si era sa uit cand comunica cei de la boxe cu pilotul pe langa ca nu traduc ce se intampla mai si vorbesc peste ei, is aiurea rau amandoi...

Share this post


Link to post

Hai ca o sa ne lipseasca, precum alt comentator sportiv pe care catavencii l-au facut remarcat prin celebra recomandare: "tacerea e de Graur". Oricum, nici unul nu l-a intrecut pe cel care a comentat finala Campionatului Mondial din '94. O repriza intreaga, pana l-a corectat cineva de la B in pauza, ne-a tinut doar in "Sandor Pulh a fluierat", "Sandor Pulh a arbitrat" ... Culmea, si el este in continuare un foarte apreciat comentator, a trecut, firesc, de la TVR1 la Kanal ... D.

Share this post


Link to post

Da sa stii ca ai dreptate tolin dar asta a fost odata de mult, se mai intampla, da din pacate la Miki se intampla la fiecare cursa. Daca stii germana se merita sa te uiti la RTL ca au o transmisie jos palaria. Eu unul din pacate nu stiu dar am urmarit o singura data cu cineva care stia si mi-a tradus si mie, chiar merita.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...