Jump to content
Sign in to follow this  
iso

Ce cafea preferati ?

Recommended Posts

Apropos de cafea, dacă aveţi ocazia să ajungeţi pe la Otopeni, beţi un espresso de la Gregory's, merită (pare scump pentru jumatea aia de ceaşcă, ştiu, ultima oară când am fost era 35.000 ceşcuţa).

Share this post


Link to post

Cam 2L pe zi, depinde de cat se prelungeste programul...

Eduscho Dupla de cele mai multe ori.

Selgros - pachet 1kg + pachetel bonus de 100g = 186.000

Preparata la filtrul propriu din birou.

Fara zahar, fara lapte, nici prea calda, nici prea rece :-D

Aaaa! Si cana sa fie nici plina, nici goala. :lol: Are cine sa o alimenteze constant... :wink:

Cantitativ se asorteaza cu cele 4 sau 5 pachete de tigari pe zi :)

Share this post


Link to post

...ptiii co' sa muriti bata-va intelepciunea si puterea :roll: ... Doamne fer :nonono: ... :roll:

Share this post


Link to post

Sincer, eu nu beau deloc cafea. Mai beau ciocolata calda "La festa" din cand in cand, si uneori, "Jacobs 3 in 1"...

Share this post


Link to post
Sincer, eu nu beau deloc cafea.

Pai normal, tinerii n-au voie, ca e viciu! :rotfl:

Share this post


Link to post

Eu beau 1 cana cafea acasa, iar la serv. 1 pahar de nesssss bine frecat(are cine sa-l frece@ sac CLAZ :lol: ) asezonate cu una doua ...zece Chesterfield...

Share this post


Link to post

@claz: las'o mai moale ca omori organizmu'... rinichiu' shi plamanu' bat in tzeava...

@instinkt: la festa e cea mai mare porcarie inventata. chimicala 150% shi nici nu e reushita.. nu are nici un gust.. daca tot eshti adeptul chimicalelor, una mai reushita ca gust shi cu o parte naturala e Jacobs..

@emi: bah tu asta micu de la RTL, vezi de pastreaza pe cine shtie sa frece, k in curand o sa beneficiez shi io de actziune.. :lol:

Share this post


Link to post

2...3...4 cesti mari pe zi + 20...30LM. Cafeaua ce mai buna este cea cu care te obisnuiesti. De ceva vreme Meridian. Nu suport aromatele artificial.

Solubila nu. Alcool nu (doar accidental in cantitati infime).

Nu suporta cineva cofeina? Sa citeasca ce contine un banal antinevralgic. :lol:

Eu dorm mai bine dupa o cafea mare (si tare). :rotfl:

Share this post


Link to post
Eu dorm mai bine dupa o cafea mare (si tare)

Asa e ... si te scoli mai odihnit, dar numai daca te culci imediat si nu te trezesti noaptea. Altfel, ai pus-o! :)

Share this post


Link to post

Se pare ca nu-s singurul la care nu are cafeauna nici un fel de efect. Eu nu prea beau ca mi-e lene sa mi-o prepar (n-are cine sa mi-o frece in camin dimineata) mai beau uneori cand am vreu drum lung si fara timp de somn da in rest nu, mi-e prea multa lene ca sa stau sa-mi fac asa ceva. Asa ca nu ma pricep cam ce cafele sunt mai bune sau nu. In medie cam un pe saptamana. Asortata bineinteles de cateva Winstoane light's si de o discutie interesanta. Asa, de unu' singur :roll: Ce am vazut interesant e ca , Capucino are efect contra somnului si cola la fel, cafeaua nu. Daca aveti nevoie sa fiti trezi atunci incercati un Redbull sau ceva asemanator. Efect garantat. L-am testat ieri noapte cand am facut un drum fulger pana acasa fara sa afle ai mei.

Share this post


Link to post
...n-are cine sa mi-o frece in camin dimineata...

Mda... in general in camin asta se intampla seara!

Share this post


Link to post
Se pare ca nu-s singurul la care nu are cafeauna nici un fel de efect.

 

Are efect sigur, dar nu-l simţi tu încă, eşti prea tânăr :P ridică tensiunea !

Share this post


Link to post

Cafea nu beau niciodata (si sper sa ramana asa). Din cand in cand insa cate un capuccino.

Culmea e ca nu beau cafea dar imi place sa o prepar (filtru sau expresso)...Ei beau cafea Amaroy, Bremer (adusa de mine de prin Germania)...si mai rar Lavazza.

Share this post


Link to post

Amaroy mai gasesti si prin Ardeal, Deva, Cluj, Sat-Mare...daca stii unde sa cauti... incoace, prin Sud n-am vazut asa ceva...

Share this post


Link to post
@emi: bah tu asta micu de la RTL, vezi de pastreaza pe cine shtie sa frece, k in curand o sa beneficiez shi io de actziune..   :lol:

 

Da normal...dar mai inainte tre' sa socializam un pic cu frecatoarea... :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post

@emi: bah tu asta micu de la RTL, vezi de pastreaza pe cine shtie sa frece, k in curand o sa beneficiez shi io de actziune..   :lol:

 

Da normal...dar mai inainte tre' sa socializam un pic cu frecatoarea... :lol: :lol: :lol:

 

Strumf, sa nu zici ca te duci la RTL ca o sa-ti blestemi zilele...crede-ma, am mincat vreo 6 ani paine de acolo...si nessuri frecate de fetele lui emi :lol:

Share this post


Link to post
Amaroy mai gasesti si prin Ardeal, Deva, Cluj, Sat-Mare...daca stii unde sa cauti... incoace, prin  Sud n-am vazut asa ceva...

S-ar putea...Insa la Aldi in Germania era cam 2.3-2.5 euro la pachet de 500g...Cred ca aici e ceva mai scumpa.

Share this post


Link to post

Vesti bune pentru cafegii:

 

Importatorii de cafea prognozează scăderea preţului cu 5% anul viitor

Preţul de comercializare a cafelei ar trebui să scadă, anul viitor, cu 4%-5%, în urma reducerii accizelor cu 20%, iar consumul de cafea va creşte, a declarat, joi, secretarul general al Asociaţiei Române a Cafelei (ARC), Gabriel Sidere.

''Ar fi normal ca preţul de pe raft să fie mai mic cu 4%-5%, în funcţie de sortimentul de cafea'', a spus Sidere.

El a precizat că asociaţia nu poate să impună companiilor din sector un anumit preţ, ci doar să recomande scăderea acestuia.

În prezent, accizele sînt de la 850 euro pe tonă la cafeaua verde, 1.250 euro la cafeaua prăjită şi 5.000 euro la cea solubilă. Reducerea cu 20% va intra în vigoare la 1 ianuarie 2005.

''Obiectivul asociaţiei este eliminarea accizelor pînă la 1 ianuarie 2007'', a adăugat Sidere.

Potrivit datelor ARC, România a importat, anul trecut, 41.178 tone de cafea. Consumul mediu anual pe cap de locuitor este de 1,5 kilograme, de circa cinci ori mai scăzut decît în ţările din centrul şi nordul Europei.

''Dacă nu erau accize, consumul ar fi ajuns poate pînă la 60.000 tone'', a mai spus secretarul ARC.

Asociaţia reprezintă interesele principalilor companii din industria cafelei, cum ar fi Alka Co, Elite, Kraft Foods şi Nestle, care deţin împreună peste 90% din mărcile oficiale existente pe piaţă.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...