Jump to content
Sign in to follow this  
panzer

Muma lui de instalator!

Material instalatie de incalzire  

55 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

In virtutea faptului ca tot weekend-ul am strans apa din casa in urma fisurarii unei tevi de pexal la caloriferul din bucatarie intreb si eu poate printre voi sunt si cunoscatori.

 

Am pus robineti si pe tur si pe retur cum intra tevile la mine in apartament. Am dezafectat instalatia din pexal si acum incerc sa o refac. Numai ca am auzit pareri pro si contra, ca de exemplu "Oxidul de cupru (nr: stratul care se formeaza pe teava de cupru) e toxic"

 

Si anul trecut am schimbat toata instalatia ... a tinut o iarna... :wallbanger:

 

Apropo: Radet mi-e furnizor de caldura...

 

Merci mult!

Share this post


Link to post

eu am de 4 ani de zile tevi pexal peste tot prin casa si n-am avut nici o problema pina acum... Doamne Ajuta! :cadelnita:

Share this post


Link to post

Mai uite care e treaba: io am centrala proprie si toata instalatia pe pexal. La pexal este foarte important sa fie de calitate (deci nu chinezesc). El rezista la presiuni de 10 bari si 90 grdC temp.. Cred sa fisurat deoarece dobitocii de la radet citeodata pot sa aiba mai mult de 10 bari in instalatia lor, in special cind o probeaza. E mult mai elegant de lucrat cu pexalul. Daca ai avut probleme probabil este necesar sa pui ceva ma 'solid' care sa faca fatza dobitociilor de la radet. Poti sa pui cupru fara nici o problema.

Share this post


Link to post
fisurat deoarece dobitocii de la radet citeodata pot sa aiba mai mult de 10 bari in instalatia lor, in special cind o probeaza

 

Chiar asa, weekendu' asta n-a fost weekendul cand s-a dat drumul la caldura ? cam prea coincidenta.

Share this post


Link to post

Da cred ca ai dreptate VAXXI. La mine la centrala termica exista o supapa de protectie care deschide la 3 bar. Practic nu am cum sa depasesc 3 bar in intalatia de pexal. La betzivii aia de la punctul termic al radetului de cartier, potzi sa te asteptzi la orice!!! Par examplu in teava de apa rece de buczatarie ai cam 4 bar. E foarte usor ca nea' tzeava de beat ce e, la punctul termic sa deschida mai mult vana de apa si hop presiune mai mare in tzeava de calorifer (vazut faza de mine cu 2 ani in urma).

Share this post


Link to post
Si anul trecut am schimbat toata instalatia ... a tinut o iarna...  

 

...pai mai cheama-l o data pe "ala" de anu' trecut...boxe.gif

Share this post


Link to post

am zis cupru pentru ca pexalul pe distante lungi face "burta" in timp. E mai comod pexalul dar te usuca la bani la mufe si coturi.

Share this post


Link to post

Nu mai dau de el ... ca ii dadeam eu sa-i ajunga! :flaming:

M-am hotarat pe cupru. Il incerc si p'asta.

 

@VAXXi: nu e nici o coincidenta! Teava a crapat la 15 minute dupa ce eu am deschis caloriferele (ca le-am tinut inchise sa nu se scurga in ele toata mizeria de pe tevi care vine cand dau drumul la instalatie)...

Share this post


Link to post

Am votat "cupru" deoarece am centrala termica pe cupru. Pexal am numai la apa potabila si la apa calda pentru baie. Cuprul nu este toxic daca este folosit numai la incalzire. Daca-l folosesti pentru apa potabila atunci vor fi probleme cu sanatatea... Pe de alta parte, am auzit ca pexal-ul, oricat ar fi el de bun, dupa 5-6 ani incepe sa "imbatraneasca", adica incep sa apara pe el mici fisuri, crapaturi etc. Indiferent de teava pe care ti-o pui (cupru, pexal, pvc) iti recomand sa-ti pui, ca prim element de la intrarea tevii in apartament, un REDUCTOR DE PRESIUNE PENTRU APA (costa cam 180.000) si un mic manometru (35.000 lei) astfel incat sa-ti reglezi presiunea apei asa cum doresti tu. Poate Radetul sa-ti furnizeze apa si la 10 bari, tu tot 2-3 bari o sa ai! Vei monta astfel:

- primul: robinetul de inchidere

- al doilea: reductorul de presiune

- al treilea: manometrul

Te rog, da-mi mai multe detalii deoarece pot sa-ti spun si ceva despre filtre (impuritati grosiere, impuritati fine, calcar).

Share this post


Link to post

Si eu am avut probleme cu pexalul dar de ce?Meseriasii lui peste au venit cu teava la gura caloriferului si in loc sa-mi spuna ca mai tre' sa mai iau un cot mi-au bagat un arc in pexal si l-au indoit in curba.Venea frumos dar se tot crapa teava in curba aia acolo.Pana mi-a zis alt meserias ca de-asta se crapa pexalul si ca nu trebuie tinut decat drept?!?!

Cert e ca acu' nu se mai crapa acolo.

Iar Radetul nici in visele lor nu baga mai mult de 3 atmosfere pe teava :lol:

Share this post


Link to post

florinbad merci mult de amabilitate. Problema este locul foarte stramt. In bucatarie tevile sunt foarte inghesuite. Abia au intrat robinetii. Daramarea (scobirea) peretilor astfel incat sa pot monta si alte piese nu o pot face acum din mai multe motive, banii in principal.

 

expero 16V exact un astfel de cot a cedat. Mi s-a spus sa ma uit la toate colturile de pexal a.i. sa nu fie striatii numai ca cel incriminat este foarte greu accesibil.

 

In dupaamiaza asta vine o firma sa monteze pe cupru.

Se indoaie teava de cupru sau se monteaza colturi?

La ce ar trebui sa mai fiu atent?

Daca exista mai multe modele de teava de cupru cum stiu daca pun dinaia buna sau nu?

 

Merci mult baieti. Am luat decizia ca ma fac instalator, si instalator. :flaming:

 

Adevarul este ca m-am invatat prost. Am stat in vest o perioada. Si acolo am patit chestii dinastea dar stilul era altul. Am ales un nr la intamplare din yellow pages, au venit baietii la ora fixa. Aveau tot la ei! Nu m-au trimis pe mine dupa piese prin oras. Nici nu am stat langa ei. M-am jucat la calculator. La sfarsit mi-au taiat factura pe care am platit-o a doua zi la banca (n-aveau voie cu cash). Le-am facut doar o cafea pe care au baut-o in fuga. Si-au aprins cate o tigara dupa ce au iesit din casa si s-au urcat in masina lor.

 

Masina o lasam la service cate 2 zile si plecam fara nici o grija... etc...

 

Am uitat unde m-am intors. :swearing:

Share this post


Link to post

Am inteles, ca cel putin pt coloane, unde pexalul nu e indicat, o solutie ar fi inoxul, e f bun calitativ, dar dinpacate e f scump.

Share this post


Link to post

Parerea mea este ca pexalul este o solutie provizorie. Am vazut si eu cum cedeaza chiar si pe instalatiile de apa dupa un timp. Este drept ca si firma producatoare ar trebui sa aiba un nume (se vede si dupa pret).

Eu sunt in "demolare" cu baia si am preferat cuprul. Cuprul este de doua feluri:in bare (cupru dur) si colac (cupru moale). La cupru dur se folosesc coturi, la cel moale, daca virajul nu este prea scurt, nu.

Nu am gasit la ce presiune rezista. La instalatiile de aer conditionat sare de 10 atm si nu crapa. Cel de 1/2 rezista sigur la termoficare. Nu stiu de cel de dimensiuni mai mari.

Share this post


Link to post
Si eu am avut probleme cu pexalul dar de ce?Meseriasii lui peste au venit cu teava la gura caloriferului si in loc sa-mi spuna ca mai tre' sa mai iau un cot mi-au bagat un arc in pexal si l-au indoit in curba.Venea frumos dar se tot crapa teava in curba aia acolo.Pana mi-a zis alt meserias ca de-asta se crapa pexalul si ca nu trebuie tinut decat drept?!?!

Cert e ca acu' nu se mai crapa acolo.

Iar Radetul nici in visele lor nu baga mai mult de 3 atmosfere pe teava :lol:

Exact asta a patit bunica mea!

Nenorocitul nu a pus cot si a cedat materialul.

Nu e vina materialului ci a instalatorului :twisted:

Share this post


Link to post

Mai pexalul are si el partiile lui bune si rele. Ca sa ai o instalatie pe pexal buna trebuie sa:

-pexalul trebuie sa fie de calitate. nu chinezesc sau alte falsuri

-pexalul se indoaie cu un dispozitiv special, care se pune inauntrul tzevii ca sa dea o indoire uniforma. Daca il indoi 'ad labam' se indoaie neuniform iar stratul de aluminiu din interior se subtiaza.

-fitingurile trebuie sa fie de calitate si sa se stringa bine la instalare.

Share this post


Link to post
Daca il indoi 'ad labam' ...

Bre se uita tot netu la mine si nu pricepe de ce ma stric de ras. Nu puteai sa gasesti ceva mai decent in exprimare? Oricum e tare faza :thumbl: si eu :lol: :lol:

Share this post


Link to post

BA CUPRU , BA PEXAl!

 

Dar la polipropilena v-ati gandit?

 

Daca e un meserias bun, cum am avut eu odata, va scapa de toate problemele enumerate mai sus. Totusi dezavantajul este ca arata mai putin estetic decat oricare din cele doua, deoarece coturile si conectorii sunt putin umflati si arata mai grosolan, dar eu cred ca este mai sigur.

Important este sa aiba aparatul de lipit bun si sa faca lipiturile cu simt de raspundere si credeti-ma ca nu apar probleme de presiune sau depuneri pe teava.

Share this post


Link to post

Eu tot teava pexal folosesc si nu am nici o problema! Din cate am citit (teava pexal) pentru productia de teava din polipropilena sau pexal se foloseste un material mai puternic ca aluminiul, nu stiu cum se suprapun doua straturi din aceste materiale si rezulta calitatea.

 

In fine, ideea e ca nu trebuie sa te zgarcesti si nici nu vei face economie cumparand o teava mai ieftina cu cate sute de mii ce in timp iti va aduce mai multe cheltuieli.

Share this post


Link to post

Ce-o fi tremurat saracu din 2004 pana sa-l lamuresti tu :) )

Share this post


Link to post

Scuze pt off topic ... =))

Asta trebuie pusa in topicul CATERINCA !

Share this post


Link to post

Polipropilena clar! Are numai avantaje si arata si civilizat. M-am saturat de pexal.

Share this post


Link to post
Ce-o fi tremurat saracu din 2004 pana sa-l lamuresti tu :) )

Daaa, de pe vremea lu' Iliescu... :) )

Share this post


Link to post

Mai, lasati cadavrele in pace :mrgreen:

Share this post


Link to post

Saracul si-a mai schimbat pexalul de vreo 3 ori de atunci :D

Edited by Mengelaus

Share this post


Link to post

Cupru e cel mai bun.Parerea mea.Mi-am montat centrala si am facut singur instalatia de incalzire si apa in cupru.Nu e greu de lucrat in Cu.Si te costa vreo 50-70 de lei toate sculele de care ai nevoie.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...