Jump to content
Sign in to follow this  
ciprian

Zgomot Accelerare Tico

Recommended Posts

Zilele trecute am observat (conduce masina mai mult sotia) ca la accelerare incepand cu viteza a 3-a apare un sunet la motor sau oricum de sub capota, mai degraba stanga sau mijloc.

 

E un sunet de genul unei batai dar nu neaparat metalic. (ma gandesc eventual la cureaua de distributie?!)

 

 

Deci nu se aude in treptele 1-a si a 2-a ... de aici in colo cand turez se aude.

Nu se aude la relanti nici in mers si nici pe loc.

 

 

Sunt cam ingrijorat mai ales ca nu am avut probleme serioase cu masina. Acum masina are 42.000 Km reali.

Share this post


Link to post

Oare care e problema?

 

Poate sa imi recomande cineva un mecanic de Tico din Cluj sau un service Kalumea. Multumesc!

Share this post


Link to post

Controleaza sub scutul cutiei de viteze sa nu ai vreo piatra blocata acolo , si nu numai acolo - la Tico se poate bloca o piatra in mai multe locuri pe sub baterie , sau poate chiar iti atinge scutul in cutie - ceea ce se intampla cand lovesti masina pe dedesubt , cureaua de distributie n-are ce sa sune , s-ar auzi si pe loc daca accelerezi .

Share this post


Link to post

Am fost azi la un mecanic si se pare ca problema este cap planetara stanga.

Share this post


Link to post

Azi am fost la mecanic sa imi rezolve problema

 

Inlocuit: cap planetara cu tot cu burduf pe partea stanga si dreapta + cap (ceva de la directie)

 

costuri: 2 cap planetara cu tot cu burduf 100 RON bucata (Total:200 RON)

1 cap ceva tija directie (40 RON)

sudat teava esapament (intra in manopera)

manopera 100 RON

---------------------------------

TOTAL: 340 RON

 

 

Acum nu mai suna nici planetara, nici nu mai am sanse sa patesc la fel pe dreapta.

 

DAR

 

acum mi-a aparut ceva problema electrica dupa ce a sudat omu ... adica ... se aprinde lumina de habitaclu cand trag frana de mana impreuna cu martoru de la bord.

Problema: nu mai pot folosi alarma pt ca 1. crede ca e deschisa usa la masina

2. am pus pe OFF lumina din habitaclu ca sa nu mearga lumina cand nu sunt in masina ca e JENANT

 

 

 

Acum nu stiu daca e mai bina ca nu suna deloc esapamentul si am problema asta :(

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...