Jump to content
Sign in to follow this  
zeneseu

Publicitate Pe Masini

Recommended Posts

Nu e ala mic chiar asa negru. Exista casco ... etc. In plus ... parcurile de la firma asta nu le gasesti decat in cluj si bucuresti.

 

O sa mai caut site-ul sa vedeti cu ochii vostri despre ce e vorba.

Share this post


Link to post
Ai lipi o reclama la Logan pe masina ta?

Da cum sa nu, oricum a mea e urata ca porcu'. > :)

 

 

Am mai auzit o chestie. O firma plateste 200 euroi pe luna pentru publicitate pe masina ta.Conditii:masina pana in 5 ani, curata si ingrijita; sa faci cam 30-40 km pe zi si sa platesti taxa de inscriere de (ATENTIE) 730euroi pentru un contract pe 2 ani sau cam 1000 euroi pentru un contract de 5 ani, taxa ce se achita la inceput. parerea mea...

Pentru ce taxa de inscriere de 750 de euro? Inteleg sa platesc contravaloarea inscriptionarii, desi nici asta nu s-ar justifica, da 750 de euro pentru ce?

Eu daca am o firma si vreau sa fac publicitate pe panourile de pe strada, ma duc la firma ce le detine si mi se da vreun ban?

 

Rentabila afacere pentru: Societati comerciale, Taximetre, Persoane fizice dar care au de parcurs zilnic 30 de km ... de acasa pana la servici si invers. 30km pe zi, inseamna 780km pe luna. Cine crede ca ii poate face ...

Nu-i asa mult 30 de km pe zi. De 4 ani si jumatate de cand am permis am o medie zilnica de 55 de km. Nu e zi sa nu fac macar 15 km. Si daca nu-ti ies kilometrii, iti permiti din banii platit pentru reclama sa-ti cumperi ori o bormasina, ori un laptop si o interfata si sa-ti dai kilometrajul inainte la masina. =)) =))

Share this post


Link to post
Pentru ce taxa de inscriere de 750 de euro? Inteleg sa platesc contravaloarea inscriptionarii, desi nici asta nu s-ar justifica, da 750 de euro pentru ce?

Pai asta ma intrebam si eu.Si ma enerveaza chestia asta.Pur si simplu nu ii gasesc justificare.Adica...petru ei ce conteaza, isi fac bani de la cine pune botu.

Share this post


Link to post
Si daca nu-ti ies kilometrii, iti permiti din banii platit pentru reclama sa-ti cumperi ori o bormasina, ori un laptop si o interfata si sa-ti dai kilometrajul inainte la masina. =)) =))

 

Fii sigur ca iti monteaza ei vre-un fel de tahometru ca la camioane sa vada km facuti zilnic

Share this post


Link to post

Eiii :) )) Nici chiar asa. In primul rand ca un tahograf costa in just de 800 de dolari. In plus trebuie sa schimbi diagrama in fiecare zi.

Share this post


Link to post

Am aflat si eu in sfarsit care e chichita cu taxa de inscriere la firmele astea ce pun colante publicitare pe masini.E cam asa:Te gandesti sa faci un ban in plus...te inscrii la firma x, platesti taxe de inscriere de cca700 euroi...dupa care teapa... In contract exista o clauza care spune ca veti fi contactat in momentul in care au comenzi pentru publicitate...lucru ce nu se intampla. Si stai si astepti pana iti vine acru poate ani de zile. Deci teapa pe fata. Cunosc un caz in care individul a platita taxa de inscriere (care era de cateva sute de mii acum cativa ani), si de atunci nimic.Contractul degeaba il ataci in instanta. Asa ca aviz amatorilor! Sa traiti bine! :) >-

Share this post


Link to post

Normal ar fi sa-mi dea el vreo suta-doua de euroi ca sa stau in stand by. Tot eu sa-i dau? Pentru ce, pentru inscrierea in baza de date? Pe bune- trebuie sa fi "niţel prostuţ" :rolleyes: ca sa dai bani pe ochi frumosi. :mda:

Share this post


Link to post
Normal ar fi sa-mi dea el vreo suta-doua de euroi ca sa stau in stand by. Tot eu sa-i dau? Pentru ce, pentru inscrierea in baza de date? Pe bune- trebuie sa fi "niţel prostuţ" :rolleyes: ca sa dai bani pe ochi frumosi. :mda:

Prostut??? Putin spus...foaaaarte credul si naiv. Ei zic asa: iti dam 200 euro/luna pentru ca iti pui masina la dispozite, dar...tu trebuie sa dai 700 sa te inscriem. Apoi...asteapta tu...pana vor zbura porcii, si pana cand va face plopul mere si rachita micsunele! :D

Share this post


Link to post

Este si la noi in MS un dealer de masini noi, care daca iti iei masina noua de la ei, si ii lasi sa iti puna un autocolant pe lateralul masinii (cu numele si datele de contact ale firmei), iti face reducere la masina noua de 700 de euro. Nu stiu exact cit timp trebuie sa tii autocolantul, dar oricum e vorba de citiva ani, si trebuie sa faci in jur de 40 de km pe zi.

Eu sincer sa fiu, nu mi-as pune asa ceva, fiindca e clar ca usile alea peste citiva ani, cind o sa dai jos autocolantul, o sa trebuiasca revopsite (sau eventual cu un polish profesional), ca vopseaua de sub litere o sa fie proaspata si stralucitoare, iar restul masinii o sa fie matuita de la soare si intemperii.

Share this post


Link to post

Si daca imi cumpar masina cu banii jos cum va vor obliga dupa aceea sa le dau banii inapoi daca dau jos autocolantele? Se face contract?

 

Dar faza cu 700 de euro m-a lasat masca. =)) :dizzy:

Share this post


Link to post

Mai multe detalii nu stiu sa-ti spun, dar probabil ca se face un contract... Oricum, trebuie sa mergi la ei la revizii, asa ca tot te au cu ceva la mina.

Share this post


Link to post

@azzureus - Parca prea multe pretentii pentru 700 euro!

Share this post


Link to post

Si mie mi se pare putin 700 de euro, dar poate pt. unii inseamna mult banii astia (de exemplu e diferenta intre o masina cheala si una cu AC).

Share this post


Link to post

Depinde de ce scrie in contractul ala. E bine de cerut un exemplar acasa si semnat a doua zi.

Share this post


Link to post

Chiar mai sunt care cred in super-oferte?

Share this post


Link to post

Mda...numai sa iti dea contractul..Daca ai observat vreodata cam peste tot te pun sa semnezi contracte la foc automat.Recomandat ar fi sa se citeasca inainte sa fie semnate...dar cine mai are timp??? :D

Share this post


Link to post
Pe o parte asa este, dar pe alta parte, daca stai bine si te gandesti, la Auto Prest nu trebuie sa dai nici un ban in avans. Tu iti cumperi masina in leasing, platesti avansul si valoarea reziduala, iar 150 de euro din rata ti-o acopera ei. Daca reziliaza contractul nu pierzi nimic decat acea renta lunara de 150 de euroi. Este oricum foarte bine gandita treaba.

km ... de acasa pana la servici si invers. 30km pe zi, inseamna 780km pe luna. Cine crede ca ii poate face ...

 

Auto Prest este un parc cu auto sh. Tu iti cumperi masina noua si iti pui stickere cu ei. Toata lumea care vede masina ce spune? E luata de la ei domle ... parca-i noua :) )

 

Auto press se numeste. S-a umplut in cj de masini ale lor.

Nu stiu daca lucreaza cu sh-uri, sincer am fost curios sa vad ce si cum, deci, google => http://forum.softpedia.com/index.php?showt...16350&st=60

 

Pentru cine nu are timp, chef de citit cateva idei ar fi:

 

1. Pentru masina noua: se semneaza un contract cu ei, prin care esti obligat sa faci 660 de km/luna, iar ei iti dau 150 euro, DAR in contract scrie asa: "oricare parte poate cere rezilierea contractului cu 30 de zile inainte." Buun..

Dealerii iti spun clar: 12000 masina luata de la noi, sau 12600 prin autopress cu reclama pe ea si banii-i recuperati (teoretic). Doua luni sunt obligati sa-ti plateasca cei 150 de euro (notificarea aia cu 30 de zile inaine de reziliere), apoi pot sa rezilieze pe orice motiv.

 

2. Masina veche, platesti taxa de inscriere de 700 sau 1000 de euro in fuctie de durata contractului 2, respectiv 4 ani, cica taxa de inscriptionare #-o

 

Ei, autopress-ul cica ar avea ceva contracte cu dealerii prin care, pentru fiecare masina vanduta, primesc o suma de bani, nu mai vindem masini, bani din adidasi, de aia puma (c tolin ) :) . Asadar..cine are in calcul a-si lua o masina, poate sa suporte rata nu e nicio problema, daca afacerea lor merge 3-4 luni-1 an ti-ai scos banii, kilometrii daca oricum ii ai de facut, e ok.

Edited by andy

Share this post


Link to post
... nu mai vindem masini, bani din adidasi, de aia puma ( Š. tolin ) ...

Offtopic:

 

Multumesc pentru apreciere.

 

PS1: incercati si cu white jeans negri, sa vedeti ce bine merg !

 

PS2: perle culese din folclor (pentru necunoscatori).

Share this post


Link to post

Ca sa mai pun si eu paie pe foc...Nu vi se pare ciudat ca pe toate masinile de la autopres si mai ales pe cele din Oradea de ia IL FERRO nu apar alte reclame in afara de ale lor?? Sincer pana acum nu stiu vreo masina care sa aiba alta reclama. Ceva miroase ciudat in toata afacerea asta. Si chiar asa ... cum se spunea si aici -> http://forum.softpedia.com/index.php?showt...16350&st=60 , ce firma e tampita sa plateaca vreo 300-350 euro/luna (sau chiar mai mult) pe o reclama pe o singura masina?

Share this post


Link to post

Daca nu e teapa DE CE trebuie platit in avans si nu se poate ca in schimbul a 3-4 luni de plimbat prin oras cu masina inscriptionata, sa fie considerat avansul si toata lumea e multumita..eh..

 

Apropo, ce firma isi permite sa plateasca cate 150 euro/masina, cand un panou in centru costa atat(+,-), iar acolo sunt muult mai multe 'afisari' (nu e termenul cel mai potrivit). Aia care platesc nu-s fraieri a.i. sa dea bani si eu sa ma plimb pe unde vreau. Poate merg noaptea, in ciuda p.. si nu nu ma vede nimeni..

Vorba aia, cand sunt destui creduli, de smecheri nu ducem lipsa.

 

Ca o paranteza.. am primit un cd de la o anumita firma(nu merita reclama) cu tot felul de chestii din astea la care daca incheiai un contract cu ei si incepeai sa platesti rate impreuna cu altii, iar apoi iti cumparai masina.. pfai..

Edited by andy

Share this post


Link to post

Deci teapa originala cu publicitatea asta! Si cred ca sunt destui care "musca" momeala...

Share this post


Link to post
....Ca o paranteza.. am primit un cd de la o anumita firma(nu merita reclama) cu tot felul de chestii din astea la care daca incheiai un contract cu ei si incepeai sa platesti rate impreuna cu altii, iar apoi iti cumparai masina.. pfai..

Firma e din Cluj cumva? :) Mai stiu si eu din astea...ziceau ca in vreo 6 luni iti iei masina dar... pauza. Mai mult...daca vrei sa iti retragi banii... umbli de nu mai stii cum te cheama...si tot nu cred ca iei cat ai bagat. Deh...traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul. :D

Share this post


Link to post

Da, din cluj, spre deosebire de auto press astia erau destul de bine organizati, sediu mare, site facut cum trebuie, nu cu greseli de ortografie in contract..

Edited by andy

Share this post


Link to post

@andy Ia intra pe www.ilferro.ro sa vezi tu contract :D

Share this post


Link to post

Nu neg ca sunt si firme serioase ce se ocupa de publicitate pe masini, care au contracte bine facute si oameni competenti... dar majoritatea sunt tepe! Cu contracte semnate fara a fi citite, cu angajamentul de a le plati tu lor un avans de cateva lui, etc. Aveti mare grija! Si prin Craiova era o asemenea "firma" cu sediul intr-o garsoniera, de se ocupa cu asa zisa publicitate pe masini! Asta pana cand s-a prins lumea ca e inselatorie! La fel functiona si la ei schema: trebuia sa le platesti un avans de cateva sute de euro, pe care urma sa ti-l recuperezi in primele 2-3 luni de contract! Ceea ce evident nu se mai intampla! :grumpy:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...