Jump to content
Sign in to follow this  
zeneseu

Publicitate Pe Masini

Recommended Posts

Off topic-daca acest topic nu isi are locul aici sau a mai fost discutat, rog administratorii sa ma scuze si sa ia masurile ce se cuvin.

On topic: am gasit azi un anunt intr-un ziar local prin care o societate propunea posesorilor de autoturisme sa faca un ban in plus si anume, cei care circula prin oras cu masina li se ofera o suma de bani pentru a lipi pe masina un colant publicitar. Nu cunosc detalii despre marimea colantului dar mi se pare o idee bunicica pentru a castiga niste bani-macar pentru benzina. Intrebarea mea ar fi daca ati fi de acord cu un lucru ca acesta.mai exact ati face asa ceva masinii voastre?

Astept pareri si sugestii daca acest topic vi se pare interesant.

Sa traiti...bine! :drinkers:

Share this post


Link to post

Ai lipi o reclama la Logan pe masina ta? :->

Share this post


Link to post

A mea fiind rosie, ar merge reclama la Coca-cola. Sau Tomi. Sau pt Chevrolet :D . Sau pt Vodafone. Sau ceva de bun-gust, care sa merite. Pt ceva bani in plus (oricum, sub un milion jumate (sau 50 euro)- MINIM- nu stau de vorba. Depinde cat de mare e autocolantul. Dar cel mai mult conteaza la CE face reclama. Daca e de la dacia- poa sa-mi dea si 1000 de euro, ca tot nu fac reclama la logan- mai bine ma lipsesc.

Share this post


Link to post

:dizzy: cine stie...daca ar plati gros...poate...si langa as scrie:sunt mandru ca am Cieloooooooo!! :drinkers:

 

A mea e alba ca zapada. Ar merge perfect vodafone.Din c ate am inteles e vorba de 200 ron.Alte detalii nu cunosc dar am sa va tin la curent.

Share this post


Link to post

In cazul meu mi se par potrivite reclamele din poza de mai jos: :P

post-163-1170969919_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Prin 90 sau 91, cand erau inceputurile erei capitaliste de la noi, George Padure, fost primar al sectorului 1 prin 94, a decis sa isi faca reclama magazinului lui (cu numele de Gepa, evident) asa ca a dat fiecarui tip care isi vopsea pe usi Sontec (o marca de casetofoane auto) cate un casetofon auto. Asa a facut rost taica-miu de primul radiocasetofon pentru Oltcit. Bine, dupa vreo cateva luni a sters respectiva reclama cu diluant dar casetofonul a ramas.

 

Cea mai tare chestie a fost cand vedeai cate un Trabant cu reclama. Din cauza ca nu se putea lipi matrita aia de usa (avea niste magneti) nu se puteau vopsi decat capotele. :D

 

Ce vremuri, bre! Acum isi scriu unii Pioneer si au Sony pe masini.

Share this post


Link to post

@john - sa zicem 50 euro pentru fiecare marca...

Share this post


Link to post

Eu fac reclama gratis la www.daewooclub.ro si doar pentru 3.000 de euro dau jos autocolantul. Si pun altul, cu ChevroletClub

Share this post


Link to post

Cat da bre pentru unu de ala cu "Da Gustul!"?

Share this post


Link to post

Am mai auzit o chestie. O firma plateste 200 euroi pe luna pentru publicitate pe masina ta.Conditii:masina pana in 5 ani, curata si ingrijita; sa faci cam 30-40 km pe zi si sa platesti taxa de inscriere de (ATENTIE) 730euroi pentru un contract pe 2 ani sau cam 1000 euroi pentru un contract de 5 ani, taxa ce se achita la inceput. parerea mea... :wallbanger: :wallbanger: :wallbanger: b-(

Share this post


Link to post

Asta cine a mai scos-o ce firma e aia care cere taxa de inscriere? Un fel de caritas cu autocolante? :) )

Share this post


Link to post

E pe bune.Am sunat la sediul firmei sa ma interesez. Cand am auzit cst e taxa de inscriere...Totusi ziceau ca e profitabil:dai 730 euro la inceput iar in 2 ani faci 4800 euro(zic ei-in cazul in care mai vezi banii :) >- )

As da numele ei daca e permis, sa va convingeti si voi.

Edited by BH ZNS

Share this post


Link to post

Io sincer as face reclama la orice daca mi-ar plati benzen/motoren.

 

Lucian, pe culoarea rosie se potriveste bine o reclama la tampoane: "Nu le aruncati pe strada ci la mine in masina!"

 

PS: E permis sa pui numele.

 

@Lucian: era doar un pamflet=misto, nu o lua in nume de rau.

Share this post


Link to post

Mda, ALX, ms mult pt observatie... halal iti sta ! Bravo !

Share this post


Link to post

alx - dupa cum iti dai seama ma intereseaza mult chestia cu reclama pe masina(motive financiare evident) dar nu mi se pare normal sa vina o firma de profil si sa spuna: vrei sa faci un ban in plus????...ei bine pentru asta trebuie inainte sa imi dai niste bani si dupa aia...

Cat despre firma...se numeste IL FERRO.srl si o gasiti pe www.ilferro.ro

Share this post


Link to post
...Totusi ziceau ca e profitabil:dai 730 euro la inceput iar in 2 ani faci 4800 euro ...

Nu-ti suna cunoscuta schema asta, nu asa incepeau toate tepele ?

Share this post


Link to post

Vorba aia: vrei sa faci un banut? Atunci depui matale ceva in contul nostru- ca-ti iese pe urma profit de 4 ori. Curat Caritas !

Share this post


Link to post

Mai este o firma Auto Prest parca ... Un parc auto sau ceva de genul care iti plateste in fiecare luna 150 de euro la rata de leasing, cu conditiile sa semnezi un contract cu ei (fara bani in avans) si sa faci cel putin 30 de km pe zi cu masina.

 

Nu e teapa. E chiar pe bune, dar parerea mea ca nu renteaza. Daca mi-ar fi dat si banii de petrol sau diesel, si acei 150 de euro poate as fi acceptat :D :mrgreen:

 

Pentru mai multe detalii despre "carvertising" intrati aci ...

http://www.iqads.ro/adtrends_read_3368/car...publicitar.html

 

Le: Ca sa fiu pe subiect. E o grija in plus. Trebuie sa te duci in fiecare luna la sediul lor sa vada daca autocolantele sunt in stare buna si sa-ti verifice kilometrajul ... daca ai o problema intr-o zi si nu poti sa ajungi ... anuleaza contractul. M-as gandi de 2 ori inainte.

Edited by CieloFan

Share this post


Link to post

Si cu firma asta e cam la fel.Si ei au oferta la achiztionarea de masini si iti platesc ei rata daca faci publicitate. Partea mai nasoala cu plata taxei de inscriere e valabila pentru cei care au deja masina.Mie mi se pare cam aiurea. Vorba lui Lucian M "Curat Caritas ". E cam riscant sa dai banii inainte pentru inscriere si sa astepti sa primesti...cine stie ce. Totusi 730 euro nu e o suma de neglijat. Totusi pare o chestie interesanta sa iti iei masina si sa iti plateasca ei ratele. Din cate am citit pe site e o afacere preluata in franciza din Ungaria.

Totusi fata de prima firma cu care am luat contact inainte sa deschid topicul, Il Ferro plateste o suma mai mare, diferenta fiind 200ron - 200 euro. Cat despre eventualele riscuri...no comment.

CieloFan - Interesant situl postat.Diferenta intre ce am vazut eu si ce spun ei, este faptul ca acolo inchiriezi masina pentru o suma modica cca.100 euro/luna.E ceva daca nu vrei sa pastrezi masina mai mult de 5 ani cat e contractul.O idee buna de afacere in Romania. :)

Edited by BH ZNS

Share this post


Link to post

Principiu sănătos: nu da nici un ban dacă nu ţi se dă nimic în schimb.

 

vrei să iei o pâine: dai 1 leu şi primeşti o pâine

vrei să iei o maşină: dai 30.000 lei şi iei o maşină

 

dai 750 E şi ce primeşti? o lae? nu nu nu [-X aşa ceva nu se face. Cum justifică ei

plata asta?

Share this post


Link to post

Prin contracte, ce naiba, suntem in Romania. Aici totul consta in hartogaraie. Si iti gasesc ei sa-ti strecoare acolo o clauza de reziliere si ramai si cu autocolantul pe masina si cu banii dati. Si sincer sa fiu, m-am razgandit- daca e vorba de ce au scris alti colegi mai sus- prefer sa se vada vopseaua, nu plaskitul autocolant ! Gasesc eu bani de benzen...

Share this post


Link to post

Contracte...contracte...ne putem spala cu ele pe cap.Odata dati banii te pot trage astia in piept cu 100 de contracte semnate.Apoi mai judeca-te cu ei...pana la adanci batraneti...si tot pe banii tai o faci...dupa care "prinde orbu, scoate-i ochii"

Share this post


Link to post

Pe o parte asa este, dar pe alta parte, daca stai bine si te gandesti, la Auto Prest nu trebuie sa dai nici un ban in avans. Tu iti cumperi masina in leasing, platesti avansul si valoarea reziduala, iar 150 de euro din rata ti-o acopera ei. Daca reziliaza contractul nu pierzi nimic decat acea renta lunara de 150 de euroi. Este oricum foarte bine gandita treaba.

 

Auto Prest este un parc cu auto sh. Tu iti cumperi masina noua si iti pui stickere cu ei. Toata lumea care vede masina ce spune? E luata de la ei domle ... parca-i noua :) )

 

Atentie: Numai anumite marci sunt acceptate (VW, Skoda, Seat si Opel) daca nu ma insel.

 

Rentabila afacere pentru: Societati comerciale, Taximetre, Persoane fizice dar care au de parcurs zilnic 30 de km ... de acasa pana la servici si invers. 30km pe zi, inseamna 780km pe luna. Cine crede ca ii poate face ...

Share this post


Link to post
daca stai bine si te gandesti, la Auto Prest nu trebuie sa dai nici un ban in avans. Tu iti cumperi masina in leasing, platesti avansul si valoarea reziduala, iar 150 de euro din rata ti-o acopera ei. Daca reziliaza contractul nu pierzi nimic decat acea renta lunara de 150 de euroi. Este oricum foarte bine gandita treaba.

Corect.Asta e altceva.dar daca deja ai masina si te gandesti la o treaba ca asta,nu mi se pare corect sa dai o gramada de bani pentru...ce?Mai ales ei fac bani din contractele incheiate.Si nu cred ca e acelasi lucru sa dai colantele jos dupa 3-5 ani si sa se vada diferenta de nuanta la culoare sau dupa aceeasi perioada nuanta sa fie uniforma.Si in plus le faci un serviciu pentru banii aia. Daca iti iei masina in leasing de la ei iar in cazul in care reziliaza contractul, normal ca nu pierzi nimic-atat doar ca iti platesti tu rata mai departe.Sunt perfect de acord cu asta.Dar sa dai 750 euro taxa de inscriere dupa care sa ti se rezilieze contractul sau sa nu te mai plateasca...aici e buba.

Daca mi s-ar plati rata la masina as avea si eu bani sa ma plimb 30 km pe zi in oras cu masina :lavolan: :dizzy:

Share this post


Link to post

Km fac in jur de 2000/luna dar reclama la o firma care comercializeaza masini SH nu as face nici in ruptul capului, si sa va spun si de ce:

 

Sa presupunem ca un om isi ia o masina de la Firma X (la care ii faci reclama)

Intre timp omul incepe sa aibe o gramada de probleme cu masina , ca deh, e SH

Din intamplare vede masina ta parcata frumos si corect dar cu autocolantul firmei X pe ea

Ce credeti ca poate face omul cu probleme la masina lui?

Probleme si la a ta si apoi te apuci si postezi in topicul "Ce atentate a suferit masina ta" spunand ca nu stii de ce si cum si in ce mod s-a intamplat "atentatul"

 

Dar asta este o presupunere a unei situatii pe care nu o doresc la nimeni sa se intample in realitate

 

...si totusi cred ca s-ar putea intampla :-?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...