Jump to content
Sign in to follow this  
legix

Modificare Butoane Geamuri

Recommended Posts

la opel, modulul de "impuls" este integrat in motoras. butoanele sunt doar niste comutatoare si atat.

Share this post


Link to post

ok asta stim cum este la opel problema este daca se poate monta buton de logan cu impuls pe cielo

Share this post


Link to post

Baieti,

daca puteti sa ma ajutati cu o schema a butoanelor de la geamurile electrice.

am toate butoanele de la usi , si mufele cu firele.

vreau sa stiu care fire unde se leaga.

presupun ca am nevoie deoar de plus si minus pana la usa la sofer la cele 4 butoane si pe urma de acolo pleaca toate restu firelor la celelalte usi.

am tot cautat si nu gasesc nici o schita, schema.... :(

 

 

Share this post


Link to post

tot nu am gasit nici o schita, dar nici nu mai e nevoie...cu un actuator si un transformator am luat toate firele la rand si am gasit la fiecare fir la ce foloseste.

Edited by Nenestean

Share this post


Link to post

Banuiesc ca transformatorul avea si redresor... De ce nu cauti schema electrica in manualul de service?

In principiu, sunt cate doua fire pt fiecare motor in parte, unul de alimentare dupa cheie, unul de alimentare a butoanelor usi spate, unul de masa si unul de iluminare (de la pozitii). Vezi si in sectiunea de electronica ca am scris intr-un topic, multe.

Share this post


Link to post

Banuiesc ca transformatorul avea si redresor... De ce nu cauti schema electrica in manualul de service?

In principiu, sunt cate doua fire pt fiecare motor in parte, unul de alimentare dupa cheie, unul de alimentare a butoanelor usi spate, unul de masa si unul de iluminare (de la pozitii). Vezi si in sectiunea de electronica ca am scris intr-un topic, multe.

salutare !! ma intereseaza de ce. e cineva priceput la reparat butoanele de geam . am un espero si ma cam dispera ca nu imi merg toate butoanele . de ce e cineva din bucuresti lasati un nr de tel aici si o sa va contactez in cel mai scurt timp posibil! multumesc pt. atentie .

Share this post


Link to post

Banuiesc ca transformatorul avea si redresor... De ce nu cauti schema electrica in manualul de service?

In principiu, sunt cate doua fire pt fiecare motor in parte, unul de alimentare dupa cheie, unul de alimentare a butoanelor usi spate, unul de masa si unul de iluminare (de la pozitii). Vezi si in sectiunea de electronica ca am scris intr-un topic, multe.

 

 

m-am speriat prima data cand am vazut ca sunt asa multe fire...dar e foarte simpla instalatia de facut...

firele de la pozitii le-am legat tot la firu de +

ca oricum e dupa contact, si nu avea rost sa mai trag inca cate un fir pe la toate usile ...

Share this post


Link to post

Cum adica "e dupa contact"? Ce legatura au "pozitiile" cu contactul?

Share this post


Link to post

firele de la butoane, care normal ar veni legate la pozitii, eu le-am legat la firu cu plus (firul cu +, care vine la butoane) vroiam doar sa mi se aprinda ledurile.<BR>e dupa contact adica, cand iau contactu o sa se stinga si ledurile<BR><BR>poate nu ma exprim prea bine....<BR>dar in mare...firu de la leduri din butone, inloc sa le leg la un fir ce are legatura la pozitii, l-am legat la un fir cu plus :)

Share this post


Link to post

Am si eu o intrebare..butoanele de actioneaza geamurile cielo executive care se afla intre scaune nu au becuri?(pe timp de noapte foarte naspa cu ele),sau eu am o problema la ele?Multumesc.

Share this post


Link to post
butoanele de actioneaza geamurile cielo executive care se afla intre scaune nu au becuri?

 

Nu au becuri pt iluminare..

Share this post


Link to post

Intr-adevar, nu au becuri, dar se pot pune niscai leduri discrete pentru a le ilumina din exterior. ;) In interiorul blocului cu butoane este imposibil sa le potrivesti.

Share this post


Link to post

am si eu o problema se pot pune butoane de espero pe cielo din 96 fara nicio modificare??? pls ast rasp

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post

La care butoane, te referi? De la bord, de la geamuri?

Share this post


Link to post

Dar cum modificam culoarea de la butoanele care actioneaza geamurile electrice de pe usi?...

verdele ala...zici ca a borat cineva pe butoane

 

 

 

 

as vrea eu verdele ala la opelu meu...e un galben zici ca au hepatita :) )

 

 

 

Share this post


Link to post

buna

am si eu nevoie de putin ajutor si sper sa ma puteti ajuta

am un Matiz la care vreau sa folosesc butoanele de geamuri electrice de la Cielo

sa nu intelegeti / spuneti ca trebuie sa postez la categoria Matiz ... pentru ca intrebarea mea nu e : Cum sa montez butoanele de Cielo pe Matiz ... deci nu astept sa-mi zica cineva cum sa leg firele la Matiz

pentru butoanele de la Cielo cele de geamuri electrice ... vreau / caut sa aflu fiecare pin de la buton ce anume reprezinta / ce functie au / la ce se conecteaza (am atasat o schema a pinilor)

deci nu ma intereseaza cum se instaleaza in schema electrica general pe Cielo ci vreau sa aflu doar pentru fiecare pin in parte de la buton ce alimenteaza / unde duce fiecare fir de la fiecare pin

deci in schema sunt 7 pini stie cineva pe fiecare ce trebui conectat ???

 

sper sa ma puteti ajuta

va multumesc

 

post-30963-041493200 1300263334_thumb.jpg

post-30963-065589700 1300265246_thumb.jpg

Edited by EHM

Share this post


Link to post

Schimbi ledurile.

Iar verdele ala este chiar foarte placut, daca butoanele sunt curate (inclusiv pe dinauntru). Am simtit diferenta fata de cele vechi cand am schimbat consola cu butoanele de la sofer.

 

 

buna ,cat ai dat pe consola de la sofer

Share this post


Link to post

consola de la sofer costa 130 de lei...mi-am cumparat eu in primavara si in 2luni sa stricat...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...