Jump to content
Sign in to follow this  
legix

Modificare Butoane Geamuri

Recommended Posts

a nevoie de niste idei , vreau sa mut butoanele dintre scaune... undeva nu stiu

a mai facut careva asa ceva?

 

Incearca sa scrii in limba romana daca vrei sa inteleaga cineva !

Edited by ovi_jer

Share this post


Link to post

Stiu ca e incomod intre scaune dar le poti lasa acolo si sa faci un mic tuning.Cauta butoane(consola franei de mana)de vectra 2000.

post-1554-1170954156_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Nu stiu cum sunt acele butoanele pentru ca n-am stat sa studiez problema, insa cred ca se poate schimba fata usii soferului cu una care are butoanele acolo. Dupa aia nu mai trebuie decat trase firele si conectate mufele :D

Poate ajuta pe cineva ideea asta...

Share this post


Link to post

Nu stiu ce as zic.E multa munca la tras firele.Trebuie scoase din consola duse prin portiera prin manunchi+ca trebuie sa cumperi fete de portiera GLE si nu cred ca merita.E mult mai rentabil sa faci o adaptare de butoane tot intre scaune cum are vectra din imagine.Daca totusi vrei sa schimbi locul cauta sa fie tot undeva central,in bord pe consola sau mai stiu eu unde

Share this post


Link to post

Dar stie cineva in locul butoanelor (cele pe usa) de la ce opel se nimeresc.

La mine nu mai merg toate (cele de la sofer).

Share this post


Link to post

Merg butoanele de espero si sunt mult mai fiabile

Share this post


Link to post

Este o problema cu butoanele intre scaune la exe... sunt foarte incomode... nu poti sa pui nici cotiera din cauza lor... eu m`am gandit sa cumpar doua butoane cum sunt alea de la usile din spate si sa le pun langa schimbator sa fie mai usor de utilizat... sau dak nu sa pun fetele de la usile din fata de GLE dart cred ca sunt cam scumpe si trebuie sa cumpar si butoanele ... :)

Share this post


Link to post

nu sunt scumpe fetele de usi, eu mi-am luat 4fete de usi,4macarale+motorase electrice,comanda sofer+3butoane, toata instalatia electrica, toate manerele de deschidere din interior,adica cele ovale, la mine erau dreptunghiulare, model de gl, geamuri pe manivela, cele 4 mututoaie cu patratica rosie de la tijele de la inchidere, vreo 50-60 suroabe la minunatul pret de 500lei. Convenabil nu?

post-6889-1175114020_thumb.jpg

post-6889-1175114175_thumb.jpg

post-6889-1175114214_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Mar interesa si pe mine de unde ai luat fetele de usi. am cautat peste tot dar nu am gasit decat cu tot cu usii, la pretul 350ron,numai o usa.

Share this post


Link to post

Ne ajuta cineva cu o solutie ieftina si la indemana privind solutionarea acestei probleme???

licuriciu ne spui de unde ai gasit fata de usa sofer GLE, cu tot cu butoane!!!

mersi mult !!!

Share this post


Link to post

pai mai oameni buni, voi nu a-ti auzit de PM, eu si uitasem de postul asta. eu le-am cumparat de la un individ din Buzau, un om foarte de treaba. Ideea este ca inca nu stiu daca a mai adus vreo masina, am sa intreb zilele astea si revin cu un raspuns, si eventual daca trimite prin curier. numai bine

Share this post


Link to post

@leonardsenior si black26, se pare ca omu este plecat afara dupa masini, are tel inchis, voi incerca sa dau de el la sfarsit de saptamana. numai bine.

Share this post


Link to post

Nu e definitiva schimbarea . Trebuie sa mai acopar golurile stanga - dreapta ca sa dea frumos. E mult mai ergonomic asa, muuuult mai comod de actionat.

post-3072-1222425026_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Daca tu zici ca e mai comod, asa o fi.

La fel sunt pozitionate butoanele (cel putin pentru geamurile din fata, pe consola centrala) la lighean si aproape toata lumea spune ca e o pozitie incomoda, mai bine puneau butoanele pe usa (si eu zic la fel).

Edited by bebelushu

Share this post


Link to post

Asa le am si eu puse.Voiam cotiera si singura varianta asta era.Sa le mut sub casetofon :D

Share this post


Link to post

nu stiam ca la cielo sunt butoanele asa...intre scaune...

pe usa e super comod...

Share this post


Link to post

O varianta buna , cum le am eu de ex.:

Cumparat cotiera de espero cu tot ansamblul ei. Am demontat ce era de la scimbator pana in spate intre scaune, am pus asta de espero , cu mici ajustari sa intre bine langa schimbator. Frana de mana iese prin locasul ei , iar in dreapta nu mai stiu ce era, am decupat acolo si am pus consola cu butoanele de la geamuri. E spatiu suficient si intra foarte frumos. Asa m-am ales cu cotiera, butoanele sunt la locul lor usor accesibile, frana de mana la fel. E chiar mishto. Pe weekend fac niste poze ca acum nu sunt cu cielo si va arat.

Share this post


Link to post

Varianta expusa de tine este, deja, aplicata de multi forumisti. Vezi sectiunea "Masina mea".

Share this post


Link to post

Dar cum modificam culoarea de la butoanele care actioneaza geamurile electrice de pe usi?...

verdele ala...zici ca a borat cineva pe butoane

Share this post


Link to post

Schimbi ledurile.

Iar verdele ala este chiar foarte placut, daca butoanele sunt curate (inclusiv pe dinauntru). Am simtit diferenta fata de cele vechi cand am schimbat consola cu butoanele de la sofer.

Share this post


Link to post

mmmda...ma gandeam ca trebuie sa schimb ledurile...DAR (pesemne ca exista intotdeauna un dar) cum le scot de acolo, cum le schimb, cu ce se poate schimba...detalii d`astea.

eu am scos butoanele de acolo dar nimic cu folos.

Apropo de "curatenia" butoanelor...da! bun! ok! ca sa le curat trebuie sa desfac butonul. cum fac asta??? si daca tot nu o sa`mi placa verdele ala de paris ...ce fac?

le schimb! si astfel ..REPET...CUM SCHIMB CULOAREA ?

Multumesc!

Share this post


Link to post

am scris eu un ghid complet parca la sectiunea de bord cielo sau ceva legat de iluminarea int.

  • Like 2

Share this post


Link to post

stie careva cum as putea face geamurile electrice sa functioneze ca la opel adik dak tii apasat trei secunde pe buton sa coboare singure la maxim sau sa urce dupa caz? multumesc anticipat

Share this post


Link to post

exact asta am intebat sie eu, dar avand un buton de logan cu impuls daca se poate adapta si cum

 

 

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...