Jump to content
Sign in to follow this  
BogdanD

Vreau Sa Dau Jos Folia Galbena De Pe Matiz, Dar Nu Stiu Cum!

Recommended Posts

Salut!

Am achizitionat un Matiz gata foliat ca pentru taxi, iar acum vreau sa ii dau folia galbena jos. Nu stiu insa cam care ar fi procedeul pentru a nu strica vopseaua metalizata de sub folie... Daca stie careva cum se procedeaza, atunci i-as fi recunoscator daca mi-ar spune si mie cum!

Share this post


Link to post

Se da jos usor, trebuie doar sa ai rabdare, apoi trebuie sa stergi cu benzina urmele lasate de adeziv. Succes !

Share this post


Link to post

@BogdanD: eu am vazut la niste samsari de masini urmatoarea procedura de indepartare a foliilor autocolante de pe masini: se toarna apa fierbinte din abundenta pe zonele acoperite cu folie si apoi se dezlipeste relativ usor (trebuie sa ai si un pic de unghie ca sa poti apuca de colturi).

Share this post


Link to post

Pistol cu aer cald, se incalzeste usor folia, cat sa devina maleabila si apoi se dezlipeste. Dupa ce o dai jos, cureti eventualele urme de adeziv cu alcool tehnic, apoi speli masina si o ceruiesti, si e ca noua. Nici ustoroi n-a mancat, nici gura nu-i miroase :) ) Sau nici taxi n-a fost, nici jdemii de kilometrii ;)

Share this post


Link to post

@Mircea - Am incercat cu pistolul de aer cald pe masina tatalui meu, kkt-ul ala de adeziv de pe autocolant s-a facut ca naiba..ziceai ca-i miere de albine :D , asa ca pana la urma am dat autocolantul jos fara aer cald si fara apa calda si au ramas doar in unele locuri adeziv pe care l-am curatat cu benzina...cu spirt nu merge !

Share this post


Link to post

Adostar depinde si in ce zi ai facut asta.

Daca e una calduroasa in care masina a stat in soare e ok dar cum este acum trebuie foarte putin incalzit cu pistolul de aer cald.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...