Jump to content
Sign in to follow this  
zeus85

Intrebare Dintr-un Chestionar De Reexaminare Auto

Recommended Posts

"Daca masina care depaseste a incalcat vreo regula de circulatie, gen depasire pe linie continua, in intersectie etc, culpa este comuna."

Hai ca aici nu inteleg. Daca am semnalizat regulamentar in intersectie virarea la stinga dau prioritate celor din fata si dr cf. art 59 (2) de mai sus adica tuturor care circula regulamentar , cu ce sint vinovat de e culpa comuna?

Se pare ca oficial ai dreptate. Se discuta tema si pe alte forumuri :)

Dar:3. Depasirea

Art.45. - (5) Depasirea se efectueaza numai pe partea stânga a vehiculului depasit. Tramvaiul sau vehiculul al carui conducator a semnalizat intentia si s-a încadrat corespunzator parasirii sensului de mers spre stânga se depaseste prin partea dreapta.

 

Pe asta ma bazasem mai sus. Si parca erau si ceva chestionare cu exemplu de genul asta.

Dar politia se pare ca e de alta parere ...

 

 

 

 

Share this post


Link to post

In urma cu vreo doi ani un amic a facut la fel, l-a depasit pe ala de voia sa faca stanga si s-a infipt in aripa lui.A fost gasit vinovat.

Share this post


Link to post

Nu e culpa comuna. Stiu doua cazuri similare in care masina din spate a depasit o coloana aflata in mers si de fiecare data a fost scos vinovat cel care a facut depasirea si l-a lovit pe cel care facea stanga.

Am zis eu ceva de depasirea unei coloane ?

Poti dovedi ca ai semnalizat inainte de viraj?

Se da culpa comuna cand fiecare sofer a incalcat cate o regula. Daca cel care depaseste incalca 2 sau mai multe reguli, iar cel care vireaza numai una, vinovatia apartine celui care depaseste. E foarte simplu de aplicat regula.

Share this post


Link to post

Sa inteleg ca vina celui care vireaza e ca nu s-a "asigurat" si din spate. Cf teoriei el trebuie sa dea prioritate celor din fata si din dr nu celor care incalca legea si vin din spate "calcind" linia continua si depasind pe stinga.

Prin extensie daca virez stg si un fraier care trece pe rosu (sau are cedeaza trecerea/stop) da peste mine e culpa comuna ca nu m-am asigurat si din partea aia?

Adica la virare stinga trebuie sa ma asigur din toate directiile si sa dau prioritate la toti inclusiv la cei care incalca legea?

 

 

  • Like 1

Share this post


Link to post

MAn, mai citeste o data ce am scris mai sus. Se tine cont de gradul de vinovatie.

Exemplu concret:

Zona unde depasirea nu este interzisa, virajul la stanga nu este interzis (NU intersectie da?) Masina din spate depaseste, cea din fata face stanga, indiferent daca a semnalizat sau nu, vina apartine celui care a virat la stanga pentru neacordare de prioritate!!

Zona unde depasirea este interzisa, virajul la stanga nu este interzis ( intersectie) masina din spate depaseste ( incalca 1 regula privind depasirea) masina din fata vireaza la stanga (incalca o regula privind asigurarea) - Culpa comuna

Zona unde depasirea este interzisa, virajul la stanga interzis, masina care depaseste incalca o regula, masina care vireaza la stanga incalca 2 reguli (neasigurare + viraj interzis) - vina apartine masinii care vireaza la stanga!

Zona unde depasirea este interzisa, virajul la stanga este interzis, dar masina care depaseste incalca 2 reguli de circulatie (depaseste pe interzis + depasire coloana de exemplu ) iar masina care vireaza incalca doar 2 reguli de circulatie (neasigurare si viraj interzis) - Culpa comuna

Zona unde depasirea este interzisa, virajul la stanga este interzis, dar masina care depaseste incalca mai mult de 2 reguli de circulatie (depaseste pe interzis + depasire coloana de exemplu sau triplare, merge si cu viteza peste limita admisa - stabilita prin expertiza tehnica etc) iar masina care vireaza incalca doar 2 reguli de circulatie (neasigurare si viraj interzis) - vina apartine masinii care depaseste.

Share this post


Link to post

La Stirile Pro TV Pitesti au spus ca cel care a depasit a fost declarat vinovat.

Share this post


Link to post

Pai asta pentru ca foarte posibil sa fi incalcat mai multe reguli, asa cum am si explicat mai sus.

Share this post


Link to post

"Zona unde depasirea este interzisa, virajul la stanga nu este interzis ( intersectie) masina din spate depaseste ( incalca 1 regula privind depasirea) masina din fata vireaza la stanga (incalca o regula privind asigurarea) - Culpa comuna"

Celelalte cazuri nu sint in discutia initiala.

Eu tot nu inteleg asta. Daca ala n-are voie sa ma depaseasca, el trebuind sa astepte sa virez sau sa ma depaseasca prin dreapta cf legii, de ce vina comuna?

Adica daca virez stg (intr-o intersectie, nu pe cimp ori aiurea prin alte locuri)si in spate am 2-3 masini trebuie sa astept citeva secunde sa vad daca vreun timpit din masinile din spate n-are idei crete sa ma depaseasca pe linie continua? Si eventual sa-i dau PRIORITATE sa astept sa ma depaseasca?

Nu neg ca politia poate asa judeca dar e total idioata faza.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Nu, trebuie sa ai grija doar la tampitul din spatele tau, ca doar ala te poate depasi regulamentar.

Share this post


Link to post

Pentru ca tu, inainte de a vira la stanga, ai obligatia de a te asigura! Legea considera ca daca macar unul dintre conducatorii auto si-ar fi respectat obligatiile legale, accidentul ar fi fost evitat. La fel cum considera ca este posibil ca tu, care virezi stanga sa fi uitat sa semnalizezi ca virezi stanga.

Share this post


Link to post

Nu ar merge mai bine discutia asta la legislatie? Zic si eu...

Share this post


Link to post

Pentru ca tu, inainte de a vira la stanga, ai obligatia de a te asigura! Legea considera ca daca macar unul dintre conducatorii auto si-ar fi respectat obligatiile legale, accidentul ar fi fost evitat. La fel cum considera ca este posibil ca tu, care virezi stanga sa fi uitat sa semnalizezi ca virezi stanga.

 

Pai da, eventual semnalizezi dreapta, lasi berbecu sa te depaseasca, semnalizezi stanga si intri pe ulitza spre casa...

Share this post


Link to post

Nici eu nu pricep. Eu stiu ca depasirea se face pe partea stanga cu 2 exceptii: tramvaiul, si o masina incadrata sa vireze la stanga. Deci, daca eu sunt incadrat sa intru la stanga (pe ulita spre casa) ala din spate nu are voie sa ma depaseasca pe stanga. Daca se plictiseste in spatele meu, poate legal sa ma depaseasca pe dreapata.

Share this post


Link to post

Cred ca se face confuzie in ceia ce priveste virajul la stinga, pentru ca nu-i tot una daca te afli intr-o intersectie dirijata/semaforizata, cu sau fara banda separat pentru virajul la stinga sau, pur si simplu vrei sa faci stinga din principala pe o straduta alaturata.Deci, situatia difera dar in ambele cazuri trebue sa te asiguri inainte de a executa manevra.

Share this post


Link to post

Pai da, ai sesizat bine, eu am obosit sa dau exemple... Depasirea in intersectie urmata de accident face ca cel care depaseste sa incalce simultan cel putin 2 reguli, adica regula de a nu depasi o masina angajata pentru viraj la stanga pe partea stanga si respectiv regula de a nu depasi in intersectie.

Culpa comuna presupune egalitatea in vinovatie.

Share this post


Link to post

Buna seara! Am o nelamurire: eu semnalizez stg. intrarea intr-un sens giratoriu si dr. cand ies (chiar daca drumul este aproape drept). Mi-a spus cineva ca nu se semnalizeaza in giratoriu. In Codul Rutier nu se specifica nimic. S-a schimbat ceva in lege sau am stiut eu gresit?

Va multumesc!

Share this post


Link to post

DAr tu tot in lege ai invatat sa semnalizezi directia "inainte" ? Plus ca in giratoriu n-ai aia 50 m necesari semnalizarii schimbarii directiei de mers :D asta daca o schimbi. :scarpin:

Edited by augustinionut

Share this post


Link to post

Din cite stiu eu, intrarea in sensul giratoriu nu se semnalizeaza insa iesirea da, precum si schimbarea benzii (daca exista) in sensul giratoriu, iar prioritate are cel aflat in sensul giratoriu. In Ro. sensurile giratorii sint foarte dubioase, in opinia mea.

Edited by Viktor

Share this post


Link to post

Era vorba de mersul "inainte" ...in fine, unii uita sa semnalizeze la schimbarea benzii sau a directiei de mers...altii semnalizeaza si in curba...si in giratoriu la mersul inainte...asta e, ce uita unii, compenseaza altii :D

Edited by augustinionut

Share this post


Link to post

...ce uita unii, compenseaza altii :D

 

:) ) Asa e, pe aia semnalizind "pe curba" nu-i-am intinlit dar mai astept.

Share this post


Link to post

La intrarea in sens giratoriu se semnalizeaza stanga,iar la iesire dreapta.Daca la intrarea in sens mergi la dreapta semnalizezi dreapta inainte de sens,este scris pe undeva prin lege,cred ca la capitolul "circulatia in sens".Am avut o discutie pe aceasta tema cu un coleg si i-am dus legea pentru ase convinge.

Share this post


Link to post

Link. Ca doar nu ma pui sa semnalizez in 10m . Adica berbecii din curu meu sa ma vada semnalizand stanga, sa se ia dupa mine, si eu sa fac dreapta de-a dracu, schimband semnalizarea fix la mijlocul sensului giratoriu? Sau ala cre ma vede ca semnalizez stanga, ce zice: ma asta o ia la stanga, ia sa ma bag si eu spre dreapta..si eu sa fac inainte, adica sa dau peste ala de face dreapta... :D Ma cc pe mine de ras... =))

Edited by augustinionut

Share this post


Link to post

Mai greu cu link-ul pentru mine,dar maine o sa atasez o poza cu articolul.

Share this post


Link to post

La intrarea in sens giratoriu se semnalizeaza stanga...

 

Te contrazic. La intrarea in sens te afli pe directia inainte si mergi in dreapta obligatoriu.

Share this post


Link to post

Deseneaza un sens giratoriu cu iesiri pe directia punctelor cardinale,daca intri in sens din V si mergi spre S semnalizezi dreapta, daca intri din V si mergi spre E sau N semnalizezi stanga pana aproape de E sau N, depinde pe unde iesi din sens,apoi dreapta.Nu tin neaparat sa ma contrazic cu nimeni, eu am citit asta in lege. Din unele raspunsuri inteleg de ce multi nu semnalizeaza in sensul giratoriu;si eu care credeam ca nu vor sa stiu eu unde merg ei!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...