Jump to content
Sign in to follow this  
amagdea

Dezaburire Lunetă

Recommended Posts

Instalatia tine 15A minim, daca de atat e siguranta, altfel o puneau mai mica. In ceea ce priveste restul, se pot intampla si la o luneta "originala".

Mie de exemplu mi s-a topit o bucata de cablu de 10 cm din cauza de contact imperfect in soclul releului de la dezaburire, s-a inlocuit si gata, ar trebui sa iau la verificat toate soclurile instalatiei electrice?

Au o varsta totusi, sunt convins ca nu luneta e cea mai mare problema a masinii, daca e sa o luam asa. Propun sa ne schimbam masinile cu totul fiindca nu mai prezinta siguranta, ce spuneti? :)

Cea mai buna siguranta este un extinctor in parametri aflat la indemana in permanenta.

 

PS Cam cat trebuie sa consume o luneta originala in viziunea dvs?

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Daca e pusa siguranta de 15A, e ca sa nu se arda la orice soc de curent. Circuitul protejat lucreaza la un amperaj mai redus. Pierderea de tensiune pe cablaj este inadmisibia.

Share this post


Link to post

Eu unul nu stiu cat trebuie sa consume o luneta originala de matiz,daca cineva masoara,aflam si noi restul.Eu am ionizat luneta si i-am zis adio dupa prima iarna,deci nu pot face comparatii.

Referitor la siguranta,pe langa ce a zis tomis...la rece rezistivitatea lunetei este mult mai scazuta decat la cald..rezulta un consum mult mai mare in primele secunde,de unde se dimensioneaza corespunzator si siguranta.

Rezistenta e facuta din pelicula metalica...

Edited by Den

Share this post


Link to post

Tocmai mi-a venit luneta noua pt. Tico, m-ati facut curios ,o voi masura !

Share this post


Link to post

Ne cam bagi in ceata cu cei 10 amperi...I-ai masurat sau cum?Tu ce tensiune ai la borne?Ar trebui sa ai 14v pentru 10amperi.

Utilizand cele mai simple calcule rezulta cu 1,4ohmi si 12v la borne un 8.6A,de unde mai departe rezulta la rece un consum instantaneu cam de 100w..care bineinteles va scadea la cald

Cel mai bine se masoara intai rezistenta si apoi tensiunea la borne.Asa aflam totul.

 

Cele mai simple calcule:

I=U/R

U=I*R

R=U/I

P=U*I

 

La cel cu luneta neoriginala rezulta o rezistenta de 0.7ohmi

Edited by Den

Share this post


Link to post

Nu reiese nimic, nu te pripi :) . Ai masurat ce iti ajunge la luneta ? Una este ce ai pe baterie, alta e ce ai la consumatorul final. Sincer, m-as mira sa ai mai mult de 12,5-12,6 V

Share this post


Link to post

Cu intarziere si cu suzele de rigoare ,am masurat luneta mea cea noua si am gasit 1,6 ohmi !

Share this post


Link to post

Buna zIua!!! La multi ani!!!!As avea si eu o intrebare mi s-a dezlipit papucul de pe luneta cel de la dezaburire ce solutii sunt pentru al putea lipi???? Astept raspunsurile voastre!! Si imi cer scuze daca cumva este solutia pe aici pe undeva dar nu am prea avut vreme de citit si acum de abia am apucat la calculator!!! astept un raspuns !! ms toate cele bune

Share this post


Link to post

Nu la noi din păcate !

 

Share this post


Link to post

Astfel pare. Da' o comanda din strainezia ajunge mai repede decit ai comanda de la vreun magazin din tara.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...