Jump to content
Sign in to follow this  
amagdea

Dezaburire Lunetă

Recommended Posts

De câteva zile nu mai funcţionează dezaburirea lunetei. Ledul din butonul de pe bord se aprinde, butonul/comutatorul funcţionează normal.

Am căutat prin ,,Manualul de utilizare" şi pe forum ceva legat de problema asta dar nu am găsit nimic să mă ajute.

Am verificat siguranţele (app: nu am găsit nicăieri vreo menţiune cum că siguranţa X este (şi)pentru instalaţia de dezaburire).

Aveţi cumva vreo idee despre ce ar putea fi vorba ?

 

Multumesc

 

P.S. Nu prea mai am chef să ajung iar la service

Share this post


Link to post

Fa rost de un voltmetru si masoara reteaua de dezaburire a lunetei pe laterale. Daca nu ai tensiune inseamna ca ai un fir intrerupt pe undeva.

Share this post


Link to post

Cred ca-i mai bine sa-l pui pe A si sa masori curentul.

Share this post


Link to post

Multumesc pentru sfaturi. O să încerc (dacă se opreşte cândva ploaia asta).

 

Ciudat! Am verificat. Am curent atât în firele care se lipesc de lunetă cât şi pe fiecare ,,liniuţă" de pe sticlă.

:-W

Share this post


Link to post

Liniutele alea se verifica de asemenea sa nu fie intrerupte. M-ar mira totusi sa fie toate intrerupte.

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

Am găsit explicaţia. Soclul în care se introduce firul de la masă nu face contact cu conductorii (sau cum se numesc) lipiţi pe sticlă. Am găsit o soluţie provizorie am pus papucul de la masă direct pe conductorul lat de pe sticlă.

Share this post


Link to post

Cum se pot intrgii dungile ce dezaburesc luneta? la mine mai se incalzeste doar 1 in rest sunt intrerupte.Exista o solutie ceva sau se schimba pur si simplu luneta?

Share this post


Link to post

Poti incerca cu creion grafitat (chimic parca ii zice) sau solutii argintate (din alea care se folosesc la unirea puntilor la procesoarele socket A pentru deblocarea multiplicatorului, cache-ului etc... :D ) Nu am incercat niciodata, teoretic ar trebui sa mearga practic insa... depinde din ce material e conductorul respectiv de pe geam si unde e intrerupt.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Salutari! exista asa ceva"kit" pt repararea dungilor dezaburire spate... MADE IN USA am avut eu trimis si l-am folosit pt Chevrolet Malibu al meu acum 4 luni... masina a avut folie lipita pe geamuri... iar cea de pe luneta cand am dat-o jos sa luat impreuna si cu ceva rezistente de pe luneta... am folosit acel "kit" si sa rezolvat.. era vorba de 2 rezistente (linii) intrerupte... dupa care am facut geamurile negre (folie) si acum este totul ok... nu stiu exact cum i spune la produs dar daca vrei ma interesez...eu lam primit din USA si a fost 13$(kitul). mai mule intrati pe iulygm20@yahoo.com..... sau mes... iulygm20 nu prea am timp de intrat pe forum. de scris.

Share this post


Link to post

@iulygm20-Exista asa ceva dar pe la noi e cam scump.

@bisnitarul-Provizoriu se poate folosi si prenandez cu pilitura de cupru. Foloseam asa ceva la Dacie, pe vremuri, cand alte solutii nu erau (exceptand schimbarea lunetei).

Share this post


Link to post

Multumesc mult pentru sfaturi dar am gasit in bricostore un kit de la Bison pt circuite electrice costa 50 ron si a dat roade

Share this post


Link to post

:spumelagura: Si eu am un papuc de la luneta dezlipit.

Dupa lungi cautari am gasit(si luat) aseara la Autocenter(cel de pe Moara de Foc), argint coloidal de la Loctite-41ron. Asa ca daca sunteti din Iasi acolo gasiti deocamdata-vanzatoarea(pe care am stresat-o toata saptamana pana a adus-spunea ca se cauta si dispare repede de pe raft mai ales acum in perioada asta.

Denumirea este aceasta:

"LOCTITE CIRCUIT +"

"REPAIR KIT FOR REAR WINDSCREEN DEFROGGER"-COD LOCTITE 3863-COD AUTOCENTER 1253.

Din pacate nu cred ca doar cu solutia asta o sa obtin si rezistenta mecanica necesara asa ca am luat si un tub de UHU METALL pt lipit metal pe sticla(5 lei in Carrefour).

Pt a obtine o suprafata de contact mai mare(doar lipind papucul cum era cred ca nu tine), am luat o placuta de cupru foarte subtire cam de marimea zonei "cuprate" unde era lipit papucul si pe ea (placuta) am cositorit papucul. Urmeaza ca pe un sfert din placuta sa pun adeziv pt metal iar pe restul sa pun Loctite, apoi dupa lipire o sa fac si o punte intre placuta si nichelinaa de pe luneta .

Sper sa tina.

Toata treaba asta trebuie efectuata intr-un loc cald si cu luneta perfect uscata, deci masina intr-un garaj si feonul pe geam :scarpin: =))

Share this post


Link to post

Am si eu aceeasi problema ca initiatorul topicului: trece curent peste tot, pe la toate liniutele, doar ca nu dezabureste. Aveti vreo idee?

Share this post


Link to post

Pe mine m-a lasat fix joi seara, in nebunia aia mare din Bucuresti, cand ploua de rupea. A doua zi am verificat siguranta din compartimentul motor, tras putin de papuci pe la luneta, si de atunci merge din nou :osanale:

Share this post


Link to post
Pe mine m-a lasat fix joi seara, in nebunia aia mare din Bucuresti, cand ploua de rupea. A doua zi am verificat siguranta din compartimentul motor, tras putin de papuci pe la luneta, si de atunci merge din nou :osanale:

 

 

 

salut,

 

spune-mi si mie te rog ce nume are siguranta la care te-ai uitat ...am si eu cam aceiasi problema... :) :lavolan:

Share this post


Link to post

salve,

am masurat si eu curentul si e ok 14,20 parca ...dar tot nu dezabureste...m-am uitat foarte atent si nu am vazut nici o linie intrerupta ...nu stiu ce sa ii mai fac ...

 

 

help!

 

 

thx

Share this post


Link to post

Am si eu 3 linii intrerupte la dezaburizator, am cautat si am gasit un kit de reparatie de la Bison la "Mr. Bricolage" dar este scump dupa parerea mea daca stie cineva un pret mai bun ... oricum pun o poza pt cei interesati.

post-3968-1204441201_thumb.jpg

post-3968-1204441356_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Am folosit si eu produsul respectiv, intr-adevar mi-aduc aminte ca a fost f. scump insa imi aduc aminte si ca functionat perfect. Problema cea mare mie mi s-a parut a fi alta. Continutul sticlutei este foarte mare, mult mai mult decit este necesar pentru o reparatie tipica la un dezaburitor de luneta. Din pacate, odata desfacuta sticluta, continutul se usuca destul de repede si nu prea se mai poate dilua. Incercati sa faceti reparatia la mai multe masini, banuiesc eu ca asa a si fost gindit, pentru service-uri. Ca sfat, inainte de aplicare degresati bine zona, eventual cu niste acetona sau chiar cu smirghel f.f.f. fin. Pentru o aplicare uniforma si dreapta, folositi banda adeziva.

Share this post


Link to post

am o problema la matiz cu dezaburirea spate...de ceva timp am obs ca am intreruperi in vreo 3 locuri pe linii diferite undeva pe la jumatea lunetei...am auzit ca se poate repara...daca stie cineva unde i-as fi recunoscator...si daca s-ar schimba ar fi interesant

Edited by m.marcel

Share this post


Link to post

Vezi ca exista solutii speciale pentru repararea circuitului dezaburitorului de luneta. Stiu sigur ca asa ceva produce Bison si Beru. Parca si Loctite, dar nu sunt sigur.

Este de fapt o pasta pe baza de argint intr-o sticluta ca de oja cu pensula in capac si un sablon (un carton care are o fanta pe care o pozitionezi pe zona intrerupta si dai cu pensula).

Costa undeva inre 30 si 60 de ron in functie de producator (argint, deh...)... astea erau preturile pe care le-am gasit cu vreo doi ani in urma pe vremea cand cautam asa ceva.

Share this post


Link to post

aha..merci o sa caut in supermarketuri...ar trebui sa gasesc prin carrefour sau cora banuiesc

Share this post


Link to post

Si daca ai folie pe luneta sa intelegem ca reparatie ciuciu nu? :D

Share this post


Link to post

Daca ai folie cam asa este, poti insa incerca sa scoti folia, sa refaci traseele sa testezi ca merg dupa care sa pui folia la loc, alta folie evident :D

Share this post


Link to post

Poate sa imi spuna si mie cineva daca mai pot sa repar chestia asta...?

post-21435-1235047027_thumb.jpg

post-21435-1235047056_thumb.jpg

post-21435-1235047068_thumb.jpg

post-21435-1235047087_thumb.jpg

post-21435-1235047101_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...